Inštalovanie fólií v osade Hliník

Jarný ťah sa začal. Obojživelníky, ktoré migrujú na liahniská, ohrozuje cestná premávka. Frekventované úseky pretínajúce migračné trasy týchto živočíchov Správa TANAP-u zabezpečila zábranami na odchytávanie žiab.

Mnoho obojživelníkov každý rok hynie pod kolesami áut. Ich migračné trasy, ktorými smerujú na liahniská, pretínajú frekventované cesty. Preto strážcovia prírody zo Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici v minulých dňoch inštalovali zábrany na odchytávanie žiab. „Snažia sa tak eliminovať straty na počtoch živočíchov, ktoré sú dôležitou súčasťou ekosystému,“ informuje TANAP.

Skokany hnedé pri párení
Skokany hnedé pri párení. Autor fotografie: TANAP

Strážcovia prírody inštalovali v minulých dňoch na Orave a Liptove pri cestách fólie, ktoré zabránia žabám pri prechode cez cestu. Odchytené živočíchy potom bezpečne prenesú k vodným plochám, kde nakladú vajíčka. V minulom týždni tak zabezpečili cestu v rámci liptovskej obce Bobrovník, v časti Hliník a v Bobrovci oproti malej vodnej nádrži na Jaloveckom potoku, ktorý miestni poznajú ako Baywatch.

Malá vodná nádrž na Jaloveckom potoku v Bobrovci - Baywatch
Malá vodná nádrž na Jaloveckom potoku v Bobrovci - Baywatch. Autor fotografie: TANAP

Správa TANAP-U ďalej informuje, že pribudli aj odchytávacie fólie na Zverovke na Orave a bol zabezpečený aj akvapark v Oraviciach. „Jemné zmysly tam totiž skokany hnedé navigujú do termálnych bazénov. Zhruba tristo metrov dlhá fólia by mala žaby ochrániť pred istou smrťou v horúcich vodách,“ uvádza TANAP.

Hotové zábrany na Zverovke
Hotové zábrany na Zverovke. Autor fotografie: TANAP

Autor titulnej fotografie: TANAP

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.3 / 5. 35

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu