Na vrchole Rysov

V Tatrách vydali výstrahu prvého stupňa pred snehom a ľadom

Pre Vysoké Tatry vydala Horská záchranná služba na tento víkend výstrahu prvého stupňa pred snehom a ľadom. Nesúvislá vrstva snehu sa nachádza v nadmorskej výške od 2 100 metrov.

Minulý víkend zima jemne zaklopala na štíty našich veľhôr, tentoraz ukazuje, že sa začína vo vyššej nadmorskej výške udomácňovať. Aj počas nadchádzajúceho víkendu sa tam bude teplota pohybovať okolo nuly, ak sa vyberiete na náročnejšiu túru, mali byť ste počasiu a zasneženým chodníkom prispôsobiť nielen výber túry, ale aj výbavu.  Platí výstraha horských záchranárov pred snehom a ľadom od nadmorskej výšky 2 100 metrov.

V celej oblasti Tatier dnes prší, v sobotu bude zamračené a v nedeľu s výnimkou Nízkych Tatier opäť zaprší. Turistické chodníky sú na väčšine miest podmočené a blatisté, turisti by mali pri pohybe zvýšiť opatrnosť. Monkova dolina je už schodná po obchádzkovej trase, rovnako otvorená je aj Dolina Bieleho potoka. Chodník ňou je priechodný pre peších turistov aj ako súčasť cyklotrasy. 

V Západných Tatrách treba zvýšiť opatrnosť na zelenom TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý má pre popadané stromy obmedzenú priechodnosť. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline. V Nízkych Tatrách boli niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Samii R. Mitický

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Meteorológovia predpovedajú na víkend pre Tatry veľa oblačnosti

Horská záchranná služba vydala výstrahu pred silným vetrom

Víkend športovým aktivitám v Tatrách priať nebude. Môžete zmoknúť a zápasiť so silným vetrom. Horská záchranná služba vydala výstrahu druhého stupňa pred ním.

Už dnes sa v Tatrách očakáva výskyt silného vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť 90 až 105 km/h, teda silu silnej až mohutnej víchrice. Dnes má pršať, turistické chodníky sú podmočené a blatisté.

Tatranská sobota a nedeľa má byť zamračená, v Západných Tatrách má v nedeľu pršať. Počas posledného dňa víkendu sa veľmi ochladí a v nadmorskej výške od 2 000 metrov nad morom treba očakávať mínusové teploty. Tomuto výhľadu treba podriadiť návštevu veľhôr a dobre sa obuť, obliecť a netestovať zbytočne kondíciu.

Vo Vysokých Tatrách naďalej platí informácia, že Monkova dolina je sprístupnená obchádzkovou trasou, využiť môžete aj prechod Dolinou Bieleho potoka. Tento chodník je priechodný pre peších turistov, a ako súčasť cyklotrasy aj prejazdný na bicykli bez obmedzení.

V Západných Tatrách zostáva v platnosti upozornenie, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách by turisti mali zobrať na vedomie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Monika Vričanová Katreniaková

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Kamenná chata pod Chopkom

Hory zaleje slnko, no tatranské chodníky sú podmočené a plné blata

Do Tatier prišlo babie leto. Hory zaleje počas víkendu slnko, Horská záchranná služba ale upozorňuje, že väčšina turistických chodníkov je podmočená a blatistá.

Po daždi, hmle, dokonca i miernom snežení z minulého víkendu prichádza príjemné slnečné počasie, a tak všetci, ktorí sa dnes i v najbližších dňoch chystajú na tatranské turistické chodníky, môžu zajasať. Meteorológovia predpovedajú, že Tatry budú zaliate slnkom a budú priať všetkým športovým aktivitám.

Zdvihnutý prst Horskej záchrannej služby ale smeruje k informácii, že turistické chodníky sú podmočené a blatisté, a tak sa bude treba do hôr vybaviť najmä vhodnou obuvou a oblečením. Ak sa chcete po júlovej vodnej lavíne, ktorá zničila Monkovu dolinu, pozrieť do týchto končín, môžete. Sprístupnená je obchádzková trasa, síce dlhšia a vedie jedným z menších bočných hrebeňov doliny, aby sa potom napojil na pôvodný nezničený chodník dolinou.

Západné Tatry - Roháče
Západné Tatry - Roháče. Autor fotografie: Gabo Gabika

Rovnako je otvorená aj Dolina Bieleho potoka, trasa vedie zo Ždiaru cez Rázcestie pod Ptošovskými turňami – Ždiar Strednica a späť. Horská záchranná služba informuje, že tento chodník je priechodný pre peších turistov, a ako súčasť cyklotrasy aj prejazdný na bicykli bez obmedzení.

Opatrnosť pri pohybe treba zvýšiť aj v Západných či Nízkych Tatrách. Aj tu sú chodníky po dažďoch podmočené a zablatené. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) v Západných Tatrách je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Pre Nízke Tatry platí upozornenie, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Ján Marko

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Belianske Tatry

Poznáte zakázané miesta v Tatrách?

Nie je ich veľa, ale existujú. Dôvodom zákazov prístupu do niektorých miest Tatier je predovšetkým  ochrana prírody. Treba to rešpektovať. Ak sa vám tu niečo stane, záchrana je komplikovaná. Potvrdila to aj akcia z tohto týždňa. Ratovali Poliakov nad Havraním kaňonom.

Nevyrátame ich všetky, upozorníme iba na niektoré, a to bez popisu, ako sa k nim dostať. Možno je to zbytočné, pretože najmä na českých cestovateľských stránkach si môžete prečítať pomerne presné popisy, ako na to. Netvrdíme, že si na to treba zvyknúť. Ale ťažko vysvetľovať niekomu podstatu zákazu, keď upozornenie vníma nie ako stopku, ale výzvu. 

Poďme sa ale poučiť. Kde určite nesmieme? Nesmieme do Belianskych Tatier. Ich územie je súčasťou Tatranského národného parku, ale mimo toho je aj obzvlášť, od roku 1978) chránené ako národná prírodná rezervácia. Celá oblasť je celoročne uzavretá, výnimku tvorí možnosť sezónneho prístupu do Monkovej doliny, Doliny Siedmich prameňov, Zadné Meďodoly a na Chatu Plesnivec, ktorá je jediným obývateľným objektom Belianskych Tatier.

Belianske Tatry zo Zamaguria
Belianske Tatry zo Zamaguria. Autor fotografie: Tomáš Greňa

Najvyšším vrchom Belianskych Tatier, ktoré sa rozkladajú na ploche 64 kilometrov štvorcových, je Havran (2 151 m). Vrchol s trojicou skalnatých hrebeňov, pokrytý len nízkou vegetáciou, je pre turistov neprístupný. Jediným turistickým chodníkom v okolí je modro značená trasa z Tatranskej Javoriny cez Zadné Meďodoly a Kopské sedlo do Tatranských Matliarov. Neďaleko možno využiť aj nedávno sprístupnenú obchádzkovú trasu Monkovou dolinou. 

Ďalšou prísne chránenou časťou Tatier sú Liptovské kopy. Nevedú tade žiadne značkované turistické trasy, no pomerne veľa dobre vychodených chodníkov dáva tušiť, že po nich nekráčajú iba ochranári, lesníci či poľovníci, ale aj turistickí dobrodruhovia.

Skupina Liptovských kôp sú krásnym hrebeňom s parádnymi výhľadmi. Oddeľujú Kôprovú dolinu od Tichej doliny a bočné ramená vystupujúce z ich hlavného hrebeňa vytvárajú početné údolia.  Niektoré z nich vymodelovali lavíny.  Na Liptovských kopách, a to hlavne do Kôprovej doliny, často padajú lavíny. Pamätná je tá, ktorá spadla v marci 1956 a zmietla veľkú zalesnenú plochu, pričom sila prúdu zrazila k zemi aj stromy na protiľahlom svahu.

Liptovské kopy z Hlinskej doliny
Liptovské kopy z Hlinskej doliny. Autor fotografie: Ján Hlavčo

Doliny pod kopami sú krásne. Tvoria ich hlboké lesy. Ak nájdete odvahu vstúpiť do nich, uvidíte rozprávku. Krásne kvety, húštiny, kopa húb, stromy nevídaných tvarov a farieb, ale aj hodne medveďov. Ak vám to dovtedy nebude jasné, tam pochopíte, prečo je táto oblasť tak úzkostlivo chránená.

Liptovské kopy majú niekoľko hlavných končiarov. Sú nimi Tichý vrch (1 979 m), Zadná Garajova kopa (1 949 m), Malá Garajova kopa (1 929 m), Veľká Garajova kopa (1 969 m), Veľká kopa (2 059 m), Zadný Holý vrch (1 956 m), Predný Holý vrch (1 984 m), Krížna (2 039 m). Pod Liptovské kopy sa možno vydať od parkoviska Tri Studničky cez Kôprovú dolinu po modrej značke a Kobyliu dolinu po zelenej značke na sedlo Závory. Odtiaľ si treba premyslieť, či sa oplatí nerešpektovať zákaz vstup na vrcholy.

Špeciálnu ochranu tohto územia zabezpečujú národné prírodné rezervácie Tichá a Kôprová dolina, ktoré sú bezzásahovou zónou. Turisticky značené trasy sú iba po obvode ich masívu.

Granátová lávka
Granátová lávka. Autor fotografie: Filip Mischura

Spomeňme ešte jedno miesto, kde sa pohyb turistov, hoci aj dobre trénovaných, neodporúča. Je to Granátová lávka. Je dôležitá z hľadiska prístupu na hrebeň Velických granátov, ktoré sú mimoriadne pôsobivou skupinou veží v rázsoche Bradavice. Ide o sutinovo-trávnatú lávku či skôr rampu, ktorá oddeľuje masív Granátových veží a Granátových stien. Začína v ústi Velickej doliny pod Medvedím chrbtom a končí sa v Opálovom sedle. Granátová lávka a priľahlé steny sú lokalitou, kde majú návštevníci stopku. Znalci ju používajú iba pre únik v krízových situáciách. Okolie je významným horolezeckým teritóriom, turisti by sa v tomto priestore mali pohybovať iba v spoločnosti horského vodcu.

Zakázané miesta aj napriek upozorneniam a značeniu návštevníkov Tatier fascinujú. No môžu sťažiť ich záchranu. Napríklad v stredu tohto týždňa museli horskí záchranári ratovať dvojicu poľských turistov, ktorí nad Havraním kaňonom stratili orientáciu, zablúdili a jeden z nich sa pre zranenie členka nemohol pohybovať. Nachádzali sa v prísne chránenej rezervácii, kde nie je ani turistický chodník, čo záchranu mimoriadne sťažilo.  

Autor titulnej fotografie: Marek Király

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Pri Zelenom plese

Na slniečko zabudnite. Je pravdepodobné, že aj nasneží

Základným prívlastkom nadchádzajúceho tatranského víkendu je slovíčko – dážď. Pršať má od dnešného dňa až do nedele, čo zásadne poznačí akékoľvek športové plány vo veľhorách.

Okrem predpovede daždivého počasia majú Tatry na najbližšie dni aj inú výstrahu. Výrazne sa ochladí a vo Vysokých Tatrách vo výške 2 500 metrov nad morom sa predpokladá teplota okolo nuly, čo môže znamenať aj sneženie. Ak by ste sa predsa chceli vybrať na turistické chodníky, rátajte s touto predpoveďou a primerane sa vystrojte.

Pre tých návštevníkov našich veľhôr, ku ktorým sa nedostala informácia o obchádzkovej trase v Monkovej doline Horská záchranná služba opakuje, že je otvorená, no obchádzková trasa je dlhšia ako pôvodný chodník a vedie jedným z menších bočných hrebeňov v Monkovej doline. Aj Dolina Bieleho potoka je otvorená, chodník je priechodný pre peších turistov, ale ako súčasť cyklotrasy aj pre bicykle.

Pre oblasť Západných Tatier platí, že zelený turisticky chodník Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou a strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Horská záchranná služba upozorňuje, že v Nízkych Tatrách boli niektoré trasy pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Martina Marešová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ľudia môžu využiť nonstop linku na nahlasovanie pohybu medveďov

Zriadili nonstop linku na nahlasovanie výskytu medveďa

Opäť pribúdajú správy o pohybe medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí. Nahlásiť to môžete na nonstop linke, ktorú spustila Štátna ochrana prírody SR.

Medvede potrebujú doplniť tukové zásoby pred zimou, preto sa opäť objavujú správy o ich výskyte v blízkosti ľudských obydlí, kde nachádzajú prístupnejšiu potravu. Štátna ochrana prírody SR už v júli zriadila operačné stredisko s nonstop linkou (18 081), na ktorú je možné nahlasovať všetky riziká spojené s výskytom medveďa hnedého.

Dôvodom zriadenia nonstop linky je snaha odbremeniť zásahové tímy, ktorým tak má ubudnúť práca spojená s byrokraciou a zároveň má koordinovať ich činnosť.

Verejnosť môže túto linku využiť nielen na hlásenia o situovaní medveďov v blízkosti dedín, záhrad, polí a podobne, ale môže prostredníctvom nej nahlásiť aj škody, ktoré šelma napáchala.

V prípade zranenia, ako zdôrazňuje Štátna ochrana prírody SR, by však ľudia mali prioritne kontaktovať 112-ku. Využitie linky sa má prehodnotiť po polroku od jej zriadenia.  .

Autor titulnej fotografie: Depositphotos

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Zásah záchranárov v Ludrovskej doline

V Ludrovskej doline zahynul dobrovoľný hasič

V Ludrovskej doline pri hasiacich prácach zahynul dnes popoludní 44-ročný veliteľ dobrovoľných hasičov z Ludrovej.

Požiar, ktorý sa rozhorel v Ludrovskej doline ešte v piatok minulého týždňa, má tragickú bilanciu. Hoci sa ho podarilo dostať pod kontrolu, dnes ešte členovia DHZ prezerali ložiská ohňa, pričom sa pohybovali v strmom teréne. Počas kontroly sa 44-ročný veliteľ dobrovoľných hasičov z Ludrovej pošmykol a nešťastne spadol z výšky, pričom si zranil hlavu a končatinu.

Ako potvrdili horskí záchranári, ktorí boli požiadaní o zásah, hasič bol po páde v bezvedomí. Na mieste bola ihneď začatá kardiopulmonálna resuscitácia, ktorú začali príslušníci dobrovoľného hasičského zboru. Na miesto smerovali jednak horskí, ale i leteckí záchranári. Po prílete záchranárskeho vrtuľníka bol k mužovi vysadený lekár, ktorý ho prebral do svojej starostlivosti a pokračoval v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii, spresnili leteckí záchranári.

„Žiaľ, napriek snahe všetkých zúčastnených zložiek sa u muža nepodarilo obnoviť vitálne funkcie a lekár konštatoval smrť. Telo nebohého bolo následne transportované do ústia doliny, kde bolo odovzdané Policajnému zboru SR a obhliadajúcemu lekárovi,“ uvádza na svojom portáli Horská záchranná služba, ktorá vyjadruje úprimnú sústrasť rodine, pozostalým a kolegom príslušníka DHZ.

O život hasiča bojovali horskí i leteckí záchranári a ihneď po páde aj dobrovoľní hasiči
O život hasiča bojovali horskí i leteckí záchranári a ihneď po páde aj dobrovoľní hasiči. Autor fotografie: FB/AIR-Transport Europe, KR PZ ZA a KR HaZZ ZA

Polícia na sociálnych sieťach uviedla, že na miestne udalosti začala vykonávať procesné úkony, pričom presné okolnosti, za ktorých došlo k tragédii, sú predmetom vyšetrovania.

Podľa hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzany Geguššovej pre TASR hasiace práce v Ludrovskej doline v Nízkych Tatrách dnes pokračovali jednoduchými hasiacimi prostriedkami, keďže dronom sa zistili malé lokálne ohniská.

Včera, 9. septembra, Správa Národného parku Nízke Tatry oznámila, že v súvislosti s požiarom, ktorý horel približne na štyroch hektároch, podáva podnet na enviropolíciu, keďže v lokalite našli ohnisko s obhoreným drevom. Ako uvádza TASR, škodu na biotopoch vyčíslili na 800 tisíc eur.

Autor titulnej fotografie: FB PZ SR

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Monkovou dolinou po Chatu Plesnivec

Vaše tatranské turistické plány môže pokropiť dážď

Dôležitou pre vaše tatranské plány je informácia o počasí na tento víkend. Počasie sa mierne zhorší, v nedeľu treba rátať v celej oblasti Tatier s dažďom.

September zatiaľ turistom v horách praje. Dnes má byť v celej oblasti Tatier slnečno, v piatok oblohu zakryjú viac menej mračná a v nedeľu si treba do batohov zobrať aj nepremokavé oblečenie. Má pršať.

Pre tých, ktorí doposiaľ nezachytili informáciu o schodnosti turistických trás v Monkovej doline, upresňujeme, že otvorená je po júlovej vodnej lavíne náhradná trasa Monokovou dolinou, a to z jej ústia cez Široké sedlo, Vyšné Kopské sedlo a späť (červený TZCH). Vedie jedným z menších bočných hrebeňov v Monkovej doline a je dlhšia ako pôvodný chodník. Z hrebeňa klesá do doliny a napojí sa na pôvodný chodník v miestach, kde nebol zničený.

Otvorená je aj Dolina Bieleho potoka, a to po trase zo Ždiaru, cez Rázcestie pod Ptošovskými turňami, Ždiar Strednica a späť (zelený TZCH). Chodník je priechodný pre peších turistov, ale aj ako súčasť cykotrasy na bicykli, a to bez obmedzení.

Vyšné Kopské sedlo
Vyšné Kopské sedlo. Autor fotografie: Jana Paukovie Bizupová

Platí výstraha Horskej záchrannej služby, že zelený zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) v Západných Tatrách je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou (množstvo popadaných stromov a zarastený krami). Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách horskí záchranári odporúčajú dbať na dostatočný príjem tekutín. Upozorňujú tiež, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Autor titulnej fotografie: Erik Márföldy

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.