Katka Polygym

Pozorovanie hviezd v Tatrách sa oplatí zažiť

Na sociálnych sieťach do skupiny Vysoké Tatry sa denne pridá niekoľko nádherných fotografií z Tatier. Turisti sa radi pochvália tým, kde všade boli, čo zažili či kam sa chystajú. Okrem iného je to skvelé miesto na zbieranie tipov na túry. Nájdu sa tam však aj príspevky, ktoré vám doslova vyrazia dych. My sme ich pre vás pár vybrali.

Liptovská Mara a nad ňou majestátny Kriváň

Toto spojenie je obľúbené medzi turistami najmä počas letných mesiacov. Kempovanie na Liptovskej Mare a turistika na Kriváň sa k sebe dokonale hodia. Fanúšik našej stránky nás potešil fotografiou, na ktorej vidno ich nádhernú symbiózu.

Pozorovanie hviezd na Skalnatej chate

Pozorovali ste už niekedy hviezdy? V mestách je pozorovanie hviezd kvôli smogu takmer nemožné, na dedinách to je o čosi lepšie, no na horách, to je zážitok! Či už sa vyberiete na Skalnatú chatu alebo akúkoľvek inú chatu v Tatrách, zažijete zážitok na celý život. Na týchto miestach akoby spomalil čas. Pozorovanie hviezd pred Skalnatou chatou so šálkou teplého čaju v ruke je niečo, na čo tak rýchlo určite nezabudnete.

Martina Blašková
Autor fotografie: Martina Blašková

Autor titulnej fotografie: HZS

Zbojnícka chata - tip na pozorovanie hviezd

Do apríla môžete na tomto mieste v Tatrách vidieť unikátny jav

Prach zo Slnka vo forme rozsiahleho disku – to je zodiakálne svetlo. O pár dní ho bude možné pozorovať na oblohe aj nad Slovenskom. Ak chcete mať zážitok, vyberte sa čo najďalej od svetelného smogu. Čo tak na Zbojnícku chatu?

Prečo Zbojníčka? „Keďže je orientovaná východ-západ a pred sebou má Slavkovský štít, cez ktorý nevidno svetlo do doliny a Popradu, je to miesto takmer bez svetelného smogu. Hovorí sa, že jedno z najkrajších miest na Slovensku na pozorovanie nočnej oblohy,“ povedal nám v rozhovore jej chatár Miki Knižka.

Takže, jeden tip pre Tatrancov a návštevníkov veľhôr by sme mali. Povedzme si teraz, kedy by bolo treba plánovať si noc na Zbojníckej chate. Tohto roku môžeme zodiakálne alebo zvieratníkove svetlo pozorovať od 27. marca do 10. apríla. Kto to už nestihne a veľmi by chcel vidieť tento výnimočný nebeský úkaz, zabukovať si môže nocľah na jeseň – od 3. do 16. septembra.

Vtedy bude svetlo vidieť pred svitaním nad východným obzorom, teraz na jar ho treba hľadať po súmraku nad západným obzorom. Ako uvádza portál iMeteo.sk, na rozhraní dňa a noci bude viditeľný šikmý kužeľ belavého svetla.

Zodiakálne svetlo
Zodiakálne svetlo. Autor fotografie: archív imeteo

Čo vlastne uvidíme? Najskôr si povedzme, čo je zodiakálne svetlo. Ide o zvýšenie jasu okolo Slnka, ktoré sa rozširuje pozdĺž súhvezdí zvieratníka. Je rozptýlené na časticiach medziplanetárnej hmoty v rovine Slnečnej sústavy. Častice sú veľké maximálne 0,1 milimetra a pochádzajú najmä z chvostov komét či z rozpadnutých meteoritov. Spomínaný portál zodiakálne svetlo charakterizuje ako osvetlený kužeľ alebo intenzívny lúč na pozadí tmavej noci.  

To nie je všetko. Nasledovať bude výnimočná noc z 10. na 11. apríla. Tento dátum si zapíšte do diára. Obloha vtedy ožije nielen zodiakálnym svetlom, ale aj viacerými objektmi vzdialeného vesmíru a odborníci tvrdia, že počas nej nastane hneď niekoľko krásnych konjunkcií.

„Za súmraku sa začne nad západným obzorom odkrývať priblíženie jasného Jupitera a Mesiaca vo fáze úzkeho kosáka. Ako budú klesať k obzoru, ďalekohľadom bude možno nájsť Urán a štyri najjasnejšie mesiace Jupitera. Fotogenický zážitok doplní voľným okom viditeľná hviezdokopa Plejády,“ citujeme z portálu iMeteo.sk.     

Autor titulnej fotografie: archív Zbojníckej chaty