Kuna v Tatrách.

VIDEO: Kuny v Tatrách sú ako medvede. Vyjedajú kontajnery!

FOTO: Depositphotos

Je všeobecne známe, že v tatranských mestách a obciach si treba dávať pozor na medvede, ktoré navštevujú kontajnery a hľadajú, čo im tam ľudia nechali pod zub.

Ale nielen títo zavalití obyvatelia našich lesov, aj iné divo žijúce zvieratá sa naučili hľadať si u ľudí niečo na jedenie. Svedčí o tom aj video, ktoré sme natočili vo štvrtok. Vidieť, že ani kuny nezaostávajú za svojimi medvedími kolegami. Po obhliadke okolia sa pravdepodobne samec kuny s krásnou zimnou srsťou rozhodne vyskočiť na okraj kontajnera a potom vhupnúť dnu. Vyzerá to, akoby na tomto mieste nebol prvýkrát. Ide skôr na istotu, ale predtým si radšej skontroluje situáciu.

Okrem toho, že kuny vedia veľmi nepríjemne prekvapiť chovateľov sliepok či iných domácich zvierat, dokážu si hľadať potravu aj v nádobách na odpad. Stačí si vytipovať miesta, kde sa dá takmer bez námahy najesť a nemusia sa zaťažovať lovom. Inak, kuny najradšej lovia hlodavce, vykrádajú vtáčie hniezda, včelie úle, ale nepohrdnú ani ovocím. Najlepšie sa cítia v lese, ak si nájdu ako obydlie dutinu stromu, nič viac im nechýba.

Na rozdiel od medveďov, kuny v zime nespia, preto ich aj v týchto mesiacoch vidieť na potulkách okolo ľudských obydlí.