Temnosmrečinské plesá poznáme dve, Nižné a Vyšné. Obe sa nachádzajú v najvyššie položenej časti Kôprovej doliny

Túra na Temnosmrečinské plesá

Dĺžka trasy:

20,6 km

Trvanie:

7 h

Prevýšenie:

↑↓ 887 m

Bicykle/ kočíky:

nie/nie

Terén:

lesný a kamenistý chodník, les a kosodrevina

Prešovský kraj, okres Poprad (Vysoké Tatry)

Túra na Temnosmrečinské plesá

Temnosmrečinské plesá poznáme dve, Nižné a Vyšné. Obe sa nachádzajú v najvyššie položenej časti Kôprovej doliny. Turisticky dostupné je len Nižné Temnosmrečinské pleso. Nižné pleso leží v nadmorskej výške 1677 m n. m. a je tretím najväčším tatranským plesom, má rozlohu 12 ha a je 38 m hlboké. Nad Nižným plesom leží Vyšné Temnosmrečinské pleso vo výške 1725 m n. m s rozlohou 5,5 ha a hĺbkou 19 m. Krásny výhľad na tieto plesá môžete vidieť z Kôprovského štítu a zo sedla Závory.

Túra na Temnosmrečinské plesá

Začiatok túry na Temnosmrečinské plesá sú Tri Studničky- Stará horáreň odkiaľ pôjdete po trase Tatranskej magistrály. Budete sledovať červené a modré značenie a prídete k rázcestiu Nad bytom. Tatranská magistrála na tejto trase končí a vy budete sledovať už len modré značenie smerom k rázcestiu pod Grúnikom. Od rázcestia vás bude sprevádzať Kôprovský potok až ku Kmeťovskému vodopádu. Budete kráčať Kôprovskou dolinou, kde sa vám naskytnú výhľady na vrchy okolo vás, ako Predný Holý vrch po vašej ľavej strane a Tichý vrch pred vami. Dorazíte k ústiu Hlinskej doliny, kde budete pokračovať zeleným značením až k rázcestiu pod Temnými smrečinami. Odtiaľ vás čaká posledný úsek túry označený červeným značením, ktorý vás privedie až k Nižnému Temnosmrečinskému plesu. Naskytne sa vám taktiež výhľad na miesto, kde je položené Vyšné pleso a na Kôprovský štít. Vracať sa budete rovnakou trasou, ktorou ste prišli.

Orientačné body:

Tri Studničky (Stará horáreň) – Nad bytom – Rázcestie pod Grúnikom – Kmeťov vodopád  – Hlinská dolina, ústie – Rázcestie pod Temnými smrečinami – Nižné Temnosmrečinské pleso

Začiatok:

Tri Studničky (Stará horáreň)

Koniec:

Tri Studničky (Stará horáreň)

Zaujímavosti:

Temnosmrečinské plesá dostali svoj názov podľa starých a hustých smrekov, ktoré rástli neďaleko nich.

Doprava:

Auto: Parkovisko 49° 8′ 5.1249027″ N 19° 58′ 7.1272802″ E

Autobusová stanica: 49° 8′ 20.8174231″ N 19° 57′ 46.8884039″ E

Autori fotografií: Lenka Siváková, Ivan Schwarz, Jozef Martinský, Braňo Slašťan, Katka Polygym.

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Chata pod Rysmi, 9. apríla 2023.

Nerešpektujú uzáveru, a ešte sa aj pochvália na sociálnej sieti

Od začiatku novembra do polovice júna platí v niektorých častiach Tatranského národného parku sezónna uzávera. O tom, že sa nerešpektuje, existujú dôkazy. Sami turisti sa pochvália fotkami na sociálnej sieti, že boli niekde, kde podľa zákona byť nemali.

Riskujú výsmech, ale, na počudovanie, majú aj podporu časti návštevníkov Vysokých Tatier. Svoje si užili aj dve političky. Celé Slovensko sa v roku 2021 zabávalo na kúpeli poslankyne Romany Tabák v Studenom potoku a návšteve Symbolického cintorína pod Ostrvou v Mengusovskej doline, na ktorý sa v čase uzávery vybrala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Obidve dostali pokutu.

Neboli a ani nie sú jediné, ktoré, možno z nevedomosti, možno  z rebélie či potreby zažiť aj niečo dobrodružné, porušia stopku na niektorých tatranských chodníkoch. A potom prepadnú nutkaniu pochváliť sa fotkami na sociálnych sieťach.

Tatranskí chatári tvrdia, že problémových je približne 5 percent návštevníkov Vysokých Tatier. Ostatní si uvedomujú, že sezónna uzávera má svoje opodstatnenie. Chráni živočíchy európskeho významu, aby mali pokoj pri ruji, v čase ukončovania zimného spánku, liahnutia mláďat alebo potrebnej migrácie. Turisti majú najmä na jar tendenciu obchádzať snehové polia a zašliapavajú vzácne biotopy a trávinno-bylinné porasty. Uzávera ich chráni aj pred ohrozením života či zdravia. V zime hrozia lavíny, pošmyknutie, hrozivé pády vyžadujúce aj letecké zásahy Horskej záchrannej služby.

Verejnosť sa pri tejto téme delí na dve skupiny. Jedna dôvodí zbytočnosťou prísnych pravidiel, lebo ani v okolitých štátoch takto prísne nechránia prírodu – napríklad z poľskej strany možno aj zime vyliezť k Chate pod Rysmi (mimochodom jedinej, na ktorú sa v rámci Vysokých Tatier vzťahuje uzávera), zo slovenskej nie. Druhá skupina zimnú uzáveru tatranských chodníkov vníma ako spoločensky potrebnú.

Dokladá to aj diskusia v našej FB skupine Vysoké Tatry potom, čo sa na nej jeden z návštevníkov veľhôr pochválil fotkami z už spomínanej „návštevy“ Chaty pod Rysmi.

Boris Cambel sa tomu diví. „Domnieval som sa podľa názvu skupiny, že som medzi milovníkmi hôr a ochrancami prírody, ktorí chápu zmysel uzávery, ale teraz začínam mať strach o budúcnosť Tatier a ich prírody…“

„Vďaka takým, ktorým uzávera nič nehovorí, majú chlapci z HZS kopec roboty. Česť vašej pamiatke, ak k vám neprídu včas,“ pripísal Maj Jam.

Autor fotiek sa bráni, vraj išlo o skialpinistickú túru a v takomto prípade je pohyb na chodníkoch aj v čase uzávery povolený.

Je to pravda, no iba sčasti a za určitých podmienok a iba na niektorých chodníkoch. Ich zoznam v  TANAP-e vydal Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie. V rámci diskusie v skupine ho do svojho príspevku pridal Branko Le. Ide o šesť lokalít, Chata pod Rysmi v nich nie je. Uverejňovať tento zoznam je momentálne zbytočné, lebo skialpinizmu je možné sa za prísnych podmienok venovať iba v čase od 15. decembra do 15. apríla, a to za dobrej snehovej prikrývky.

„Uzávery majú v národných parkoch svoje opodstatnenie,“ hovorí Jaroslav Slašťan zo Štátnej ochrany prírody SR, ktorý pôsobí ako vedúci zásahového tímu medveďa hnedého na Slovensku. „V tomto období samice zvierat  privádzajú na svet mláďatá a potrebujú ohľaduplnosť ľudí, ktorí sa pohybujú vo vysokohorskom prostredí. Každý, kto chce, nájde na stránkach národných parkov všetky potrebné informácie o tom, kde a prečo treba zimné uzávery chodníkov rešpektovať.

Na otázku, či je momentálne na mieste aj potreba korigovať rozhodnutie o rozsahu uzávery, ako po tom niektorí návštevníci Tatier volajú, odpovedal: „Národné parky sú od 1. apríla 2022 samostatnými právnickými subjektmi a ich riaditelia majú aj kompetenciu rozhodnúť o podmienkach a rozsahu regulácie turistického ruchu v nich. Najlepšie poznajú územie, na ktorom pôsobia,  a vedia odborne posúdiť dôvody uzávery. Ich rozhodnutie treba rešpektovať,“ uzavrel J. Slašťan.