V minulom roku začali v Tatranskej Lomnici odchytávať jelenice, ktoré stratili svoju plachosť a pohybovali sa medzi ľuďmi. Čo ich čaká teraz?
Ešte aj dnes typický obrázok najmä v Tatranskej Lomnici. Po osade sa pohybujú navonok krotké jelenice, ktoré si navykli na ľudí a v osade vyhľadávajú prístupnú pastvu. Návštevníci ich berú ako raritu, fotografujú si ich, niektorí sa ich dokonca snažia pohladkať.
Navonok krotké jelenice sú nebezpečné
„Takéto súžitie je síce na pohľad pekné a ľudia ho vnímajú ako romantiku, ale treba si uvedomiť, že je s ním spojených množstvo problémov,“ uvádza Správa TANAP-u na svojej webovej stránke. Dodáva, že národný park eviduje viacero prípadov, keď jelenica vyštartovala oproti psovi a jeho majiteľ utŕžil pár kopancov. Došlo aj k usmrteniu psa. Hrozí aj kolízia týchto zvierat s motorovými vozidlami, čo ohrozuje samotné divé zvieratá.
A preto došlo k dohode medzi Mestom Vysoké Tatry a Správou TANAP-u týkajúcej sa odchytu synantropných zvierat a ich premiestňovaní do Zvernice Javorina v Tatranskej Lomnici a tiež k iným záujemcom na Slovensku. Hlavným dôvodom tohto rozhodnutie bola bezpečnosť návštevníkov a obyvateľov Tatier.
Odchytili osem jeleníc a jedno jelienča
A keďže poverenie k odchytu jeleníc bolo vydané do 15. januára tohto roku, pýtame sa, ako na Správe TANAP-u spomínaný projekt hodnotia.
„Odchytených bolo deväť jedincov, z toho osem jeleníc a jedno jelienča. Jednu z jeleníc sme predali Zverofarme Veľký Kamenec, ostatné zvieratá skončili v našej Zvernici jelenej zveri karpatského typu v Tatranskej Javorine,“ uvádza Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
Odchytené zvieratá pochádzali iba v Tatranskej Lomnice. „Stále platí, že jelenia zver nachádza v intravilánoch chutnú pokosenú trávu a má tu pokoj od predátorov, dokonca sa nájdu ľudia, ktorí ich kŕmia. Majú ideálne podmienky na život, preto sa z osady nepresúvajú preč. No spomínaným projektom sa ich podarilo výrazne zredukovať,“ pokračuje N. Obžutová s tým, že v odchyte sa bude pokračovať aj v tomto roku.
Na „prevýchovu“ krotkých jeleníc je šanca
Vrátia sa odchytené jelenice k starému spôsobu života, alebo sa ich podarí „prevychovať“. Aj to je otázka, s ktorou sme sa obrátili na Správu TANAP-u.
„Zvieratá sú priebežne vypúšťané z aklimatizačnej časti ležiacej v srdci Zvernice Javorina priamo do priestorov zvernice. Svojou výmerou 711 hektárov patrí medzi najväčšie na Slovensku a jelenia zver v nej prirodzene nájde dostatok priestoru i potravy pre život,“ konštatuje hovorkyňa.
Dodáva, že výhodou tohto postupu je možnosť, že popri divo žijúcej jelenej zveri môžu aj odchytené jelenice opätovne nadobudnúť svoju plachosť. Život v stáde má pri tejto zveri vplyv na zmenu správania.
Autor titulnej fotografie: Ľubomír Dzimko
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas