Pred rokom spadla v Žiarskej doline ničivá lavína

Pred rokom padla v Žiarskej doline lavína. Nebola prvou a možno ani poslednou

Pred rokom – 17. apríla 2023 – spadla v Žiarskej doline lavína. Uvoľnila sa spod Príslopu a zasiahla prístupovú cestu k Žiarskej chate. Nebola jedinou, ktorá v ostatných rokoch v týchto miestach ohrozovala ľudí.

Základová lavína, ktorá sa uvoľnila spod Príslopu 17. 4. 2023, padla popoludní a ihneď zalarmovala záchranné zložky, ktoré sa vybrali prehľadať ju aj s lavínovými psami. Zasiahla prístupovú cestu k Žiarskej chate, na ktorej vytvorila asi trojmetrový nános. Zamestnanci chaty tvrdili, že by sa v nej nemali nachádzať žiadne osoby, čo sa neskôr aj preukázalo.

Prístupovú cestu ku chate prekryl trojmetrový nános snehu
Prístupovú cestu ku chate prekryl trojmetrový nános snehu. Autor fotografie: HZS

Ako uviedlo Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, základové lavíny sú typické pre jarné obdobie. Vplyvom tepla a premočenia snehovej pokrývky sa skĺznu po trávnatom podklade zväčšia popoludní alebo podvečer. Lavína spred roka v Žiarskej doline je toho príkladom a aj preto treba, aby návštevníci v horách zvýšili opatrnosť. 

V tejto oblasti to nebola prvá ničivá lavína. Tohto roku – 25. marca 2024 – uplynulo pätnásť rokov od pádu jednej z najničivejších lavín v priestore slovenských Karpát. Ako uvádza Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, v ten deň medzi desiatou a jedenástou hodinou predpoludním sa v Žiarskej doline zosunula lavína obrovských rozmerov. Odtrh bol dlhý asi tri kilometre s výškou 1 až 3 metre. Prechádzal takmer celou pravou stranou doliny od svahov Krásna cez Príslop až po Ráztoku.

Pred pätnástimi rokmi sa lavína prehnala cez Žiarsku chatu
Pred pätnástimi rokmi sa lavína prehnala cez Žiarsku chatu. Autor fotografie: SLP HZS

„Na dne doliny vytvoril gigantický nános snehu dlhý 2 kilometre s hrúbkou miestami až 20 metrov,“ opisuje správa lavínových špecialistov. „V noci z 24. na 25. marca  sa ochladilo, zmiernilo sa niekoľkodňové sneženie, extrémne veľká lavína pozostávajúca zo siedmich lavín spadla do doliny spontánne,“  komentujú s tým že „vyrúbala“ aj viac ako storočné stromy. Jej posledné zvyšky sa roztopili až počas leta 2019, teda takmer rok a pol po jej páde.

Okrem toho, že zničila niekoľko hektárov lesa, poškodila aj Žiarsku chatu, chatku HS Alpina, trafostanicu, meteostanicu Horskej záchrannej služby, cestný most, turistické prístrešky a tabule. Našťastie, rovnako ako tá minuloročná, nespôsobila obete na životoch. Pád lavíny špecialisti predpokladali, Žiarska chata bola tri dni predtým evakuovaná, v deň pádu lavíny platilo veľké lavínové nebezpečenstvo.

Lavína z vrtuľníka
Lavína z vrtuľníka. Autor fotografie: SLP HZS

A tento rok? Hrozia podobné lavíny aj tentoraz?  Na dnes je vo Vysokých a Západných Tatrách vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, ktoré má tendenciu zvyšovať sa.  Ako uvádza Stredisko lavínovej prevencie HZS, hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, pričom nebezpečné sú najmä záveterné strany hrebeňov, úzke žľaby a miesta pod skalnými stenami. Tam môžu byť vetrom ubité dosky rôznej tvrdosti, na strmých svahoch pri dodatočnom zaťažení sa môžu uvoľniť. Hrozia malé až stredné doskové lavíny, predstavujú riziko v kombinácii s terénnymi pascami. Špecialisti nepredpokladajú samovoľné lavíny.

V Nízkych Tatrách platí malé lavínové nebezpečenstvo, taktiež s tendenciou zvyšovať sa. Najnebezpečnejšie sú južné a juhovýchodné orientácie. Pád lavín sa predpokladá pri dodatočnom zaťažení, samovoľne by sa spustiť nemali.

Autor titulnej fotografie: HZS

Lavínová nehoda na poľskej strane Tatier

Šok v horách. Boj o život si nahrávali na mobil

Poliaci v nedeľu na svojej strane Vysokých Tatier bojovali s tragickými dôsledkami lavínovej nehody. Už to je samo o sebe šok. Ďalší vyprovokovali náhodní okoloidúci, ktorí si záchrannú akciu nahrávali a niektoré z príspevkov sa objavili na sociálnych sieťach.

Zhrňme si, čo sa stalo. Ako uviedol Dawid Rudnicki pre Portal Tatrzanski na základe zhrnutia záchranárov, nehodu neďaleko Kondrackej Przełęcz nahlásili na TOPR, čo je poľská obdoba našej Horskej záchrannej služby, v nedeľu okolo pol jednej.

Prvá informácia hovorila o troch unesených ľuďoch, no príchode záchranárov sa ukázalo, že unesených lavínou bolo až sedem ľudí. Z nich dvaja boli pod snehom. Jedného čiastočne zasypaného turistu sa podarilo odhaliť ešte pred príchodom záchranárov. Druhého našiel lavínový pes až dve hodiny po páde lavíny.

„Aj napriek pokročilej liečbe, turista zomrel v krakovskej nemocnici,“ uvádza portál. Podľa analýzy TOPR-u, turisti, ktorí sa v ten deň vybrali do oblasti ignorovali základné pravidlá súvisiace s plánovaním a výberom prístupovej trasy, lebo varovanie pred lavínami bolo v ten deň vydané, ako aj pokyny záchranára, ktorý sa náhodou nachádzal v oblasti útulku na Poľane Kondratowa.  

No to nebolo všetko. Poľskí záchranári sa podelili aj o šokujúce informácie. Kým pátrali po zasypanom turistovi, na mieste lavíny sa objavili ďalší ľudia. Okrem toho, že predstavovali reálne riziko sekundárnej lavíny a nepočúvali pokyny záchranárov, bez ostychu si záchrannú akciu nahrávali telefónom a niektoré z nahrávok sa vzápätí objavili na sociálnych sieťach.

Hory sú odjakživa pre normálnych ľudí symbolom pre toleranciu, priateľstvo, pomoc. Vysoké hory zvlášť. Hyenizmus by sme v nich nemali zažiť. No ako vyplýva aj z predchádzajúcej správy, už aj v horách sa usídľuje. A nemýľme sa, nielen u našich susedov. Namiesto radosti, šťastia a pohody sa niekomu nebridí snímať nešťastie a boj o život.

Rozmýšľajme o tom a aj vtedy, keď niečo zdieľame. A najmä vtedy, keď si svoje turistické, lyžiarske či skialpinistické ambície chceme zmerať so silou prírody.  

Autor ilustračnej titulnej fotografie: HZS