Monkova dolina po vodnej lavíne v júli

Ako vyzerá Monkova dolina mesiac po tragédii?

Po nešťastí v Monkovej doline v júli a uzavretí tamojšieho turisticky značeného chodníka sa pripravuje spustenie jeho náhrady. Sprístupniť by sa mal koncom augusta.

Monkova dolina je po prudkom lejaku 11. júla zničená. „Turisticky značený chodník (červený) v Monkovej doline od Hotela Magura po Kopské sedlo a v doline Bieleho potoka (zelený) zo Strednice po rázcestie Monkova dolina – pod Ptošovskými turňami sú z dôvodu veľkého poškodenia nepriechodné a do odvolania uzavreté!“ zdôrazňuje informácia Správy Tatranského národného parku, ktorú zverejnila krátko po nešťastí.

Jedenásteho júla tu padlo v dvoch vlnách obrovské množstvo zrážok. „Jedna vlna, potom krátka pauza, a potom znova. To bol lejak, akoby vedro prevrátil, do toho vietor,“ hovorí predseda Urbariátu Ždiar Štefan Olekšák pre Denník N. Tento urbariát spravuje územie, kde sa stala katastrofa.

Evakuácia turistov do bezpečia po búrke
Evakuácia turistov do bezpečia po búrke. Autor fotografie: TANAP

„Keď sa pozrieme na Belianky, tak vidíme, kde všade tie odtrhy boli. Síce menšie, ale aj s kosodrevinou. Nastrhávalo nám aj medzi Havranom a Ždiarskou vidlou,“ pokračuje predseda.

Silná búrka v oblasti Belianskych Tatier bola ničivá, jej epicentrom bola práve Monkova dolina.

„Vplyvom intenzívnych zrážok sa v krátkom čase spod vrcholu Žľabiny uvoľnil bahnotok alebo aj „murový prúd“ tvorený vodou, jemnými časticami a úlomkami hornín až do veľkosti blokov. V spodnej časti doliny táto zmes spolu so strhnutými stromami a vegetáciou vrazila do turistického prístrešku,“ konštatuje Stredisko lavínovej prevencie vo svojej analýze.

Pod prístreškom sa v tom čase pred búrkou ukrývalo šestnásť turistov. Sila vodnej lavíny bola taká prudká, že prístrešok zvalila a posunula o niekoľko desiatok metrov ďalej. Bohužiaľ, dve osoby zahynuli, masa ich úplne zasypala, ďalší boli zranení. Búrka začala niekoľko minút pred dvanástou a trvala vyše hodiny.

„Úhrn zrážok v 6 km vzdialenej Tatranskej Javorine dosiahol len 9 mm, no podľa analýzy meteorologického modelu INCA a najmä podľa radarových záberov SHMÚ dosiahli zrážky v centrálnej časti Belianskych Tatier viac ako 80 mm/hod !!!,“ konštatuje Stredisko lavínovej prevencie.

V tejto situácii sa ukázala veľká solidarita ľudí. Okrem Horskej záchrannej služby a Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby na miesto okamžite vyrazili aj pilčíci z obce Ždiar, dobrovoľní hasiči a dobrovoľní horskí záchranári.

Dolina sa bude dlho spamätávať z besnenia živlov
Dolina sa bude dlho spamätávať z besnenia živlov. Autor fotografie: TANAP

„Práve vďaka rýchlemu a efektívnemu konaniu pilčíkov, ktorí dobre poznajú túto lokalitu, sa podarilo ľudí dostať na miesto, odkiaľ ich bolo možné evakuovať. Pilčíci taktiež pomohli uvoľniť v hustom poraste plochu pre manipuláciu pod vrtuľníkom a umožnili evakuáciu osôb, ktorým na mieste pomoc poskytli záchranné zložky. Išlo o mimoriadne náročný zásah, ktorý si vyžadoval aj vysokú mieru odvahy a nasadenia,“ uvádza TANAP.

Uzavretie lokality pre turistický ruch neznamená, že nad ním zodpovední zlomili palicu. Zničený turistický chodník Monkovou dolinou sa nachádza na súkromných pozemkoch urbárov v obciach Ždiar a Spišská Belá. Po opadnutí vody priestor zmonitorovali a začalo sa s prácami, ktoré smerujú k návratu turistov do tejto lokality.

Obec Ždiar zriadila aj transparentný účet, je verejne prístupný, môžu naň prispievať fyzické i právnické osoby, ak sa rozhodnú pomôcť pri obnove turistického chodníka do Belianskych Tatier.  

Za necelý mesiac sa v tomto území urobil kus práce. Pre turistov sa pripravuje obchádzková trasa po poľovníckom chodníku, ktorý bolo treba vyčistiť od suchých stromov a na niektorých miestach aj rozšíriť.

„Dokončiť treba ešte jednu tretinu plánovaného obchádzkového úseku,“ povedal nám starosta Ždiaru Pavel Bekeš. Ždiarčania pri tom pracujú v spolupráci s TANAP-om, ktorý je správcom chodníka. „Koncom augusta by mal byť sprístupnený s výhľadom, že toto riešenie, čo sa týka prechodu Monkovou dolinou, bude pravdepodobne trvalé,“ uzavrel starosta. 

Autor titulnej fotografie:  TANAP

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Takýchto momentiek z výstupu na Rysy je málo. Obyčajne sa na chodníku objavia aj turisti

VIDEO V ČLÁNKU: Záchranná akcia na Rysoch

Letná sezóna v Tatrách je plná dobrodružstiev, zážitkov, ale aj zranení. Mnohokrát aj banálnych a nejde pri nich o život, ale stanú sa na ťažko prístupných miestach, kam by sa záchranári dostali po zemi až po hodinách chôdze. Preto sa využívajú záchranárske vrtuľníky. Na Rysoch často.

Vo videu, ktoré ponúkame v tomto článku, možno ani nie je dôležité, komu letela posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby na pomoc, náš fanúšik ho uverejnil 7. júla. Dôležitejšie je všimnúť si reťazec ľudí na chodníku ku Chate pod Rysmi či pri výstupe na tento končiar. Turista za turistom, šnúra ľudí, ktorí kráčajú nahor.

Znalci tvrdia, že výstup na Rysy si do svojho turistického plánu zapíšu stovky turistov denne. Aj medzi občasnými návštevníkmi Tatier je známy a volia si ho ako test na preskúšanie svojej kondície, veď Rysy sú najvyšším vrcholom v Tatrách, na ktorý možno ešte vystúpiť bez horského vodcu, niektorí z nostalgie či pre nádherné výhľady na našu i poľskú stranu veľhôr. Idú hore krok za krokom, zhora pripomínajú pravidelný náhrdelník.

Toto prirovnanie použil nedávno v našom rozhovore pilot záchranárskeho vrtuľníka Viliam Krivák, keď odpovedal na otázku, aké odporučenie má pre návštevníkov hôr. Z jeho hľadiska je dôležité naučiť sa, ako dať o sebe vedieť, keď požiadajú o pomoc. Dôležitá je presná lokalizácia, informácia o rozsahu zranenia a tiež spôsob ako na seba upozorniť.

„Veď hľadajte z vrtuľníka v pestrom reťazci ľudí kráčajúcich po chodníku  v lete na Rysy, kde presne sa zranený človek nachádza,“ uzavrel príkladom.

Rysy naše každodenné
Rysy naše každodenné. Autor fotografie: Štefan Lacko

Vôbec netvrdíme, že toto je prípad videa, ktoré uverejňujeme, iba apelujeme na ľudí, aby si nadšenie z plánovania túr trochu krotili aj prípravou na to, čo sa môže stať. Lebo záchranársky vrtuľník nad Tatrami neveští nikdy nič dobrého.

Autor titulnej fotografie:  Majka Uhriňáková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Turistov je v Tatrách stále viac, rovnako ako aj konfliktov medzi nimi

Konflikty medzi turistami narastajú

Tatry sú síce pre všetkých ľudí, no nie všetko je v národnom parku dovolené. Napríklad, kúpanie v potokoch a plesách sa trestá pokutou. Aj pre takéto niečo vznikajú medzi turistami konflikty.

V našej FB skupine zverejnil pán Igor Š. príspevok o tom, ako upozornil českých turistov, že kúpanie v horskom potoku nie je v poriadku. Natrafil totiž na rodinku, ktorá sa rozložila piknikovať pri Veľkom Studenom potoku pri ceste na Zamkovského chatu. To sa, našťastie, tak často nevidí. Plavky na sebe, nohy vo sviežej vode, ukážkové šantenie na skalách. Nášho fanúšika takýto „relax“ nahneval.  

„Po slušnom upozornení na to, že sú v Tatranskom národnom parku a takéto správanie nie je v poriadku, sa do mňa hlava rodiny pustila aj urážkami,“ opisuje Igor na sociálnej sieti. Rodinku si dokonca nakrútil na video, rovno aj s urážkami, ktorými ho muž častoval. Pán Igor bol rozčarovaný, kam až môže zájsť drzosť niektorých návštevníkov Tatier.

Toto sa vidí málokedy. Kúpanie v tatranskom potoku kole slušným turistom oči
Toto sa vidí málokedy. Kúpanie v tatranskom potoku kole slušným turistom oči

Nielen túto rodinu, ale aj ostatných návštevníkov Tatier, upozorňujeme, že návštevný poriadok Tatranského národného parku síce kúpanie v plesách, horských potokoch či pod vodopádmi priamo nezakazuje, no to iba preto, lebo už prístup k nim je zákonom zakázaný. Ak sa turista pri nich zdržiava, znamená to, že zišiel zo značkovaného chodníka, a teda porušil zákon.

Za takéto porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny sa v prípade fyzických osôb môže uložiť pokuta v blokovom konaní vo výške okolo 300 eur a neskôr v priestupkovom konaní až do výšky 3 319,39 eura. Takže, česká rodinka riskovala dosť, lacnejší v ich prípade by bol obyčajný ľudský ústup a poďakovanie za upozornenie.   

Do redakcie nám v poslednom čase chodí veľa takýchto podnetov. Chceli by sme apelovať na všetkých turistov, aby sa správali v Tatrách slušne a aby neporušovali návštevný poriadok. A ak ho aj náhodou nepoznajú, stane sa, ale nech sú aspoň k ostatným turistom milí, ak ich upozornia na jeho porušovanie. Do hôr predsa išli všetci za krásnou prírodou, oddychom a relaxom.

Autor titulnej fotografie:  Vladimír Tošovec

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

V úseku zeleno značeného turistického chodníka od Zamkovského chaty po Veľký hang v Malej Studenej doline pribudli drevené tyče

V Tatrách pribudlo tyčové značenie. Kde všade sa s ním turisti stretnú?

Chcú uľahčiť turistom orientáciu, preto v úseku zeleno značeného turistického chodníka od Zamkovského chaty po Veľký hang v Malej Studenej doline pribudli drevené tyče.

Zimné tyčové značenie pomáha najmä vtedy, keď sa pre horšie počasie a hodné dávky  snehu pásové turistické značky strácajú pod snehovou perinou a turisti sa nedokážu správne zorientovať na turistickom chodníku. Preto sa na Správe Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici rozhodli na frekventovanom zeleno značenom tustickom chodníku od Zamkovského chaty po Veľký hang v Malej Studenej doline osadiť drevené tyče.

Dôvodom pre tento krok je dlhoročná skúsenosť tanapákov, a síce, že zimný chodník nestačí vytrasovať hneď pri prvom väčšom snežení.

Tyčové značenie sa musí kontrolovať počas celej sezóny
Tyčové značenie sa musí kontrolovať počas celej sezóny. Autor fotografie: TANAP

„Počas zimy sa podmienky neustále menia, bežne sa stáva, že na niektorých miestach vietor sneh vyfúka a na iných zase nafúka, takže ho musíme preznačiť a urobiť nový variant tak, aby chodník bol pre turistov opäť bezpečný. S tyčovaním začíname až vtedy, keď je dostatok snehu. A to nielen preto, aby bolo do čoho zapichnúť žrde,“ vysvetľuje Štefan Zavacký, vedúci Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Ako ďalej uvádza Správa TANAP-u, kľúčový je výber najschodnejšej trasy. Zimný chodník nie vždy kopíruje letný. Ten môže viesť aj miestami, ktoré sú v zime lavínovým terénom. Rozmiestnenie tyčí nie je náhodné.

„Mali by byť na dohľad tak, aby človek dovidel od jednej k druhej. Na neprehľadných úsekoch, alebo tam, kde sa trasa lomí, ich osadzujeme hustejšie, aby bolo zjavné, ktorým smerom má turista pokračovať,“ hovorí Zavacký.

Tyčové značenie turisti nájdu hlavne v centrálnej časti národného parku, teda predovšetkým tam, kde sa nachádzajú takmer všetky tatranské vysokohorské chaty.  Návštevníci ich môžu využiť nielen vo Veľkej a Malej Studenej doline, v okolí Sliezskeho domu vo Velickej doline či v Doline Zeleného plesa, ale aj v Mlynickej doline, kde je vytrasovaný úsek po vodopád Skok. Správa TANAP-u dodáva, že tyče tiež pomáhajú v orientácii v Mengusovskej doline, kde sa v zime dostanú po Rázcestie nad Žabím potokom, ako i na magistrále medzi Lomnickou vyhliadkou a Skalnatým plesom.

Počas zimy treba tyče neustále kontrolovať. Popri tejto činnosti pracovníci Správy TANAP-u priebežne čistia mostíky, kontrolujú turistické chodníky a prerezávajú ich po vetre či snežení a odstraňujú popadané konáre, kmene stromov i vývraty. Berie sa do úvahy aj ochrana prírody. Najmä v jarnom období pomáha tyčové značenie naviesť návštevníkov späť na klasické letné turistické chodníky, vďaka čomu nedochádza k zošliapavaniu vegetácie a erózii pôdy, ale slúži aj na to, aby sa turisti po oteplení a zmäknutí snehu najmä vo vyšších polohách neprepadli do kosodreviny.

Čo sa stane s tyčami po roztopení snehu? Ľudia z TANAP-u ich pozbierajú a uložia v dolinách, aby ich tam na zimu nemuseli opäť vynášať. To platí s výnimkou lokalít, kde sú umiestnené celoročne. Leto je aj časom na reparovanie poškodených tyčí a doplnenie ich počtu, ak sa niektoré už nedajú využiť.

Súčasťou kontroly tyčového značenia sú aj mostíky
Súčasťou kontroly tyčového značenia sú aj mostíky. Autor fotografie: TANAP

Autor titulnej fotografie: TANAP