Dobrovoľníci si vysoko vysúkali rukávy

Klobúk dolu pred dobrovoľníkmi, ktorí opravujú poškodené tatranské mostíky

Nie každý si dokáže vysúkať rukávy a iba tak pre radosť svoju a svojich blízkych urobiť niečo užitočné. Ľudia z turistického oddielu Hikemates by o tom vedeli rozprávať hodiny.

A nielen rozprávať. Oni svoju lásku k horám pretavujú do konkrétnych činov. Hikemates je najväčší turistický oddiel Klubu slovenských turistov, no okrem toho, že jeho členovia radi chodia do hôr, urobili kus práce preto, aby hory postupne menili k lepšiemu nielen ich, ale aj ostatných ľudí. Ich dobrovoľnícke akcie sú legendárne.

Tatranské brigády sú aj o množstve fyzickej práce
Tatranské brigády sú aj o množstve fyzickej práce. Autor fotografie: archív Hikemates

Ak máme byť aspoň trochu presní, za ostatné roky opravili v slovenských horách trinásť mostíkov, dva chodníky, jednu studničku, postavili tri nové útulne, dve lavičky, na čom sa brigádnicky podieľalo 187 dobrovoľníkov. Tieto údaj prináša webový portál oddielu a sú na ňom uverejnené aj ďalšie informácie dokumentujúce dobrovoľnícku prácu pri zveľaďovaní servisu pre turistov.

Spomeňme napríklad iba za Tatry dva opravené mostíky vo Vojskovskej doline v Nízkych Tatrách, opravu chodníka v Malej Studenej doline smerom na Téryho chatu, alebo mostíky v Bobroveckej doline.

Na jednotlivých akciách Hikemates spolupracoval aj s Kofolou. Spoločný záujem vyústil do vzniku projektu Hore dobre. V minulom roku napríklad v rámci neho opravili šesť mostíkov v Jaloveckej doline a upravovali aj chodník do Sedla Prielom, kde osadili 160 metrov reťazí a urobili ho pre turistov bezpečnejším. V tomto roku aj ich zásluhou pribudli nové mostíky v Kumštovej doline v Nízkych Tatrách.

Na brigáde v Tatranskej Lomnici
Na brigáde v Tatranskej Lomnici. Autor fotografie: archív Hikemates

Najnovšia brigáda, ktorú si projekt zaknihoval, smerovala do Tatranskej Lomnice. Počas nedávnej soboty postavili dva nové turistické mostíky na žlto značenom turistickom chodníku v blízkosti Rázcestia pri hoteli Grand. Sú z červeného smreku a mali by vydržať aspoň pätnásť rokov. Ako oddiel uvádza na svojej facebookovej stránke, lokalitu vybrali po dohode so Správou Tatranského národného parku. Turisti touto frekventovanou trasou smerujú z Tatranskej Lomnice do Tatranských Matliarov, odkiaľ môžu pokračovať napríklad k Chate pri Zelenom plese.

S ďalšou brigádou nebudú dobrovoľníci čakať dlho. Tentoraz sa presunú vo Vysokých Tatrách vyššie – do Skalnatej doliny. 22. júna majú v pláne obnoviť tam dva mostíky. Kto sa chce pridať, môže. Ostatným neostáva nič iné iba konštatovať: Klobúk dole pred vami, páni dobrovoľníci!    

Autor titulnej fotografie:  archiv Hikemates

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!