Štít Satan aj Diablovina, Diablovo sedlo Pekelníkova štrbina, Satanovo sedlo a Pekelník vraj svoje názvy získali vďaka ľudovým legendám, ktoré sú ľudia rozprávali od nepamäti. Hovorí sa, že štít Satan ukrýva poklady a ten, kto sa ich bude snažiť nájsť, skončí zle.

Foto: Jan Pajerchin

Legenda vraví o dvoch bratoch, ktorí hľadali poklad v Tatrách. Mal ho tam ukryť Poľský kráľ, keď utekal z krajiny. Jeden z nich bol už z hľadania taký zúfalý, že povedal: „Parom nech skára takú robotu. Tu nám pomôže vari len sám Satan!“ V tej chvíli sa z neďalekého potoka dvihla para a spod skál vyšľahli plamene. Bratom sa zjavil muž s rohami, ktorý bratom prisľúbil pomoc, avšak museli mu upísať svoje duše. Bratia síce najprv zaváhali, no diabol im nasľuboval poklady, prisľúbil im, že nebudú poznať biedu a že sa bude dariť v živote im aj ich deťom. Bratia teda pristúpili na dohodu so Satanom a na druhý deň ho čakali na dohodnutom mieste. Satan priniesol bratom pluh a kázal im aby orali na mieste, ktoré im ukázal. Orali celý deň, až nakoniec vyorali jamu, ktorú zaliala voda a tak podľa legendy vzniklo Satanovo pleso. Bratov už viac nikto nevidel a Satan sa potom pobral naspäť do svojho hradu, ktorý sa týčil nad Tatranskými dolinami. Dnes už tam hrad nestojí, no skala na ktorej sa hrad nachádzal nesie názov Satan.

Ďalšie legendy hovoria o tom, že sa počas svätojánskej noci na vrchu Satana stretávajú čerti alebo o bačovi, ktorý hľadal poklad no Satan ho vyhnal padajúcimi kameňmi, pretože mu bača neupísal svoju dušu. Predpokladá sa, že povesti vznikli na základe padajúcich skál zo svahu. Jediný poklad, ktorý vrch Satan ukrýva je dych berúci výhľad z vrchu, no pamätajte, že výstup na Satan je prístupný len s turistickým sprievodcom.

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
Twitter
LinkedIn
Páči sa vám článok?

0 / 5. 0

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu