Ekologické toalety - víťaz architektonickej súťaže

Pozrite sa, ako bude vyzerať náhrada legendárnej latríny na Rysoch

Tatry s plnou vážnosťou vstupujú do novej etapy. Je ňou proces náhrady bežných toaliet na turisticky frekventovaných miestach za ekologické. Začalo ju zničenie legendárnej latríny pri Chate pod Rysmi a následná aktivita turistov z Hikemates.

To, čo v minulom roku načal Wolfgang, víchrica, ktorá zničila najfotogenickejšiu latrínu s fascinujúcim výhľadom vo Vysokých Tatrách, momentálne naberá iný vietor. Je ním proces náhrady bežných toaliet na frekventovaných miestach v Tatrách za ekologické.

Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi
Ikonická latrína pri Chate pod Rysmi. Autor fotografie: Roman Hromadík
... a jej momentálna náhrada
... a jej momentálna náhrada. Autor fotografie: Jozef Kubáni

Na pilotnom projekte, ktorého výsledkom majú byť nové toalety pri Chate pod Rysmi, sa podieľajú  Hikemates, Slovenský horolezecký spolok JAMES, Klub slovenských turistov a Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Podpísali spoločné memorandum o spolupráci a výstavbe s tým, že ak sa pilotný projekt osvedčí, bude ho možné využiť na iných miestach národného parku. Zároveň sa v ňom zaviazali aj k budúcej údržbe ekotoaliet. 

Chata pod Rysmi patrí medzi najnavštevovanejšie miesta vo Vysokých Tatrách. Drevená latrína s výhľadom do Mengusovskej doliny už dávno nevyhovovala potrebám turistického ruchu.

„Ľudia ju obdivovali, fotografovali si ju, ale už nemysleli na to, čo ostáva pod ňou a ako zložito sa potom exkrementy a iný hygienický odpad likvidujú. Nielen na tomto mieste, ale vlastne všade v blízkosti turistických chodníkov,“ povedal Patrik Pajta, predseda klubu Hikemates.

Ekologické toalety zvonku
Ekologické toalety zvonku. Autor fotografie: ô ateliér
Interiér navrhovaných toaliet
Interiér navrhovaných toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

Iniciatíva klubu vyústila do architektonickej súťaže. Odborne ju zastrešovala spoločnosť Corwin, ktorá sa bude podieľať aj na vypracovaní projektovej dokumentácie. Do súťaže sa prihlásilo šesť ateliérov, za víťaza odborná porota vybrala návrh ateliéru ô. Autori návrhu sa inšpirovali áčkovými chatami Javorina, ktoré sa dodnes vyskytujú v každej horskej oblasti Slovenska.

„Známy tvar, množstvo spomienok, kontinuita prispôsobená náročným terénnym a klimatickým podmienkam, ale aj minimalizácia materiálu a flexibilita modulárneho systému s rôznymi materiálovými variáciami (drevo, oceľ, kameň, vegetačné strechy), využiteľné aj inde ako pod Rysmi, umožňujú efektívnu výstavbu a estetické začlenenie do okolia,“ to sú hlavné dôvody hodnotiteľov podporujúce výber víťazného návrhu.

Možná alternatíva ekologických toaliet
Možná alternatíva ekologických toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

„Pri Chate pod Rysmi postavíme ekologické toalety s patentovaným riešením, ktoré je známe z mnohých horských oblastí Európy,“ dodal P. Pajta. „Majú viaceré výhody. Napríklad nenáročnú údržbu a udržateľné riešenie. Spočíva v tom, že tuhú časť exkrementov rozkladajú živé organizmy, trebárs dážďovky, iné červy či ďalšie živé organizmy, znižujú ich objem tak, ako je tomu u kompostérov.“

Pripomína, že technológia, ktorú dodáva francúzska spoločnosť Sanispgere, je už použitá na toaletách v Slovenskom raji. Pod Rysmi teda návštevníci nájdu niečo iné, ako sme v horách zvyknutí. No nepôjde iba o jednu stavbu.

„Vo výsledku má vzniknúť projektová dokumentácia pre modulárny dizajn toaliet prispôsobiteľný rozličným návštevným kapacitám a prostrediu. Dokumentácia bude poskytnutá bezplatne TANAP-u a správam iných národných parkov, aby ju mohli v prípade záujmu využiť, napríklad aj pri rôznych grantových výzvach,“ doplnil P. Pajta.

Ďalšia alternatíva ekologických toaliet
Ďalšia alternatíva ekologických toaliet. Autor fotografie: ô ateliér

Aktuálne je na rade fáza povoľovacích procesov a následne výstavba. Financovať sa bude z dvoch percent z daní a z darov partnerov projektu.

„Momentálne je veľmi ťažké odhadnúť, koľko budú toalety pod Rysmi stáť. V hrubom môže ísť o 70 až 100 tisíc eur, vrátane úhrady za práce v prípravnej fáze projektu, materiál a jeho prepravu,“ odhaduje P. Pajta.

No ubezpečuje, že nové ekologické toalety by mohli stáť pri chate do konca tohto roka. Ďalšie recyklácie pilotného projektu už budú, samozrejme, menej finančne náročné, pretože odpadnú náklady spojené s prípravnými fázami projektu a jeho spracovaním.  

Autor titulnej fotografie:  ô ateliér

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!