Takýto bol festival vo Východnej vlani. Podobný bude aj tento rok

Dnes sa začína festival vo Východnej

Veľkolepou multižánrovou show o podobách slovenského folklóru Korene – Iconito & Zemplín sa dnes od 20. h začne vo Východnej najstarší a najrozsiahlejší celoslovenský festival.

Folklórny festival Východná s medzinárodnou účasťou už po 69-krát v prvý júlový víkend roztancuje a rozospieva rázovitú obec v blízkosti Vysokých a Nízkych Tatier.

Na niekoľko dní sa Východná stane centrom slovenskej kultúry. Opäť bude dôkazom oživovania, zachovávania, tvorivého rozvíjania a verejnej prezentácie vzácnych hodnôt našej ľudovej kultúry.

Tohtoročný program je opäť bohatý a okrem Veľkej scény sa bude odohrávať aj na Malej scéne, v Etnodome, Humne, Košiariku, Pod Májkou a na Tancovisku.

Začne ho dnes večer veľkolepá multižánrová show Korene – Iconito & Zemplín. Po úspešnej premiére tohto programu v roku 2022 zavíta do Východnej a s ňou aj viac ako 65 účinkujúcich – ľudový orchester, spevácky zbor, tanečný súbor, hudobná skupina a herecké legendy. Projekt je autorským počinom ICONITO a Folklórneho súboru Zemplín a predstavuje najkrajšie klenoty slovenského folklóru. 

Slováci festival vo Východnej milujú. Amfiteáter je vždy plný
Slováci festival vo Východnej milujú. Amfiteáter je vždy plný. Autor fotografie: Jakub Jančo

V piatok sa začne program v amfiteátri už krátko po trinástej hodine programom Na Poraču, pokračovať bude Školou tanca zo Spiša, Obrázkami z Hontu, ktoré predstavia folklór Hontu a Novohradu, Školou spevu zo Zuberca s piesňami tejto podroháčskej obce, ale pozrieť si budete môcť aj výstavy venované životu a dielu Jána Lazoríka a Alexandra Gernáta z Krivian. 

Na Malej scéne bude koncertovať Dychová hudba Verešvaranka a na Tancovisku bude pokračovať Škola tanca z Oravy, ktorá predstaví tance zo Suchej Hory a Hladovky a neskôr lektori predstavia aj tance z Východnej.

Popoludní bude Malá scéna patriť Šarišanom a ich Večeru na valaľe a Mašinovačke v podaní viacerých folklórnych skupín, vystúpia s ukážkami mlátenia obilia.

Na Veľkej scéne v amfiteátri sa o 18. h začne otvárací program festivalu s názvom Domovy, ktorý je pestrým výborov tancov a piesní z celého Slovenska. Po ňom sa uskutoční otvárací ceremoniál festivalu. Po ňom bude pódium patriť SĽUK-u a 75. výročiu vzniku tohto súboru. A to ešte nie je všetko. Piatok uzavrie program profesionálneho súboru Fitos Dezső Társulat z Budapešti, ktorý priblíži bohatstvo remeselného umenia a kultúry Rómov.

Bodkou za piatkovým programom bude koncert Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky v Humne. A potom až do rána sa bude vyhrávať a spievať Pri muzike na Tancovisku.

Najskôr sa treba ustrojiť. Typický obrázok pred vystúpením
Najskôr sa treba ustrojiť. Typický obrázok pred vystúpením. Autor fotografie: Jakub Jančo

Aj sobota bude vo Východnej zmesou rôznorodých programov. Pre ľudí, ktorých folklór spája profesionálne, je pripravené metodické podujatie o tom, ako sa starať o kroje. V ponuke opäť sú školy tanca – z Abova, Myjavy, Trenčína a Kysúc, ale aj Horehronia či Podpoľania, ale aj Zábavky a tanečné hry zo Zemplína a Šariša, či Škola spevu z Horehronia.

Kým ožije Veľká scéna amfiteátra, návštevníci festivalu si budú môcť spomenúť na zosnulých folkloristov na symbolickom cintoríne, zhliadnuť program laureátov Vidiečanovej Habovky 2023, program folklórnych skupín a súborov z celého Slovenska Na známosť sa všetkým dáva, môžu sa zúčastniť na prezentácii portálu Slovakiana či na programe detských súborov Zletelo ftačiatko, vypočuť si najstaršie folklórne nahrávky v Humne a zatlieskať programu folklórnych skupín ocenených na celoštátnej súťaži Nositelia tradícií.

Večerný program sa začne Zlatou Šaffovou ostrohou, teda prezentáciou najlepších tanečníkov, laureátov tejto súťaže. Pokračovať bude programom folklórnych súborov LÁSKAvô a tanečno-divadelným predstavením Poklona venovaným Jánovi Lazoríkovi z Krivian. Sobotňajší program vyvrcholí Obrázkami zo Slovenska, programom hudobných telies, ktorý prepojí klasickú a ľudovú hudbu. V noci sa folkloristi potom opäť stretnú Pri muzike na Tancovisku.

Tanec, spev, hudba - typický obrázok z Východnej
Tanec, spev, hudba - typický obrázok z Východnej. Autor fotografie: Jakub Jančo

Nedeľné predpoludnie bude patri školám tanca zo Záhoria, Zemplína a Šariša, Ponitria a Podunajska, Genera, filmom s foklórnou tematikou v Etnodome, pokračovať bude Vidiečanovou Habovkou 2024 na Malej scéne a programom Rozmanité, ktorý je venovaný detským kolektívom. Festival vyvrcholí o 14. h galaprogramom Tradície v pohybe, ktorý ponúkne pestrú prehliadku scénických diel a autorských pohľadov na spracovanie folklórnych tradícií Slovenska.

No to nie je všetko. Festival ponúkne aj viacdenné programy. Medzi nimi školu remesiel ÚĽUV-u, jarmok remesiel ÚĽUV-u, výstavu 40 rokov Východnej do fotografii Petra Berčíka a mnohé iné.

Mimoriadna je aj doprava na festival. Do Východnej sa dostanete aj vlakom, a to aj s mimoriadnym zastavením expresných vlakov a rýchlikov v stanici. Zabezpečená je aj kyvadlová doprava zo stanice do centra festivalu.  Hlavnými organizátormi festivalu je Národné osvetové centrum, obec Východná, Ministerstvo kultúry SR a ÚĽUV. Záštitu nad ním prevzal prezident SR.

Autor titulnej fotografie:  Jakub Jančo

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.