Malý Dárius Rosa je veľký turista

Veľký malý turista vyšliapal na Kriváň a získal si srdcia ostatných turistov

Malý Dárius sa zapáčil návštevníkom našej facebookovej stránky. Je príkladom toho, ako možno dieťa odmala viesť k láske k horám, k pohybu a zdravému životnému štýlu.

Vraj už ako štvorročný mal jasný cieľ – Gerlach. Malý Dárius bol zatiaľ okrem Kriváňa na mnohých ďalších končiaroch Tatier – Chopku, Baranci, Sivom vrchu, Rysoch, Chabenci, Magurke a mnohých ďalších.

Na Kriváni bol vlani. Mal päť rokov a jeho veselá nálada, optimizmus a radosť z pohybu sa ostatným turistom ihneď zapáčili, čo dokladajú aj fotografie, ktoré jeho otec uverejnil na našej facebookovej stránke.

Otec svojho syna vie na túrach správne motivovať
Otec svojho syna vie na túrach správne motivovať. Autor fotografie: Jan Rosa

Samozrejme, svoje pocity si nenechali pre seba a spoluprácu dvoch „chlapov“, otca i syna v horách ihneď pochvalne okomentovali.

„Krásny chlapček a zodpovený ocino. Gratulujeme, nech to mladému vydrží a vyrastie z neho veľký horal,“ píše Renáta Legátová. „Tak to je frajer, super výkon,“ komentuje výstup na Kriváň Marek Záviš Závodský. „Děkujeme, samotní chlapi, tak máme alespoň ty hory,“ nechal sa počuť otec malého turistu Jan Rosa. „Môj obdiv, ste super dvojka,“ odpovedá Lukáš Fedorčák a Janette Kubačková.

Naši fanúšikovia okomentovali aj výkon Dáriusa. „Klobúk dolu, ja som mala tridsať rokov, keď som vyšla prvýkrát na Kriváň a mala som toho dosť,“ uvádza Peťka Hulinová Zelenčíková. „Všetky začiatky sú ťažké, no každý ďalší výstup krajší a krajší,“ kontruje Jozef Mak.

Dárius na Chabenci
Dárius na Chabenci. Autor fotografie: Jan Rosa

„Úžasný chalanisko,“ pridáva sa Kristína Gavaľová. „Šikula,“ nechá sa počuť Gabča Vítková i Květa Volfová. „Odpadla som, šikovný chalan,“ píše Denisa Soosová. „Až som sa zahanbila. Veď ja som sa na Kriváň bála ísť,“ zveruje sa Zuzana Šefčíková Bobčeková.

Marcela Dešková k tomu pridáva vlastnú skúsenosť. „My sme na Kriváni boli minulý rok koncom augusta. Dali sme si ho s manželom k päťdesiatke a najmladším členom našej výpravy bola vtedy 12-ročná dcéra, ktorá s nami tiež brázdi Tatry.“

Samozrejme, pochvalných vyznaní bolo omnoho viac. Každý ocenil optimizmus malého turistu a starostlivosť jeho otca. 

V prírode bol Dárius už odmala
V prírode bol Dárius už odmala. Autor fotografie: archív Jan Rosa

„Ja mám 41 a Dárius bude mať v decembri 7 rokov, obaja sme sa narodili v Čechách a teraz bývame na Liptove, pod Západnými Tatrami,“ zveruje sa otec šikovného turistu Jan Rosa, ktorého na Slovensko zaviedla láska k horám, k Tatrám obzvlášť.

Ako hovorí, v Tatrách bol s otcom prvý raz ako šestnásťročný, bývali vo vtedajšom Eurocampe pod Lomnickým štítom. A od toho času mal sen byť súčasťou toho všetkého, žiť v týchto horách, žiť s horami. Sen sa stal skutočnosťou, keď mal 37 rokov.

Na Kriváni
Na Kriváni. Autor fotografie: Jan Rosa

Medzitým Tatry i Fatry navštívil mnohokrát. A keď sa mu cnelo, kreslil si hory po stenách a pracoval na románe Nový druh – zabudnutý osud pastiera z Vysokých Tatier, ktorý v roku 2020 získal prvé miesto v súťaži Kniha Liptova.

Dáriuska do hôr berie najčastejšie ako môže, a už odmala. Začali v Beskydoch, Malých Karpatoch a prešli pár túr v predhorí Rakúskych Álp. A keď mal Dárius štyri roky, dostával zabrať viac. Aj čo sa týka prevýšenia, aj kilometrov.

Na Sivom vrchu bol Dárius už ako štvorročný
Na Sivom vrchu bol Dárius už ako štvorročný. Autor fotografie: archív Jan Rosa

„Ak sa mu nechcelo, sľúbil som mu nejakú odmenu. No z dosiahnutia cieľa mal vždy veľkú radosť. A tá bola zrazu viac ako iba „pamlsky“, ktoré dostával,“ zveruje sa otec. A dodáva: „Začal som ho motivovať mojou únavou. Keď nevládal, hral som, že aj ja. Ale že ešte chvíľku skúsim, keď sme sa už na to dali. Neskôr začal on používať moje slová, keď som hral akože unavené divadielko. Koľkokrát sa mi plakať chcelo z toho, akú psychiku má. Do života sa mu to bude hodiť,“ chváli syna.

A potom vymenúva, kde všade boli, na čo vyliezli a čo by ešte radi. Je to dlhý zoznam, ktorého položky chcú postupne „odfajknúť“. No Dárius nastupuje do školy, času bude čoraz menej.

Dárius v tričku, ktorý mu namaľoval otec
Dárius v tričku, ktorý mu namaľoval otec. Autor fotografie: Jan Rosa

„Našim hlavným cieľom je Gerlachovský štít, ktorého obrázok nosí Dárius na tričku. Ja ako horolezec mu to môžem umožniť, ale zatiaľ trénujeme „konvičku“, ako si Darík premenoval kondičku. Keď bude dobrá, pustíme sa časom na horolezecké chodníky,“ plánuje Jan Rosa.

Skúša hľadať najkrajšiu túru v zozname tých, ktoré už so synom absolvoval. „Každá má niečo do seba. Najviac si užívame, keď sme v horách sami. Ale podľa Daríka, ale aj mňa, je celkom pohodový a krásny výstup na Bystrú. Oproti Poludnici – malá, ale zákerná…,“ bilancuje.

A dodáva, že je vlastne jedno, kde so synom je, hlavne, že sú na ďalšej ceste k tatranským vrcholom.

Autor titulnej fotografie: Jan Rosa

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Deti v Tatrách

S deťmi na hory? Pravdaže! Povieme vám, od akého veku a kam

Zima vstupuje do svojho finále, prichádzajú jarné prázdniny a s nimi otázka: Kam s deťmi? Na hory predsa? – odpovie veľa rodičov. Časť z nich má ale pochybnosti. Kam, aké trasy vybrať a od akého veku dieťaťa sú vhodné? Máme odpovede.

Najskôr si odpovedzme na to, či sú práve jarné prázdniny vhodné na prvé kontakty dieťaťa s turistikou. Áno, ak je na to zvyknuté a rodičia ho do hôr berú pravidelne a vedia odhadnúť riziká počasia, potrebu dobrej výstroje a kondíciu svojho potomka.

Zvážiť to treba v situácii, keď dieťa nie je zvyknuté na túry, je malé, nezvládne ľad, sneh či dážď a nemá so zimnou turistikou žiadne skúsenosti.

Deti sa túram prispôsobia, treba ich motivovať
Deti sa túram prispôsobia, no treba ich motivovať. Autor fotografie: Outdoormamas

No jednoznačné – nie neplatí. Vždy je to na rodičoch, ich zodpovednosti. Deti treba na pobyt v horách zvykať za každých okolností a možno by sme boli prekvapení, čo všetko naše dieťa zvládne. Skúsenosti rodičov na túto tému sa skoncentrovali aj v našej facebookovej skupine Vysoké Tatry.

Juraj Kúdela napríklad tvrdí, že jeho štvorročný drobec zvládol okrem iných aj Roháčske plesá, Katarína Králiková Vatajová pochválila svoju 3,5-ročnú dcéru, ktorá po vlastných zdolala cestu na Zbojnícku chatu a späť. Michaela Adamovičová pochválila svoje dieťa, ktoré od štyroch rokov chodí na túry po vlastných, ale podľa nej je dôležité, že dieťa treba motivovať, nasilu to nemá význam.

Popradské pleso
Popradské pleso je tip na začiatočnícku turistiku detí. Autor fotografie: Norbert Bojda

Martina Pokopcová publikovala svoju skúsenosť, že dieťa treba zaťažovať postupne. Jej dieťa chodí na túry od troch rokov, prvé boli na Jamské pleso, Zámku, Popradské pleso… A potom každý rok bolo túr viac a viac a náročnejších. Natália Belujská k téme dodáva, že vždy je to individuálne a radí na začiatok zobrať dieťa na Hrebienok – pešo popri trati.

„Je to ľahúčka minitúra, dieťa a otestuje, vy viete, či to zvláda a či mu možno naložiť aj viac a hore sa dá rozhodnúť, či cesta späť bude po svojich alebo lanovkou.“ Podľa nej je radosť z prechádzky vždy základ. A potom deti zvládnu viac. Jana Soporská napríklad dodáva, že jej 5-ročná dcéra vyšla na Ostrvu.

S Hrebienkom nič nepokazíte
S Hrebienkom a detskými turistami nič nepokazíte. Autor fotografie: Ján Šoltýs

„So synom som začala chodiť do hôr vtedy, keď mal poldruha roka,“ píše Martina Dideková. „Chvíľu nosič, chvíľu po svojich. V troch rokoch vyšiel na Hrebienok, Skalnaté pleso, Popradské pleso a iné. Do pätnástich sme prešli všetky značkované trasy v Tatrách. Z tých kopcov sa tešil, je to super strávený čas,“ dodáva.

„Mňa brávali rodičia do hôr od mojich dvoch rokov,“ uvádza Lukáš Blackheart Husák. „Odvtedy nosím v hlave suvenír v podobe jazdy z Tatranskej Lomnice,“ dodal.

„Je to na deťoch,“ pridáva komentár Roman Uhlík. Má dvoch synov. „Starší bol na Žiarskej chate ako trojročný, v piatich si dal okruh okolo Roháčskych plies. Mladšieho turistika neoslovila.“

Žiarska chata.
Žiarska chata - aj to je cieľ turistiky rodičov s deťmi. Autor fotografie: Radomír Bednár

Preto rodičia upozorňujú najmä na to, že sa netreba unáhliť a neprispieť tak k tomu, že dieťa získa k chôdzi v teréne odpor. No nie je to prípad napríklad Jozefa Bárdyho, ktorý sa začal túlať s deťmi od ich štyroch rokov. Dnes majú 31 a 33 a vraj za to otcovi veľmi ďakujú.

Ak sú deti malé, začať treba nosičom. „A potom ho nosiť so sebou iba pre prípad, že prestrelíme vlastné očakávania a vyberieme dlhú túru. No takmer to nebolo treba, vždy sme našli takú prechádzku, ktorú dieťa zvládlo,“ zveruje svoju skúsenosť Peter Kováčik.

Synovia Andrey Feckovej zvládli ako 7- a 9-roční Ostrvu a v pohode denne aj 15 – 20 km v každom ročnom období. „Najradšej majú novoročné výstupy a opekačky v snehu,“ dodáva skúsenosť so zážitkami.

Téryho chata
Téryho chata môže byť cieľom už skúsených detských turistov. Autor fotografie: Peter Kubičár

„So synmi chodíme do hôr od malička. Začali sme Nízkymi Tatrami, už zvládnu aj Téryho chatu,“ uvádza Petra Nejedlá a dodáva, že náročnosť stupňovali postupne. „Dôležité je, aby dieťa bolo zdravé,“ pridal sa do diskusie Ernest Salzer a zdôraznil, že to, koľko detí zvládzu, je otázka dobrej motivácie. „Aj povahy,“ konštatuje Ester Demjanová. „Veľa urobí príklad rodičov.“

A mohli by sme vymenúvať príklady a skúsenosti aj ďalej. No vždy, v každej rodine, pri každom dieťati je to individuálne a svoje robí aj kondícia malého športovca.

Ak ste sa dostatočne neinšpirovali predchádzajúcimi odporúčaniami, kliknite na stránku cezhory.sk a v sekcii Tatry s deťmi nájdete viac tipov na nenáročné túry s deťmi, viaceré sa dajú zvládnuť aj v zime a niektoré aj s kočiarikom.  

Sánkovačka. Spestrenie zimnej turistiky s deťmi
Sánkovačka. Spestrenie zimnej turistiky s deťmi. Autor fotografie: Jana Futejová

Spomenieme napríklad túru na Chatu pod Soliskom, okruh okolo Štrbského plesa, túru na Skalnatú chatu či Žiarsku chatu. Nájdete pri nich aj informácie o dĺžke trasy, trvaní túry, prevýšení, charakteristike terénu, ale aj východzie osady s dopravným prepojením.

Autor titulnej fotografie: Pixabay

Hrebienok je jedno z najlahšie dostupných miest v Tatrách.

Pomaličky až na Hrebienok aj s kočíkom

Sú dni, keď nám jesenné počasie naznačuje, aby sme skôr ostali niekde vo vnútri a túru či výlet odložili na neskôr. Ale čo, keď naše deti už nevedia vydržať a najlepšie, čo môžeme urobiť je vybrať sa niekam von. Po wellnesse a iných službách tatranských hotelov a penziónov dobre padne príjemná prechádzka. Ak ste v Starom Smokovci a jeho okolí, tak sa vyberte napríklad na Hrebienok.

Foto: Viktor Juriga

Deti vezmite so sebou, pokojne aj ak sú ešte veľmi malé. Zo Starého Smokovca sa dá ísť po asfaltovej ceste aj s kočíkom. Táto trasa je trochu dlhšia ako turistický chodník, ale nemusíte prekonávať terénne nerovnosti. Pôjdete stále do kopca, stúpanie je síce mierne, ale trvá stále až do cieľa. Trasa je dlhá približne tri kilometre, po ceste sa môžete občerstviť v horskom hoteli Hrebienok alebo v Bilíkovej chate. Inou alternatívou je trasa po turistickom chodníku, začína vľavo od stanice, táto cesta však nie je vhodná pre kočíky, deti ju ale zvládnu. Dnes je Hrebienok stále obľúbeným celoročne ľahko dostupným turistickým cieľom. Nachádza sa na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu nad Starým Smokovcom. Kúpeľní hostia sem chodili už od polovice 19. storočia.

Dnes tu nájdete samoobslužnú reštauráciu, snack bar v budove lanovky, sochu 350 kilogramového medveďa Kuba i sezónne atrakcie. Teraz v zimnom období to opäť bude Tatranský ľadový dóm. Deti určite ocenia sánkovačku z Hrebienka do Starého Smokovca, treba si však počkať na dostatočnú snehovú pokrývku. Ak by ste predsa len mali chuť na dlhšiu túru, Hrebienok je východiskovým bodom pre rôzne dlhé turistické trasy, viaceré sa dajú zvládnuť aj s deťmi.

Z Hrebienka sa napríklad môžete prejsť popri Vodopádoch Studeného potoka až k Rainerovej chate. Cestu môžete deťom prípadne uľahčiť kombináciou lanovky a turistiky.