Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Chodníky v celej oblasti Tatier sú po predchádzajúcom odmäku a ochladení zamrznuté a šmykľavé. Iba miestami je na povrchu nový sneh. Na túry si treba pribaliť turistické mačky, paličky alebo cepín. Takto znie aktuálne odporučenie Horskej záchrannej služby.
V našich najvyšších horách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo a Horská záchranná služba dôrazne odporúča zobrať si do terénu zimnú výbavu. Chodníky sú totiž po tohtotýždňovom odmäku a následnom ochladení pokryté ľadom. Hrozí pošmyknutie. Hrebene sú sfúkané do tvrdého až ľadového podkladu.

Horskí záchranári obzvlášť upozorňujú návštevníkov Nízkych Tatier, že vo freeride zónach a žľaboch sa striedajú zľadovatené úseky s nafúkanými snehovými vankúšmi, ktoré môžu predstavovať zvýšené nebezpečenstvo pre lyžiarov a snoubordistov. Odporúčajú preto dôkladne zvážiť pohyb v takomto teréne.

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

FOTO: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier je v týchto dňoch drsnejšie počasie. Nový i nafúkaný sneh sťažuje pohyb v horskom teréne, pridáva sa k tomu chladný vietor. Do batohov si treba pribaliť turistické mačky i cepín.

Vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách pribudlo po poslednom snežení od 10 do 30 centimetrov nového snehu, no nafúkaného je miestami viac, preto s tým treba v teréne rátať. Pohyb v ňom je náročný, treba si pribaliť zimnú výbavu a stále platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov. Na hrebeňoch sa očakáva výskyt vetra s rýchlosťou viac ako 20 m/s, v nárazoch aj viac. V Západných Tatrách a Nízkych Tatrách  je hrebeň sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu.

V Nízkych Tatrách Horská záchranná služba upozorňuje najmä na potrebu dobre si naplánovať túry. Pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoréturistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Sneh sťažuje pohyb v teréne, chce to mačky i cepín

Sneh sťažuje pohyb v teréne, chce to mačky i cepín

FOTO: Peter Tobis

V Tatrách napadlo od 10 do 30 centimetrov nového snehu. Horská záchranná služba odporúča zobrať si na túry turistické mačky i cepín.

Horskí záchranári upozorňujú, že pohyb v teréne je náročný aj pre zdatných turistov. Napadlo tu od 10 do 30 centimetrov nového snehu a nafúkaného je miestami omnoho viac. V celej oblasti Tatier platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Dôrazne neodporúčajú vo Vysokých Tatrách používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso, turistov navádzajú na alternatívu – zelený turisticky značený chodník. Je to preto, lebo miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

Podobné upozornenia platia aj pre Západné Tatry a Nízke Tatry. Hrebeň horstiev je sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu, preto sa odporúča pri akomkoľvek pohybe v horskom teréne mať vo výbave turistické mačky a cepín.

Zima ešte nepovedala posledné slovo. V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a fúka veľmi silný vietor, ktorý v nárazoch krátkodobo dosahuje rýchlosť 110 až 135 km/h, čo je silná až mohutná víchrica. Ako varujú horskí záchranári, vo vyšších polohách aj pre sneženie bude orientácia v teréne veľmi náročná. Turistické chodníky budú vplyvom výrazného ochladenia zmrznuté až ľadové, preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje a chodníky sú miestami vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

V Tatrách čakajte silnú až mohutnú víchricu

V Tatrách čakajte silnú až mohutnú víchricu

V celej oblasti Tatier je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, o stupeň vyššie ako vyhlásila Horská záchranná služba pre minulé dni. Krátkodobo v nárazoch bude v horách silná až mohutná víchrica.

Foto: Aneta Motak Fotografia

Zima ešte nepovedala posledné slovo. V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a fúka veľmi silný vietor, ktorý v nárazoch krátkodobo dosahuje rýchlosť 110 až 135 km/h, čo je silná až mohutná víchrica. Ako varujú horskí záchranári, vo vyšších polohách aj pre sneženie bude orientácia v teréne veľmi náročná. Turistické chodníky budú vplyvom výrazného ochladenia zmrznuté až ľadové, preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje a chodníky sú miestami vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

Nízke teploty a k tomu víchrica – také sú Tatry dnes

Nízke teploty a k tomu víchrica – také sú Tatry dnes

K miernemu lavínovému nebezpečenstvu a silnému vetru sa teraz v celej oblasti Tatier pridali nízke teploty. Varovania v súvislosti s nimi vydala aj Horská záchranná služba.

Upozornila, že vo vysokohorských polohách sú nízke teploty – v 1500 – 2500 m je to mínu 8 až mínus 15° Celzia. K tomu sa pridáva veľmi silný vietor, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť až 110 – 135 km/, čo je už víchrica.  Rovnaké varovania platia pre Vysoké a Západné Tatry, ako aj pre Nízke Tatry.

Najmä turisti či lyžiari alebo skialpinisti, ktorí nemajú veľké skúsenosti s pohybom vo voľnom horskom teréne, by mali zvážiť svoje športové aktivity a prispôsobiť ich aktuálnemu počasiu. Keďže vo Vysokých Tatrách platí uzávera chodníkov, mnohí  turisti využívajú terény v Nízkych Tatrách. Ale aj tam, ako upozorňuje Horská záchranná služba, treba zvážiť pohyb na niektorých chodníkoch pre popadané stromy a tiež treba byť opatrní v orientácii. Niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Tretí prázdninový týždeň bude chladnejší

Tretí prázdninový týždeň bude chladnejší

Posledný týždeň jarných prázdnin sa aj v našich veľhorách  začína upozornením na mierne lavínové nebezpečenstvo a chladný severozápadný vietor, ktorý  ovplyvní všetky športové aktivity v strediskách i mimo nich.

Pre Vysoké Tatry hlási Horská záchranná služba pretrvávanie prevejov na hrebeňoch hôr, čo súvisí aj s upozornením na mierne lavínové nebezpečenstvo a chladný severozápadný vietor. Pretrváva aj odporúčanie nepoužívať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Bezpečnou alternatíva je zelený turisticky značený chodník (TZCH). Výška nového snehu vo Vysokých Tatrách predstavuje od 30 do 60 cm, na peší pohyb je fyzicky veľmi náročný. Spomínaný chodník je miestami vyfúkaný do tvrdých ľadových úsekov.

V Západných Tatrách okrem už spomínaného chladného vetra upozorňuje Horská záchranná služba na mierne lavínové nebezpečenstvo a turisti by si mali obzvlášť všimnúť upozornenie, že zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách platí naďalej upozornenie, že pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Navyše, niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Nasledujúce tri týždne, kým sa na prázdninách nevystriedajú všetky kraje Slovenska, budú aj pre horských záchranárov časom zvýšeného príjmu tiesňových volaní

Užite si jarné prázdniny. Ale bez úrazu

Jarné prázdniny sú tu a počnúc víkendom do hôr zamieri väčší počet rodín s deťmi, ktoré si budú chcieť užiť voľno. Nasledujúce tri týždne, kým sa na prázdninách nevystriedajú všetky kraje Slovenska, budú aj pre horských záchranárov časom zvýšeného príjmu tiesňových volaní.

Horskí záchranári upozorňujú na možnosť zranení malých návštevníkov hôr, ktorí spolu s rodičmi preceňujú svoje sily pri športových aktivitách. Nie je to prázdna obava. Horská záchranná služba (HZS) počas jarných prázdnin už niekoľko rokov po sebe zaznamenáva najväčší príjem tiesňových volaní, a to najmä z lyžiarskych stredísk, a každoročne niekoľko stoviek zranení, ošetrení, pátraní a transportov, medzi nimi ide aj o ťažké a smrteľné úrazy.

Sformulovali preto niekoľko dôležitých upozornení a opatrení, ktoré by rodičia pred odchodom do hôr a v horách pri plánovaní turistiky, horolezeckej či skialpinistickej túry nemali podceniť.

  1. Zistiť si predpoveď počasia v lokalite, kde budú tráviť prázdniny.
  2. Zhodnotiť možnosti – fyzickú prípravu a výstroj a podľa nich vybrať trasu. Treba sa oboznámiť aj s náhradnými možnosťami pre prípad nepredvídaných udalostí.
  3. Do hôr neodchádzajte sami. Ak iná možnosť nie je, príbuzných, kamarátov, chatára oboznámte s trasou, ktorú plánujete absolvovať, a to aj vtedy, ak ju počas túry zmeníte.
  4. Majte pri sebe nabitý telefón, turistické paličky, mačky, cepín, vysokú obuv, teplé a náhradné oblečenie, rukavice, čelovku, mapu a teplé tekutiny, ale aj lavínovú výbavu.
  5. Rešpektujte označenie: Lavínový terén a neriskujte. Všetky informácie o lavínovej situácii sú denne aktualizované na sk.

 

Čo treba urobiť v lyžiarskych strediskách:

  1. Správať sa tak, aby HZS nemusela zasahovať pri vážnych úrazoch, ako sa to v tomto roku už niekoľkokrát stalo.
  2. Na lyžiarskej trati treba dodržiavať tzv. Biely kódex, čo je sumár upozornení, usmernení a povinností osôb na lyžiarskej trati. Upravuje ich aj  zákon o Horskej záchrannej službe.
  3. Samostatným pravidlom je nosenie prilby,  ktoré je povinné pre deti do pätnásť rokov.

Ako ďalej HZS v súvislosti s jarnými prázdninami upozorňuje, v horách treba  počítať aj s tým, že na niektorých územiach nemusí byť vždy dobrý signál na volanie z mobilných telefónov,  preto odporúča využitie Aplikácie HZS, ktorú je možné stiahnuť si do mobilu. „Aplikácia umožňuje uskutočniť volanie na tiesňovú linku HZS 18300, odoslanie SMS a zároveň záchranárom poskytuje aj informácie o GPS polohe,“ uvádza na svojej stránke HZS.

Pripomína, že takmer každý oznamovateľ nehody má už dnes dotykový mobilný telefón, no nie každý v ňom vie nájsť svoju polohu. „V tejto súvislosti kladieme dôraz na osvojenie si vyhľadávania GPS polohy vo svojom telefóne, pretože výraznou mierou pomôžete nielen sebe, zranenému či uviaznutému, ale uľahčíte tým prácu aj záchranárom,“ nabáda spomínaná stránke.

A ešte jedno si treba uvedomiť. Prázdniny môžu rodinu finančne zaťažiť dvakrát – po prvý raz pri platbe za pobyt a služby v horských strediskách a druhý raz pri riešení dôsledkov úrazu. Preto HZS odporúča uzatvoriť poistenie, ktoré finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou.