Zbojnícka chata

Keď budem veľký, chcel by som byť chatárom v Tatrách

Zbojnícka chata  v zime. Foto: Attila László Péntek

Čo robia tatranskí chatári v zime? Napríklad na Zbojníčke? Tak na túto otázku vám odpovie najnovší diel podcastu S batohom cez hory. Vladko a Tánička tentoraz hovoria o Zbojníckej chate a tamojšom chatárovi. Nahrali pre vás jubilejný – päťdesiaty diel podcastov venovaných Tatrám.

Témami podcastov, ktoré sa začali nahrávať v júli 2021, boli doposiaľ tatranské chaty, doliny, štíty, plesá, udalosti, záhady, patróni, zaujímavosti, jaskyne, špeciality, pravidlá a bezpečnosť návštevníkov v Tatrách, ale Vladko a Tánička nahrali aj niekoľko špeciálov. Všetky si môžete vypočuť, keď kliknete na stránku www.cezhory.sk/podcasty. V archíve je päťdesiat častí.

Tánička a Vladko

Tánička a Vladko v podcaste S batohom cez hory o povolaní – horský chatár. Foto: MKreo

Pozývame vám vyspočuť si jubilejný – päťdesiaty diel. Témou je Zbojnícka chata, jej chatár Miki Knižka. Vladko a Tánička rozoberajú, čo taký chatár robí – v lete aj v zime, kedy má najviac práce, čo všetko musí vedieť a v čom všetkom sa musí vyznať, ak má byť chata príťažlivá pre turistov, skialpinistov a horolezcov.

Chatár na Zbojníckej chate Miki Knižka

Miki Knižka – chatár na Zbojníckej chate. Foto: archív MK

Miki Knižka je zaujímavá tatranská osobnosť. Okrem chatárčenia sprevádza turistov po horách, nielen u nás, ale aj v ďalekom zahraničí a keď bol mladší, patril medzi najlepších tatranských nosičov.

Viac neprezradíme. Ak máte pár voľných minút a chcete poznať bližšie prácu chatára na Zbojníčke, vyhľadajte si najnovší diel podcastov S batohom cez hory na www.cezhory.sk.    

Ikonická Kamenná chata v Nízkych Tatrách.

Hitovkou na tomto mieste v Nízkych Tatrách je parená buchta

Foto: Martin Krystýnek.

Kamenná chata, Kamienka. Nachádza sa v Nízkych Tatrách, je ikonická. Treba na ňu vyšliapať do nadmorskej výšky 1 985 m n. m. Nájdete ju tesne pod vrcholom Chopku, takže najlepšie je túru začať z parkoviska Biela Púť smerom hore po zjazdovke.

Obísť treba Priehybu a pokračovať na Chopok. Prístup je možný aj zo severnej strany – zo Záhradok. Núka sa aj južná strana – od parkoviska Krupová. Ak držíte za ruku malé deti, rozhodnite sa pre lanovku. A práve lanovka urobila z Chopku najväčšie lákadlo všetkých rekreantov a lyžiarov. Aj kvôli nim bolo treba Kamienku rozšíriť a zväčšiť. Pôvodne ju vybudovali v roku 1950, mala poskytovať útočisko pre robotníkov stavajúcich lanovku, ale aj občerstvenie pre návštevníkov tejto časti Nízkych Tatier. K rekonštrukcii došlo v roku 1959, chata získala aj dvanásť lôžok na núdzové ubytovanie.

Potom fungovala aj ako útulňa pre vysokoškolákov, tí stavali chodníky na hrebeni Nízkych Tatier. Po revolúcii jej pomohli nadšenci. Do rúk si ju vzala dobrá partia ľudí a pod vedením chatárov Anky Pažitnej a Marcela Melicherčíka ju drží dodnes. Z nadšencov sa stali profesionáli a z Kamienky vytvorili novú vysokohorskú chatu s celoročnou prevádzkou, v ktorej život rozhýbalo najmä prepojenie Chopka lanovkami z oboch strán. Hore k nej sa bežný návštevník, hoci aj taký, ktorý ešte nemá občiansky preukaz, dostane asi za dve hodinky.

Pohľad na nedávno vynovenú chatu stojí za to. Je ako nová, s moderným vybavením i zázemím. Výrazná stavebná rekonštrukcia podľa projektu Emila Kríža nadviazala na všetko pôvodné, čo Kamienku robilo Kamienkou. No dostala nový strešný pancier, okná sporiace energiu, zabudovanú rekuperáciu, zväčšená bola jedáleň, ktorá je už dnes rozdelená na bar, jedáleň a obývačku. Dajte si Maxi buchtu Chopok. Je to mňamka. Nocľaháreň pojme 20 ľudí, k dispozícii je sušiareň i sprcha. A majú tu aj pec s otvoreným ohňom. Obľúbený cieľ turistov, hrebenárov, bežcov, skialpinistov, lyžiarov, ale aj detí so sladkými chúťkami.