Cvičenie Horskej záchrannej služby

Medzi Hrebienkom a Rainerkou to vybuchlo

Ilustračné foto:  Horská záchranná služba

Pyrotechnici záchranári vykonali na Hrebienku usmernený výbuch. Boli o to požiadaní Správou Tatranského národného parku a zároveň išlo o cyklické precvičenie príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Pre uvoľnenie skalných blokov, ktoré padli na časť chodníka medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou bola táto frekventovaná trasa nedávno pre turistov uzatvorená. No tento celoročne využívaný úsek turistického chodníka je pre príslušníkov Horskej záchrannej služby hlavnou tepnou pri presune na snežných skútroch počas záchranárskych výjazdov a tiež slúži na zásobovanie horských chát v tejto lokalite. Preto, ako informuje portál Horskej záchrannej služby, ho bolo treba núdzovo spriechodniť.

Stalo sa tak už 27. novembra, a to počas vopred naplánovaného cyklického precvičenie príslušníkov HZS za koordinácie so Správou TANAP-u. Počas prípravy a usmerňovaného výbuchu  bol chodník dôkladne kontrolovaný horskými záchranármi a približne na polhodinu bol tiež uzavretý chodník od Bilíkovej chaty smerom k Rainerovej chate, aby nedošlo k zraneniu turistov, keďže sa predpokladalo, že účinkom detonácie môže dôjsť k rozleteniu roztrieštenej horniny.

Ako uvádza portál Horskej záchrannej služby, pyrotechnikom záchranárom sa podarilo obidva skalné bloky trhavinou rozpojiť bez poškodenia chodníka a lesného porastu. Na precvičení sa zúčastnilo dvanásť pyrotechnikov HZS, traja príslušníci Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ SR, zástupca Správa TANAP-u a horskí záchranári z Oblastného strediska Vysoké Tatry.

„Z môjho pohľadu ide predovšetkým o praktický výcvik vykonávania úkonov odvracajúcich stav krajnej núdze pomocou výbušniny. V prípade výskytu lavínového nebezpečenstva – kamenných lavín, alebo skutočného závalu, je toto vítaná možnosť nácviku odstránenia týchto prekážok za pomoci výbušnín v reálnych podmienkach, ale nie v úplnom ohrození,“ opisuje pre portál HZS význam výcviku Jaroslav Horník, inšpektor KEU a garant Horskej záchrannej služby v oblasti pyrotechniky.

Horská záchranná služba hodností túto akciu ako potrebnú. „Padajúce skaly v horskom prostredí sú bežným javom. Odstránením dvoch spadnutých blokov sa nezabráni následnému padaniu skál, ktoré je veľmi pravdepodobné. Ale promptná reakcia a odstránenie vzniknutých bariér zabráni tomu, aby sa na chodníku vytvorila prekážka z nahromadených skalných blokov. Jej následné odstránenie by bolo neskôr podstatne náročnejšie na čas, techniku i počet záchranárov,“ uvádza na svojom portáli.

Zdroj: Horská záchranná služba

Foto: archív Strediska lavínovej prevencie, archív Horskej záchrannej služby

Ilustračné foto: Jozef Pindiak

Retro je dobré. Aby sme si uvedomili, čo máme a čo nám chýba

Ilustračné foto:  Jozef Pindiak

Retro je spomienka, nostalgia, povzdych nad starými časmi. Alebo porovnanie, začudovanie i trochu zdravej ľútosti. Alebo úsmevu. Aj to patrí k nášmu života, k našim veľhorám.

Hotel Panoráma v roku 1970 – v tom roku ho otvárali v rámci majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní v Areáli snov na Štrbskom Plese. To bola paráda! – vyznáva sa Gabika Kollová. Marta Krejnusová k tomu dodáva, že sa tam kedysi učila, resp. praxovala. A aj ďalší návštevníci našej stránky pridávajú fotky a slová spomienok na tento stavebný skvost Vysokých Tatier. Postavili ho podľa návrhu architekto Zděnka Řiháka. Pôvodne v ňom bolo 160 lôžok a 360 miest v reštauráciách. Nedávno prešiel rozsiahlou modernizáciou.

A ideme ešte hlbšie do minulosti. Toto je Tatranská Lomnica v roku 1957. Záber nám poslal Mirko Večeř. Jana Hudcová si zaspomínala, že približne v tom čase v stredisku bola jej maminka na odborárske rekreácii, ale v legendárnej zotavovni Morava. Ruženka Vojtaššáková si stredisko pamätá ako miesto nákupov, kam chodila so svojou mamkou a Mária Smižianska dostala, že práve do tohto strediska ju vzali na prvú „serióznu“ lyžovačku. Sladká mladosť…?

Fotografia od otca Alexandra Luczyho zobrazuje jeho mamu a neznámeho pána na vrchole Gerlachovského štítu v roku 1935. Dnešní horskí vodcovia sa môžu pri pohľade na turistickú výbavu vtedajších lezcov aj zblázniť.

Vysoké Tatry a Západné Tatry v 80-tych rokoch. S fotografiami sa podelil Peter Hrtus. Super tam muselo byť – vzdychla si Katarína Balogová. Vtedy po horách chodilo menej ľudí, Tatry navštevovali, nie dobýjali. S dneškom sa to nedá ani porovnať, vzdychol si Marián Lacko. Kedysi bol v Roháčoch pokoj, pohoda a dnes tu behá aj stovka detí iba v teniskách, či je ľad, alebo sneh.

Krásna nostalgia dýcha z týchto záberov Vysokých Tatier z roku 1984. Uverejnil ich Ignác Mucha a nadchli viacerých návštevníkov našej FB skupiny. Aký je to rozdiel medzi nimi a tým, čo vidíme na tatranských chodníkoch dnes…!

Milo Mudrák v roku 1981 pod Lomničákom. Vtedy netušil, že za pár hodín bude hore a bude podliezať zábradlie na jeho vyhliadke. Takto sa vraj začalo jeho „tatrančenie“. Pár desiatok návštevníkov našej FB skupiny mu toto rozhodnutie „lajklo“.

Vysoké Tatry nám z roku 1978 ponúkol Heiko Ehrlich. Fotky vo farbe boli v tomto čase veľkou vzácnosťo. Trabanty v Tatrách ale nie. Naše hory si Nemci z bývalej NDR zaradzovali do svojho dovolenkového plánu veľmi často. 

Záber ako zo starého filmu. Je rok 1928 a na túry do Tatier sa dalo ísť aj takto – s valaškou, v krpcoch, klobúku a s ruksakom s jedlom a pitím. Toto môžete vyčítať z fotografie Jozefa Pindiaka. Miro Zagy v komentári píše, že vtedy sa asi nechodilo do hôr ukazovať make-up a predvádzať módu. Zaujímavé časy, však? 

Ilustračné foto: Pixabay

Zjazdári už lyžovačku zažili. Sú pripravené stopy aj pre bežkárov?

Ilustračné foto:  Pixabay

Zimná lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách sa rozbieha. Prvých lyžiarov lanovky a vleky už vyviezli. Majú sa už na svoj čas pripravovať aj bežkári? Aj o tom hovoríme s odborným referentom pre šport mesta Vysoké Tatry Petrom Véghom.

Koľko kilometrov bežeckých tratí je vo Vysokých Tatrách? A aká je ich dĺžka v blízkom okolí tatranských stredísk?

V regióne Vysoké Tatry si môžete počas zimnej sezóny vyskúšať viac ako 75 km upravovaných bežeckých tratí. Najväčším strediskom bežeckého lyžovania je Štrbské Pleso. Ponúka 8 profesionálne upravovaných bežeckých okruhov v dĺžke od 0,7 do 5 km. Areál bežeckého lyžovania je vďaka umelému zasnežovaniu možné využívať počas celej zimnej sezóny. Strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a ich okolie ponúkajú spolu 42 km bežeckých tratí v dĺžke od 0,4 do16 km.  

Odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh. Foto: archív PV

Rozdeľme si ich podľa náročnosti. Kde a aká je dĺžka tratí pre športových, kondične zdatnejších bežcov?

Na Štrbskom Plese je takouto Šprintérska trať (1,6 km), Andelova trať (2 km), potom trasa Okolo slepého plesa (2,5 km) a všetky tri, ktoré vedú do Furkotskej doliny. V Tatranskej Lomnici sa ako stredne náročné vnímajú Hlboká (2,7 km) a Kolbisko (2,4 km). V Starom Smokovci bežkári za takéto považujú trasy Nový Smokovec – Vyšné Hágy a späť (16 km), Tatranská Polianka – Okruh (2 km) a Nová Polianka – Okruh (2 km).

A aký výber majú vo Vysokých Tatrách rodiny s deťmi? Ktoré trate by ste im predovšetkým odporúčali?     

Pre rodiny s deťmi sú vhodné trasy v Tatranskej Lomnici na Kolbisku a Starolesnianskych lúkach a vo Vyšných Hágoch na futbalovom ihrisku pri škole. Ide o kratšie trasy s rovinatým profilom, prípadne len s malým prevýšením.

Niektoré bežecké trasy sú určené aj na rôzne súťaže. Ak si chcete na nich zašportovať, treba si vopred zistiť informácie, či sa váš plán dá zrealizovať. Foto: archív mesta VT

Bežkári si dnes vyberajú aj podľa toho, ktoré trasy sú určené pre klasický štýl a ktoré pre tzv. korčuliarsky. Viete tatranskú bežkársku ponuku rozdeliť podľa týchto kritérií?

Na všetky trasy v stredisku Štrbské Pleso budú môcť vybehnúť vyznávači oboch štýlov. Podobne je tomu na všetkých trasách v Tatranskej Lomnici s výnimkou Starolesnianskych lúk – na nich bude klasická stopa. Z vymenovaných trás v Starom Smokovci je aj pre korčuliarov určená trasa z Nového Smokovca do Vyšných Hágov a Tatranská Polianka – Okruh.

Lyžiarska sezóna v Tatrách ešte iba štartuje. Dá sa odhadnúť, kedy si budú môcť bežkári naplánovať prvé kilometre v stope? A kde

Vo Vysokých Tatrách nemáme umelo zasnežované bežkárske areály, preto sa ťažko dá predvídať, kedy sa presne sezóna začne. Obvykle to býva začiatkom januára.

Čo treba na to, aby sa sezóna v Tatrách pre bežkárov začala v celom zábere?

Bežkárska sezóna je u nás závislá od prírodného snehu, takže, samozrejme, počasie bude hrať kľúčovú rolu.

Bude mať tohtoročná bežkárska sezóna oproti minulej nejaké novinky?

Najväčšou novinkou je spoplatnený bežecký areál na Štrbskom Plese. Obec Štrba zverejnení podrobné informácie o procese výberu a fungovania areálu spolu s cenníkom. Ďalšou novinkou je zasnežovanie vybraných trás v strediskách Tatranská Lomnica a Starý Smokovec a nová bežecká trasa: Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina. Už v jesenných mesiacoch začali prípravy na vylepšení bežkárskych trás v Novej Polianke a máme aj  dlhodobejšiu víziu ďalšieho rozvoja bežeckého lyžovania vo Vysokých Tatrách, ktorú budeme postupne napĺňať.

Časť bežkárov uprednostňuje samotu a turistické tempo. Aj pre nich majú Vysoké Tatry dostatok bežeckých možností. Foto: archív mesta VT

Bežkári sa radi prejdú aj po neupravených trasách. Ktoré by ste im odporúčali?

Všetko záleží od množstva prírodného snehu. Ak budú dobré podmienky, tých možností na lúkach a turistických chodníkoch je na bežecké lyžovanie neúrekom.

A vy osobne, máte nejakú svoju obľúbenú? Favorita, ktorého odporúčate svojim známym, priateľom, začiatočníkom…? Prečo práve tento výber?

Začiatočníkom by som určite odporúčal Kolbisko v Tatranskej Lomnici a veľmi pekné bežkovanie je na Starolesnianskych lúkach, ktoré ponúkajú nádherné výhľady na štíty Tatier a sú ľahko dostupné aj z Tatranskej Lomnice.

Markéta Hanáková

Návštevný poriadok: Horolezci si musia osvojiť dátumy i lokality so stopkou

Ilustračné foto: Markéta Hanáková

Viac ako šesť rokov trvala príprava nového návštevného poriadku Tatranského národného parku. Je výsledkom kompromisu medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré národný park využívajú. Medzi nimi aj horolezcov.

Podľa nového návštevného poriadku sa môžu horolezci svojmu športu venovať na celom území národného parku okrem lokalít, ktorých zoznam a mapa sú uvedené v jeho prílohách.

Má dvanásť položiek a medzi „zakázanými“ lokalitami je napríklad Masív Širokej až po predné Javorové sedlo, Rovienky, Svišťová dolina (okrem Zamrznutého kotla), Žabia Bielovodská dolina, vrátane priľahlých svahov, Kolová dolina so všetkými priľahlými kotlami a stenami, Čierna Javorová dolina, Belianske Tatry, okrem kameňolomu pri Tatranskej Kotline, ale aj Huncovská kotlinka, Slavkovská dolinka, Štôlska dolina, oblasť Kriváňa so všetkými priľahlými hrebeňmi a dolinami, no aj Západné Tatry, okrem areálu Vápenka v Zuberci.

 Ilustračné foto: Eduard Kuro Lipták 

K tomuto zoznamu treba priradiť aj ďalšie obmedzenia – časové. Na vyhradených miestach možno do stien vstupovať od 1. júna do 31. októbra a v zimnej sezóne od 15. decembra do 15. apríla. Ale aj tento časový priestor má svoje výnimky. Opäť súvisia s dátumami.

V mesiacoch od 1. júna do 15. apríla nasledujúceho roku sa horolezci majú vyhýbať viacerým lokalitám. Patria k nim Stena pod Skokom, Veža pod Skokom, Soliskový hrebeň, Predné Solisko, Štrbské Solisko, na ktoré sa vychádza zo Štrbského Plesa, od Popradského plesa to je Ostrva, Ihla v Patrii, Volia veža, Žabí kôň, Ošarpance, od Sliezskeho domu ide o Gerlachovský štít, Granátovú stenu, v východiskového miesta Zbojnícka chata ide o Malý a Veľký Kostol, Streleckú vežu, Malý Ostrý štít, Ostrý štít, Širokú vežu, južnú stenu Javorového štítu, od Zamkovského chaty a Téryho chaty ide o Veľkú Lomnickú vežu, Malú Žltú stenu, Žltú stenu, Malý Ľadový štít, Ľadový štít, Baranie rohy, Mačaciu vežu, Západnú Lomnicu, od Skalnatého plesa je to Huncovský štít a južná stena Kežmarského štítu a nakoniec od Chaty pri Zelenom plese je horolezecká stopka v spomínanom časovom rozmedzí pre Malý Kežmarský štít, Čierny štít, Belasú vežu, južné steny Kopiniakov, Jastrabiu vežu, Žeruchové veže, Kozí štít a Koziu kôpku.

Vyratúvaniu ešte nie je koniec. Dátumy 1. november – 20. február nasledujúceho roku ohraničujú ďalší horolezecký zákaz. Týka sa lokality Tisovka v Bielovodskej doline, východiskom pre nástup je modro značený turistický chodník.

Nákova Končistej. Foto: Peter Leitman

Nový návštevný poriadok umožňuje horolezcom vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov, ak potrebujú nastúpiť na horolezeckú túru, no zároveň by mali používať existujúce zvykové výstupové i zostupové trasy.

Horolezectvo vyššej i nižšej obtiažnosti môžu vykonávať iba vtedy, ak sa vopred zaregistujú na webovom sídle Správy TANAP-u. Horolezectvo nižšej obtiažnosti si vyžaduje aj platné povolenie o absolvovaní výcviku. Obidve skupiny horolezcov potrebujú okrem preukazu totožnosti aj platný preukaz svojho národného  horolezeckého zväzu.

Dôležitý je aj čas nástupu do horolezeckého terénu a zostupu z neho. V letnej sezóne je dôležitá denná doba, v mesiacoch od 1. novembra do 15. apríla nasledujúceho roku ide o časový rozsah piata ranná hodina a devätnásta večerná. A ešte jeden zákaz, ktorý platí aj pre horolezcov – do horolezeckého terénu si nesmú so sebou zobrať zviera.

Na vrchole Rysov

V zime na Rysy? Dá sa to – z poľskej strany Tatier

Na vrchole Rysov. Ilustračné foto: Lukáš Mojto

Tatranské národné parky na Slovensku a v Poľsku majú niekoľko odlišností. K základným patrí vyberanie vstupného v Poľsku a neplatí tu zimná uzávera chodníkov. Takže sa z tejto strany dá vyjsť v zime aj na vrchol Rysov (2 503 m).

Chata pod Rysmi je jedinou vo Vysokých Tatrách, ktorá sa v zime zatvára. Pre chodník, ktorý k nej vedie, platí zimná uzávera. Z poľskej strany tento zákaz neplatí, a kto si trúfa, môže na Rysy vyjsť aj v zime. No upozorňujeme, že aj v lete je to fyzicky náročný výkon, trasa je strmšia ako u nás od Popradského plesa a zabezpečená reťazami. O to viac to platí pre zimu.

Na vrchole Rysov je slovensko-poľská hranica. Pas vám netreba. Ilustračné foto: Martin Dodrv 

Tento tip je určený iba pre skúsených turistov

Ak sa nerozhodnete pre horského vodcu, ktorý vie, ako na to, tento tip na túru je určený iba pre skúsenejších turistov s veľmi dobrou kondíciou. Dôležité je dobré počasie, zimná výbava a správne načasovanie. V lete trvá výstup na Rysy z Lysej Poľany cez Morské oko viac ako šesť hodín, v zime sa čas výstupu môže ešte natiahnuť.

Vyraziť preto treba ráno ešte za tmy. „Masovka“ to nebude, výstup na Rysy v snehu si vyberajú iba tí zdatní turisti.

Začať treba od poľskej Lysej Poľany

K Morskému oku sa najrýchlejšie dostanete od poľskej Lysej Poľany, ktorá susedí so slovenskou Tatranskou Javorinou, sú prepojené asfaltkou, v Lysej Poľane je záchytné parkovisko.

Odtiaľ vedie červenou značená turistická trasa až na vrchol Rysov. Pri parkovisku vás vyzvú na zaplatenie poplatku za vstup do národného parku. Ak si chcete skrátiť i vylepšiť monotónnu cestu k Morskému oku, môžete využiť konský povoz.

Čakajte poriadne stúpanie, ktoré istia reťaze

Z Morského oka stúpa chodník k Čiernemu plesu (Czarny Staw) a odtiaľ je už iba kúsok k prvým reťaziam. No ten kúsok je fyzicky náročný pre veľké stúpanie. Začína adrenalín, ktorý sa tesne pod vrcholom ešte zdramatizuje. V lete je to preto, že sa tu pohybuje veľa turistov, zima zase kladie nástrahy v podobe rizika pošmyknutia.

Ale pocit, že ste hore, nič nevynahradí. Ak vychytíte dobré počasie, vychutnáte si výhľady na veľkú časť Vysokých Tatier na slovenskej i poľskej strane. Najmä tá poľská je úchvatná, vo výhľade „nezavadzujú“ žiadne pohoria.

Výhľady z Rysov, ktoré vám nikto nevezme.  Ilustračné foto: Jozef Faso Juriga

Náročný výstup na Rysy, ktorý je najvyšším vrcholom Poľska, spolu so zostupom trvá okolo 12 hodín. Treba mať prilbu, zimnú turistickú výbavu – mačky a cepín, dostatok tekutín a občerstvenie. A tiež počkať, kým bude sneh pevnejší a rátať aj s možnosťou lavín. Sledovať treba výstrahy Poľskej tatranskej horskej služby (TOPR – Tatrzanskie Ochotnicze Potogowie Ratunkowe).

Sánkovanie v Tatrách

Berte sánky aj do Tatier. Zisťovali sme, kde sa dá sánkovať

Ilustračné foto: Pixabay

Tatry a sánkovanie? Prečo nie, veď nie každý je lyžiar a pobyt vo veľhorách si treba spestriť. No pravdou je, že terénov na sánkovačku nie veľa a treba ich hľadať.

Jedinou oficiálnou sánkarskou dráhou je trať z Hrebienka do Starého Smokovca. Sánkovačku si na nej môžete užiť už od dnes – prvého decembra, keď sa začína sánkarská sezóna. Jazdu na nej ovplyvňujú poveternostné podmienky, takže sánkarské plány si treba overiť na internetovej stránke (Vysoké Tatry Hory zážitkov), ale momentálne je vo Vysokých Tatrách snehu dosť. Jazdu na 2,5 kilometra dlhej trati si môžete vychutnávať denne od 8. do 16.30 h.

Na sánkovanie z Hrebienka mnohí nedajú dopustiť. Spustili ho prvého decembra, na Vianoce pribudne aj nočné sánkovanie. Ilustračné foto: Peter Medveď 

Je vhodná aj pre menej skúsených sánkarov, jej sklon je mierny. Na štart sa môžete vybrať dvojako – buď po vlastných zo Starého Smokovca na Hrebienok, k dispozícii je chodník pre chodcov i chodník pre sánky. V takomto prípade máte atrakciu zadarmo, ale nachodíte sa. Alebo sa na Hrebienok vyveziete lanovkou.

Na výber je niekoľko typov lístkov

„V takomto prípade máte na výber viaceré lístky, ktorých cena je odstupňovaná podľa toho, koľko času chcete pri sánkovaní stráviť,“ informuje Miroslava Stašáková, ktorá má na starosti obchod so športovými potrebami Tatry Motion v Starom Smokovci. V ňom je možné si sánky aj požičať. Výhodnejšie sú podľa nej lístky, ktoré kombinujú požičanie sánok a jazdu na lanovke.

Nočné sánkovanie sa začne na Vianoce

Mnohí návštevníci sa tešia aj na legendárne nočné sánkovanie z Hrebienka. Otvoriť by sa malo 26. decembra a až do Silvestra bude možné túto atrakciu zažiť každý večer. Od nového roku, ako informuje M. Stašáková, bude možné si večerné sánkovanie na osvetlenej dráhe užiť v utorky, piatky a soboty, a to od 19. do 21. h.

„Dôležité je, aby záujemcovia prišli do požičovne sánok už okolo pol siedmej, aby sme ich vedeli v pohode obslúžiť a aby stihli aj odchod prvej jazdy pozemnej lanovky,“ pripomína M. Stašáková. Na sánkovačku sú vypravované štyri jazdy, posledná o 20.30 h.

Návštevný poriadok TANAP-u sánkovanie nespomína

„V iných strediskách Vysokých Tatier oficiálne kopce na sánkovanie nie sú. Nespomína ich ani nový návštevný poriadok Tatranského národného parku, ktorý začne platiť od polovice decembra,“ hovorí  odborný referent pre šport mesta Vysoké Tatry Peter Végh.

Niektorí si vyberú sánkovanie po túre. Aj to sa vo Vysokých Tatrách dá. Ilustračné foto: Pixabay

Návštevníci si informácie o sánkovaní posúvajú aj  na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach si návštevníci Tatier posúvajú informácie o sánkovačke zo Sliezskeho domu do Tatranskej Polianky dlhej 7 km. Ale ide o cestu, ktorú bežne využívajú aj turisti, záchranárske i zásobovacie vozidlá, zjazd je na vlastné riziko. Na sánkovanie môžete využiť aj kopce v stredisku Podbanské či Tatranská Lomnica, Jakubkovu lúku v Starom Smokovci, znalci odporúčajú aj túru k chatám pri Zelenom plese či Plesnivec a tamojšiu sánkovačku. Dokonca vám v blízkych strediskách či hoteloch požičajú sánky, aby ste si sneh mohli užiť, ale ide o neoficiálne trate.

Deťom môžete sánkovačkou urobiť radosť v hociktorom stredisku, kde nájdete vhodný kopec. No nenechajte ich bez dozoru, a hlavne, nekrižujte pri sánkovaní či prístupe na kopec bežecké či zjazdárske trate.

O sánkovačke v Nízkych Tatrách s hovoria legendy

Platí to aj pre Nízke Tatry. Rodiny majú v Jasnej až tri detské parky – Lúčky, Biela Púť a Krupcova, kde sa dá aj sánkovať. Veľmi obľúbená je aj prírodná sánkarská dráha v rezorte Hilton Jasná. Má dĺžku 80 m, je osvetlená, sánkovať sa na nej dá až do 22. h. Podmienkou sú, samozrejme, dobré snehové podmienky. Aj v Jasnej nájdete mnoho možností na požičanie sánok.  

Skialpinistická túra Furkotskou dolinou

Návštevný poriadok: Skialpinisti sa musia zaregistrovať

Foto: Eduard Kuro Lipták

Skialpinisti sa musia pred túrou zaregistrovať, mať platný preukaz svojho národného horolezeckého zväzu a tento šport môžu vykonávať iba na miestach vyhradených pre horolezectvo a zimnú turistiku. Toto je v pravidlách nového návštevného poriadku TANAP-u.

Nový návštevný poriadok Tatranského národného parku sa venuje aj skialpinizmu a určuje podmienky pre jeho vykonávanie. Začne platiť od 15. decembra, teda od času, kedy začína sezóna aj skialpinistom, ktorá trvá štyri mesiace a končí sa 15. apríla nasledujúceho roku.

Smer – Priečne sedlo. Na niektoré skialpinistickétúry sa odporúča horský vodca. Foto: Eduard Kuro Lipták 

Skialpinisti môžu svoje túry vykonávať na miestach vyhradených pre horolezectvo a pre zimnú turistiku. Zoznam týchto miest a mapami je uvedený v prílohách nového návštevného poriadku. Pravidlá skialpinizmu tiež určujú, že športovci síce môžu do vysokohorského prostredia vstupovať aj mimo turistického či náučného chodníka, ale iba za účelom nástupu na skialpinistickú túru, pričom pre prístup k terénu vhodnému na skialpinizmus musia použiť najkratšiu trasu od najbližšieho chodníka, a to čo najšetrnejšie k prírode.

Hádam netreba zdôrazňovať, že tento šport možno vykonávať iba vtedy, ak je terén pokrytý dostatočnou snehovou pokrývkou a na túry sa dá vystupovať iba z chodníkov, na ktoré sa nevzťahuje zimná uzávera, resp. z areálov a koridorov určených pre zimnú turistiku národného parku.  

Túra v Žiarskej doline. Krása, zážitok. Foto: Vilém Neuman

Dôležité je pred túrou zaregistrovať sa, čo sa dá online na webovom sídle Správy TANAP-u (www.tanap.sk), kde nájdu aj potrebné pokyny. Predpokladá sa, samozrejme, že majú skialpinistickú výstroj a výzbroj, poznajú skialpinistický terén a poznajú detaily naplánovanej túry. Skialpinisti sú tiež povinní preukázať sa platným preukazom totožnosti a platným preukazom svojho národného horolezeckého zväzu.  Túru si treba vždy dôkladne neplánovať s ohľadom na obtiažnosť a kondíciu, lebo nový návštevný poriadok ukladá povinnosť nastúpiť na ňu, pohybovať sa v skialpinistickom teréne a zostúpiť z neho v čase od 5. do 19. h.

A ešte jedna dôležitá okolnosť nového návštevného poriadku – skialpinista nemôže na miesta vyhradené pre skialpinizmus vstupovať v sprievode zvieraťa.

Zdroj: Správa TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici

Kam podľa nového návštevného poriadku nesmú domáce zvieratá

Návštevný poriadok: Psi dostali červenú. Kam nesmú?

Ilustračné foto: Pixabay

Tatranský národný park má nový návštevný poriadok. Po viac ako šiestich rokoch jeho tvorby  je na svete strategický dokument, ktorý určuje nové pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Má niekoľko noviniek, medzi nimi aj obmedzenie vstupu psov a iných spoločenských zvierat.

Nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP) odzrkadľuje kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami rôznych záujmových skupín, ktoré využívajú jeho územie. Kľúčový dokument, ktorý začne platiť v polovici decembra, okrem iného obmedzuje aj pohyb psov a iných zvierat vo vysokohorskom prostredí.

Pred túrou v Tatranskom národnom parku si bude treba podrobne naštudovať, kam pes nemôže. Samozrejme, to pre prípad, že mu tiež chcete dožičiť  trochu horského vzduchu. Ilustračné foto: Lenka Jakubíková  

Pohybovať sa môžu iba v spoločnosti návštevníkov parku, a to len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.

Nový návštevný poriadok v jednej zo svojich príloh obsahuje aj zoznam lokalít a príslušných turistických chodníkov na území národného parku, kam nie je možné vstupovať v sprievode zvierat. Má 65 položiek, obsahujú presný názov chodníka, jeho číslo a farbu jeho značenia. V niektorých prípadoch ide o celú trasu chodníkov, v časti položiek sú zákazom označené iba ich niektoré úseky. V teréne budú pre lepšiu orientáciu presne označené.  

Stopku dostali domáce zvieratá napríklad pre chodníky v Bielovodskej či Javorovej doline, v Doline Bielej vody kežmarskej, Malej a Veľkej Studenej doline, Skalnatej doline, Slavkovskej či Velickej alebo Mengusovskej doline, ale aj vo Furkotskej, Važeckej, Belianskej doline, na niektorých trasách  Tatranskej magistrály, no aj Kôprovej či Tichej doliny, ďalej v Žiarskej doline, Salatínskej a Roháčskej doline, na hlavnom hrebeni Západných Tatier, ale aj na mnohých ďalších návštevnícky atraktívnych miestach národného parku.

Tatranské zvieratá potrebujú nielen v zime trochu viac pokoja. Ilustračné foto: Eva Szücs

Odporúča sa naštudovať si pri plánovaní tatranských výletov so zvieratami trasy, kam nemôžu vstúpiť. Dôvodom, okrem pokoja pre vzácne tatranské živočíchy, je aj ochrana domácich zvierat a návštevníkov  pred možnou nákazou, vyprovokovaním útokov a podobne.  

„Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník nášho najstaršieho národného parku. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči návštevníkom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ konštatuje Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy TANAP-u so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Zdroj: Správa TANAP so sídlom v Tatranskej Lomnici

Starý Smokovec

7 dôvodov, prečo budete najstaršiu tatranskú osadu milovať aj vy

Titulná fotografia:  Eva Danišová

Núdzu o krásne výhľady, turistické chodníky rôznych náročností či možnosti relaxu a zábavy v nej mať nebudete. Najstaršia tatranská osada je dnes obľúbeným miestom, z ktorého turisti začínajú svoje dobrodružstvá. Viete, o akom mieste hovoríme? Správne, reč je o Starom Smokovci.

  1. Celoročne dostupné trasy

Rodinná túra môže byť zážitkom za každého počasia. Zvlášť v zime majú Tatry rozprávkovú atmosféru. Jednou z „klasík“, ktorú zvládne každý, je trasa zo Starého Smokovca na Hrebienok. Ide sa po asfaltovej ceste, takže pokojne zoberte aj menšie deti v kočíku. Začína sa pri dolnej stanici pozemnej lanovky, potom po červenej značke, do cieľa sú to asi tri kilometre. Keď už ste na Hrebienku, nenechajte si ujsť príležitosť pozrieť si Vodopády Studeného potoka medzi Hrebienkom a Bilíkovou chatou.

  1. Kúsok britskej kráľovskej rodiny v Tatrách

Už v týchto dňoch môžete obdivovať aj známy Tatranský ľadový dóm. Tento rok i s monumentálnou stavbou Westminsterského opátstva na počesť 15. výročia návštevy britskej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku a vo Vysokých Tatrách. Každý, kto tento rok ľadový dom navštívi, má šancu odniesť si jednu z pamätných guľôčok Tatranského ľadového dómu.

  1. Neokúsiť miestnu kuchyňu by bol hriech

Na jedlo sa môžete zastaviť v známej Kolibe Kamzík. Ich tradičné jedlá sú z domácich surovín a majú vlastnú výrobu pirôh, rezancov, mrveničky, špeciálnych druhov pečiva mnoho iného. A ak ešte nepočuli o legendárnej parenej buchte z Koliby Kamzík, tak šikovne utekajte ochutnať. 

  1. Kreslenie svetlom zaujme aj deti

Prekvapením pre deti, ale aj dospelých, môže byť návšteva Kvantaria na Hrebienku. Je to galéria svetla ponúkajúca multimediálnu prehliadku vrátane laserovej šou či kreslenia svetlom, ale dozviete sa tu viac aj o niektorých fyzikálnych záhadách.

  1. Starý Smokovec z inej perspektívy

Chcete spoznať Starý Smokovec z inej perspektívy? Potom sa vyberte na Peknú vyhliadku. Ide o nenáročnú túru, ku ktorej vedie krížová cesta s najvyššie položenou kalváriou v strednej Európe. Cestou nevynechajte ani liečivý prameň Smokovecká kyselka. Kvalita vody z prameňa je pozorovaná a je vhodná na pitie, no nie je určená na dlhodobú konzumáciu.

  1. Byť verný Tatrám sa oplatí

Ak počasie nie je priaznivé, prekvapte deti napríklad návštevou Tricklandie a vychutnajte si množstvo optických ilúzií. Navyše, teraz máte možnosť v rámci programu benefitov MYAPLEND využiť zľavu 20 % na vstup. Taký istý benefit sa dá uplatniť v detskej interaktívnej galérii Dobrá hračka v Tatranskej Lomnici, digitálnej galérii Poliankovo v Tatranskej Polianke či v spomínanej interaktívnej galérii svetla Kvantarium na Hrebienku.

  1. Deň naviac zadarmo

Ak ešte plánujete pobyt v jeseni v Tatrách a ste členom MYAPLEND, stále máte možnosť využiť až do 10. decembra akciu 3+1 noc zadarmo vo vybraných zariadeniach – Koliba Kamzík v Starom Smokovci, Resort Beatrice, HotelLujza Major v Tatranskej Lomnici a Tatry Holiday Resort vo Veľkom Slavkove.

Kráľovské kreslo v ľadovom dóme

Kráľovná zaklopala na Hrebienok. A budú tam aj koncerty

Na kráľovskom kresla v ľadovom dóme si môžete urobiť aj fotografiu. Foto: archív M. Janigovej

Témou 11. ročníka Tatranského ľadového dómu na Hrebienku je Westminsterské opátstvo. Najnavštevovanejšiu atrakciu vo Vysokých Tatrách si môžete pozrieť až do 14. apríla budúceho roku.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je otvorený už od 17. novembra. Jeho interiér zdobí monumentálna londýnska stavba – Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey). Pozreli si ju už stovky návštevníkov.

Rodina z Rajca si vychutnala krásu ľadového dómu na príjemnom výlete s príbuznou z Kanady. Foto: archív MJ  

„O tom, že sa má otvárať Tatranský ľadový dóm, som sa dozvedela z internetu. Mám na návšteve sestru z Kanady s manželom, takže som hneď vedela, že máme plán na jednodenný výlet. Dianie na Slovensku síce sleduje, ale ani ja, ani ona sme pri takejto príležitosti na Hrebienku neboli,“ povedala nám Marta Janigová komentujúc pondelkový výlet do Tatier, na ktorý sa vybrala aj spolu so  širšou rodinou z Rajca.

Tatry si tohtoročnou témou ľadového dómu pripomínajú 15. výročie návštevy kráľovnej Alžbety II. v našich veľhorách a výberom Westminsterského opátstva zase miesto korunovácie anglických kráľov, ktorým je od roku 1066. Pochovaných je v ňom viac ako 3 300 osobností a okrem členov kráľovskej rodiny aj napríklad Charles Dickens, Charles Darwin, Stephen Hawking či básnik Ben Jonson. Významným miestom jeho areálu je hrob neznámeho bojovníka, ku ktorému smerujú kroky každej oficiálnej návštevy v Londýne

Témou ľadového domu je Westminsterské opátstvo – miesto korunovácie anglických kráľov. Kráľovská koruna v ňom preto nemôže chýbať. Foto: archív M. Janigovej

A teraz trochu štatistiky. Na výstavbu Tatranského ľadového dómu bolo použitých 225 ton ľadu v 1 880 blokoch. Hlavným staviteľom bol sochár Adam Bakoš, na výslednom diele sa podieľali sochári štyroch krajín – zo Slovenska, Čiech, Nemecka a Poľska.

Na návštevníkov v ňom čaká jedinečný zberateľský suvenír – sklenená guľôčka, ktorá môže vypadnúť z troch miest ľadového dómu od pondelka do piatku. Čas jej vypadnutia je zverejnený na webe, sociálnych sieťach a priamo v dóme na jednoručičkových hodinách.

„Čo vám budem hovoriť, bolo to krásne, neopakovateľné. Z prehliadky máme len tie najlepšie dojmy. Vstup je zadarmo, dokonca sme sa po krátkom osviežení vrátili na prehliadku dómu ešte raz. Slovami sa to ani nedá opísať. Tie farby, svetlá, odfotografovali sme si to všetko pre spomienku,“ komentuje pani Janigová prehliadku Tatranského ľadového dómu s tým, že mali šťastie.

Počas otváracieho víkendu sa na vstup čakalo v radoch. Teraz, v priebehu týždňa, je prehliadka pohodovejšia, dnu je málo ľudí, je viac času na obdiv i emócie. Ľadovú krásu je možné lepšie si vychutnať.  

List od dekana Westminsterského opátstva. Foto: archív M. Janigovej

K raritám ľadového dómu tiež patrí miniatúra korunovačných klenotov, ľadové korunovačné kreslo, na ktorom sa návštevníci môžu odfotiť, ale aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa. Návštevníci si tiež môžu pozrieť list od dekana Westminsterského opátstva, ale aj výstavu fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II a princa Philipa na Slovensku a vo Vysokých Tatrách.

„Už takmer štyridsať rokov som zo Slovenska preč, ale po revolúcii sa snažím prísť domov každý rok na pár týždňov. Rodina mi vždy pripraví krásny program. Ale to, čo sme videli v ľadovom dóme, patrí k tomu najkrajšiemu, čo som kedy na Slovensku za ostatné roky videla,“ vyznáva sa zo svojich dojmov Agnesa Lednická.

„Budem to všetkým odporúčať, keď sa vrátim do Kanady. Príbuzní mi to pripravili ako prekvapenie, nuž, vydarilo sa. Nemám slov,“ dodala. 

Výstava fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Foto: archív M. Janigovej

Počas sezóny pripravia v ľadovom dóme 11 koncertov. Prvý bude už túto nedeľu 26. novembra o 15. h, keď vystúpi mládežnícka spevácka skupina Šafolka zo Smižian. Do apríla budúceho roku v dóme vystúpia muzikálová a šansónová speváčka Tereza Králiková, víťazka šiestej sérieSuper Star Barbora Piešová, hudobná skupina Swingers!, dievčenské duo Sony & Lucy, Zbor sv. Cecílie, Duo CriSmi, speváčky Radka Križanová a Terézia Čikošová, ale aj Martin Babjak a Detský spevácky zbor BRIOSO.

Na Hrebienok k Tatranskému ľadovému dómu môžete prísť pešo zo Starého Smokovca, alebo vás k nemu pohodlne vynesie lanovka. Otvorený je denne od 9. do 16. h.