Gerlachovský štít nad Batizovskými štrkoviskami

Útok na Gerlachovský štít sa skončil tragicky

Štyridsaťtriročný turista, ktorý plánoval sám vystúpiť na Gerlachovský štít, po páde zahynul. Našli ho pod Batizovskou próbou bez známok života.

Včera, 21. mája 2024, nahlásili horským záchranárom nezvestnosť 43-ročného turistu. Jeho priateľka uviedla, že plánoval sám vystúpiť na Gerlachovský štít. HZS odoslala približný pohyb turistu zaznamenávaný jeho mobilným telefónom, čo potvrdilo, že sa v ten deň v lokalite skutočne nachádzal.

Ako uvádza portál Horskej záchrannej služby, o súčinnosť pri pátracej akcii bola požiadaná posádka leteckých záchranárov z Popradu, ktorá na palubu vrtuľníka po medzipristátí v Starom Smokovci pribrala horských záchranárov z Oblastného strediska HZS Vysoké Tatry.

Telo turistu bez známok života našla posádka záchranárskeho vrtuľníka
Telo turistu bez známok života našla posádka záchranárskeho vrtuľníka. Autor fotografie: archív HZS

„Zo vzduchu sa podarilo lokalizovať nezvestného pod Batizovskou próbou. Žiaľ, pri páde utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Telesné pozostatky boli transportované do Starého Smokovca a odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR,“ uzatvára informáciu webová stránka Horskej záchrannej služby..

Autor titulnej fotografie: Štefan Lipcsey

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Strážca prírody má štatút verejného činiteľa

Útok na strážcu prírody je to isté ako na verejného činiteľa

Nestáva sa to síce každý deň, ale svoje si s útokmi agresívnych návštevníkov veľhôr užijú aj strážcovia prírody. Spravidla konflikty riešia dohovorom, poučením. Ale keď niekomu niet rady, dôjde aj na vypísanie pokuty. A od toho môže byť veľmi blízko aj k iným ako slovným vyhrážkam.

Každý, kto má rád hory a rešpektuje potreby okolitej prírody a správa sa v nej ako hosť, vníma útoky na strážcov prírody odsudzujúco. Nedávno taký riešila aj Správa Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Na jedného zo strážcov prírody zaútočil návštevník národného parku po tom, ako ho upozornil, že sa pohybuje so svojím psom mimo značeného turistického chodníka, a to v čase trvania sezónnej uzávery.

„Jeden z dôvodov na uzáveru je aj ochrana zvierat v jarnom období, kedy sa prebúdzajú zo zimného spánku a privádzajú na svet mláďatá. Práve v inkriminovanej lokalite sa v týchto dňoch vyhrabávajú spod snehu svište, čo spozoroval aj samotný strážca počas svojej služby,“ informovala Správa TANAP-u.

Strážca si teda iba plnil svoje povinnosti, no muž mu odmietol preukázať svoju totožnosť a následne na muža v rovnošate fyzicky zaútočil a zranil ho. Vec má už v rukách polícia, lebo na útočníka bolo podané trestné oznámenie.

V ten istý deň, ako uvádza TANAP, sa stal podobný prípad, ale s iným koncom. „Strážca upozornil turistov z Francúzska na pohyb so psom v zakázanej oblasti a uložil im blokovú pokutu desať eur. Zahraniční návštevníci ju bez protestovania uhradili a prejavili dokonca strážcovi uznanie za jeho prácu pri ochrane prírody,“ citujeme z informácie správy národného parku.

Približne o desať dní skončí vo Vysokých Tatrách zimná uzávera, veľhory sa naplnia turistami a ak by si v nich každý robil, čo chce a nerešpektoval pravidlá, z národného parku sa by sa rýchlo mohlo stať eldorádo nespratníkov. Nadchádzajúca letná sezóna je prvou, v rámci ktorej platí nový návštevný poriadok, je namieste rýchlo si ho preštudovať, aby oddych v horách nemusel byť spojený so zahanbujúcim zážitkom.

Strážcovia prírody majú za úlohu bdieť nad zákonom o ochrane prírody
Strážcovia prírody majú za úlohu bdieť nad zákonom o ochrane prírody. Autor fotografie: archív ŠOP SR

Strážcovia prírody, ak sa už musia uchýliť k pokute, spravidla udeľujú minimálne sadzby. Ich činnosť ohraničuje zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543, ktorý sa venuje ich pôsobnosti, povinnostiam, preukazovaním príslušnosti, oprávneniami, medzi ktoré patrí aj požadovať preukaz totožnosti, informácie a vysvetlenia od osoby, ktorá pácha trestný čin alebo priestupok, dokonca mu môže aj obmedziť osobnú slobodu, ale aj zhotovovať video či fotodokumentáciu.

 „Strážca nesmie byť terčom útokov verejnosti pri výkone povinností, ktoré vyplývajú z jeho povolania,“ zdôrazňuje Správa TANAP-u.  A ešte jedna informácia – mužovi, ktorý sa dopustil útoku na verejného činiteľa, za akého sa strážca prírody považuje, môže hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Autor titulnej fotografie: archív ŠOP SR

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Prvú pomoc zranenej turistke zabezpečovala aj Vrtuľníková záchranná zdravotná služba

Maďarská turistka prežila stometrový pád

Počas prechodu Tatranskou magistrálou sa mladá, dvadsaťštyriročná  turistka v sobotu pošmykla a po približne stometrovom páde utrpela, našťastie, iba úraz dolnej končatiny.

Udalosť sa stala v úseku medzi Sedlom pod Ostrvou a Batizovským plesom, približne v polovici tejto trasy, v sobotu v popoludňajších hodinách. Stometrový pád vyzeral hrozivo. Horská záchranná služba ihneď po zaregistrovaní žiadosti o pomoc požiadala o súčinnosť Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu z Popredu.

Posádka sa napriek nepriaznivému počasiu a hrozbe búrky rozhodla letieť a ženu sa za pomoci leteckej techniky spolu s jej priateľom podarilo dostať do bezpečia. Maďarská turistka, našťastie, utrpela iba úraz dolnej končatiny, vrtuľník ju transportoval na ďalšie ošetrenie do Popradu. „Jej priateľ pokračoval následne v sprievode záchranára Horskej záchrannej služby na Štrbské Pleso,“ uvádza v správe portál HZS.

Vo svojich výstrahách upozorňuje portál Horskej záchrannej služby na nebezpečenstvo úrazu vo svojich správach každý deň. Aj na víkend horskí záchranári avízovali daždivé počasie, predpokladali, že chodníky budú šmykľavé, vo vyšších polohách aj pokryté snehom. Odporúčali zimnú výbavu a opatrnosť.

Autor titulnej fotografie: archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Počas víkendu bude v Tatrách pršať, náhradným program môže byť Noc múzeí a galérií

Cez víkend má v Tatrách pršať, poďte s nami na Noc múzeí a galérií

Ak budete v sobotu v blízkosti ktoréhokoľvek múzea či galérie, vedzte, že majú aj pre vás pripravený bohatý program. Noc múzeí a galérií otvorí dvere týchto inštitúcií aj inak ako bežne. Platí to aj o tatranských kultúrnych stánkoch.

Do tohto medzinárodného podujatia, ktoré prepojí s návštevníkmi viac ako 37 tisíc múzeí v 158 krajinách sveta, sa zapojí aj Podtatranské múzeum v Poprade. Ak nebudete mať lepší program, lebo má pršať, zájdite do tohto podtatranského mesta a nasajte atmosféru umenia, prepojenej s bohatým kultúrnom programom.

V Podtatranskom múzeu vás čakajú mnohé prekvapenia
V Podtatranskom múzeu vás čakajú mnohé prekvapenia. Autor fotografie: Jaroslav Kizek

V čase od 17. do 21. h sa v ňom prestriedajú nielen umelci, ale na prednáškach aj vedci, budú tu ukážky tradičných remesiel, tvorivé dielne pre deti či prehliadky expozícií a výstav s rozšíreným lektorským výkladom a atraktívna nočná prehliadka múzea. Plánujú tu vyhodnotiť aj súťaž o najautentickejšie havranie hniezdo. Návštevníkom bude k dispozícií nielen interiér, ale aj vonkajší areál múzea, remeselnícke dielne a amfiteáter.

Na návštevníkov je 18. mája pripravená aj Tatranská galéria v popradskej Elektrárni. Sprístupnia tu za dobrovoľné vstupné všetky výstavy, medzi nimi výstavu poľského súčasného umelca Marcina Berdyszaka, ale aj nášho Jana Hálu, ktorý časť svojho tvorivého života strávil vo Važci. Galéria ponúkne aj výstavu z vlastných zbierok, v ktorej predstavuje tvorbu osemdesiatky autorov. To všetko medzi 13. a 19. h.

V Tatranskej galérii pripravujú koncert
V Tatranskej galérii pripravujú koncert. Autor fotografie: archív Prešovský samosprávny kraj

Okrem toho od 15. h sa galéria na poldruha hodinu stane priestorom na tvorivé dielne príznačne nazvané Ekotvorivky a medzi 17. a 19. h je pripravený koncert s prekvapením.

Bohatý program pre malých aj veľkých má na sobotu pripravené aj Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Otvorené tu budú mať od 17. do 21. h. 

A isteže, počas dňa, ak vám to počasie dovolí, sa môžete prejsť po tatranských chodníkoch. No pozor, nad pásmom lesa bude ešte stále chladno, okolo nuly, a môže mrznúť. Nachádza sa tam súvislá snehová prikrývka, hrozí riziko pošmyknutia. Ešte stále treba so sebou zobrať zimnú výstroj. Platí to rovnako o Vysokých, ako aj Západných či Nízkych Tatrách. A ak nebude „iba“ zamračené, má pršať. Na výhľady zabudnite.

Autor titulnej fotografie: Ada Balúchová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Na vhodnom uskladnení zimného výstroja by malo záležať hlavne turistom, horolezcom a skialpinistom

Nezabudnite na údržbu horského výstroja

Najvyššie položené lyžiarske strediská ukončili sezónu prvého mája. Šikovnejší lyžiari a turisti už stihli zaletniť zimnú výbavu. Tým ostatným pripomenieme, na čo určite netreba v ošetrení zimného výstroja zabudnúť.

S obracajúcimi sa listami v kalendári sme stále bližšie k letu, zimný športový výstroj odsúvame čoraz hlbšie do políc a skríň. Ale, zaletnili sme ho správne? Tu je pár rád, na čo pritom nezabudnúť, od odborníkov zo Strediska lavínovej prevencie HZS.

Pochopiteľne, ich rady sa sústreďujú predovšetkým na pomôcky súvisiace s prevenciou lavínových nehôd. Nabádajú, aby si lyžiari a turisti nezabudli vybrať batérie z lavínového hľadacieho prístroja, lebo aj moderné alkalické batérie dokážu vytiecť, skorodovať a poškodiť prístroj. Odporúčajú tiež prekontrolovať lavínovú sondu. Treba sa pozrieť na skladanie a rozkladanie, sústrediť sa na všetky spoje a hľadať praskliny. Počas leta je vhodné sondu uskladniť v dobre vetranom priestore bez priameho slnečného žiarenia.

Lavínoví špecialisti upozorňujú aj na lavínovú lopatu. Podľa nich sa treba sústrediť na miesto, kde sa násada vkladá na porisko a hľadať prítomnosť prasklín či iných vád. Počas leta treba aj lopatu uložiť na miesto, kde nebudú dopadať slnečné lúče.

Ak vlastníte elektronický lavínový batoh, špecialisti odporúčajú na leto ho nabiť na skladovaciu kapacitu tak, ako uvádzajú výrobcovia. Ak takúto kapacitu výrobca neudáva, treba ho nabiť na 75 percent, čo pomôže predĺženiu životnosti akumulátorov. Mechanické lavínové batohy si vyžadujú iný prístup. Treba ich prevážiť a overiť si ich naplnenie. Okrem toho treba prekontrolovať všetky tiahla, upínania a batoh uložiť tam, kde o slnko nenájde.

A teraz niečo k lyžiarkam. Odporúča sa vybrať z nich papuče, umyť ich a dobre vysušiť, a potom ich uskladniť v dobre vetranom priestore. Čo s lyžami? Pred letom treba navoskovať sklznicu, čím sa zabráni jej vyschnutiu. Lavínoví špecialisti odporúčajú voskom zaliať aj hrany, čím sa zabráni ich korózii.

Pozornosť horolezcov, turistov a skialpinistov upriamujú aj na stúpacie železá. Podľa nich je práve teraz ideálny čas nabrúsiť zodraté mačky a skontrolovať ich upínanie. A ešte je tu lekárnička. Treba prekontrolovať jej obsah, a to, čo je expirované, vymeniť.

Autor titulnej fotografie: Dominik Lačný

Tento text do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Kniha Tatry zbierka Donio.
Lavínoví špecialisti Horskej záchrannej služby počas cvičenia

Hory si počas zimy vyžiadali dvanásť obetí

Horskí záchranári počas poslednej zimnej sezóny zasahovali viac ako 2100-krát. Najčastejšie to bolo v oblasti Nízkych Tatier.

Najvyššie položené lyžiarske svahy uzavreli sezónu prvého mája, a to je aj dátum pre bilanciu zásahov Horskej záchrannej služby.

Do hôr na pomoc ľuďom, ktorí to potrebovali, vyrazili celkom 2 154-krát. Najčastejšie zasahovali v oblasti Nízkych Tatier, od prvého decembra to bolo 1 180-krát, na lyžiarske trate smerovali v nízkotatranských strediskách až 1 082-krát.

Ako informuje HZS na svojej webovej stránke, tamojšie početné lyžiarske strediská boli cieľom ich výjazdov násobne viackrát ako v iných oblastiach, kde operuje Horská záchranná služba.

Oblasťou s druhým najväčším počtom zásahov záchranárov bola v minulej zimnej sezóne Malá Fatra, no takmer identické číslo majú aj Vysoké Tatry. V našich veľhorách smerovali záchranári k 228 prípadom.

Podľa ich štatistiky, ale oproti minulosti mierne stúpol počet zásahov v Západných Tatrách. Išlo celkovo o 212 záchranných akcií, z nich 179 zranení sa udialo na lyžiarskych svahoch.

Najčastejšie v minulej zimnej sezóne zasahovali záchranári v oblasti Nízkych Tatier
Najčastejšie v minulej zimnej sezóne zasahovali záchranári v oblasti Nízkych Tatier. Autor fotografie: archív HZS

„Hoci vo všetkých horských oblastiach boli najčastejšou príčinou zásahov poranenia lyžiarov, horskí záchranári pomáhali taktiež turistom, horolezcom a ostatným návštevníkom hôr. V 206 prípadoch išlo o záchranné akcie na turistických chodníkoch, horských chatách a v turisticky bežne dostupných lokalitách,“ uvádza HZS na svojom portáli.

No zároveň pridáva upozornenie, že návštevníci hôr sa zranili v teréne aj mimo značených chodníkov, tam smerovalo 23 zásahov.

Zima je v horách spojená aj s lavínami. Aktuálne skončená lavínová sezóna bola oproti tej z minulého roku o niečo kratšia a najmä v Malej a Veľkej Fatre sa sneh roztopil veľmi skoro. No napriek tomu počet lavínových nehôd stúpol z 22 na 23, išlo ale prevažne o menšie lavíny.

Hory si v uplynulej zimnej sezóne vyžiadali dvanásť obetí. Bol medzi nimi 49-ročný horolezec, ktorý zahynul v žľabe Satana, malý lyžiar na svahu v Jasnej či 63-ročný skialpinista vo Veľkej Studenej doline a ďalší. Príčinou úmrtí v horách je aj precenenie kondície, počasia, no aj neopatrnosť a neprimerané riskovanie.  

Autor titulnej fotografie: archív HZS

Tento text do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Kniha Tatry zbierka Donio.
Malá Studená dolina

Do hôr si treba ešte aj teraz zobrať zimnú výstroj

Oproti minulému víkendu budú tentoraz Tatry zamračené a uplakané. Aj teploty sa znížia, stále platí, že na turistiku sa treba vybaviť kompletným zimným výstrojom.

Vysoké Tatry si počas nadchádzajúceho víkendu asi nedajú ujsť iba vytrvalci, ktorým nejaký ten dážď neprekáža. Až do nedele bude v horstve pršať. Horskí záchranári upozorňujú, že vo vyšších polohách je súvislá snehová prikrývka, preto varujú pred pošmyknutím. Skialpinizmus a horolezectvo už v týchto týždňoch návštevný poriadok TANAP-u nepovoľuje, turistom sa odporúča kompletná zimná výstroj.

Stále platí, že za Hrebienkom smerom do Studených dolín je na červenom značenom chodníku smerom k Rainerovej útulni strhnutá časť chodníka a hrozí ďalší zosuv. Obísť sa dá dolným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. Modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný.

V Nízkych Tatrách sú niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Iba v Západných Tatrách v nedeľu zasvieti slniečko, no ak sa budete pohybovať na ich teritóriu, aj tu platí výstraha pred snehom vo vyšších polohách, ktorý je šmykľavý a hrozí riziko úrazu.

Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Autor titulnej fotografie: Peter Kubičár

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Malá Studená dolina

Na hory definitívne prichádza jar, víkend zaleje slnko

Na hory definitívne prichádza jar. Ak si Tatry chcete užiť v plnej paráde, naplánujte si túry na sobotu a nedeľu. Bude slnečno a plusové teploty aj vo vyšších polohách.

Od soboty a najmä od nedele sa začne výrazne otepľovať. Plusové teploty vzduchu budú počas dňa aj v najvyšších polohách Tatier. Jar ovládne veľhory, turisti sa môžu tešiť na krásny víkend.

Horská záchranná služba ale varuje, že vo vysokých polohách je ešte stále súvislá snehová pokrývka. Preto upozorňuje na zvýšené riziko pošmyknutia a odporúča kompletnú zimnú výstroj.

Stále platí obmedzenie vstupu na chodník za Hrebienkom smerom do Studených dolín, jeho časť je strhnutá a hrozí ďalší zosuv. Chata Plesnivec, hoci má obmedzenú prevádzku, bude počas víkendu otvorená.

V Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) pre popadané stromy zle značený a má obmedzenú priechodnosť. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Súvislá snehová pokrývka vo vysokých polohách je ešte stále charakteristická aj pre Nízke Tatry, preto horskí záchranári varujú pred rizikom pošmyknutia. Upozorňujú tiež turistov, že niektoré trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Peter Kubičár

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Turistický chodník vedúci z Hrebienka k Rainerovej chate zostáva uzavretý.

Riziko na chodníku k Rainerke stále trvá

Turistický chodník vedúci z Hrebienka okolo Bilíkovej chaty a Vodopádov Studeného potoka po odbočku k Rainerovej chate zostáva uzavretý. V najbližšej dobe sa to nezmení, na mieste sa zatiaľ nič nedeje.

Po zosuve, ktorý nastal v novembri minulého roka, sa situácia ešte zhoršila po páde skál. V súčasnosti prebieha riešenie tejto situácie, zabezpečenie financií na opravy. Vybavovanie potrebných výnimiek a súhlasov je náročné aj z dôvodu, že chodník sa nachádza v 5. stupni ochrany.

Podľa správ RTVS by mala oprava chodníka stáť približne 400-tisíc eur. Jeho zatvorenie obmedzuje prácu horských záchranárov, zásobovanie vysokohorských chát, aj turistov. Okrem zosunutej cesty sú nebezpečenstvom aj zvetrané skaly nad chodníkom.

Zosunutý okraj turistického chodníka z Hrebienka. Foto: Správa Tatranského národného parku.
Zosunutý okraj turistického chodníka z Hrebienka. Foto: Správa Tatranského národného parku.

Už v októbri minulého roka bola táto časť turistickej trasy označená páskami kvôli viditeľným trhlinám a dutým miestam. K zosuvu prišlo po výdatných dažďoch v nedeľu 5. novembra 2023 zhruba 200 metrov od Hrebienka smerom na Rainerovu chatu.

K uzavretiu tejto frekventovanej cesty došlo 14. novembra 2023, kedy na chodník spadli masívne skalné bloky. O dva týždne neskôr urobili pyrotechnici v tejto časti usmernený výbuch, pomocou ktorého rozpojili dva skalné bloky bez poškodenia chodníka a lesného porastu.

Od novembra minulého roku je táto časť Tatranskej magistrály zatvorená. Foto: Správa Tatranského národného parku.
Od novembra minulého roku je táto časť Tatranskej magistrály zatvorená. Foto: Správa Tatranského národného parku.

V súčasnosti vedie obchádzka z Hrebienka po zelenej značke okolo Bilíkovej chaty a Vodopádov Studeného potoka. Túra sa tak návštevníkom najstaršieho slovenského národného parku predĺži zhruba o 15 minút. Predstavitelia Správy TANAP-u apelujú na turistov, aby uzáveru a obchádzku rešpektovali, nemá zmysel pre štvrťhodinu riskovať život.
Zdroj: Správa Tatranského národného parku, Horská záchranná služba.

Autor titulnej fotografie: Správa Tatranského národného parku.

Vodopády Studeného potoka

Tatry rozjasní slnko, bude aj lyžovačka

V minulých dňoch pripadlo v Tatrách 10 až 25 cm nového snehu, na turistiku treba kompletnú zimnú výstroj a hrozí mierne lavínové nebezpečenstvo. V Jasnej a Lomnickom sedle sa bude dať lyžovať.

Takýto je výhľad na víkend v Tatrách. Pohorie prežiari slnko a najmä v nedeľu bude veľmi teplo, v osadách približne 17 stupňov Celzia a nad pásmom lesa okolo nuly. Na svoje si prídu turisti, ale aj lyžiari.  Ochladenie v minulých dňoch a sneženie sa postaralo dobré podmienky na jarnú lyžovačku. Nízkotatranská Jasná ponúkne lyžiarom trasy na južnej strane Chopku, kde je ešte asi pol metra snehu a zo severu môžu využívať zjazdovky Predné a Zadné Dereše až po Kosodreviny.

Vo Vysokých Tatrách bude v prevádzke najvyššie položená zjazdovka v Lomnickom sedle, kde je viac ako meter snehu. K dispozícii budú lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso a visutá lanová dráha na Lomnický štít.

Za turistikou bude možné využiť aj pozemnú lanovku na Hrebienok a lanovku Solisko na Štrbskom Plese. Horská záchranná služba ale upozorňuje že na turistiku je potrebná kompletná zimná výstroj a od 15. apríla už platí jarná uzávera pre pohyb mimo chodníkov pre skialpinistov a horolezcov. Vyhlásená je výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a prvý stupeň výstrahy pred snehom a ľadom. 

Lyžovačka v Lomnickom sedle
Lyžovačka v Lomnickom sedle. Autor fotografie: Iva Žiaková

Za Hrebienkom smerom do Studených dolín je na červenom TZCH strhnutá časť chodníka, vstup na neho je na vlastné riziko, no nebezpečnú časť je možné obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

Aj v Západných Tatrách platí výstraha pred rizikom pošmyknutia na chodníkoch, treba zvýšiť opatrnosť. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Turistom v Nízkych Tatrách je tiež adresovaná výstraha pred lavínami a pošmyknutím na chodníkoch najmä vo vyšších polohách. Niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Ján Krchavý