Na Štrbské pleso sme sa vracali Furkotskou dolinou. Foto: Vladimír Tošovec.

Cesta dolinou, ktorej názov vznikol podľa frkotu vody

Po výstupe na Predné Solisko sme si užili nádherné výhľady na Furkotskú a Mlynickú dolinu. Už predtým sme boli rozhodnutí, že cestou späť na Štrbské pleso nepôjdeme tou istou trasou popri sedačkovej lanovke, ale práve Furkotskou dolinou.

Zišli sme späť k Chate pod Soliskom, dali si halušky a šúľance, po nich sme ešte doplnili energiu radlerom Zlatý Bažant 0,0% s príchuťou JAHODA a REBARBORA a vyrazili na cestu späť. Na rázcestí sme odbočili na chodník vedúci do Furkotskej doliny. Aj keď obloha bola trochu zamračená, z typického tatranského kamenistého chodníka sme mali v pásme kosodreviny nádherné výhľady do širokého okolia.

Na Štrbské pleso sme sa vracali Furkotskou dolinou. Foto: Vladimír Tošovec.
Na Štrbské pleso sme sa vracali Furkotskou dolinou. Foto: Vladimír Tošovec.

Tak to bolo skoro počas celej cesty touto dolinou. Ponúka nádhernú prírodu a scenérie, aké sa dajú vidieť len vo Vysokých Tatrách. Z jednej strany Kriváň, z druhej Predné Solisko, ale sú tu aj pôsobivé pohľady do hĺbky. Všetky tieto zážitky a vnemy dopĺňal zurčiaci Furkotský potok, popri ktorom sme istú dobu išli. Práve on dal vraj meno tejto doline, pravdepodobne goralskí pastieri ju kedysi pomenovali podľa frkotu vody v potoku.

Z typického tatranského kamenistého chodníka sme mali v pásme kosodreviny nádherné výhľady do širokého okolia. Foto: Vladimír Tošovec.
Z typického tatranského kamenistého chodníka sme mali v pásme kosodreviny nádherné výhľady do širokého okolia. Foto: Vladimír Tošovec.

V rôznych materiáloch sa dočítate aj to, že Furkotská dolina je veľmi fotogenická, ale nie je až takým častým cieľom turistov. My sme však stretli veľa ľudí rôzneho veku, bolo to v týždni, v júli, počas letných prázdnin. Títo turisti, tak ako my, išli väčšinou smerom nadol. Pásmo kosodreviny a kamenné schody sa postupne zmenili na pekný tienistý les, ktorý dobre chladil. Napojili sme sa na Tatranskú magistrálu po červenej značke, ktorá nás doviedla do cieľa cesty.

Cesta z Chaty pod Soliskom nám trvala asi dve hodiny. Odmenou bol pohľad na hladinu Štrbského plesa, na ktorej sa odrážali okolité štíty, i chutný radler Zlatý Bažant 0,0% s príchuťou CITRÓN BAZA & MÄTA. Po takejto turistike padol naozaj vhod.

Autor titulnej fotografie: Vladimír Tošovec.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Horskí záchranári riešili kolapsový stav pacienta na Štarte v Tatranskej Lomnici

Ľudia sú nepoučiteľní! Opäť ťažký víkend Horskej záchrannej služby

V slovenských horách je snehu málo, lyžiari, snowboardisti a skialpinisti majú jediný cieľ – Tatry. A do štatistík Horskej záchrannej služby pribudli počas uplynulého víkendu ďalšie výjazdy k ľuďom, ktorí potrebovali pomôcť. Dôvod? Často smola, zhluk okolností, ale aj riskovanie, zlý odhad kondície, možností a počasia.

V nedeľu popoludní bol na tiesňovú linku HZS nahlásený úraz 23-ročného slovenského skialpinistu. „Počas lyžovania Ypsilonu zo Salatína smerom so Salatínskej doliny si spôsobil úraz kolena. S pomocou oznamovateľov ešte zostúpil pod žľab, kde počkal na záchranárov,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby. Záchranári sa k mužovi dostali pomocou snežného skútra, končatinu mu zafixovali a transportovali ho na Zverovku.

„Odtiaľ už na vlastnú žiadosť pokračoval sám,“ uzatvára informácia.

Skialpinista si počas lyžovania Ypsilonu zo Salatína smerom so Salatínskej doliny spôsobil úraz kolena
Skialpinista si počas lyžovania Ypsilonu zo Salatína smerom so Salatínskej doliny spôsobil úraz kolena. Autor fotografie: HZS

Horšie skončil skialpinista vo Furkotskej doline. Aj k nemu smerovali záchranári v nedeľu popoludní. Padol z vrcholu Predného Soliska smerom do Furkotskej doliny, poranil si hlavu, ruku a mal aj viac iných zranení. Horskí záchranári požiadali o pomoc posádku poľského TOPR-u. Ošetrili ho a evakuovali z terénu. „Skialpinista bol po medzipristátí v Starom Smokovci odovzdaný do starostlivosti našej rýchlej lekárskej pomoci a smeroval do nemocnice v Poprade.   

Skialpinistu vo Furkotskej doline zachraňovali Poliaci.
Skialpinistu vo Furkotskej doline zachraňovali Poliaci. Autor fotografie: HZS

V sobotu mali naši horskí záchranári „žatvu“, najmä v Tatranskej Lomnici.  Riešili napríklad kolapsový stav na Štarte. 37-ročný slovenský skialpinista na zjazdovke skolaboval a stratil vedomie. Ihneď k nemu vyrazili záchranári, ktorí slúžili v stredisku, pacienta vyšetrili a poskytli mu neodkladnú zdravotnú starostlivosť a odtransportovali ho k sanitke záchrannej zdravotnej služby, ktorá ho odviezla na ďalšie vyšetrenia do nemocnice.   

Záchranári na Štarte v Tatranskej Lomnici
Záchranári na Štarte v Tatranskej Lomnici. Autor fotografie: HZS

Podvečer dorazila k záchranárom žiadosť o pomoc pre 35-ročného poľského lyžiara, ktorý si pri páde zlomil nohu na zjazdovke z Lomnického sedla. Stredisko už bolo v tom čase zatvorené, preto horskí záchranári požiadali jeho prevádzkovateľa, aby zraneného Poliaka zviezol k lieviku a mimoriadne spustil lanovku, aby sa dostali k pacientovi. Rovnakou cestou ho po ošetrení zviezli do Tatranskej Lomnice, kde ho odovzdali posádke rýchlej zdravotnej pomoci.   

Zásah záchranárov v Lomnickom sedle
Zásah záchranárov v Lomnickom sedle. Autor fotografie: HZS

V sobotu potrebovala pomoc lyžiarka v Kotline Piatich Spišských plies. Požiadal o ňu horský vodca, ktorý nahlásil, že si poranila nohu v oblasti členka. Pre nepriaznivé počasie nemohol do oblasti štartovať vrtuľník, preto k zranenej vyrazili štyria záchranári pozemne a zároveň požiadali o spoluprácu poľskú vrtuľníkovú službu, keďže z poľskej strany Tatier bolo možné záchranársky vrtuľník použiť. „Medzitým horský vodca pomohol zranenej žene zostúpiť na Téryho chatu. Tu si ženu po prílete vrtuľníka prevzali do starostlivosti poľskí záchranári a letecky ju transportovali na heliport do Starého Smokovca, odkiaľ už s našou posádkou rýchlej zdravotnej pomoci pokračovala na ďalšie ošetrenia.   

Autor titulnej fotografie: HZS

Furkotská dolina

Túra do Furkotskej doliny

Dĺžka trasy:

11 km

Trvanie:

5:15 h

Prevýšenie:

↑↓ 738 m

Bicykle/ kočíky:

nie/nie

Terén:

turistický chodník

(Prešovský kraj, lokalita Štrbské pleso, okres Poprad)

Túra do Furkotskej doliny

Je obľúbeným cieľom fotografov a kameramanov, turisti ňou zvyknú iba prejsť vracajúc sa na Štrbské pleso z Mlynickej doliny cez Bystrú lávku.

Túra do Furkotskej doliny

Do Furkotskej doliny ľudia zo Štrby a Važca kedysi vyháňali statok. A treba povedať aj pravdu, poľovali tu na kamzíky a svište. Dostávali sa do nej cez Bystré sedlo a Mlynickú dolinu a cez Furkotské sedlo. Ich chodníky začali používať aj turisti, kým na konci 19. storočia priekopnícky nedošlo k prvému priechodu cez dnešné Bystré sedlo.

No až po výstavbe Tatranskej magistrály tento chodník vylepšili a upravili a dnes je presmerovaný cez Bystrú lávku. Furkotská dolina je dlhá 5,5 kilometra a nad jej uzáverom sa vypína Furkotský štít. Je veľmi fotogenická, no nie je častým cieľom turistov. Väčšinou ňou prejdú vracajúc sa na Štrbské pleso z Mlynickej doliny cez Bystrú lávku. No tvrdí sa, že ide o jeden z najkrajších sedlových priechodov vo Vysokých Tatrách.

Najvýhodnejším východiskom túr do doliny je Štrbské pleso po červeno alebo žlto značenom chodníku. Ale dá sa do nej prejsť aj chodníkom s miernym klesaním od Chaty pod Soliskom (po modrej). Ak máte so sebou malé deti, zľahčite im cestu sedačkovou lanovkou. No pribaľte si jedlo. V doline kedysi stála Chata kpt. Rašlu, no po požiari pred takmer sedemdesiatimi rokmi už z popola nevstala. Opornými bodmi tejto trasy sú: Štrbské pleso – Chata pod Soliskom – Predné Solisko – Furkotská doline – Štrbské pleso.

Dolinu tvorí päť terás, ktoré spolu s piatimi plesami vytvorili ľadovce. V jednom z nich žije vzácna žiabronôžka severská. Vodu z doliny odvádza Furkotský potok, vraj jeho „frkot“ jej dal aj meno. Tamojšie Wahlenbergove plesá zase nesú pomenovanie po švédskom lekárovi a botanikovi, ktorý u nás začiatkom 19. storočia skúmal tatranské rastlinstvo. Vyšné z plies je priemerne 300 dní v roku pokryté ľadom a je druhým najvyššie položeným vo Vysokých Tatrách. 

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Dolinu tvorí päť terás, ktoré spolu s piatimi plesami vytvorili ľadovce. V jednom z nich žije vzácna žiabronôžka severská. Vyšné z Wahlenbergovych plies je priemerne 300 dní v roku pokryté ľadom a je druhým najvyššie položeným vo Vysokých Tatrách. 

Doprava:

Auto:

platené parkovisko Štrbské pleso

Vlak:

Autori fotografií:

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek