Výstup na Gerlach sa dvom turistom stal osudným

Pred rokmi o takomto čase zamrzli na Gerlachu. Nepodceňujte výbavu a výstrahy

Záver augusta roku 2010 nebol túram priaznivo naklonený. Vysoko v horách bola napriek kalendáru zima. Doplatili na ňu dvaja anglicky hovoriaci turisti. V masíve Gerlachu zamrzli.

Dvojica vo veku medzi dvadsať a tridsať rokov sa vybrala pokoriť Gerlachovský štít z Chaty pri Popradskom plese 30. augusta. Vyrazili ráno o ôsmej. Pravdepodobne vôbec netušili, s akým šialeným počasím sa hore stretnú. Večer o 21. h, ako uvádza SITA, ešte stihli kontaktovať Horskú záchrannú službu s tým, že zostupujú z Gerlachovského štítu Batizovskou próbou.

Počasie bolo vtedy mimoriadne nepriaznivé. Kombinácia dažďa so snehom, vetrom a mrazom, k čomu sa pridala i nízka viditeľnosť, neveštila nič dobrého. Horskí záchranári sa ihneď vybrali na pomoc. Turistov v Batizovskej próbe ale nenašli. Nachádzali sa v inom žľabe. Zlá viditeľnosť asi spôsobila, že zablúdili a uviazli v 600-metrovej západnej stene Gerlachu. Stihli ešte svetlom signalizovať svoju polohu.

Keď sa k nim záchranári dostali nad ránom druhého dňa, obaja boli na hranici života a smrti. Noc prežili v extrémnych podmienkach a obaja počas záchranárskej akcie, keď sa im muži z HZS pokúšali v krutom mraze, silnom vetre a snežení všemožne pomôcť, zomreli.

Klenot Slovenska - Gerlachovský štít. No jeho pokorenie sprevádzajú aj tragédie
Klenot Slovenska - Gerlachovský štít. No jeho pokorenie sprevádzajú aj tragédie

Vtedajší riaditeľ HZS Jozef Janiga pre agentúru SITA povedal, že urobili chybu už na začiatku túry. Na Gerlach sa vybrali neskoro. Od Sliezskeho domu sa na najvyšší štít Tatier odchádza o piatej-šiestej ráno. Podľa neho dvojica nebola ani dobre vybavená a podcenila svoje možnosti i podmienky v horách. A zrejme ignorovali aj predpovede počasia, ktoré už niekoľko dní predtým avizovali nepriaznivé podmienky vo vysokohorských polohách Tatier.

Podľa portálu spis.korzar.sme.sk bola cez noc hore teplota -4 oC, čo pocitovo predstavuje -10 oC, napadol sneh, fúkal vietor 10 m/s, ten nafúkal miestami až meter snehu. „Keď chlapi schádzali žľabom, dokonca začali padať aj menšie lavíny,“ povedal pre portál jeden zo záchranárov.

Aj preto sa horskí záchranári rozhodli zniesť telá oboch mužov až po zlepšení počasia, stalo sa tak až o deväť dní neskôr. Pri záchrane dvojice riskovali i vlastný život. Ako uvádza SITA, niektorí boli v nasadení až osemnásť hodín, trápili ich omrzliny a vyčerpanie. Celkovo sa na akcii vtedy podieľalo 27 záchranárov. A ako sa zmieňujú dobové správy, v časti Batizovskej doliny sa vtedy vytvoril tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.

Vyčíňanie počasia na prelome augusta a septembra bolo vtedy mimoriadne nebezpečné. Horskí záchranári vyzývali ľudí, aby sa vyhli túram, lebo pre zľadovatené chodníky bolo nebezpečné vydať sa hoci iba ku chatám. Snežilo od výšky 1 700 metrov nad morom.

Autor titulnej fotografie: archív Veronika Kubištová

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Na poľskej strane Tatier museli ratovať desiatky zranených

Štyria mŕtvi – čo si môžeme odniesť z tragédie na Giewonte

Do histórie našich i poľských Tatier sa 22. august 2019 zapísal čiernymi písmenami. Po silnej búrke, ktorá zasiahla celú oblasť, ostali pred piatimi rokmi piati mŕtvi turisti, štyria v Poľsku, jednu obeť malo Slovensko.

Čo sa v ten deň stalo? Tatry o pol druhej popoludní zasiahla prudká búrka, trvala asi hodinu. „Blesky pravdepodobne zasiahli aj kríž na Giewonte (1 894 m), potom prešli pozdĺž reťazí,“ informoval vtedy náčelník Tatranskej dobrovoľnej záchrannej služby v Poľsku Jan Krzystof. Turisti spadli na južnú stranu hory a v určitom okamihu ležalo pod kupolou niekoľko desiatok ľudí so zraneniami..

Malebný Giewont. Pred piatimi rokmi nad ním zvonil umieráčik
Malebný Giewont. Pred piatimi rokmi nad ním zvonil umieráčik. Autor fotografie: archív Zľavomat

„Počuli sme krik, udierali hrozné blesky. Keď sme išli dole, videli sme ľudí, ako majú popálené a roztrhané pláštenky, spálené tepláky i topánky,“ popísala pre ČT24 Češka Karolína Rychterová. Ráno v oblasti svietilo slnko, ukazoval sa výborný deň vhodný na turistiku.  

Jej výpoveď spomína aj Horská záchranná služba na Slovensku vo svojej bilancii tragického dňa.  Chodník na Giewont na poľskej strane Tatier uzavreli až do odvolania, lebo pohyb turistov bol v týchto miestach nebezpečný. Predbežné informácie hovorili o tom, že blesk zasiahol ľudí v najbližšom kontakte. V tom okamihu sa asi dvadsať z nich držalo reťaze na Giewonte.

Medzi obeťami bol jeden turista na slovenskej a štyria na poľskej strane Tatier, ranených bolo takmer deväťdesiat ľudí, viacerí boli po tragédii v horách v kritickom stave. Smrteľne boli zranené aj deti – 10-ročné dievča a 13-ročný chlapec.

Baníkov, miesto tragédie českého turistu
Baníkov, miesto tragédie českého turistu. Autor fotografie: Lenka Mol

Na Slovensku došlo k vážnym zraneniam v oblasti Baníkova. Zasiahnutí bleskom boli dvaja českí turisti. Žena utrpela poranenie dolnej končatiny, muža tlaková vlna zhodila do Baníkovského kotla, pri páde dlhom niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Ženu letecky transportovali do doliny, kde si ju prevzala sanitka a nemocnica. Telo nebohého transportovali neskôr do Žiarskej doliny.

Ako pokračuje správa Horskej záchrannej služby, o pomoc požiadali aj slovenskí turisti, ktorí sa tiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier, v oblasti Spálenej. Tu blesk zranil muža, ktorý ostal do pol pása paralyzovaný a krátkodobo bol aj v bezvedomí. Lekár Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby mu poskytol neodkladnú pomoc a následne ho transportovali do Žiarskej doliny.

Záchranné akcie si vtedy vyžiadali nasadenie polstovky horských záchranárov zo štyroch oblastných stredísk a dve posádky leteckých záchranárov.

Na tento deň si spomína aj záchranár Dušan Trizna v publikácii Horská záchranná služba 2010 – 2020. Uviedol, že v ten deň bolo na kopcoch veľa ľudí, ktorí si prišli vychutnať naše krásne hory.

Dodal, že práve Západné Tatry sú priestorom, ktorý priťahuje hlavne kondične zdatných turistov, pretože doliny sú dlhé, nie je v nich veľa chát a hrebeň Roháčov od Salatína po Volovec patrí medzi najťažšie a najexponovanejšie miesta, ktoré sú turistickým chodníkom sprístupnené. Platí tu aj to, že lokálne búrky sú v týchto miestach veľmi nebezpečné, lebo únikových ciest nie je veľmi veľa.

A práve tu sa odohrali najťažšie záchranárske akcie v ten deň na Slovensku. „Pritom blesky neprišli z jasného neba. Búrka sa ohlasovala najmenej hodinu a pol predtým. Turisti mali ihneď pridať do kroku a dostať sa čo najskôr do doliny, kde by prinajhoršom zmokli, ale vyhli by sa tak smrteľnému nebezpečenstvu,“ opisuje D. Trizna.

Vo svojom opise sa venuje aj priebehu záchranárskych akcií v oblasti Baníkova i Spálenej, ktoré si vyžiadali veľa rozvahy, ale aj odvahy, keďže nebezpečenstvo bleskov v čase krátko po zaevidovaní žiadostí o pomoc trvalo. Pripravený plán mohli využiť až potom, čo prevaľujúca sa oblačnosť  a hmly ustúpili. Spomína, že na nasadenie vrtuľníkov mali napríklad iba 20 minút.

Záchranársku akciu v Poľsku organizovali zo Zakopaného
Záchranársku akciu v Poľsku organizovali zo Zakopaného. Autor fotografie: TASR/AP

Búrky na horách nie sú dobrým spoločníkom turistov. Ak sa o nich predpoveď počasia zmieňuje, treba túru radšej oželieť, lebo človek je voči bleskom vysoko v horách vlastne bezbranný. Len čo sa k búrke schyľuje, odporúča sa radšej vzdať sa cieľa túry a rýchlo zostúpiť do dolín. A hoci ani tam nie je turista v čase búrky bez ohrozenia, má vyššiu šancu vyhnúť sa smrteľným zraneniam. Vrcholy hôr, a Giewont so železným krížom je toho príkladom, nie sú dobrým miestom na prečkanie búrky.    

Autor titulnej fotografie:  TASR/AP

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Horskí záchranári po stratenom Poliakovi pátrali od pondelka

Našli mužské telo bez známok života

Horskí záchranári dnes, 21. augusta, ukončili pátranie po 39-ročnom poľskom turistovi, ktorého na žiadosť rodiny hľadali niekoľko dní. Mužské telo bez známok života už našli.

Poľský turista sa v našej oblasti Tatier pohyboval už niekoľko dní. Podľa zistených informácií sa pohyboval po Vysokých Tatrách sám a chcel prejsť niekoľko štítov – tzv. Korunu Vysokých Tatier. Horskí záchranári po ňom začali pátrať v pondelok 19. augusta, a to aj za pomoci dronov.

„Dvaja horskí záchranári v pondelok za pomoci dronov hľadali nezvestného Poliaka v okolí Rainerovej chaty a smerom do Studených dolín, v utorok pokračovala pátracia akcia s dronmi aj z Lomnického štítu,“ uvádza portál Horskej záchrannej služby.

Ako ďalej informácia pokračuje, pri utorkovom pátraní boli nájdené osobné veci a mužské telo bez známok života. „Totožnosťou osoby a príčinou nehody sa bude ďalej zaoberať Policajný zbor SR,“ uzatvára portál.

Autor titulnej fotografie:  archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Ženy na túre zasiahla búrka

Ženy takmer zasiahol blesk, museli im pomôcť

Dnes popoludní požiadali o pomoc dve turistky, ktoré v oblasti Chopku nepriamo zasiahol blesk. Samé sa odtiaľ nedokázali dostať.

Horských záchranárov o pomoc požiadali dve ženy, 27 a 39-ročná, ktorých na hrebeni Nízkych Tatier v oblasti Chopku nepriamo zasiahol blesk. Po zásahu nedokázali ďalej postupovať samostatne.

Keďže v tejto oblasti bolo popoludní zlé počasie, na miesto príslušníci Horskej záchrannej služby z Oblastného strediska Nízke Tatry vyrazili pozemne.

„Po príchode na miesto turistky ošetrili a odprevadili ich na Chopok, odkiaľ ich zviezli k Domu HZS na Lúčkach. Odtiaľ už na vlastnú žiadosť pokračovali samostatne,“ informujú na svojej webovej stránke.

Horskí záchranári na svojom portáli ďakujú prevádzkovateľovi lanovej dráhy za spustenie lanovky, ktorou sa vyviezli nahor a zároveň pomocou nej uskutočnili transport žien do bezpečia, čo výrazne skrátilo ukončenie záchrannej akcie.

Autor titulnej fotografie:  archív HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Horskí záchranári pomohli českej turistke, ktorá spadla z Tatranskej magistrály

Turistka spadla z Tatranskej magistrály

Žiaden víkend. Záchranári v Tatrách opäť pomáhali desiatkam vyčerpaných či zranených ľudí. Jednou zo záchranárskych akcií bola aj pomoc pre turistiku, ktorá sa pošmykla na Tatranskej magistrále.

Dnes, 28. júla, predpoludním bola Horská záchranná služba požiadaná o pomoc pre 51-ročnú českú turistku. „Pri schádzaní po magistrále medzi Skalnatým plesom a Zamkovského chatou sa pošmykla a spadla pod turistický chodník do neprístupného terénu, čím si spôsobila úraz hlavy,“ uvádza portál horských záchranárov.

Turistku sa podarilo za pomoci lanovej techniky vytiahnuť na chodník a transportovať na miesto dostupné pre leteckú techniku. Po ošetrení lekárom Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby turistku letecky transportovali do Popradu na ďalšie ošetrenie

Autor titulnej fotografie: HZS

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.