Tragédia pod Gerlachom

Tragédia. Pod Gerlachom zahynuli dvaja poľskí turisti

Ilustračné foto:  archív HZS 

Streda bola krutým dňom pre blízkych dvoch poľských turistov, ktorí sa usilovali pokoriť Gerlachovský štít nezávisle od seba.

Nález tela jedného z nich nahlásil v stredu náhodný turista. Zbadal ho v oblasti pod Batizovským žľabom v Batizovskej doline a svoj nález nahlásil Horskej záchrannej službe spolu s presnou lokalizáciou.

Krátko na to, ako uvádza portál Horskej záchrannej služby, sa s našimi záchranármi spojili poľskí kolegovia z TOPR-u so žiadosťou o pátranie po vozidle nezvestného poľského turistu, ktorý chcel vystúpiť na Gerlach.

Auto našli vo Vyšných Hágoch. Vtedy už mali k dispozícii fotografiu nezvestného poľského turistu a mohli porovnať jeho oblečenie s tým, čo mal na sebe nájdený turista v Batizovskej doline, keďže už ho zdokumentoval nálezca jeho nehybného tela.

Ukázalo sa, že zrejme ide o toho istého muža.  Možnou príčinou tejto smrteľnej nehody, ako uviedli horskí záchranári, bol pád so strhnutou doskovitou lavínou.

Ilustračné foto:  archív HZS

V stredu večer prišlo k nám od poľských záchranárov ďalšie tiesňové volanie. „Nahlásili nezvestnosť ďalšieho poľského turistu, a to aj s informáciou o jeho poslednom pohybe v oblasti Zadného Gerlachu. Záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry odišli pátrať do danej lokality. Našli ďalšie telesné pozostatky.

Turista s najväčšou pravdepodobnosťou neprežil po páde z hrebeňa v náročných zimných podmienkach,“ uvádza sa v informácii Horskej záchrannej služby.

Dodáva sa v nej ďalej, že o súčinnosť bola požiadaná ešte včera v podvečerných hodinách Letka Ministerstva vnútra SR, ktorá ale dnes pre nevyhovujúce poveternostné podmienky do oblasti neletela. Ujali sa toho leteckí záchranári z Poľska, a to za pomoci našej Horskej záchrannej služby.

„Po prevoze do Starého Smokovca odovzdali pozostatky oboch mužov slovenským policajtom a pohrebnej službe,“ uzatvára popis tragédie portál Horskej záchrannej služby.

Zachranári v Lukovom kotli

Presne pred rokom padlo v Tatrách šesť lavín, lyžiari sa druhý raz narodili

Ilustračné foto:  archív HZS 

Vlaňajší jedenásty január nebol šťastným dňom. V oblasti Tatier spadlo šesť lavín, dve boli veľmi vážne. Zasypaní lyžiari môžu ďakovať šťastiu, druhý raz sa narodili.

Môže sa to stať každý deň. Na voľnom svahu môže lavína padnúť kedykoľvek. No dá sa na ňu pripraviť. Takúto prípravu mali za sebou aj dvaja Slováci, ktorí pri výstupe na lyžiach v Madajovom žľabe 11. januára minulého roku odtrhli doskovú lavínu, no stihli si aktivovať lavínový batoh a zostali na povrchu lavíny.

Jeden muž bol bez zranení, druhý mal poranené rameno. Horská záchranná služba prijala žiadosť o pomoc popoludní. Na pomoc vyštartovali záchranári z Oblastného strediska Západné Tatry, ale aj posádka leteckých záchranárov z Popradu.

Kamarátsku pomoc dvom lyžiarov v lavíništi v Madajovom žľabe poskytli  príslušníci horskej skupiny 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí sa nachádzali na lokalite a zostali s nimi až do príchodu záchranárov. Ilustračné foto:  archív HZS

Lyžiarom medzitým na lavíništi  kamarátsku pomoc poskytli príslušníci horskej skupiny 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí sa nachádzali na lokalite a zostali s nimi až do príchodu záchranárov. Zraneného lyžiara ošetrili a transportovali do nemocnice.

Záchranári v Lukovom kotli. Ilustračné foto: archív HZS

V ten istý deň predpoludním horskí záchranári prijali ďalšiu žiadosť o pomoc, ale z Nízkych Tatier. Ako uviedli vo svojej správe, lavína, ktorá padla v centrálnom žľabe Chopku, strhla 36-ročného lyžiara z Poľska. Stihol si aktivovať lavínový batoh, po páde lavíny sa nachádzal v jej čele a bol čiastočne zasypaný.

Padal cez skalné prahy, čo mu spôsobilo mnohopočetné zranenia ohrozujú život. Druhý z lyžiarov zlyžoval bezpečne k nemu a do príchodu horských záchranárov poskytol zranenému kamarátsku pomoc.

Muži mali šťastie, lebo následne spadla v Meteorologickom žľabe druhá lavína, ktorá do Lukového kotla strhla ďalšieho lyžiara, a zastavila sa v blízkosti čiastočne zasypaného Poliaka. Záchranári ho vyhrabali, poskytli mu zdravotnú starostlivosť a letecky ho transportovali do nemocnice s podozrením na poranenia hlavy, lopatky a panvy. 

V ten deň padli aj lavíny v Lúčnom sedle v Západných Tatrách, ale aj do Kartárikovho žľabu a v oblasti Cmitera vo Vysokých Tatrách. Užívanie si slobody či nedotknutého prašana na voľných svahoch spojeného s adrenalínom či dobrodužstvom môže mať aj vážnejšie dôsledky, ako sme popísali.

Preto je dobre, ak sa na lavíny skialpinisti, horolezci, turisti, snowboardisti a lyžiari pripravia, lebo lavíny ničia všetko, čo im stojí v ceste.

Záchranári v Lukovom kotli. Za sebou tu padli dve lavíny. Jeden lyžiar bol ťažko zranený. Ilustračné foto: archív HZS

ČO TREBA ROBIŤ

  • Naučiť sa orientovať v lavínovej bezpečnosti a predvídať zmenu počasia. Treba vedieť, že v horách sa vrstvy snehu opakovane na seba hromadia a každá má rozdielnu štruktúru či hrúbku. Keď sa časť snehu roztopí a následne zamrzne a na neho napadá nová vrstva snehu, aj malá vibrácia môže spôsobiť skĺznutie nového snehu z kopca, čo vytvorí lavínu.
  • Lavína obsahuje aj kusy ľadu, skaly, stromy, pôdu a dokáže v sebe zomlieť všetko živé. Preto je lepšie sa jej vyhnúť, lebo lavínový batoh nie je všemocný.
  • Svoje plány v horách preto prispôsobte počasiu a pred každým výstupom si naštudujte jeho možný vývoj. Pozrite si aj snehovú predpoveď, čo vám pomôže naplánovať lyžiarsku expedíciu.
  • Rozhodujúcu úlohu pri vašej záchrane má lavínové vybavenie – sledovací maják, lavínová sonda a lopata. Patria k povinnej výbave a pomôžu nájsť a zachrániť ľudí, ktorých lavína zasypala.
  • Netreba podceniť ani školenie lavínovej bezpečnosti a nácvik postupov pri lavínovej nehode.
  • Po spadnutí lavíny je nevyhnutné čo najrýchlejšie sa dostať preč zo svahu. Na lyžiach i snowboarde sa môžete spustiť dolu kopcom a vychýliť sa od svahu, kde padá lavína.
  • Ak vás zasype, snažte sa v nej plávať, lebo telo sa zvykne rýchlo pod sneh ponoriť, čo neskôr sťažuje záchranu. Pokúste sa uvoľniť priestor pred vašimi dýchacími cestami. To by ste mali stihnúť predtým, ako sa lavína zastaví. Keď usadne, stane sa z nej „betón“, pohyb v nej je nemožný.
  • V lavíne je šanca na prežitie veľmi nízka. Ak sa obeť podarí zachrániť do osemnástich minút, miera prežitia je viac ako 91 percent.
Lavínová nehoda pod Groszovým ľadopádom vo Vysokých Tatrách.

Pod Groszovým ľadopádom padla lavína, zabila dvoch horolezcov

Pád lavíny pod Groszovým ľadopádom nahlásil včera večer poľský horolezec. On prežil, jeho dvaja spolulezci nie.

Poliak nahlásil pád lavíny 30. januára 2023 večer. Lokalizoval ju medzi prvým a druhým Groszovým ľadopádom. Bol sčasti zasypaný, ale nemal informáciu o svojich dvoch spolulezcoch.

 

Takto opisuje začiatok záchrannej akcie na svojej stránke Horská záchranná služba. Záchranári prišli k miestu lavíny na snežných skútroch a ihneď začali prehľadávať lavínisko. Pomocou vyhľadávača lokalizovali obidvoch horolezcov, no tí už neboli nažive. Pomohli aj horolezcovi, ktorý im pád lavíny nahlásil a zostúpili s ním do Starého Smokovca. Telá nebohých boli podľa informácii Horskej záchrannej služby tiež transportované a odovzdané polícii a obhliadajúcemu lekárovi.  

Riziko lavín v Nízkych Tatrách. Lavínová predpoveď.

Riziko lavín v Tatrách sa výrazne znížilo

Nebezpečenstvo lavín sa zmiernilo. Pre Nízke Tatry znížila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na dvojku. Výstraha pred poľadovicou na chodníkoch platí aj naďalej.

Foto: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier, vrátane Nízkych Tatier, platí dnes mierne lavínové nebezpečenstvo. Ale turisti, lyžiari či skialpinisti musia rátať s množstvom čerstvo napadaného snehu a v nižších a stredných polohách s poľadovicou na chodníkoch. Návštevníkom hôr sa odporúča denne sledovať vývoj počasia a výstrahy horských záchranárov.  V minulom týždni napadlo v Nízkych Tatrách 40 až 70 cm nového snehu, vo Vysokých Tatrách 30 až 50 cm nového snehu, čo privítali najmä lyžiari v tatranských lyžiarskych strediskách, no pre návštevníkov hôr pohybujúcich sa vo voľnom teréne a na chodníkoch môže pošmyknutie, pády či strata orientácie znamenať riziko ohrozenia života.

Lavínová predpoveď v Tatrách.

Nový sneh je radosť, ale aj riziko

Horská záchranná služba zmiernila v časti oblasti Tatier výstrahu pred lavínami na druhý stupeň. Hrozí až na výnimky mierne lavínové nebezpečenstvo. Nový sneh ale zvýšil možnosť pádu lavín vo vysokých polohách.

Foto: Vladimír Šterbák

Najmä vo Vysokých a Nízkych Tatrách treba športové aktivity plánovať zodpovedne. Vo vysokých polohách pohoria platí naďalej zvýšené lavínové nebezpečenstvo. A v nižších polohách je na chodníkoch poľadovica. Veľa nového snehu vytvorilo na hrebeňoch preveje, ktoré hrozia odtrhnutím.

Horská záchranná služba ďalej upozorňuje, že pre množstvo popadaných stromov sú v Nízkych Tatrách ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Platí tiež, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

V Západných Tatrách je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. No návštevníci by mali brať do úvahy upozornenie horských záchranárov, že zelený  TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Vysoké Tatry

V Nízkych Tatrách platí štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva

Pred víkendom Horská záchranná služba varuje – v Nízkych Tatrách vyhlásila veľké lavínové nebezpečenstvo. Pri plánovaní športových aktivít v horách netreba riskovať.

Foto: Vladimír Šterbák

V pohorí Nízkych Tatier sa následkom nového snehu vytvorili podmienky pre veľké lavínové nebezpečenstvo. Jeho stupeň horskí záchranári ohodnotili až na štvorku z päťstupňovej medzinárodnej stupnice. V nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica a na hrebeňoch sa vytvorili preveje, ktoré sa môžu uvoľniť.

 

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí tretí stupeň, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Nový sneh vytvoril pre turistov, lyžiarov a skialpinistov rizikovú situáciu. Musia rátať s poľadovicou na chodníkoch a tiež s rizikom odtrhnutia snehu z vytvorených prevejov na hrebeňoch.

Vysoké Tatry

Pribudol sneh, platí výstraha pred lavínami

V celej oblasti Tatier napadlo veľa nového snehu. Turisti, lyžiari a skialpinisti by mali byť opatrní. Horskí záchranári vyhlásili tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.

Foto: Monika Kuzevičová

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo platí rovnako pre Vysoké, Západné, ale aj Nízke Tatry. V nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica, na hrebeňoch sa vytvorili následkom nového snehu preveje, ktoré hrozia uvoľnením a pádmi lavín. Turistom, lyžiarom a skialpinistom, ale aj ostatným návštevníkom našich veľhôr sa odporúča, aby pred športovými aktivitami sledovali denný vývoj počasia a varovaní, ktoré sa pravidelne aktualizujú a riadili sa pokynmi Horskej záchrannej služby. 

Nízke Tatry - Chopok.

V Nízkych Tatrách vyhlásili zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Kým vo Vysokých a Západných Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo, v Nízkych Tatrách sa zvýšilo – na trojku.

Foto: Mária Molnárová

Horská záchranná služba upozorňuje že v pohorí Nízkych Tatier je zvýšené lavínové nebezpečenstvo a v nižších a stredných polohách je na chodníkoch poľadovica. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.  Platí, že pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách  boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

 

Vo Vysokých a Západných Tatrách je vyhlásené iba mierne lavínové nebezpečenstvo, no aj tam si treba dávať na poľadovicu a s lavínami rátať, keďže na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Zima v Tatrách.

Napadol nový sneh, naďalej sa tvoria preveje

Horská záchranná služba upozorňuje, že za poslednú periódu sneženia napadlo v celej oblasti Tatier 30 cm nového snehu. Na hrebeňoch hôr sa vplyvom vetra vytvorili preveje.

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je preto vyhlásený druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo. Pred víkendom by si mali návštevníci podrobne naštudovať aj situáciu na turistických chodníkoch v oblasti, kde plánujú túry. V Západných Tatrách je zelený turisticky značený chodník (TZCH) Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky zle značený, je tam obmedzená priechodnosť kvôli množstvu popadaných stromov a prekážky spôsobené zarastenými krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Podobne v Nízkych Tatrách, ako upozorňuje Horská záchranná služba, sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Dôležitá pre turistov je aj informácia, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Aktuálne výstrahy v Tatrách!

Na hrebeňoch sú preveje, hrozia lavíny

o poslednom snežení  v celej oblasti Tatier hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo.  Na hrebeňoch sa vytvorili preveje, ktoré sa môžu odtrhnúť.

V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva z päťčlennej medzinárodnej stupnice. Zvýšené lavínové nebezpečenstvo hrozí najmä v Nízkych Tatrách nad hranicou 1 400 a vo Vysokých a Západných Tatrách nad hranicou 1 500 m n. m.

Hlavným problémom je nový sneh, v horách ho aktuálne napadlo približne 30 cm, ktorý nie je dostatočne previazaný s tvrdou podkladovou vrstvou starého snehu. Uvoľnenie lavíny je možné už pri nízkom zaťažení, a to hlavne na strmých svahoch.

Horskí záchranári upozorňujú, že vplyvom vetra sa hlavne na hrebeňoch vytvorili preveje, ktoré hrozia odtrhnutím. Očakávané sú samovoľné stredne veľké lavíny.