Lavínová nehoda pod Groszovým ľadopádom vo Vysokých Tatrách.

Pod Groszovým ľadopádom padla lavína, zabila dvoch horolezcov

Pád lavíny pod Groszovým ľadopádom nahlásil včera večer poľský horolezec. On prežil, jeho dvaja spolulezci nie.

Poliak nahlásil pád lavíny 30. januára 2023 večer. Lokalizoval ju medzi prvým a druhým Groszovým ľadopádom. Bol sčasti zasypaný, ale nemal informáciu o svojich dvoch spolulezcoch.

 

Takto opisuje začiatok záchrannej akcie na svojej stránke Horská záchranná služba. Záchranári prišli k miestu lavíny na snežných skútroch a ihneď začali prehľadávať lavínisko. Pomocou vyhľadávača lokalizovali obidvoch horolezcov, no tí už neboli nažive. Pomohli aj horolezcovi, ktorý im pád lavíny nahlásil a zostúpili s ním do Starého Smokovca. Telá nebohých boli podľa informácii Horskej záchrannej služby tiež transportované a odovzdané polícii a obhliadajúcemu lekárovi.  

Riziko lavín v Nízkych Tatrách. Lavínová predpoveď.

Riziko lavín v Tatrách sa výrazne znížilo

Nebezpečenstvo lavín sa zmiernilo. Pre Nízke Tatry znížila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na dvojku. Výstraha pred poľadovicou na chodníkoch platí aj naďalej.

Foto: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier, vrátane Nízkych Tatier, platí dnes mierne lavínové nebezpečenstvo. Ale turisti, lyžiari či skialpinisti musia rátať s množstvom čerstvo napadaného snehu a v nižších a stredných polohách s poľadovicou na chodníkoch. Návštevníkom hôr sa odporúča denne sledovať vývoj počasia a výstrahy horských záchranárov.  V minulom týždni napadlo v Nízkych Tatrách 40 až 70 cm nového snehu, vo Vysokých Tatrách 30 až 50 cm nového snehu, čo privítali najmä lyžiari v tatranských lyžiarskych strediskách, no pre návštevníkov hôr pohybujúcich sa vo voľnom teréne a na chodníkoch môže pošmyknutie, pády či strata orientácie znamenať riziko ohrozenia života.

Lavínová predpoveď v Tatrách.

Nový sneh je radosť, ale aj riziko

Horská záchranná služba zmiernila v časti oblasti Tatier výstrahu pred lavínami na druhý stupeň. Hrozí až na výnimky mierne lavínové nebezpečenstvo. Nový sneh ale zvýšil možnosť pádu lavín vo vysokých polohách.

Foto: Vladimír Šterbák

Najmä vo Vysokých a Nízkych Tatrách treba športové aktivity plánovať zodpovedne. Vo vysokých polohách pohoria platí naďalej zvýšené lavínové nebezpečenstvo. A v nižších polohách je na chodníkoch poľadovica. Veľa nového snehu vytvorilo na hrebeňoch preveje, ktoré hrozia odtrhnutím.

Horská záchranná služba ďalej upozorňuje, že pre množstvo popadaných stromov sú v Nízkych Tatrách ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Platí tiež, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Západných Tatrách je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. No návštevníci by mali brať do úvahy upozornenie horských záchranárov, že zelený  TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Vysoké Tatry

V Nízkych Tatrách platí štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva

Pred víkendom Horská záchranná služba varuje – v Nízkych Tatrách vyhlásila veľké lavínové nebezpečenstvo. Pri plánovaní športových aktivít v horách netreba riskovať.

Foto: Vladimír Šterbák

V pohorí Nízkych Tatier sa následkom nového snehu vytvorili podmienky pre veľké lavínové nebezpečenstvo. Jeho stupeň horskí záchranári ohodnotili až na štvorku z päťstupňovej medzinárodnej stupnice. V nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica a na hrebeňoch sa vytvorili preveje, ktoré sa môžu uvoľniť.

 

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí tretí stupeň, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Nový sneh vytvoril pre turistov, lyžiarov a skialpinistov rizikovú situáciu. Musia rátať s poľadovicou na chodníkoch a tiež s rizikom odtrhnutia snehu z vytvorených prevejov na hrebeňoch.

Vysoké Tatry

Pribudol sneh, platí výstraha pred lavínami

V celej oblasti Tatier napadlo veľa nového snehu. Turisti, lyžiari a skialpinisti by mali byť opatrní. Horskí záchranári vyhlásili tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.

Foto: Monika Kuzevičová

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo platí rovnako pre Vysoké, Západné, ale aj Nízke Tatry. V nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica, na hrebeňoch sa vytvorili následkom nového snehu preveje, ktoré hrozia uvoľnením a pádmi lavín. Turistom, lyžiarom a skialpinistom, ale aj ostatným návštevníkom našich veľhôr sa odporúča, aby pred športovými aktivitami sledovali denný vývoj počasia a varovaní, ktoré sa pravidelne aktualizujú a riadili sa pokynmi Horskej záchrannej služby. 

Nízke Tatry - Chopok.

V Nízkych Tatrách vyhlásili zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Kým vo Vysokých a Západných Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo, v Nízkych Tatrách sa zvýšilo – na trojku.

Foto: Mária Molnárová

Horská záchranná služba upozorňuje že v pohorí Nízkych Tatier je zvýšené lavínové nebezpečenstvo a v nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.  Platí, že pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách  boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

 

Vo Vysokých a Západných Tatrách je vyhlásené iba mierne lavínové nebezpečenstvo, no aj tam si treba dávať na poľadovicu a s lavínami rátať, keďže na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Zima v Tatrách.

Napadol nový sneh, naďalej sa tvoria preveje

Horská záchranná služba upozorňuje, že za poslednú periódu sneženia napadlo v celej oblasti Tatier 30 cm nového snehu. Na hrebeňoch hôr sa vplyvom vetra vytvorili preveje.

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je preto vyhlásený druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo. Pred víkendom by si mali návštevníci podrobne naštudovať aj situáciu na turistických chodníkoch v oblasti, kde plánujú túry. V Západných Tatrách je zelený turisticky značený chodník (TZCH) Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky zle značený, je tam obmedzená priechodnosť kvôli množstvu popadaných stromov a prekážky spôsobené zarastenými krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Podobne v Nízkych Tatrách, ako upozorňuje Horská záchranná služba, sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Dôležitá pre turistov je aj informácia, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Pád niekoľkých lavín v Tatrách.

Tri lavíny v Tatrách za deň. Tentoraz bez obetí

V štatistike pádu lavín bol 11. január na Slovensku mimoriadny. Jedna lavína padla v Západných, dve v Nízkych Tatrách. Pritom práve na toto riziko upozorňovali aj výstrahy Horskej záchrannej služby.

Titulná fotografia: Milos Monka

Horská záchranná služba prijala žiadosť o pomoc najskôr z Nízkych Tatier. Ako uvádza na svojej stránke, dopoludnia v centrálnom žľabe Chopku došlo k pádu lavíny. Tá strhla 36-ročného Poliaka. Lyžiar si ale stihol aktivovať lavínový batoh. Záchranári HZS, ktorí boli okamžite vyslaní na miesto udalosti aj s lavínovými psami, našli lyžiara čiastočne zasypaného v čele lavíny. Druhý z lyžiarov, ktorý išiel za ním, zlyžoval bezpečne k nemu a do príchodu záchranárov začal s kamarátkou pomocou.  

Následne spadla v Meteorologickom žľabe druhá lavína, tá do Lukového kotla strhla ďalšieho lyžiara a zastavila sa blízko prvého čiastočne zasypaného muža. Napriek tomu, že ho lavína zasiahla, nič sa mu nestalo.

Poľskému lyžiarovi záchranári poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť, zraneného muža nabalili a pripravili na letecký transport, keďže o súčinnosť boli požiadaní aj leteckí záchranári. Tí ho odviezli do nemocnice. Podľa prvých informácií z terénu mal poranenia hlavy, lopatky a panvy.

Aj popoludní mali horskí záchranári čo robiť. Medzi Hrubou a Prvou kopou v Madajovom žľabe v Západných Tatrách padla tretia lavína. Pomoc potrebovali dvaja Slováci, ktorí pri výstupe odtrhli doskovú lavínu. Ako konštatujú záchranári na svojej stránke, obaja si následne aktivovali lavínový batoh a zostali na povrchu lavíny. Jeden z nich nebol zranený vôbec, druhý mal po páde v lavíny poranené rameno.

Na miesto prišli záchranári HZS z Oblastného strediska Západné Tatry a leteckí záchranári z Popradu. Kamarátsku pomoc, ktorá je po páde lavíny pre záchranu veľmi dôležitá, poskytla lyžiarom aj horská skupina príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí boli neďaleko a pád lavíny a lyžiarov videli. Ihneď sa k nim vybrali.  Zateplili ich a zostali s nimi na mieste až do príchodu záchranárov. Zraneného lyžiara letecky transportovali do nemocnice. 

Opäť je tu na mieste upozorniť lyžiarov a najmä skialpinistov, aby sledovali podrobnú predpoveď počasia a snehových podmienok, ktoré sa uverejňujú deň vopred a pripravuje ich Stredisko lavínovej prevencie HZS. Na spomínanú stredu 11. januára vyhlásili tretí stupeň lavínového nebezpečenstva, a to pre celú oblasť Tatier.

Našťastie, ľudia tentoraz prežili. No nie vždy je to takto. V minulom roku podľa štatistiky, ktorú uverejnila nedávno Horská záchranná služba,  zahynulo v slovenských horách 56 ľudí. Pritom priemerný počet úmrtí je obyčajne okolo štyridsať ročne. Zdá sa, že návštevníci viac riskujú, mnohí prichádzajú do hôr nepripravení, nedostatočne vybavení, nemajú skúsenosti a spoliehajú sa šťastie.

Najmä v zime ide doslova o zahrávanie sa so životom. Práve výstroj a skúsenosti sú kľúčové, lebo aj bežný pád na zľadovatelom chodníku môže mať fatálne následky, nehovoriac o lavínach. Tie pripravili v minulom roku o život piatich ľudí. Je istou raritou, že v ostatnom čase sa obeťami lavín stávajú aj skúsení horskí profesionáli či skialpinisti. O to viac platí, ako to zdôrazňuje aj spomínaná štatistika Horskej záchrannej služby, že nič v horách nemožno preceňovať a ani podceňovať. Opatrnosť je potrebná vždy.    

Aktuálne výstrahy v Tatrách!

Na hrebeňoch sú preveje, hrozia lavíny

o poslednom snežení  v celej oblasti Tatier hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo.  Na hrebeňoch sa vytvorili preveje, ktoré sa môžu odtrhnúť.

V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva z päťčlennej medzinárodnej stupnice. Zvýšené lavínové nebezpečenstvo hrozí najmä v Nízkych Tatrách nad hranicou 1 400 a vo Vysokých a Západných Tatrách nad hranicou 1 500 m n. m.

Hlavným problémom je nový sneh, v horách ho aktuálne napadlo približne 30 cm, ktorý nie je dostatočne previazaný s tvrdou podkladovou vrstvou starého snehu. Uvoľnenie lavíny je možné už pri nízkom zaťažení, a to hlavne na strmých svahoch.

Horskí záchranári upozorňujú, že vplyvom vetra sa hlavne na hrebeňoch vytvorili preveje, ktoré hrozia odtrhnutím. Očakávané sú samovoľné stredne veľké lavíny.   

Mimoriadna správa z Tatier.

Na tatranských chodníkoch sa odporúča zimná výstroj

Na turistických chodníkoch v celej oblasti Tatier sa nachádza súvislá, tvrdá, miestami ľadová snehová prikrývka. Hrozí riziko pošmyknutia, horskí záchranári odporúčajú zimnú výstroj.

Titulná fotografia: Borievky Photogallery

Toto odporúčanie platí vo Vysokých, Nízkych i Západných Tatrách. V súvislosti s návštevou Nízkych Tatier Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje aj na množstvo popadaných stromov na niektorých chodníkoch, ktoré sú z tohto dôvodu ťažko priechodné. Zoznam takýchto trás nájdu návštevníci na stránke HZS. Podobné upozornenie platí aj pre oblasť Západných Tatier, kde majú niektoré turistické značené chodníky obmedzenú priechodnosť. Platí to predovšetkým o trasách Svorad – Špania – Lomnô a Prosečné – Dol. Borovianky. V zlom technickom stave sú aj mostíky v dolinách Bobrovecká, Hlboká a Bystrá.

Stredisko lavínovej prevencie v týchto dňoch upozorňuje aj na lavínové nebezpečenstvo.  Pre oblasť Tatier je vyhlásený jeho druhý stupeň.