Niekoľko farieb počasia v Tatrách v jednom okamihu. Foto: Vladimír Šterbák.

Kde môžeš sledovať aktuálne počasie, keď ideš do Tatier?

Iba hazardér ide dnes do hôr „na blind“, teda tak, že nevie, čo bude robiť, kam pôjde, kde bude spať, ako cestovať, a to všetko utají ešte aj pred svojimi blízkymi. Od takéhoto postoja je iba krok k tragédiám. Najmenej, čo treba pred túrami urobiť, je pozrieť si, aké bude počasie. Kde o ňom nájdete najviac informácií?

Našinec má veľa možností, ako sa dopátrať, ako bude tam, kam má namierené. Predpovede počasia sú pomerne presné a zodpovedný turista sa nimi aj riadi, lebo pochybenie v rozhodnutí či ísť, alebo zostať doma, mu nielenže môže skaziť zážitok z túry, ale môže ho to stáť aj nejaký-ten peniaz, keď ho bude treba zachrániť.

Pohľad pre Bohov. Našinca by ale mal varovať pred premenlivosťou počasie vo veľhorách. Foto: Zita Seifertová.
Pohľad pre Bohov. Našinca by ale mal varovať pred premenlivosťou počasie vo veľhorách. Foto: Zita Seifertová.

Takže, poďme sa pozrieť, na akú stránku máte kliknúť, keď sa chystáte na túru:

1. Hory.sk – v sekcii počasie nájdeš možnosti na rozliknutie predpovede v známych strediskách cestovného ruchu na Slovensku, vrátane pohorí. Keď si vyberieš cieľ svojej túry, dostaneš prehľad nielen o vývoji teploty počas dňa s výhľadom na niekoľko dní dopredu, ale aj silu a smer vetra, pravdepodobnosť a silu zrážok s výhľadom na celý deň.

2. Shmu.sk – na stránke okrem meteorologického spravodajstva pre jednotlivé lokality Slovenska nájdeš aj hydrologické spravodajstvo, spravodajstvo kvality ovzdušia a klimatologické spravodajstvo, vrátane výstrah.

3. Meteo.sk – poskytuje prehľad počasia a aj jeho niekoľkodňový výhľad podľa lokality, ktorú si vyberieš. Stránka je veľmi prehľadná a ponúka aj možnosť nahliadnuť do predpovede počasia jednotlivých lyžiarskych stredísk u nás a aj v Slovákmi najviac navštevovaných letovísk v Európe. Špeciálne si môžeš naklikať aj výhľad počasia pre Tatry. Ak máš záujem, môžeš sa cez web kamery prostredníctvom tejto stránky virtuálne dostať do tebou vybraného strediska. Osobitne je tento servis výborný počas zimnej sezóny.

4. Varuj.sk – portál poskytne prehľad aktuálneho počasia s reportom. No dôležitejšia je možnosť registrácie do varovného systému pre extrémne počasie. Ak má nastať, do mobilu a na e-mail ti príde varovanie pred nebezpečenstvom priamo pre tvoje miesto. Na stránke je možné online sledovať na meteoradare aktuálne zrážky.

5. Hzs.sk – Horská záchranná služba okrem systému varovaní pre jednotlivé pohoria Slovenska poskytuje v časti: meteoportál aj pohľad na navštevované lokality v horách s informáciami o teplote, smere a sile vetra, zrážkach, v zime aj hrúbke a kvalite snehu. Na stránke si môžeš naklikať aj jednotlivé horstvá a okrem výstrah (sneh, lavíny, vietor) sa dozvieš aj predpoveď počasia na tri dni, vrátane teploty v rôznych výškach pohorí. Je možné stiahnuť si aplikáciu HZS, informácie ti budú chodiť do mobilu.

6. Laviny.sk – stránku Strediska lavínovej prevencie HZS vyhľadávajú počas zimy hlavne turisti, skialpinisti a horolezci. Venuje sa predovšetkým lavínovej predpovedi a lavínovým výstrahám, vrátane komentovaniu lavínovej situácie v našich horstvách.

Vybrali sme iba niektoré zo stránok orientujúcich sa na počasie. Jeho predpoveď nájdeš aj na stránkach jednotlivých horských stredísk, ale aj rôznych záujmových skupín spojených s horami. Ktorú si vyberieš, je na tebe. Dôležité je, že sa výstrahy a predpovede budeš brať do úvahy, keď začneš plánovať pobyt v horách.

Autor titulnej fotografie:  Vladimír Šterbák.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.