Martina Blašková vynáša štrúdle na tatranské chaty

Turistka vynáša na chaty čerstvé štrúdle. Kde ich nájdete?

Tešia ju ľudia na tatranských chodníkoch, teší ju každá vynáška a aj to, že sa tam hore cíti spokojná a šťastná. Na horské chaty vynáša štrúdle z rodinnej cukrárne. Zakaždým sa podľa nej na ceste nahor niečo v jej malom svete udeje, z čoho má radosť. Hovoríme s vždy dobre naladenou a optimistickou Martinou Blaškovou.

Poďme sa predstaviť. Volám sa Martina…

… a celý život žijem pod Tatrami. Vlastním útulnú cukráreň Malý princ v Poprade. Je spojená aj s cukrárenskou výrobou. Ide o rodinnú firmu zameranú na výrobu, predaj ale aj distribúciu našich výrobkov, v čom pokračujem v šľapajách svojich rodičov. Ktovie, možno raz toto remeslo prevezme môj teraz osemnásťročný syn a rodinná tradícia bude pokračovať aj ďalej.

Nevidieť to každý deň – mladé žieňa s naloženou krošňou. Kto alebo čo vás motivovalo pre túto prácu? Prečo sa žena ako vy rozhodne vynášať?

Na vynášky nechodím s krošňou. Zatiaľ si všetko nakladám do obrovského ruksaka. Zatiaľ hovorím preto, lebo pravdepodobne postupne budem musieť prejsť na krošňu pre väčší priestor, ktorý mi tá krošňa vytvorí na štrúdle a ostatné naše výrobky, ktoré vynášam.

Vždy veselá a dobre naladená Martina
Vždy veselá a dobre naladená Martina. Autor fotografie: archív MB

A ten motív?

V roku 2022 som bola často chorá, mala som respiračné problémy. Preto som sa rozhodla chodiť do hôr, aby som zlepšila svoj zdravotný stav a kondíciu. Bol to úplne spontánny nápad. A keďže som nemala vždy parťáka k sebe, hlavne počas týždňa, vyberala som si chodníky, ktoré poznám. A potom som si povedala, že nebudem chodiť hore len tak naprázdno. Povedala som si, že zoberiem po ceste naše štrúdle a vynesiem ich na chaty. Predchádzala tomu, samozrejme, dohoda s chatármi. 

Vynášate iba pre Téryho chatu, alebo sú vašim cieľom aj iné?

Začala som najskôr Zamkovského chatou. Teraz vynášam štrúdle  na Téryho chatu pravidelne každý týždeň. Na jeseň by som chcela ísť zopárkrát aj na Chatu pod Rysmi k Viktorovi Beránkovi. On od nás berie štrúdle najdlhšie, už dobrých 14 rokov.

Hovoríte, že vynášate štrúdle, ktoré aj vyrábate. Čo si pod tým treba predstaviť?

Nápad a receptúru na štrúdľu priniesol do nášho rodinného podniku môj nebohý otec pred viac ako šestnástimi rokmi. Spolu s mojimi šikovnými cukrárkami a cukrárkami sme receptúru na štrúdľu vyšperkovali do konečnej podoby. Do takej ako chutí dnes. Je to spoločná práca, štrúdle sú s láskou napečené a s láskou a rešpektom k horám vynesené do horských chát.

Vynášate aj niečo iné, alebo iba štrúdľu? 

Áno, vynášala som aj iné koláčiky. Zvyknú sa na chaty vynášať aj torty. Tie ale pre obmedzený priestor ruksaka nosiť nemôžem. V budúcnosti ale nevylučujem.

Štrúdľa pre maškrtné tatranské žalúdky
Štrúdľa pre maškrtné tatranské žalúdky. Autor fotografie: archív MB

A čo vaši mužskí kolegovia? Keď sa stretnete na chodníku, čo vám povedia?

Pozdravíme sa. Stáva sa aj, že mi poradia, prípadne prehodíme pár slov, ak je na to vhodná chvíľa.

Prijali vás medzi seba, medzi nosičov?

Ja sa necítim úplne ako nosič, neovládam ich remeslo. Som obyčajné žieňa, čo miluje hory a fyzickú aktivitu. Ja nepozerám na váhu ani na čas, za ktorý to vynesiem. Nič za to nechcem. Stačí mi byť zdravá, šťastná a silná. 

Vynášate iba druhý rok. Je to dočasné, alebo sa tomu chcete venovať trvale?

Určite sa tomu chcem venovať aj ďalej, kým mi budú sily stačiť. Preto na sebe makám aj tu dole, v Poprade. Mávam pravidelne silové tréningy s osobným trénerom. Posilňujem celé telo.

Chatár Viktor Beránek odoberá štrúdle od Martiny už niekoľko rokov
Chatár Viktor Beránek odoberá štrúdle od Martiny už niekoľko rokov. Autor fotografie: archív MB

Do hôr s vynáškou idete denne? Alebo iba občas?

Vynášam raz týždenne. Zatiaľ nebudem vynášať častejšie, nakoľko mám aj iné aktivity. Rada bicyklujem, rada fotografujem prírodu pri západe a východe slnka, ale aj nočnú oblohu na miestach mimo svetelného smogu.

Spomenuli ste problémy s dýchaním. Liečba vynáškou pomohla?

Odkedy vynášam pravidelne, už som nebola chorá. Myslím, že z najhoršieho som vonku. Trápili ma časté respiračné choroby  a choroby dutín.

Už vám ponúkli turisti na chodníku pomoc? Ako reagujete?

Áno často mi ponúkajú pomoc. Ale nielen na chodníku, aj na sociálnych sieťach. Odpovedám s úsmevom: ,,Nie ďakujem, čo som si naložila, to si musím aj sama vyniesť.“ Aké otázky vám najčastejšie kladú?

Či idem prespať na chatu, či idem aj na Priečne sedlo, či ma vyhodili z domu, či som si nenaložila príliš veľa, či vládzem, či nechcem za jeden domácej,  koľko to váži, prečo som sama a tak podobne. Často sa na tých otázkach a odpovediach spolu zasmejeme.

Vynášate v každom počasí? A nebojíte sa?

Väčšinou sa snažím vybrať si deň v strede týždňa a taký, kedy mi nehrozia aspoň búrky. A strach? Nie, nemám ho. Zrejme by ma príliš zväzoval. Mám ale veľký rešpekt pred prírodou a pred cudzími ľuďmi… Som opatrná.

Robí niečo pre druhých i pre seba. Ďakujeme, Martina
Robí niečo pre druhých i pre seba. Ďakujeme, Martina. Autor fotografie: archív MB

Na chodníkoch sa možno stretnúť s kadečím? Čo vás pri vynáške najviac prekvapilo, potešilo?

Poteší ma pozitívna reakcia od ľudí. Potešia ma aj prázdne chodníky. Poteší ma každá vynáška, cítim sa tam hore spokojná. Poteší ma, keď sa šťastná, zdravá a unavená vrátim domov. Prekvapilo ma to, že každá vynáška je vždy iná. Zakaždým sa v tom mojom malom svete niečo udeje.

A niečo aj potrápilo? Máte i taký zážitok?

Najviac ma trápi moje dýchanie, ale už sa to zlepšuje, rovnako ako moja kondícia. Raz tesne predo mňa skočil kamzík. Hodne som sa vtedy zľakla, až som skríkla, takže on asi mal z toho väčšiu traumu, ako by som mala mať ja. Trápi ma Veľký a Malý hang, prudké stúpanie v Jazernej stene pod Téryho chatou. Ale ja nebojujem, neponáhľam sa, len s pokorou prijímam tú bolesť a oddychujem, keď to treba.

Čo máte na horskom nosičstve najradšej?

Mňa nosičstvo učí trpezlivosti. Nič sa tam nedá uponáhľať. Všetko má svoj čas a priestor. Spoznávam tam seba a svoje telo, svoje hranice. Učí ma vytrvalosti a vážiť si všetko, čo nám život prináša. Aj maličkosti. Učím sa, ako sa poučiť z každej chyby a počúvam skúsenejších. Vážim si pokoru, ktorú v sebe nosím, ktorú mi vštepili už moji rodičia. Ďakujem im aj za to a ďakujem aj všetkým, ktorí mi na mojej ceste pomáhajú. Prajem všetkým, aby v horách našli minimálne to isté, čo ja.

Autor titulnej fotografie:  archív Martiny Blaškovej

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Takýchto momentiek z výstupu na Rysy je málo. Obyčajne sa na chodníku objavia aj turisti

VIDEO V ČLÁNKU: Záchranná akcia na Rysoch

Letná sezóna v Tatrách je plná dobrodružstiev, zážitkov, ale aj zranení. Mnohokrát aj banálnych a nejde pri nich o život, ale stanú sa na ťažko prístupných miestach, kam by sa záchranári dostali po zemi až po hodinách chôdze. Preto sa využívajú záchranárske vrtuľníky. Na Rysoch často.

Vo videu, ktoré ponúkame v tomto článku, možno ani nie je dôležité, komu letela posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby na pomoc, náš fanúšik ho uverejnil 7. júla. Dôležitejšie je všimnúť si reťazec ľudí na chodníku ku Chate pod Rysmi či pri výstupe na tento končiar. Turista za turistom, šnúra ľudí, ktorí kráčajú nahor.

Znalci tvrdia, že výstup na Rysy si do svojho turistického plánu zapíšu stovky turistov denne. Aj medzi občasnými návštevníkmi Tatier je známy a volia si ho ako test na preskúšanie svojej kondície, veď Rysy sú najvyšším vrcholom v Tatrách, na ktorý možno ešte vystúpiť bez horského vodcu, niektorí z nostalgie či pre nádherné výhľady na našu i poľskú stranu veľhôr. Idú hore krok za krokom, zhora pripomínajú pravidelný náhrdelník.

Toto prirovnanie použil nedávno v našom rozhovore pilot záchranárskeho vrtuľníka Viliam Krivák, keď odpovedal na otázku, aké odporučenie má pre návštevníkov hôr. Z jeho hľadiska je dôležité naučiť sa, ako dať o sebe vedieť, keď požiadajú o pomoc. Dôležitá je presná lokalizácia, informácia o rozsahu zranenia a tiež spôsob ako na seba upozorniť.

„Veď hľadajte z vrtuľníka v pestrom reťazci ľudí kráčajúcich po chodníku  v lete na Rysy, kde presne sa zranený človek nachádza,“ uzavrel príkladom.

Rysy naše každodenné
Rysy naše každodenné. Autor fotografie: Štefan Lacko

Vôbec netvrdíme, že toto je prípad videa, ktoré uverejňujeme, iba apelujeme na ľudí, aby si nadšenie z plánovania túr trochu krotili aj prípravou na to, čo sa môže stať. Lebo záchranársky vrtuľník nad Tatrami neveští nikdy nič dobrého.

Autor titulnej fotografie:  Majka Uhriňáková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Tatry sú plné turistov. Pomoc potrebujú aj v noci

Dni nestačia, zachraňujú už aj v noci

Tiesňová linka Horskej záchrannej služby nestíchla ani v noci. Pomoc potrebovali nezávisle od seba dve dvojice turistov zo zahraničia.

Najskôr to boli mladí Belgičania. Včera neskoro večer prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc z Chaty pod Rysmi. Dvoch 21-ročných turistov postihla dehydratácia a celková nevoľnosť.  

„Na pomoc im vyrazili príslušníci HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry pozemne a poskytli im medikamentóznu liečbu,“ uvádza portál horských záchranárov. Keďže sa ale nachádzali v horskom zariadení a mohli sa vyspať, transport odložili na ráno, keď po nich letela Vrtuľníková záchranná zdravotná služba z Popradu. Transport skončil v Starom Smokovci, odkiaľ Belgičania chceli pokračovať  samostatne.

Noc sa pre záchranárov ešte neskončila. V skorých ranných hodinách dnes, 23. júla, požiadala o pomoc dvojica turistov českej národnosti z Mengusovskej doliny, z Chaty pri Popradskom plese. Devätnásťročný Čech si počas túry zranil dolnú končatinu a nebol schopný pokračovať v turistike, druhý, 21-ročný muž požiadal o transport z horskej oblasti.

Na pomoc im vyrazili príslušníci HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry. Zranenému turistovi poskytli zdravotnú pomoc a následne boli obaja mladí muži transportovaní na zastávku Tatranskej elektrickej železnice pod Popradským plesom a pokračovali na vlastnú žiadosť samostatne.

Autor titulnej fotografie:  archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Havarovaný vrtuľník odstránia za pomoci leteckej techniky

Odstránia havarovaný vrtuľník zo susedstva Chaty pod Rysmi

Neďaleko Chaty pod Rysmi koncom mája havaroval vrtuľník. Prelet v najvyššom stupni ochrany TANAP-u nikto neoznámil. Odstránia ho pomocou leteckej techniky v najbližších dňoch.

Chata pod Rysmi (2 250 m), ktorá je najvyššie položenou vo Vysokých Tatrách, má momentálne neželaného suseda – vrak havarovaného vrtuľníka, ktorého posádka 25. mája nezvládla otáčací manéver a so strojom sa zrútila do šikmého svahu asi 150 metrov od chaty.

Posádka nezvládla otáčací manéver
Posádka nezvládla otáčací manéver. Autor fotografie: Viktor Beránek, Facebook

Ako uviedla TASR, vyšetrovanie udalosti stále prebieha, no havarovaný vrtuľník by mali z miesta nehody odstrániť v najbližších dňoch. „O likvidácii havarovaného vrtuľníka rozhoduje Letecký a námorný vyšetrovací útvar. Stane sa tak pomocou leteckej techniky v závislosti od poveternostných podmienok,“ uviedla pre agentúru hovorkyňa Správy Tatranského národného parku Nina Obžutová.

Hovorkyňa tiež potvrdila, že prelet v piatom, teda najvyššom stupni ochrany prírody, správe nikto neoznámil, hoci to patrí k povinnostiam žiadateľov. Ak sa let povolí, stane sa tak iba mimo obdobia ochrany kamzíka, čiže rodenia a vyvádzania mláďat. 

Autor titulnej fotografie:  Viktor Beránek, Facebook

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Ekologické toalety - víťaz architektonickej súťaže

Pozrite sa, ako bude vyzerať náhrada legendárnej latríny na Rysoch

Tatry s plnou vážnosťou vstupujú do novej etapy. Je ňou proces náhrady bežných toaliet na turisticky frekventovaných miestach za ekologické. Začalo ju zničenie legendárnej latríny pri Chate pod Rysmi a následná aktivita turistov z Hikemates.

To, čo v minulom roku načal Wolfgang, víchrica, ktorá zničila najfotogenickejšiu latrínu s fascinujúcim výhľadom vo Vysokých Tatrách, momentálne naberá iný vietor. Je ním proces náhrady bežných toaliet na frekventovaných miestach v Tatrách za ekologické.

Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi
Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi. Autor fotografie: Roman Hromadík
... a jej momentálna náhrada
... a jej momentálna náhrada. Autor fotografie: Jozef Kubáni

Na pilotnom projekte, ktorého výsledkom majú byť nové toalety pri Chate pod Rysmi, sa podieľajú  Hikemates, Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov a Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Podpísali spoločné memorandum o spolupráci a výstavbe s tým, že ak sa pilotný projekt osvedčí, bude ho možné využiť na iných miestach národného parku. Zároveň sa v ňom zaviazali aj k budúcej údržbe ekotoaliet. 

Chata pod Rysmi patrí medzi najnavštevovanejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Drevená latrína s výhľadom do Mengusovskej doliny už dávno nevyhovovala potrebám turistického ruchu.

„Ľudia ju obdivovali, fotografovali si ju, ale už nemysleli na to, čo ostáva pod ňou a ako zložito sa potom exkrementy a iný hygienický odpad likvidujú. Nielen na tomto mieste, ale vlastne všade v blízkosti turistických chodníkov,“ povedal Patrik Pajta, predseda klubu Hikemates.

Ekologické toalety zvonku
Ekologické toalety zvonku. Autor fotografie: ô ateliér
Interiér navrhovaných toaliet
Interiér navrhovaných toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

Iniciatíva klubu vyústila do architektonickej súťaže. Odborne ju zastrešovala spoločnosť Corwin, ktorá sa bude podieľať aj na vypracovaní projektovej dokumentácie. Do súťaže sa prihlásilo šesť ateliérov, za víťaza odborná porota vybrala návrh ateliéru ô. Autori návrhu sa inšpirovali áčkovými chatami Javorina, ktoré sa dodnes vyskytujú v každej horskej oblasti Slovenska.

„Známy tvar, množstvo spomienok, kontinuita prispôsobená náročným terénnym a klimatickým podmienkam, ale aj minimalizácia materiálu a flexibilita modulárneho systému s rôznymi materiálovými variáciami (drevo, oceľ, kameň, vegetačné strechy), využiteľné aj inde ako pod Rysmi, umožňujú efektívnu výstavbu a estetické začlenenie do okolia,“ to sú hlavné dôvody hodnotiteľov podporujúce výber víťazného návrhu.

Možná alternatíva ekologických toaliet
Možná alternatíva ekologických toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

„Pri Chate pod Rysmi postavíme ekologické toalety s patentovaným riešením, ktoré je známe z mnohých horských oblastí Európy,“ dodal P. Pajta. „Majú viaceré výhody. Napríklad nenáročnú údržbu a udržateľné riešenie. Spočíva v tom, že tuhú časť exkrementov rozkladajú živé organizmy, trebárs dážďovky, iné červy či ďalšie živé organizmy, znižujú ich objem tak, ako je tomu u kompostérov.“

Pripomína, že technológia, ktorú dodáva francúzska spoločnosť Sanispgere, je už použitá na toaletách v Slovenskom raji. Pod Rysmi teda návštevníci nájdu niečo iné, ako sme v horách zvyknutí. No nepôjde iba o jednu stavbu.

„Vo výsledku má vzniknúť projektová dokumentácia pre modulárny dizajn toaliet prispôsobiteľný rozličným návštevným kapacitám a prostrediu. Dokumentácia bude poskytnutá bezplatne TANAP-u a správam iných národných parkov, aby ju mohli v prípade záujmu využiť, napríklad aj pri rôznych grantových výzvach,“ doplnil P. Pajta.

Ďalšia alternatíva ekologických toaliet
Ďalšia alternatíva ekologických toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

Aktuálne je na rade fáza povoľovacích procesov a následne výstavba. Financovať sa bude z dvoch percent z daní a z darov partnerov projektu.

„Momentálne je veľmi ťažké odhadnúť, koľko budú toalety pod Rysmi stáť. V hrubom môže ísť o 70 až 100 tisíc eur, vrátane úhrady za práce v prípravnej fáze projektu, materiál a jeho prepravu,“ odhaduje P. Pajta.

No ubezpečuje, že nové ekologické toalety by mohli stáť pri chate do konca tohto roka. Ďalšie recyklácie pilotného projektu už budú, samozrejme, menej finančne náročné, pretože odpadnú náklady spojené s prípravnými fázami projektu a jeho spracovaním.  

Autor titulnej fotografie:  ô ateliér

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Padnutý vrtuľník pri Chate pod Rysmi

V Tatrách spadol vrtuľník

Uplynulú sobotu bolo pri Chate pod Rysmi rušno. Spadol tam vrtuľník. Ako na sociálnej sieti uviedla Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE spadnutý vrtuľník lokalizovali približne 150 metrov od chaty. 

Pád vrtuľníka opísal pre RTVS chatár a očitý svedok Viktor Beránek. „Zdalo sa mi, že pilot to nemal pod kontrolou, akoby ho brali poryvy vetra. Chcel to otočiť a už mu to nevyšlo, švaclo ho o snehové pole do šikmého svahu, tak ho prevrátilo. Odišli vrtule, prevrátilo vrtuľník,“ povedal. Tri osoby z helikoptéry vzal do svojej opatery personál chaty.

Svedkovia nehody ihneď alarmovali záchranárov. Na pomoc zraneným letel z popradského strediska záchranársky vrtuľník. Lekárku vysadil priamo do terénu pomocou lana. Dve osoby z padnutého vrtuľníka boli nezranené, jedna utrpela úraz hlavy a odreniny po tele. Lekárka mu poskytla primárne ošetrenie a 48-ročný pacient bol preložený do záchranárskeho vrtuľníka, ktorý ho, ako informovala VZZS ATE, v stabilizovanom stave transportovala do popradskej nemocnice.

Podľa informácií Spiš-Korzár prípad vyšetruje Letecký úrad.

Autor titulnej fotografie: archív RTVS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.