Havarovaný vrtuľník odstránia za pomoci leteckej techniky

Odstránia havarovaný vrtuľník zo susedstva Chaty pod Rysmi

Neďaleko Chaty pod Rysmi koncom mája havaroval vrtuľník. Prelet v najvyššom stupni ochrany TANAP-u nikto neoznámil. Odstránia ho pomocou leteckej techniky v najbližších dňoch.

Chata pod Rysmi (2 250 m), ktorá je najvyššie položenou vo Vysokých Tatrách, má momentálne neželaného suseda – vrak havarovaného vrtuľníka, ktorého posádka 25. mája nezvládla otáčací manéver a so strojom sa zrútila do šikmého svahu asi 150 metrov od chaty.

Posádka nezvládla otáčací manéver
Posádka nezvládla otáčací manéver. Autor fotografie: Viktor Beránek, Facebook

Ako uviedla TASR, vyšetrovanie udalosti stále prebieha, no havarovaný vrtuľník by mali z miesta nehody odstrániť v najbližších dňoch. „O likvidácii havarovaného vrtuľníka rozhoduje Letecký a námorný vyšetrovací útvar. Stane sa tak pomocou leteckej techniky v závislosti od poveternostných podmienok,“ uviedla pre agentúru hovorkyňa Správy Tatranského národného parku Nina Obžutová.

Hovorkyňa tiež potvrdila, že prelet v piatom, teda najvyššom stupni ochrany prírody, správe nikto neoznámil, hoci to patrí k povinnostiam žiadateľov. Ak sa let povolí, stane sa tak iba mimo obdobia ochrany kamzíka, čiže rodenia a vyvádzania mláďat. 

Autor titulnej fotografie:  Viktor Beránek, Facebook

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!