Smerom na Popradské pleso

Nedeľná pohoda pri Popradskom plese

Dnešnú letnú nedeľu využilo množstvo návštevníkov Vysokých Tatier na posviatočné preskúšanie kondície s cieľom Popradské pleso. Vybrali sa k nemu pešky, na bicykli i kolobežkách. Urobili dobre.

Tatry sa dnes ukázali v celej kráse. Teplo, pohodička, kamaráti, rodina, rekreačný šport, krásna nedeľa. A pre niektorých možno turisticky premiérová tohto roku. Cieľ, ktorým bolo Popradské pleso, prilákal mnohých, aj sviatočných športovcov.

Cestu k Popradskému plesu si treba vyšliapať
Cestu k Popradskému plesu si treba vyšliapať. Autor fotografie: Gabriela Kinčoková
Možností na krásne zábery bolo dosť
Možností na krásne zábery bolo dosť. Autor fotografie: Gabriela Kinčoková

Deti k nemu smerovali aj na kolobežkách i bicykloch, sprevádzali ich dospelí, míňali turistov, ktorí sa k tomuto známemu centru tatranskej turistiky vybrali peši, a spoločne sa tešili z nádherného dňa. Okolo poludnia bolo okolo plesa množstvo ľudí. A mohli tam vzniknúť aj nádherné fotografie.

Cieľ: Hotel Popradské pleso
Cieľ: Hotel Popradské pleso. Autor fotografie: Gabriela Kinčovová
Výhľady od plesa sú neopakovateľné
Výhľady od plesa sú neopakovateľné. Autor fotografie: Gabriela Kinčoková

Mnohých ale prekvapilo, že parkovisko Popradské pleso zdraželo. Parkovné na deň už nestojí desať, ale pätnásť eur. Pamätajte na to pri najbližších plánoch návštevy tejto známej lokality.

Túra na Popradské pleso je plná čarovných zákutí
Túra na Popradské pleso je plná čarovných zákutí. Autor fotografie: Gabriela Kinčoková

Autor titulnej fotografie: Gabriela Kinčoková

Cyklotúry Tatrami

Uvažujú o cykloprepojení dvoch vysokotatranských stálic turistického ruchu

Tatry chcú mať zokruhované. Tomuto zámeru môže pomôcť aj výstavba cyklotrasy, o ktorej v mestách Vysoké Tatry a Poprad uvažujú.

Myšlienka spojiť Poprad so Starým Smokovcom nielen autobusmi, električkami a po železnici, ale aj cyklotrasou nie je nová. Vedenie miest Poprad a Vysoké Tatry sa ňou zaoberali už pred viac ako desiatimi rokmi a pôvodne sa uvažovalo vybudovať ju okolo cesty spájajúcej tieto dve veľké stálice tatranského turistického ruchu.

No teraz sa zaoberajú aj možnosťou vybudovať cyklotrasu, ktorá by lemovala dráhu električky z Popradu do Starého Smokovca. Ako informovala SITA, potvrdil jej to primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák s tým, že ide o jeden z posledných návrhov na cykloprepojenie oboch miest, čo by napomohlo aj myšlienke zokruhovať Tatry, o ktoré sa mesto Vysoké Tatry vo svojich rozvojových plánoch usiluje.

Ak by sa táto trasa presadila v plánoch miest, cyklotrasa by zrejme viedla po ľavej strane trate Tatranských elektrických železníc. Primátor túto úvahu podložil argumentom, že štát tam má vysporiadané pozemky, v okolí trate je dostatočne široké ochranné pásmo, kde sa nenachádzajú žiadne stavby a aj profil cyklotrasy by nemal veľmi prudké stúpania, čo by tiež prispelo k bezpečnosti cyklistov.

Toto trasovanie podporuje aj fakt, že by tam bol dostatok miesta aj pre záchranárske zložky, hasičov a podobné zásahy.

Autor titulnej fotografie: Monika Vojteková Lippartová