Dnes, v pondelok 21. februára, si pripomíname medzinárodný deň turistických sprievodcov. Práve títo ľudia sú dôležití pri návštevách mnohých vrchov v našich Tatrách. Dostanú vás na miesta, ktoré nie sú úplne dostupné a pripravia vám množstvo výnimočných zážitkov. Jedným z nich je aj horský vodca Róbert Turjaník, ktorý je známy aj účasťou pri osádzaní kríža na Gerlachovskom štíte. V rozhovore hovorí o tom, ako sa stal horským vodcom, o jeho špeciálnom momente v Tatrách a samozrejme aj o tom, ako prebiehala akcia osádzania kríža. 

Fotografie: Róbert Turjaník

V akom období vám prvýkrát napadla myšlienka, že by ste sa chceli stať horským vodcom?

Už ako tínedžer. Brigádoval som v Horskej službe v Starom Smokovci, kde sa v tej dobe pohybovala väčšina horských vodcov. Horským vodcom som sa stal v roku 1986 ako 24-ročný.

9BB5AADD-0E8C-4ED5-A262-EB49E4E3B5DF

Povedzte nám o jednom pre vás veľmi špeciálnom momente, ktorý ste ako horský vodca zažil a najviac vo vás zarezonoval.

Nedá sa vypichnúť jeden moment. Krásnych, ale aj kritických momentov zažije horský vodca veľmi veľa. Preto mám túto prácu veľmi rád. Pekne to povedal horský vodca Lionel Terray: „Poslaním horského vodcu nie je konať v horách veľké činy, ale umožniť obyčajným ľuďom výstupy, ktoré by bez jeho pomoci ostali pre nich neuskutočniteľné.“

Skúste dať bežným turistom tri kľúčové tipy – základné kamene, ktorých by sa v horách mali držať.

  • Zváž svoje schopnosti a prispôsob im výber túry.
  • Nepodceňuj predpoveď počasia a podmienky.
  • Neváhaj sa poradiť s niekým, kto má viac skúseností.
IMG_3137

Ktorý výstup v Tatrách je vašou srdcovkou?

Nemám „srdcovku“, v Tatrách je množstvo krásnych túr, ktoré si vždy rád zopakujem.

IMG_2681

Kríž na Gerlachu bol pôvodne umiestnený na miestach odkiaľ sa pravidelne konali výstupy na Rysy. Kríž tam bol na počesť českého horolezca Viktora Kubáta, ktorý bohužiaľ na týchto miestach už nedokončil svoju výpravu. Ako sa však dostal kríž až na najvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít?

V roku 1997 bol osadený kríž na Gerlachovskom štíte a vy ste boli jedným z tých, ktorí ho tam umiestnili. Ako prebiehala táto akcia?

V dielni na horskej službe v Starom Smokovci bol dlhšiu dobu kríž, autorom ktorého je akademický sochár Otmar Oliva. Pôvodne mal iné poslanie. Ladislav Šedivý ho upravil, pridal okolo pôvodného kríža obrubu. Horskí vodcovia Jozef Korčala, Ladislav Šedivý a ja sme ho osadili na vrchole Gerlachovského štítu 28. augusta 1997. Kríž vyviezol vrtuľník, pilotom bol Tibor Nosian, donorom celej akcie horský vodca Milan Hoholík. Samotná akcia prebehla veľmi rýchlo, pilot oprel vrtuľník lyžou o vrchol Gerlachovského štítu, Jozef a Ladislav vystúpili, vyložili kríž a veci potrebné na jeho osadenie. Ja som na vrchol sprevádzal klientov a vystúpil som pešo. Následne sme demontovali tyč, ktorá tam bola dovtedy a osadili sme kríž.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

5 / 5. 6

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu