Zdolali sme Kriváň. Foto: Vladimír Tošovec.

Zdolali sme Kriváň

Po niekoľkých menej náročných túrach, o ktorých sme písali na našej stránke, sme si tentoraz zvolili túru, ktorá patrí do kategórie náročných – výstup na Kriváň. Nebol to len tak obyčajný výstup, na sociálnych sieťach sme zverejnili výzvu pre všetkých, ktorí majú v piatok čas a chuť, aby sa k nám pridali. Zišli sme sa skupina asi 20 nadšencov.

Stretnutie pred začiatkom výstupu na Kriváň. Foto: Vladimír Tošovec.
Stretnutie pred začiatkom výstupu na Kriváň. Foto: Vladimír Tošovec.

Zaparkovali sme na parkovisku Tri studničky, za celodenné parkovanie sme zaplatili 5 eur. Podarilo sa nám ešte zaparkovať, prišli sme skôr, ale približne o 7.30 už bolo parkovisko plné. Treba povedať, že na túru sme sa vybrali v piatok 5. júla, kedy je štátny sviatok, predĺžený víkend, takže hrebeň pod Kriváňom občas pripomínal mravenisko.

V prvej polovici túry bola hustá hmla. Foto: Jaroslav Kizek.
V prvej polovici túry bola hustá hmla. Foto: Jaroslav Kizek.

Od rána bolo pod mrakom, veľa sme toho nevideli. Hlavne, keď sme vošli do pásma kosodreviny, tak hmla zahalila krajinu hore aj dole. Fúkal vietor, preto sme boli oblečení v mikinách a bundách, na hlavách čiapky, asi všetko oblečenie, čo sme niesli, sme mali na sebe. Turisti, ktorí už išli dole hovorili, že na vrchole je to ako na autostráde.

Náročné pasáže výstupu boli v poslednej tretine túry. Foto: Vladimír Tošovec.
Náročné pasáže výstupu boli v poslednej tretine túry. Foto: Vladimír Tošovec.

Nevadí, sme odhodlaní a stúpame pásmom kameňov, okrem slovenčiny počujeme aj češtinu, poľštinu i maďarčinu. Na rázcestí pri Krivánskom žľabe sme sa spojili s ľuďmi, ktorí kráčajú od Štrbského plesa, nálada je výborná, aj keď je stále hmla, pre ktorú nevidíme ani na vrchol, ani do údolia. Veríme však, že sa to potrhá a užijeme si aj tie výhľady.

Na poslednom kamenistom úseku je to už trochu aj o horolezectve, museli sme dávať pozor na skaly pod nohami, aj na turistov, ktorí sa už vracali z vrcholu. Hore na Kriváni to pripomínalo mravenisko, toľko tam bolo počas štátneho sviatku ľudí. Podarilo sa nám však urobiť peknú skupinovú fotku pri charakteristickom dvojkríži.

V piatok sa na Kriváň opäť vybralo množstvo ľudí: Foto: Vladimír Tošovec.
V piatok sa na Kriváň opäť vybralo množstvo ľudí: Foto: Vladimír Tošovec.
Veľký počet turistov spôsoboval čakanie v jednotlivých úsekoch výstupu. Foto: Vladimír Tošovec.
Veľký počet turistov spôsoboval čakanie v jednotlivých úsekoch výstupu. Foto: Vladimír Tošovec.

Pre cestu dole z vrcholu platí to isté ako o stúpaní naň. Občas bolo treba pripomenúť si základy lezenia po skalách a vyhýbať sa ľuďom, ktorí ešte len mierili nahor. Bolo ich naozaj dosť. Pritom táto legendárna túra naozaj preverí kondíciu a vôľu každého turistu. Stretli sme rodinu s asi 15-ročným dievčaťom, ktoré plakalo, lebo už nevládalo do toho nekonečného kamenistého kopca. Pri výstupe na Kriváň zvlášť platí, že netreba preceniť svoje schopnosti a keď cítite, že to nejde, tak sa jednoducho vrátiť. Tak to dnes urobilo 5 ľudí z nášho kolektívu, je dobré, že dokázali odhadnúť svoje možnosti, a takisto si užiť pekný deň v Tatrách.

Cestou späť sa konečne začalo vyjasňovať. Foto: Vladimír Tošovec.
Cestou späť sa konečne začalo vyjasňovať. Foto: Vladimír Tošovec.

Hore na vrchole sme stále nič nevideli kvôli hustej hmle, ale cestou nadol sa začalo vyjasňovať, vykuklo slnko a ukázali sa nádherné výhľady na okolité kopce, krajinu i na typicky zakrivený vrchol štítu. Čo sa týka časov, v našom kolektíve sa našli aj dvaja rekordéri, ktorí vyšli na Kriváň za 3 hodiny a 5 minút. My ostatní sme sa držali pokope a čakali na najslabšieho člena partie. Výstup nám trval 4 hodiny a 20 minút, čo je čas, ktorý uvádzajú turistické smerovníky . Cestu nadol späť na parkovisko Tri studničky sme absolvovali za 3 a pol hodiny.

Autor titulnej fotografie: Vladimír Tošovec.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Poďte s nami na Kriváň. Foto: Peter Tobis.

Poďte s nami na Kriváň

Ak ešte nemáte program na tento piatok 5. júla, môžete sa pridať k nám a vybrať sa na jeden z našich symbolov – Kriváň.

Výstup organizuje skupina ľudí zo stránky cezhory.sk. Stretneme sa ráno o 7.00 h na parkovisku Tri studničky, plánovaný odchod je o 7.30 h. Na piatok predpovedajú vo Vysokých Tatrách príjemných 19 stupňov Celzia, pršať by nemalo, nepodceňujeme ani riziko búrok, preto vyrážame tak skoro.

Aj keď Kriváň nepatrí medzi najvyššie tatranské štíty, výstup naň, ako aj zostup, preveria kondíciu a vôľu turistov. Dobre známou je aj skutočnosť, že počas cesty na tento vrch nie je žiadna vysokohorská chata, preto je potrebné mať so sebou dostatok jedla a tekutín na skoro celý deň.

Ak sa rozhodnete ísť v piatok s nami, okrem dobrej nálady máme pre vás na doplnenie pitného režimu pripravený osviežujúci Zlatý Bažant Radler 0,0% v obľúbených príchutiach. Každý účastník dostane aj malú odmenu.

Facebook podujatie výstup na Kriváň

V sobotu na Kmeťov vodopád
Kto sa nemôže nabažiť očarujúcej tatranskej prírody a s tým spojených zážitkov, môže sa s nami vybrať o deň neskôr v sobotu 6. júla na túru ku Kmeťovmu vodopádu v Kôprovej doline. Pridajte sa k nám a spravme si spolu pekný deň.

Stretneme sa ráno o 7.00 h na záchytnom parkovisku v Podbanskom. K najvyššiemu vodopádu na Slovensku pôjdeme po lesnej asfaltke, je to príjemná a nenáročná túra s minimálnym prevýšením. Aj tu bude k dispozícii Zlatý Bažant Radler 0,0% v rôznych príchutiach a malá odmena pre každého účastníka.

Tešíme sa na vás, či už prídete v piatok na Kriváň a v sobotu na Kmeťov vodopád. Zvlášť sa tešíme na skalných turistov, ktorí prídu na obe túry v piatok aj v sobotu.

Facebook podujatie túra na Kmeťov vodopád

Autor titulnej fotografie: Peter Tobis.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Tichá dolina

Túra Tichou dolinou

Dĺžka trasy:

17 km

Trvanie:

3-4 h

Prevýšenie:

↑↓ 420 m

Bicykle/ kočíky:

áno/áno

Terén:

turistický asfaltový chodník

(Prešovský kraj, lokalita Podbanské, okres Poprad)

Túra Tichou dolinou

Najväčšou hodnotou Tichej doliny je autentická príroda. Turistické príručky uvádzajú, že sa do nej môžete vydať v zime na bežkách, v lete peši, hoci aj s detským kočiarikom, ale aj na horskom bicykli.

Túra Tichou dolinou

Je najdlhšou dolinou Vysokých Tatier. Na západe ju tvorí hrebeň Liptovských Tatier, na východe Liptovské Kopy, a na severe a severozápade štátna hranica s Poľskom. Darí sa v nej vzácnym druhom živočíchov. Doma je tu tetrov hlucháň či orol skalný, kamzíky a svište a žije v nej najväčšia populácia medveďov na Slovensku.

Turistické príručky uvádzajú, že sa do nej môžete vydať v zime na bežkách, v lete peši, hoci aj s detským kočiarikom, ale aj na horskom bicykli. Vedie tadiaľ oficiálna cyklotrasa (zelená značka), prevýšenie (420 m) zvládnu aj menej zdatní cyklisti. Cyklotrasa má dĺžku niečo vyše 24 km (tam aj späť) a otočiť sa treba pri cyklistickom Rázcestníku Vysoké Tatry.

Najlepším východiskom pre pešiu či cyklonávštevu Tichej doliny je osada Podbanské. Dolina je precízne značená (žltá značka), nemusíte mať obavy, že sa v nej stratíte. Kedykoľvek počas trasy sa môžete otočiť a vrátiť späť. No ak ste si jej návštevu naplánovali, treba čas využiť a prejsť sa aj bočnou Tomanovou dolinou (červená značka), kde nájdete vodopád a plieska rovnakého mena. No treba tiež pripomenúť, že Tichá dolina patrí medzi ochranársky najvýznamnejšie územia Tatier. Počas druhej svetovej vojny tu havarovalo nemecké lietadlo, ktorého trosky sú tam dodnes.

No väčšou atrakciou doliny je jej divokosť, nedotknutosť a výhľad na dominantu – Kriváň. Je to miesto, kde po spore ochranárov a lesníkov ostalo kalamitné drevo nevyťažené, jeho ťažba je tu zakázaná. Víchrica v roku 2004 zničila v Tichej a Kôprovej doline na ploche takmer 300 hektárov približne 185-tisíc stromov. Keďže v oboch dolinách sa podarilo presadiť bezzásahovosť, žijú životom, akým žili po tisícročia.

Začiatok:

Podbanské

Koniec:

Podbanské

Zaujímavosti:

Počas druhej svetovej vojny tu havarovalo nemecké lietadlo, ktorého trosky sú tam dodnes.

Doprava:

Auto:

parkovisko Podbanské, 

Autori fotografií: Judo Kukol, Lenka Vrbičanová

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek
Kriváň

Výstup na Kriváň

Dĺžka trasy:

18,4 km

Trvanie:

8 h

Prevýšenie:

↑↓ 1290 m

Bicykle/ kočíky:

nie / nie

Terén:

kamenný a lesný chodník, sutina, kamenné schody

(Prešovský kraj, lokalita Štrbské pleso, okres Poprad)

Výstup na Kriváň zo Štrbského plesa

Podľa jeho charakteristického tvaru ho spozná asi každý. Je to jeden z najvyšších vrchov Slovenska, od roku 2005 je aj na našich eurominciach. Jeho meno vychádza z tvaru vrchnej časti, ktorá sa nakláňa k severovýchodu. Kriváň sa spomína v mnohých ľudových povestiach a piesňach. Pri výstupe na Kriváň platí to isté ako pri výstupe na Slavkovský štít – po ceste nie je žiadna horská chata, takže občerstvenie, pitie a jedlo na celú cestu musíte mať so sebou.

Trasa na Kriváň

Štrbské pleso –> Liečebný dom Solisko –> Rázcestie pod Furkotskou dolinou –> Jamské pleso –> Rázcestie v Krivánskom žľabe –> Daxnerovo sedlo –> Kriváň

Obľúbeným východiskovým bodom celodennej stredne náročnej túry je Štrbské pleso. Okrem už spomínaného pitia a jedla počítajte aj so zmenami počasia typickými pre Vysoké Tatry. Ďalším dôležitým faktorom je zimná uzávera na modrej značke od rázcestia pri Jamskom plese cez rázcestie Krivánsky žľab na vrchol Kriváňa a na zelenej značke od horárne Tri studničky po rázcestie Krivánsky žľab.

V letnom a jesennom období vyrážame po červenej značke lesným chodníkom smerom na Jamské pleso, dostaneme sa k nemu za niečo viac ako hodinu. Táto časť túry je príjemná, nie je tu veľkú stúpanie. Napojíme sa na chodník na vrchol Kriváňa, z červenej prejdeme na modrú značku, postupne vyjdeme z lesa na otvorený priestor. Otvoria sa pred nami výhľady, hlavne na Západné Tatry. Chodník sa zmení na kamenný, občas s kamennou sutinou. Tu začína najnáročnejší úsek, počas ktorého treba zdolať 1 000 výškových metrov. Prejdeme cez Daxnerovo sedlo a na vrchol ideme po hrebeni. Tesne pred cieľom treba dať pozor na kamenných platniach. Hore na nás čakajú neskutočné výhľady na masívy Západných, Vysokých (slovenských aj poľských) i Nízkych Tatier.

Začiatok:

Štrbské pleso

Koniec:

Štrbské pleso

Zaujímavosti:

Na južných a juhozápadných svahoch Kriváňa sú aj dnes vidieť stopy po práci baníkov v 15. až 18. storočí. Sú to štôlne a základy múrov ich obydlí. Neznámi baníci boli pravdepodobne prvými, kto vystúpil na vrchol tohto štítu.

Doprava:

Auto:

centrálne parkovisko Štrbské pleso, cena: 10e na celý deň

Autobus:

Štrbské pleso, 

Autori fotografií: Borievky Photogallery, Katka Polygym, Marek Šurina, Štefan Peterka

Diskutuj s ostatnými turistami na túto tému v skupine Vysoké Tatry

O tejto túre sme už písali v článkoch

Tričká s feši dizajnom, ktoré sa neskutočne dobre nosia

Limitovaná edícia tatranských tričiek