V Podtatranskom múzeu je 54 tisíc zbierkových predmetov

Poďte zažiť príbehy dobrodružnejšie ako Harry Potter

Chcete vedieť, prečo sú v Podtatranskom múzeu v Poprade radi, keď prší? A prečo musí byť drevo z hrobky kniežaťa staré 1 600 rokov uložené v klimatizovaných vitrínach? Zaujíma vás, či môžete hodnotné veci z vašich domácností múzeu darovať a ako sa stanovuje ich cena?  

Ak chcete poznať odpovede na tieto otázky, máme pre vás odporúčanie. Naklikajte si na stránke cezhory.sk najnovší diel podcastu S batohom cez hory a dozviete sa ešte oveľa viac.

Lebo múzeá dnes už nie sú iba kamenné stavby, ale priestory s príbehmi, ktoré sú mnohokrát zaujímavejšie ako dobrodružstvá Harryho Pottera. Vladko a Tánička sa v ňom zhovárajú o povolaní kurátorky historických zbierok.

Magdaléna Bekessová, kurátorka historických zbierok v Podtatranskom múzeu
Magdaléna Bekessová, kurátorka historických zbierok v Podtatranskom múzeu

Inšpiráciu našli v profesijnom príbehu Magdalény Bekessovej, ktorá pracuje v Podtatranskom múzeu v Poprade. O zbierkach musí vedieť všetko, odkiaľ sú, čo „prežili“, kto ich našiel, ako pasujú do doby, v ktorej boli vyrobené, kto je ich autorom a ako môžu obohatiť vedomosti návštevníkov, keď sa v nejakom kontexte vystavia.

V múzeu je ich viac ako 54 tisíc z geológie, mineralógie, paleontológie, botaniky či zoológie, ale aj archeológie, etnografie, umenia a z mnohých ďalších odborov ľudskej činnosti.  Napríklad aj z numizmatiky.

Vladko a Tánička pri prehliadke výstav múzea
Vladko a Tánička pri prehliadke výstav múzea. Autor fotografie: Jaroslav Kizek

Vladko a Tánička vo svojom dialógu pripomínajú, že o jeho vznik sa pričinil prvý turistický spolok na území Uhorska, čo je rarita, ktorou sa Slovensko môže pýšiť. No spomínajú aj to, že jednotliví jeho členovia sa nevedeli dohodnúť, kde múzeum bude, tak časť zbierok uložili v Kežmarku. Aj to je typické slovenské.  A upozorňujú aj na unikátnu expozíciu Knieža z Popradu, ktorého hrobku našli počas stavebných prác v Matejovciach a v múzeu jeho príbeh prezentujú v piatich miestnostiach.

Do múzea chodia návštevníci Tatier najčastejšie vtedy, keď prší. Uplakané počasie na tatranských chodníkoch radi zamenia za zážitky, ktoré im sprostredkujú predmety z minulosti. Kurátorka ich mnohokrát nachádza na povalách či v pivniciach starých dreveníc a o poklady, ktoré majú vysokú kultúrnu hodnotu, a ktoré často pochádzajú aj od darcov, sa svedomito stará

 Témami podcastov, ktoré sa začali nahrávať v júli 2021, boli doposiaľ tatranské chaty, doliny, štíty, plesá, udalosti, záhady, patróni, zaujímavosti, jaskyne, špeciality, pravidlá a bezpečnosť návštevníkov v Tatrách, ale Vladko a Tánička nahrali aj niekoľko špeciálov. Všetky si môžete vypočuť, keď kliknete na stránku www.cezhory.sk/podcasty. V archíve je viac ako polstovka dielov.  

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Kizek

Tento text do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Kniha Tatry zbierka Donio.