Odpoveď na túto otázku dá jarné sčítanie, ktoré sa v tomto týždni už začalo. A tradične, aj s odborníkmi na poľskej strane Tatier.
V tomto roku sa jarné sčítanie kamzíka vrchovského tatranského začína o niečo skôr ako po iné roky. Na príčine sú vysoké teploty a s tým spojené komplikácie pri pozorovaní kamzíkov ukrytých v skalách. Jarné čísla sú preto oproti tým jesenným značne podhodnotené.
„Podnet na zmenu termínu sčítania na skorší sme dostali z poľskej strany, akceptujeme ho. V závislosti od počasia sa sčítavanie uskutočňuje už v prvom júnovom týždni,“ uvádza na portáli Tatranského národného parku zoologička jeho správy Erika Feriancová.
Pripomína tiež, že ide o pokračovanie dobrej spolupráce dvoch území pri ochrane biodiverzity, keďže príroda a divo žijúca zver nepozná hranice. Podmienky vhodné na prežitie týchto vzácnych zvierat a na ich rozmnožovanie sa snažia vytvárať na oboch stranách Tatier. Preto sa aj sčítanie kamzíčej zveri musí každý rok koordinovať, aby získané informácie mali zmysel.
Ako sa využívajú? Vo svojej práci sa nimi zaoberajú zoológovia a viaceré odborné pracoviská národného parku. Na ich základe sa snažia zabezpečiť také prostredie pre zvieratá, ktoré by nenarúšali prírodné procesy a umožnili ďalšie prosperovanie v chránenom území.
K akým výsledkom sa dospelo v minulom roku? Na slovenskej strane pri jarnom sčítaní zaznamenali 555 kamzíkov, z toho bolo 45 mláďat. Na poľskej strane Tatier to bolo 261 jedincov, z nich bolo 18 kamzíčat. Najviac jedincov kamzíka vrchovského tatranského sa podarilo narátať v Belianskych Tatrách, ktoré už tradične poskytujú zvieratám vhodné prostredie na život, bohatý zdroj potravy a pokoj, ktorý zabezpečuje celoročná uzávera.
„Počas jarného obdobia vyvádzajú samice mláďatá do terénu a sú veľmi ostražité a zraniteľné zároveň. Preto aj kolegovia, ktorí sa na sčítaní v teréne zúčastnia, musia byť ohľaduplní k prírode a snažiť sa nezasiahnuť do prirodzeného správania kamzíkov. Aj táto aktivita je dôležitá, aby sme zabezpečili pre vzácne endemity dostatočne veľké lokality a prijali opatrenia na ich ochranu,“ informuje portál TANAP-u.
Autor titulnej fotografie: Roman Ciblík
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.
Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží.
Ako môžete hlasovať?
- Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
- V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
- V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
- Vyplňte meno a e-mailovú adresu
- Potvrďte svoj hlas cez e-mail
Ďakujeme veľmi pekne!