Zelené pleso je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v našich veľhorách

Tip na túru s deťmi: Objavte s nami smaragdový poklad Tatier

Zelené pleso je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v našich veľhorách. Svoje meno údajne získalo podľa zelených škvŕn na dne jazera, ktoré podľa legendy spôsobuje drahokam.

Ten vraj kedysi spadol z Jastrabej veže. V každom prípade, toto nádherné ľadovcové jazero, nachádzajúce sa na konci najvýchodnejšej vysokotatranskej doliny, priťahuje každoročne množstvo návštevníkov. Možno ste už pri ňom boli viackrát, ale aj tak sa oplatí dať tip na tento výlet. Atmosféra v našich veľhorách je každý deň iná, a tak to určite bude aj pri Zelenom plese.

Túra k nemu začína na parkovisku Biela voda, kde rázcestník ukazuje približne tri hodiny chôdze k Chate pri Zelenom plese. Túru, ktorá sa radí medzi stredne náročné a zvládnete ju aj s deťmi, možno absolvovať aj z Tatranských Matliarov či Tatranskej Lomnice.

Rázcestie Šalviový prameň, na Chatu pri Zelenom plese sú to ešte dve hodiny. Foto: Monika Janigová.
Rázcestie Šalviový prameň, na Chatu pri Zelenom plese sú to ešte dve hodiny. Foto: Monika Janigová.

Po približne polhodine chôdze sa dostanete na Rázcestie nad Matliarmi, kde sa držte vpravo. O ďalšiu polhodinu by ste mali byť pri Šalviovom prameni, ideálnom mieste na krátke občerstvenie v drevenom altánku. Od Kovalčíkovej poľany pokračuje trasa lesom po žltej značke. Postupne sa otvoria výhľady na končiare Belianskych Tatier. Po ďalšej hodine a pol je tu cieľová rovinka a typická drevená fasáda chaty pri Zelenom plese, známej aj ako Brnčalka. Otvorená je celoročne a ponúka možnosť občerstvenia.

Je obľúbeným miestom nielen pre turistov, ale aj pre horolezcov, ktorí tu často nocujú. Nachádza sa totiž blízko nástupov na horolezecké trasy. Pohľad na pleso obklopené vrcholmi je balzamom na dušu. Na južnej strane sa týči Malý Kežmarský štít, na západnej Jastrabia veža. Môžete si vychutnať výhľady aj na Veľkú Svišťovku, Predné a Zadné Jatky či Bujačí vrch.

Tí, ktorým túra k Zelenému plesu nestačí, môžu pokračovať k Veľkému Bielemu plesu, čo je asi polhodina chôdze. Ďalšou alternatívou je výstup na Jahňací štít alebo pokračovanie na Skalnaté pleso a návrat cez Folvarskú dolinu.

Autorka titulnej fotografie: Monika Janigová.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

  1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
  2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
  3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
  4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
  5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!