Svoj fortieľ cez víkend v Kežmarku predstavia desiatky remeselníkov

V piatok začínajú kežmarské remeselné trhy

Mestečko pod Tatrami sa v piatok otvorí remeslám. Začne sa 32. ročník Festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Odhaduje sa, že na najväčší stredoeurópsky remeselný festival príde okolo 70 tisíc návštevníkov.

V Kežmarku si tento víkend návštevníci opäť vychutnajú čaro remeselných výrobkov, no na svoje si prídu aj rodiny s deťmi a nadšenci kultúry. Tento rok bude EĽRO exkluzívne patriť regiónu Liptov. Po minuloročných Kysuciach je tento ročník druhým, ktorý sa sústredí na špecifiká niektorého zo slovenských regiónov.

Liptov prináša do festivalu viacero obohatení. Ako uvádza oficiálna stránka festivalu, sústredí sa na predstavenie remenárstva a príbuzných remesiel, ako sú ševcovstvo, čižmárstvo, garbiarstvo, kožušinárstvo a niektoré ďalšie.

Motív pre zaradenie tohto regiónu do nosného programu kežmarského festivalu nebol náhodný. Liptovskomikulášťania oslavujú 600 rokov organizovania jarmokov a tento rok nazvali rokom remesla.

Návštevníkov Kežmarku čaká bohatý program, ktorý bude oslavou remeselnej zručnosti tradičných remeselníkov
Návštevníkov Kežmarku čaká bohatý program, ktorý bude oslavou remeselnej zručnosti tradičných remeselníkov. Autor fotografie: Milan Cehula

Odhaduje sa, že v Kežmarku si svoj stánok vybuduje okolo 120 remeselníkov, a to nielen z Liptova, a vystúpi na ňom okolo 1 200 účinkujúcich. Budú medzi nimi aj hostia z libereckého regiónu v Čechách.

Festival sa bude odohrávať oproti minulým rokov v novom rozšírenom areáli, ktorý ponúkne viac miesta pre stánky, ale aj pódiá, na ktorých sa bude odohrávať celodenný kultúrny program. Návštevníci sa môžu tešiť na Kandráčovcov, Duchoňovcov, českú skupinu Chinaski, ale aj na Gladiator, Linu Mayer, tanečné divadlo Ifjú Szívek a vystúpi aj slovenský raper Separ či Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel Tostabur s Prvou skupinou historického šermu na Slovensku a pozrieť si bude možné aj dve jedinečné výstavy. 

Jednou z nich sú Stodolovci, prezentuje výnimočné liptovské osobnosti a druhou bude výstava originálnych sedmových kariet s vyobrazením najväčších osobností Kežmarku od výtvarníčky Kataríny Cermanovej. Osobitný program poskytne aj Kežmarský hrad, napríklad Krvavé dejiny, ktoré už vyše dvadsať rokov pripravuje divadlo ExTeatro.

Festival remesiel sa každý rok začína otváraním brán
Festival remesiel sa každý rok začína otváraním brán. Autor fotografie: Peter Cintula

EĽRO otvorí v piatok sprievod mestom a scénické sprístupnenie areálu remesiel, potom sa už v jeho priestoroch, ale aj na javiskách pri radnici, pri hrade i pod hradom či na hlavnom námestí rozprúdi trojdňový pestrý program. Okrem už spomenutých hviezd populárnej scény sa na nich vystriedajú desiatky folklórnych skupín či súborov a rôznych zoskupení zo Slovenska a z Čiech a na viacerých miestach bude vyhrávať ľudová hudba.

Festival je priateľský k deťom a rodinám. Pripravené sú atrakcie pre deti a tvorivé dielne pod Kežmarským hradom a v parku pred mestskou knižnicou. Do Kežmarku môžete prísť aj s najmenšími deťmi, otvorené bude materské centrum pre rodičov a detská rozprávková zóna.

Až do začiatku festivalu je možné kúpiť si lístky v predpredaji, a to prostredníctvom siete ticketportal, Mestskej informačnej kancelárie Poprad a Kežmarskej informačnej agentúry. Trojdňový lístok v predpredaji pre dospelú osobu stojí 25 eur, pre deti 10 eur. Počas festivalu si bude možné zakúpiť jednodňové lístky, dospelí za 15 eur, deti za 10 eur, zdarma sú lístky pre deti do výšky 120 cm, seniorov nad 65 rokov a zdravotne ťažko postihnutých.

Autor titulnej fotografie:  archív mesta Kežmarok

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.