Aktuálne v Tatrách.

Vietor môže mať v nárazoch až silu víchrice

Pre Vysoké a Západné Tatry zmenila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na tretí, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Upozorňuje tiež na výskyt vetra, ktorý v nárazoch na hrebeňoch môže mať silu silnej až mohutnej víchrice.

Zvýšený stupeň lavínového nebezpečenstva a silná až mohutná víchrica – toto sú Vysoké a Západné Tatry dnes.  Vo Vysokých Tatrách predstavuje výška nového snehu od 30 do 60 cm, horskí záchranári upozorňujú na obtiažnosť pešieho pohybu v horách. Dôrazne neodporúčajú používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Na hrebeňoch sú preveje.

V Nízkych Tatrách naďalej platí mierne lavínové nebezpečenstvo, teda druhý stupeň, ale aj v tomto horstve treba rátať na hrebeňoch miestami s veľmi silným vetrom.

Návštevníci našich veľhôr by mali rátať so silným vetrom. Dnes večer môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 135 km/h.

Tatranské radovánky majú sprievodcu – silný vietor

Návštevníci našich veľhôr by mali rátať so silným vetrom. Dnes večer môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 135 km/h. 

Silný vietor, ale aj stále hroziace nebezpečenstvo pádu lavín sú dva najdôležitejšie faktory, ktoré treba zohľadniť pri víkendových plánoch v celej oblasti Tatier. Odhaduje sa, že v krátkodobo môže sila vetra dosiahnuť až rýchlosť do 135 km/h, takže riskantné rozhodnutia súvisiace s pohybom vo voľnom teréne nemusia dopadnúť šťastne. Stále platí druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo.

Vo Vysokých Tatrách horskí záchranári dôrazne neodporúčajú používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Bezpečnou alternatívou je zelený turisticky značený chodník (TZCH). Výška nového snehu predstavuje od 30 do 60 cm, ktorý je na peší pohyb fyzicky veľmi náročný. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Osobitné upozornenia platia aj v Západných Tatrách. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách okrem silného vetra Horská záchranná služba upozorňuje na popadané stromy a ťažkú priechodnosť červeného TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červeného TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré trasy v horstve boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Horskí záchranári naďalej varujú pred pohybom vo voľnom teréne

Horskí záchranári naďalej varujú pred pohybom vo voľnom teréne

V celej oblasti Tatier znížila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na dvojku, teda na mierne. Pády lavín ale hrozia i naďalej, záchranári varujú pred pohybom vo voľnom teréne.

Plánovanie aktivít na blížiaci sa víkend preto treba podriadiť tomuto varovaniu. Vo Vysokých Tatrách je od 30 do 60 cm nového snehu, ktorý je na pešie zdolávanie veľmi náročný. Na hrebeňoch hôr sú preveje, ktoré hrozia aj samovoľným pádom. Podobne je to aj v Západných Tatrách. Počas soboty sa aj tu očakávajú nízke teploty vzduchu. Čo sa týka turisticky značených chodníkov, tak zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách treba čakať od 20 do 50 cm nového snehu. Aj tu platí opatrnosť pri plánovaní túr. Pohyb aj na značených chodníkoch je fyzický veľmi náročný, hrozí únava a vyčerpanie.

V Nízkych Tatrách znížili stupeň lavínového nebezpečenstva

V Nízkych Tatrách znížili stupeň lavínového nebezpečenstva

Horská záchranná služba znížila pre Nízke Tatry stupeň lavínového nebezpečenstva o jeden. Aktuálne v horstve platí dvojka, teda mierne lavínové nebezpečenstvo.

Nízke Tatry majú dnes znížený stupeň lavínového nebezpečenstva – na mierne. Napriek tomu pri pohybe na chodníkoch opatrnosti nie je nikdy dosť. Horská záchranná služba upozorňuje, že počas dňa budú veľmi nízke teploty vzduchu, výška nového snehu predstavuje od 20 do 50 cm, ktorý je na peší pohyb fyzicky veľmi náročný.

 

Platí, že na hrebeňoch sú preveje. Pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Záchranári upozorňujú turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí naďalej tretí stupeň, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Napadlo od 30 do 60 cm nového snehu, ktorý sťažuje až znemožňuje peší pohyb.