Grand hotel Permon patrí k najobľúbenejším hotelom na Slovensku. Foto: Grand hotel Permon.

Navštívili ste už jeden z najobľúbenejších tatranských hotelov pre rodiny s deťmi?

V srdci Vysokých Tatier, obklopený majestátnou prírodou, sa nachádza jeden z najobľúbenejších hotelov na Slovensku – Grand hotel Permon. Nájdete ho v osade Podbanské, ktorej okolie ponúka bohatú sieť turistických chodníkov i cyklistických trás v nádhernom prostredí Vysokých Tatier.

Ak sa vyberiete do Tatier s deťmi, asi každý člen rodiny bude mať svoju predstavu, ako tento čas naplniť. Najmenší budú chcieť zažiť niečo zaujímavé, dobrodružné, tínedžeri možno nejakú zábavu či adrenalín, rodičia zas pokoj a služby, vďaka ktorým zabudnú na každodenné povinnosti. V Permone sa to všetko spája.

Vo vnútri si deti určite obľúbia detský kútik, v ktorom si nájdu rôzne hračky, autíčka, detské šliapadlá, šmýkačku do guličiek, kuchynku, detský domček, detské kino s rozprávkami. Rodičia ocenia kuchynku hneď vedľa detského kútika, kde môžu najmenším ohriať jedlo.
Samostatnou kapitolou sú tematické akcie a animačné programy počas víkendov a prázdnin. S maskotmi Permonkou a Permonkom deti zažijú veľa zábavy a hier.

S maskotmi Permonkom a Permonkou sa deti môžu prejsť čarovnými lesnými cestičkami. Foto: Grand hotel Permon.
S maskotmi Permonkom a Permonkou sa deti môžu prejsť čarovnými lesnými cestičkami. Foto: Grand hotel Permon.

Počas nášho pobytu prvý júlový víkend sa tam konal Festival vína, ktorý spríjemnila svojim vystúpením speváčka Beáta Dubasová. Viac o podujatiach pre deti a dospelých v hoteli Permon nájdete TU 

Spolu s deťmi môžete preskúmať čarovné lesné cestičky s krásnymi drevenými sochami tatranských zvieratiek a lesných škriatkov. V Údolí Permoníkov nájdete banských škriatkov vyrezaných z dreva, tajomnú štôlňu i domček na strome. Na Chodníku sovích strážcov sa zoznámite s drevenými sochami majestátnych operencov.

Ak plánujete túru, trasy do Kôprovej a Tichej doliny začínajúce v blízkosti hotela, sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Asfaltová cesta, ktorá vedie takmer celými dolinami, začína na parkovisku.

Modrá šmykľavka v tvare hada patrí medzi atrakcie vodného sveta Kids´Paradise. Foto: Grand hotel Permon.
Modrá šmykľavka v tvare hada patrí medzi atrakcie vodného sveta Kids´Paradise. Foto: Grand hotel Permon.

Najväčší hotelový wellness komplex
Jednou z hlavných atrakcií hotela Permon je jeho vodný svet Kids´ Paradise. Skladá sa z dvoch častí, ktoré spája obľúbená Baby šmykľavka. Vrchný bazén má hĺbku 32 centimetrov, spodný sa postupne zvažuje a je vhodný pre najmenšie detičky. Malí návštevníci sa môžu zabaviť chytaním bubliniek z perličky či vyšantiť sa pod malým detským vodotryskom. Svojich fanúšikov si nájde aj modrá šmykľavka v tvare hada. Tí väčší si určite vychutnajú 63-metrový tobogan alebo širokú šmýkačku s dojazdovým bazénom.

Rodičia si vyberú z ponuky komplexu sáun, vodných a parných kúpeľov. Sauna Paradise je spojením viac ako 30 atrakcií na ploche 1 620 metrov štvorcových. Vo vybraných termínoch sa môžete tešiť na Saunový ceremoniál. Viac informácií nájdete TU 

V hoteli Permon si môžete vybrať z ponuky komplexu sáun, vodných a parných kúpeľov. Foto: Grand hotel Permon.
V hoteli Permon si môžete vybrať z ponuky komplexu sáun, vodných a parných kúpeľov. Foto: Grand hotel Permon.

Ak si chcete len zaplávať, hoci aj pred raňajkami, využite 25-metrový bazén prístupný od siedmej ráno. Zážitok umocní výhľad na Kriváň, ktorý sa odráža aj na vodnej hladine. Po túre dobre padne relax vo vírivke pre 12 osôb hneď vedľa bazéna alebo oddych na pohodlných ležadlách. Spomínaný 63-metrový tobogan si môžu užiť nielen deti, ale aj dospelí. Voda v dojazdovom bazéne má príjemných 30 stupňov Celzia.

Gastronomický zážitok
Magický výhľad nemáte len z vodného sveta, ale aj z hotelovej reštaurácie. Ale to hlavné, čo tu nájdete je chutná strava a nápoje s možnosťou výberu. Je tu pestrá ponuka výborných jedál a špecialít, ale aj jedlo pre vyznávačov zdravého životného štýlu. V kuchyni využívajú kvalitné suroviny i služby lokálnych dodávateľov. V prípade záujmu pripravia bezlepkové či bezlaktózové jedlá.

V skratke možno povedať, že návšteva hotela Permon vo Vysokých Tatrách je zážitkom. Či chcete relaxovať, venovať sa turistike alebo si len vychutnať oddych, hotel ponúka niečo pre každého.

Autor titulnej fotografie: Grand hotel Permon.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Poďte s nami na Kriváň. Foto: Peter Tobis.

Poďte s nami na Kriváň

Ak ešte nemáte program na tento piatok 5. júla, môžete sa pridať k nám a vybrať sa na jeden z našich symbolov – Kriváň.

Výstup organizuje skupina ľudí zo stránky cezhory.sk. Stretneme sa ráno o 7.00 h na parkovisku Tri studničky, plánovaný odchod je o 7.30 h. Na piatok predpovedajú vo Vysokých Tatrách príjemných 19 stupňov Celzia, pršať by nemalo, nepodceňujeme ani riziko búrok, preto vyrážame tak skoro.

Aj keď Kriváň nepatrí medzi najvyššie tatranské štíty, výstup naň, ako aj zostup, preveria kondíciu a vôľu turistov. Dobre známou je aj skutočnosť, že počas cesty na tento vrch nie je žiadna vysokohorská chata, preto je potrebné mať so sebou dostatok jedla a tekutín na skoro celý deň.

Ak sa rozhodnete ísť v piatok s nami, okrem dobrej nálady máme pre vás na doplnenie pitného režimu pripravený osviežujúci Zlatý Bažant Radler 0,0% v obľúbených príchutiach. Každý účastník dostane aj malú odmenu.

Facebook podujatie výstup na Kriváň

V sobotu na Kmeťov vodopád
Kto sa nemôže nabažiť očarujúcej tatranskej prírody a s tým spojených zážitkov, môže sa s nami vybrať o deň neskôr v sobotu 6. júla na túru ku Kmeťovmu vodopádu v Kôprovej doline. Pridajte sa k nám a spravme si spolu pekný deň.

Stretneme sa ráno o 7.00 h na záchytnom parkovisku v Podbanskom. K najvyššiemu vodopádu na Slovensku pôjdeme po lesnej asfaltke, je to príjemná a nenáročná túra s minimálnym prevýšením. Aj tu bude k dispozícii Zlatý Bažant Radler 0,0% v rôznych príchutiach a malá odmena pre každého účastníka.

Tešíme sa na vás, či už prídete v piatok na Kriváň a v sobotu na Kmeťov vodopád. Zvlášť sa tešíme na skalných turistov, ktorí prídu na obe túry v piatok aj v sobotu.

Facebook podujatie túra na Kmeťov vodopád

Autor titulnej fotografie: Peter Tobis.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Kôprová dolina

Túra Kôprovou dolinou

Dĺžka trasy:

11 km

Trvanie:

2:30 h

Prevýšenie:

↑↓ 270 m 

Bicykle/ kočíky:

áno/áno

Terén:

turistický asfaltový chodník

Žilinský kraj, lokalita Podbanské, okres Poprad

Túra Kôprovou dolinou

V nedotknutej Kôprovej doline nájdete aj najvyšší vodopád vo Vysokých Tatrách – Kmeťov, ale aj Temnosmrečianske pleso, tretie najväčšie na slovenskej strane našich veľhôr.

Túra Kôprovou dolinou

Je dlhá 11 kilometrov, tečie ňou Kôprovský potok, ktorý delí skalnaté Vysoké Tatry s Kriváňom od hôľnatých Západných Tatier. Hornú zalesnenú časť volajú Temné smrečiny, dolnej asi prepožičal meno kôprovníček bezobalový. Kôprovú dolinu turisti poznajú podľa dvoch rarít – Kmeťovho vodopádu, ktorý je najvyšší vo Vysokých Tatrách (80 m), a Temnosmrečianskeho plesa – tretieho najväčšieho na slovenskej strane Vysokých Tatier.

Plies je však vo vedľajších dolinách Kôprovej doliny viac, ak si ich chcete pozrieť, ľutovať nebudete. Rovnako aj značených turistických chodníkov, ktoré vás privedú nielen k plesám, ale aj k vodopádom, divokým potokom, do sediel a k skalným útvarom, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať. Túru môžete začať na Podbanskom, dolnou časťou doliny vedie asfaltka, „pribaliť“ možno aj kočíky.

Ku Kmeťovmu vodopádu je to však už pre zdatnejších, no platí, že v množstve tamojších prameňov sa dajú doplniť tekutiny. Po ceste je veľa prístreškov a lavičiek. Štartovať sa dá aj pri Troch studničkách (zelená, modrá, červená). Pokračujte cez orientačný bod Nad Bytom k Rázcestiu pod Grúnikom ku Kmeťovmu vodopádu.

Keď si urobíte fotky, pokračujte do Hlinskej doliny k Rázcestiu pod Temnými Smrečinami a k Nižnému Temnosmrečianskemu plesu. Pripravte sa na prevýšenie 654 m,výstup môže trvať 3,5 hodiny.

Spodná časť Kôprovej doliny je prístupná aj cyklistom. Vyberte si napríklad modrú cyklotrasu z Podbanského k Horárni pred Tichou, pokračujte do Kôprovej doliny k Rázcestiu pod Grúnikom ku Kmeťovmu vodopádu. Zážitok – potrvá vám to hodinku, prekonáte prevýšenie 268 m. A vezmite so sebou aj deti – zvládnu to.

Začiatok:

Podbanské

Koniec:

Podbanské

Zaujímavosti:
  • V blízkosti sa nachádza Kmeťov vodopád a Temnosmrečianske pleso.

Doprava:

Auto:

parkovisko Podbanské, 

Autori fotografií: Jana Valachová, Jana Valachová, Martin Remeň, Martin Kriško, Nela Markytánová

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Cestička v Kôprovej doline.

Tip na túru na jesenné prázdniny – čo tak Kôprová dolina?

Foto: Peter Januch.

Je dlhá 11 kilometrov, tečie ňou Kôprovský potok, ktorý oddeľuje skalnaté Vysoké Tatry s Kriváňom od hôľnatých Západných Tatier. Hornú zalesnenú časť volajú Temné smrečiny, dolnej asi prepožičal meno kôprovníček bezobalový.

Kôprovú dolinu turisti poznajú podľa dvoch rarít – Kmeťovho vodopádu, ktorý je najvyšší vo Vysokých Tatrách (80 m) a Temnosmrečianskemu plesu, to je tretie najväčšie na slovenskej strane Vysokých Tatier. Plies je ale vo vedľajších dolinách Kôprovej doliny viac, ak si ich chcete pozrieť, ľutovať nebudete. Rovnako aj značených turistických chodníkov, ktoré vás privedú nielen k plesám, ale aj k vodopádom, divokým potokom, do sediel a k skalným útvarom, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať.

Túru môžete začať na Podbanskom, dolnou časťou doliny vedie asfaltka, „pribaliť“ možno aj kočíky. Ku Kmeťovmu vodopádu je to ale už pre zdatnejších, no platí, že v množstve tamojších prameňov sa dajú doplniť tekutiny. Po ceste je veľa prístreškov a lavičiek. No štartovať sa dá aj pri Troch studničkách (zelená, modrá, červená značka).
Pokračujte cez Nad bytom k Rázcestiu pod Grúnikom ku Kmeťovmu vodopádu. Keď si urobíte fotky, pokračujte do Hlinskej doliny k Rázcestiu pod Temnými Smrečinami a k Nižnému Temnosmerčianskemu plesu. Pripravte sa na prevýšenie 654 m, výstup môže trvať tri a pol hodiny. Spodná časť Kôprovej doliny je prístupná aj cyklistom.

Vyberte si napríklad modrú cyklotrasu z Podbanského k Horárni pred Tichou, pokračujte do Kôprovej doliny k Rázcestiu pod Grúnikom ku Kmeťovmu vodopádu. Je to zážitok – potrvá vám to hodinku, prekonáte prevýšenie 268 m. A vezmite so sebou aj deti – zvládnu to.

Chata pod Rysmi, 9. apríla 2023.

Nerešpektujú uzáveru, a ešte sa aj pochvália na sociálnej sieti

Od začiatku novembra do polovice júna platí v niektorých častiach Tatranského národného parku sezónna uzávera. O tom, že sa nerešpektuje, existujú dôkazy. Sami turisti sa pochvália fotkami na sociálnej sieti, že boli niekde, kde podľa zákona byť nemali.

Riskujú výsmech, ale, na počudovanie, majú aj podporu časti návštevníkov Vysokých Tatier. Svoje si užili aj dve političky. Celé Slovensko sa v roku 2021 zabávalo na kúpeli poslankyne Romany Tabák v Studenom potoku a návšteve Symbolického cintorína pod Ostrvou v Mengusovskej doline, na ktorý sa v čase uzávery vybrala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Obidve dostali pokutu.

Neboli a ani nie sú jediné, ktoré, možno z nevedomosti, možno  z rebélie či potreby zažiť aj niečo dobrodružné, porušia stopku na niektorých tatranských chodníkoch. A potom prepadnú nutkaniu pochváliť sa fotkami na sociálnych sieťach.

Tatranskí chatári tvrdia, že problémových je približne 5 percent návštevníkov Vysokých Tatier. Ostatní si uvedomujú, že sezónna uzávera má svoje opodstatnenie. Chráni živočíchy európskeho významu, aby mali pokoj pri ruji, v čase ukončovania zimného spánku, liahnutia mláďat alebo potrebnej migrácie. Turisti majú najmä na jar tendenciu obchádzať snehové polia a zašliapavajú vzácne biotopy a trávinno-bylinné porasty. Uzávera ich chráni aj pred ohrozením života či zdravia. V zime hrozia lavíny, pošmyknutie, hrozivé pády vyžadujúce aj letecké zásahy Horskej záchrannej služby.

Verejnosť sa pri tejto téme delí na dve skupiny. Jedna dôvodí zbytočnosťou prísnych pravidiel, lebo ani v okolitých štátoch takto prísne nechránia prírodu – napríklad z poľskej strany možno aj zime vyliezť k Chate pod Rysmi (mimochodom jedinej, na ktorú sa v rámci Vysokých Tatier vzťahuje uzávera), zo slovenskej nie. Druhá skupina zimnú uzáveru tatranských chodníkov vníma ako spoločensky potrebnú.

Dokladá to aj diskusia v našej FB skupine Vysoké Tatry potom, čo sa na nej jeden z návštevníkov veľhôr pochválil fotkami z už spomínanej „návštevy“ Chaty pod Rysmi.

Boris Cambel sa tomu diví. „Domnieval som sa podľa názvu skupiny, že som medzi milovníkmi hôr a ochrancami prírody, ktorí chápu zmysel uzávery, ale teraz začínam mať strach o budúcnosť Tatier a ich prírody…“

„Vďaka takým, ktorým uzávera nič nehovorí, majú chlapci z HZS kopec roboty. Česť vašej pamiatke, ak k vám neprídu včas,“ pripísal Maj Jam.

Autor fotiek sa bráni, vraj išlo o skialpinistickú túru a v takomto prípade je pohyb na chodníkoch aj v čase uzávery povolený.

Je to pravda, no iba sčasti a za určitých podmienok a iba na niektorých chodníkoch. Ich zoznam v  TANAP-e vydal Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie. V rámci diskusie v skupine ho do svojho príspevku pridal Branko Le. Ide o šesť lokalít, Chata pod Rysmi v nich nie je. Uverejňovať tento zoznam je momentálne zbytočné, lebo skialpinizmu je možné sa za prísnych podmienok venovať iba v čase od 15. decembra do 15. apríla, a to za dobrej snehovej prikrývky.

„Uzávery majú v národných parkoch svoje opodstatnenie,“ hovorí Jaroslav Slašťan zo Štátnej ochrany prírody SR, ktorý pôsobí ako vedúci zásahového tímu medveďa hnedého na Slovensku. „V tomto období samice zvierat  privádzajú na svet mláďatá a potrebujú ohľaduplnosť ľudí, ktorí sa pohybujú vo vysokohorskom prostredí. Každý, kto chce, nájde na stránkach národných parkov všetky potrebné informácie o tom, kde a prečo treba zimné uzávery chodníkov rešpektovať.

Na otázku, či je momentálne na mieste aj potreba korigovať rozhodnutie o rozsahu uzávery, ako po tom niektorí návštevníci Tatier volajú, odpovedal: „Národné parky sú od 1. apríla 2022 samostatnými právnickými subjektmi a ich riaditelia majú aj kompetenciu rozhodnúť o podmienkach a rozsahu regulácie turistického ruchu v nich. Najlepšie poznajú územie, na ktorom pôsobia,  a vedia odborne posúdiť dôvody uzávery. Ich rozhodnutie treba rešpektovať,“ uzavrel J. Slašťan.