Medvede v Tatrách sa už prebúdzajú

Medveď je nepravý zimný spáč, už ho môžete stretnúť

Medveď nie je svišť, patrí k nepravým zimným spáčom a jeho stopy možno nájsť aj keď je krajina pod snehom. Aj teraz sa už potulujú okolo svojich brlohov.

Pripúšťa to aj člen Zásahového tímu medveďa hnedého – Sever Simon Lisý. „Táto zima je teplejšia a keďže medvede majú prerušovaný spánok, je možné, že sa už pohybujú v okolí svojich brlohov, kŕmia sa kadávermi, čistia les od uhynutých zvierat. No držia sa tam, kde majú momentálne potravu a nevyhľadávajú prítomnosť ľudí,“ informuje s tým, že skialpinisti a horolezci  a aj ľudia zo zásahového tímu vyššie v horách aj v priebehu zimy nájdu medvedie stopy, lebo medveď sa tiež potrebuje, napríklad, vyprázdniť. A nielen stopy, občas sa im maco aj ukáže.

Podľa neho je veľmi nepravdepodobné, žeby ľudia teraz čase zbadali medveďa v blízkosti turistických chodníkov.

„No, ak by sa to stalo, treba zachovať pokoj, a to aj v prípade, že medveď sa postaví na zadné. Vtedy monitoruje terén a keď pochopí, že mu nehrozí nebezpečenstvo, stiahne sa. Človeka nevyhľadáva, keď zistí, že je v jeho blízkosti, utečie. Drvivá väčšina medveďov to tak urobí,“ upokojuje odborník.

Príroda je ale nevyspytateľná a je tu aj moment prekvapenia. Preto je dobre dešifrovať situáciu, keď sa medveď pripravuje na útok.

„Skláňa hlavu, stiahne uši, vysúva spodnú peru, vrčí, fučí. No aj vtedy treba vedieť, že najlepšie je zachovať pokoj, postupne cúvať, nerobiť prudké pohyby. Medveď často útok iba naznačí a keď zistí, že mu nič nehrozí, odíde,“  zhŕňa S. Lisý.

Prízvukuje, že sa teba držať chodníkov, nesnažiť sa pohybovať v húštinách a osamote, dať o sebe vedieť nejakým zvukom, rozhovorom. Medveď do prírody patrí a je prirodzené, že s približujúcim sa jarným obdobím už môže byť videný. 

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Slašťan

V Tatrách bolo vlani 4 milióny návštevníkov

Návštevnosti Tatier kraľujú Slováci, vlani región dosiahol viaceré rekordy

Z regiónu Vysoké Tatry prišla dobrá správa. Veľhory sú obľúbené, počet prenocovaní rastie a hoci sa ešte nedobehli predpandemické čísla návštevnosti, v tomto roku by sa mohli chýbajúce 2 percentá sklzu prekonať.

Portál Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Regiónu Vysoké Tatry uverejnil priaznivé ukazovatele rozvoja turistického ruchu v našich veľhorách. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2023 ubytovalo v regióne Vysoké Tatry viac ako 802 tisíc návštevníkov.

 V porovnaní s rokom 2019, ktorý sa používa na porovnávanie s predpandemickým obdobím, to bolo o 2 percentá menej. Spolu s jednodňovými návštevníkmi dosiahla celková návštevnosť takmer 4 milióny ľudí, čo predstavuje rekordný záujem o Vysoké Tatry.

S rodinou na sánkovačke
S rodinou na sánkovačke. Aj toto vyžitie ponúkajú Tatry. Autor fotografie: Pixabay

Riaditeľka OOCR Regiónu Vysoké Tatry Lucia Blašková je optimistická. „Pri ďalšom narastajúcom počte ubytovaní a návštevníkov, ktoré registrujeme už teraz počas prebiehajúcej zimnej sezóny, výsledok z roku 2019 nie je nedosiahnuteľný. Prajú nám najmä pretrvávajúce dobré podmienky pre lyžovanie pri aktuálnej snehovej kríze a tradičná atraktívna celoročná ponuka našej turistickej destinácie,“  uvádza na spomínanom portáli.

Dodáva tiež, že rok 2024 je pre región výzvou prepísať rekordy vo Vysokých Tatrách. Niektoré sa pritom dosiahli už v minulom roku. Došlo napríklad k historicky najvyššiemu počtu ubytovaných Slovákov od roku 2019 – viac ako 580 tisíc.

 V porovnaní s rokom 2017 bol zaznamenaný aj 20-percentný nárast počtu Poliakov v našich Tatrách. Znovu nás objavili turisti z Litvy a Rumunska – 15-percentný nárast. V Tatrách sa ubytovalo viac ako 28-tisíc turistov z Maďarska a opäť začala stúpať návštevnosť z krajín Beneluxu, zo severu Európy, z Veľkej Británie, USA a vracajú sa k nám i klienti z Ázie.

 „Pokles klientov zatiaľ pretrváva u Nemcov, turistov z Izraela, pochopiteľne aj z Ukrajiny a iných európskych krajín, najmä z juhu Európy, pre ktorých nie je Slovensko prvá voľba,“ uvádza na portáli OOCR riaditeľka.

Téryho chata
Téryho chata - obľúbená aj v zime. Autor fotografie: Radomír Bernát

Priznáva tiež, že odliv klientov nesúvisí iba s bežne uvádzaným argumentom, že turisti sa nevedia po pandémii nabažiť ciest k moru, ale aj s tým, že pred ňou v OOCR venovali viac aktivít propagácii Tatier najmä v Izraeli, Veľkej Británii, krajinách Beneluxu či v Škandinávii, preto sa hodlajú na tie trhy vrátiť.

Napomôžu tomu aj údaje o národnosti návštevníkov Tatier, ktorým kraľujú Slováci. Po nich sú Tatry najpopulárnejšie pre Čechov, Poliakov, Maďarov, Nemcov, turistov z Ukrajiny, Litvy, Izraela, Veľkej Británie a prvú desiatku národností medzi tatranskými návštevníkmi uzatvárajú turisti z USA a Rumunska.  Nielen do ich krajín chcú v OOCR nasmerovať marketing propagujúci naše veľhory.  

Autor titulnej fotografie: Magda Gajdošová