Mimoriadna správa z Tatier.

Na tatranských chodníkoch sa odporúča zimná výstroj

Na turistických chodníkoch v celej oblasti Tatier sa nachádza súvislá, tvrdá, miestami ľadová snehová prikrývka. Hrozí riziko pošmyknutia, horskí záchranári odporúčajú zimnú výstroj.

Titulná fotografia: Borievky Photogallery

Toto odporúčanie platí vo Vysokých, Nízkych i Západných Tatrách. V súvislosti s návštevou Nízkych Tatier Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje aj na množstvo popadaných stromov na niektorých chodníkoch, ktoré sú z tohto dôvodu ťažko priechodné. Zoznam takýchto trás nájdu návštevníci na stránke HZS. Podobné upozornenie platí aj pre oblasť Západných Tatier, kde majú niektoré turistické značené chodníky obmedzenú priechodnosť. Platí to predovšetkým o trasách Svorad – Špania – Lomnô a Prosečné – Dol. Borovianky. V zlom technickom stave sú aj mostíky v dolinách Bobrovecká, Hlboká a Bystrá.

Stredisko lavínovej prevencie v týchto dňoch upozorňuje aj na lavínové nebezpečenstvo.  Pre oblasť Tatier je vyhlásený jeho druhý stupeň.

Lavína v Tatrách.

O živote a smrti pod lavínou rozhoduje výbava a kamaráti

Lavíne je jedno, či si turista alebo skialpinista – upozorňuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke. Vracia sa tým k nedávnej tragickej nehode dvoch vysokohorských turistov pod Priečnym sedlom. Zdôrazňuje, že hory si nevyberajú. Skúsený znalec hôr môže stáť tvárou v tvár rovnakej situácii ako menej zdatný turista. V obidvoch prípadoch o živote a smrti rozhoduje, či si uvedomujú lavínové riziko a či majú lavínovú výbavu.

Titulná fotografia: Vladimír Šterbák

Ukazuje sa, že obete lavíny pod Priečnym sedlom podcenili jedno aj druhé. Pritom, ako pripomína Horská záchranná služba, štatistiky síce vykazujú, že v prípade lavínových nehôd prevládajú tie skialpinistické, ktorých je približne 80 percent, no každú sezónu sa objavia aj pri pešej turistike.

Stránka dokladá aj niekoľko udalostí s tragickým dopadom. Koncom roka 2018 zahynul pri výstupne Soliskovým žľabom v Mlynickej doline slovenský turista. Hoci snehu bolo vtedy ešte málo, stačil na to, aby ho lavína pri traverze žľabu strhla a zasypala. Jeho dvaja kamaráti, ktorí boli mimo lavíny, ho síce videli, ale bez lavínovej výbavy mu nevedeli pomôcť. Našiel ho pes až po dvoch dňoch. Prežiť nemohol.

Alebo – pod Pekelníkom v Malej Fatre sa pri lavíne v roku 2021 ťažko zranili dvaja ľudia. Podľa HZS namiesto zimnej trasy uprednostnili trasu letného turistického chodníka, ktorá križuje lavínovú dráhu. Podcenili to. Našťastie, jedného z nich lavína nezasypala úplne, zavolal 112-tku a rozbehla sa záchranná akcia. Onedlho sa ozval aj druhý turista. Pomoc dorazila po dvoch hodinách, ťažko zranení turisti prežili. Ak by ich lavína zasypala úplne, znamenalo by to istú smrť.

Nehoda pod Priečnym sedlom (10. 12. 2022) tento fakt potvrdzuje. Zahynuli pod ňou dvaja vysokohorskí turisti. Ako upozorňuje HZS, medzi prípadmi, ktoré uviedla, je niekoľko spoločných momentov. Predovšetkým – turisti nemali lavínovú výbavu a pravdepodobne podcenili lavínové riziko. Pritom stačí sledovať výstrahy a aktuálnu lavínovú situáciu, ktorá sa aktualizuje pracovníkmi Strediska lavínovej prevencie každý deň vždy o 17. h. Záujemcovia na stránke strediska nájdu predpoveď na ďalší deň.

Horskí záchranári tiež upozorňujú na to, že pri lavínach je veľmi dôležitá kamarátska pomoc. Kým totiž k lavínisku prídu profesionáli s vrtulníkom, trvá to niekoľko desiatok minút, v prípade pozemnej akcie v závislosti od počasia aj niekoľko hodín. Šanca na prežitie v lavíne, ako uvádzajú, klesá. Do 15 minút má turista 90-percentnú šancu na prežitie, po polhodine už klesá na 30 a po hodine na 10 percent.  Ak turisti nemajú pri sebe lavínový vyhľadávač, lopatu a sondu, kamaráti im nemôžu veľmi pomôcť.  

Pre pohyb v horách v zime je veľmi dôležité aj udržiavanie bezpečných rozostupov. Horská záchranná služba túto bezpečnostnú požiadavku vysvetľuje tým, že na rozdiel od lyží sa pri pešom pohybe hmotnosť prenáša hlbšie do snehu. Toto zaťaženie môže spustiť lavínu. Aj nedostatok snehu nás v horách pred lavínou nechráni. Je to paradox, ale v úzkych žľaboch sa sneh akumuluje, začiatkom sezóny zvyčajne padá na zľadovatelý povrch, po ktorom sa lavína po uvoľnení lepšie kĺže. 

Tieto upozornenia a fakty by mali turisti podľa Horskej záchrannej služby brať vážne a nepodceniť prípravu pred túrami v horách. Pred lavínami viac chráni zdravý rozum ako šťastie. 

Mimoriadne správy z Tatier.

Vietor na hrebeňoch môže dosahovať až silu víchrice

V celej oblasti Tatier sa dnes na hrebeňoch očakáva výskyt vetra, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 110 až 135 km/h, teda až silu víchrice. Horská záchranná služba (HZS) vyzýva na opatrnosť.

Titulná fotografia: Borievky Photogallery

Silný vietor nie je jedinou výstrahou. Ďalšou je správa, že vo vysokých polohách horstva dosahuje teplota vzduchu pod mínus 15 stupňov Celzia. Na chodníkoch je súvislá vrstva snehu, riziko pošmyknutia je vysoké, turistické mačky a paličky by mali byť súčasťou výstroja každého turistu. Vo Vysokých Tatrách platí sezónna uzávera.

Ďalej platí, že v Nízkych Tatrách sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné červený TZCH (turisticky značený chodník) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku a červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Kvôli bujnej vegetácii sú ťažko priechodné Dolina Zelenská Mlynná (žltý TZCH od rázcestia s Pošovou Mlynnou až po hranicu lesa) a Kumštova dolina (zelený TZCH od hornej hranice lesa až po napojenie na lesnú cesta – cca 1200 m. n. m).

Modro značený TZCH sedlo pod Kúpeľom – Poludnica je spriechodnený. Na trase Šuňava – Pred Soľankou (žltý TZCH) je cez Čierny Váh zrušený mostík a brodenie cez rieku je problematické.

HZS tiež upozorňuje, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Západných Tatrách je tiež niekoľko noviniek, na ktoré turistov upozorňuje HZS.  Zelený TZCH Svorad –Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky sú zle značené a pre množstvo popadaných stromov a husté kríky iba obmedzene priechodné. Strhnuté a v zlom technickom stave sú aj mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.