Nebezpečné severné svahy Chopku

Riziko úrazu, severné freeridové zóny pod Chopkom sú vyfúkané a zľadovatené

Dnes má v celej oblasti Tatier snežiť, počas víkendu zase pršať. Horskí záchranári upozorňujú na mierne lavínové nebezpečenstvo a riziko úrazu, pretože povrch snehu je na mnohých miestach na turistických chodníkoch i skialpinistických trasách tvrdý až zľadovatený.

Hory ukazujú návštevníkom v týchto dňoch svoju nevľúdnejšiu tvár. Dnes celú oblasť Tatier zasype nový sneh, no v sobotu a nedeľu ich zaleje dážď. Počasie zmení túry a mal by zmeniť aj skialpinistické plány, pretože sneh bude mokrý, miestami tvrdý a zľadovatený, čo znamená aj nebezpečenstvo úrazu. Horskí záchranári upozorňujú na nevyhnutnosť kompletného zimného výstroja a varujú pred miernym lavínovým nebezpečenstvom.

Poľský lyžiar padol z Meteorologického žľabu do Lukového kotla. Foto: HZS
Poľský lyžiar padol z Meteorologického žľabu do Lukového kotla. Foto: HZS

Mnohí návštevníci hôr ale varovania neberú vážne. Dokladajú to aj výjazdy záchranárov. Už v pondelok 29. 1. museli pomáhať poľskému lyžiarovi, ktorý padol z hornej tretiny Meteorologického žľabu do Lukového kotla. Mal vážny úraz hlavy a krátkodobo bol aj v bezvedomí. Záchranári k nemu zlyžovali z Chopka a pripravili ho na letecký transport.

V ten istý deň popoludní zasahovali aj v hornej tretine Retranslačného žľabu. V zľadovatenom teréne tam uviazol maďarský snowboardista. Poskytli mu mačky a čakan a spolu vystúpili na Chopok.

Aj na základe týchto dvoch zásahov, Horská záchranná služba upozorňuje všetkých lyžiarov a snowboardistov, že severné freeridové zóny pod Chopkom, v Derešskom a Lukovom kotle sú vyfúkané a zľadovatené, pohyb v lokalitách sa neodporúča.

Dôležité je aj odhadnúť sily a kondíciu. V stredu napríklad na Hrebienku zasahovali záchranári tri razy a zakaždým išlo o seniorov. V jednom prípade si 63-ročná žena poranila hornú končatinu, vzápätí 59-ročná turistka potrebovala pomoc po kolapse a nakoniec 68-ročná turistka pre vyčerpanosť nedokázala zostúpiť po zelenom chodníku z Hrebienka do Starého Smokovca.

Poľského snowboardistu hľadali naši i poľskí záchranári. Foto: HZS
Poľského snowboardistu hľadali naši i poľskí záchranári. Foto: HZS

Zle mohlo skončiť aj pátranie po 46-ročnom poľskom snowboardistovi. Zišiel na slovenskú stranu Piľska  a naposledy dal o sebe vedieť kamarátom popoludní počas posledného januárového dňa, keď zdieľal polohu v hornej časti Bystrej doliny. Keď sa nevracal, požiadali o pomoc záchranárov. Tí sa do terénu vybrali až večer a v nočných hodinách sa k nim do pátrania pridali aj ich poľskí kolegovia. Snowboardistu našli až nad ránom – vyčerpaného a mierne podchladeného. Transportovali ho ku kamarátom ku Mlynickej píle.

Autor titulnej fotografie:  HZS

V Tatrách bude víchrica.

Postaviť sa orkánu čelom určite nie je dobrý nápad

Ilustračné foto:  Eva Danišová

Vyjsť dnes v Tatrách nad hranicu lesa, sa rovná vedomému hazardu so životom. Takýto plán si treba nechať na dni, keď sa počasie upokojí. Postaviť sa čelom orkánu, lebo o veľmi silnom vetre je reč, určite nie je dobrý nápad.

Začínajúci víkend prichádza s vážnymi varovaniami Horskej záchrannej služby. Pre celú oblasť Tatier platia výstrahy zvýšeného lavínového nebezpečenstva, silného vetra tretieho stupňa, snehu a ľadu.

Vo vysokých polohách nad 1 800 m sa dnes očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ten krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť  110 – 120 km/h, čo je mohutná víchrica až orkán.

„Po oteplení a následnom ochladení je povrch snehu na mnohých miestach tvrdý až zľadovatený, čo znamená nebezpečenstvo úrazu,“ varuje Horská záchranná služba na svojej webovej stránke. Okrem toho pripomína, že prevádzka Chaty Plesnivec je obmedzená iba na víkendy a vo Vysokých Tatrách stále platí, že riziko úrazu trvá na chodníku medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou, ktorý sa v jednej časti zosunul. Dá sa obísť spodným chodníkom na Bílikovu chatu. 

Netreba riskovať, v Tatrách nebude vľúdne počasie

Ilustračné foto:  Jozef Kubáni

Modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora je ťažko priechodný, a stále to platí. Vo Vysokých Tatrách má v piatok a sobotu snežiť a najmä v sobotu sa výrazne ochladí. Lúče slnka pozlátia veľhory až v nedeľu, príjemne bude v osadách, vo vyšších polohách sa treba pripraviť na zimu.

Výstrahy pred silným vetrom, snehom a ľadom i lavínami platia aj pre Západné a Nízke Tatry. Varovania horských záchranárov treba brať vážne. V sobotu sa aj tu výrazne ochladí a v Západných Tatrách, rovnako ako vo Vysokých, bude v piatok a sobotu snežiť. Slnko nad končiarmi vyjde až v nedeľu.

Nízke Tatry budú mať slnka viac – v piatok i nedeľu, no v sobotu aj tu pribudne dávka nového snehu. Stále platí, že  pre popadané stromy sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Ani GPS súradnice sa nemusia zhodovať s mapovými podkladmi. Niektoré trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené.

Viera Legerská, vierka@cezhory.sk

Počas víkendu bude v Tatrách super počasie

V sobotu má Tatry zaliať slnko, platí výstraha pred lavínovým nebezpečenstvom

Ilustračné foto:  Maroš Glevaňák

Celý lyžiarsky svet bude upierať tento víkend oči na Jasnú a ukazuje sa, že svahy Nízkych Tatier by mohlo zaliať slnko. No bude aj poriadne prituhovať.

Platí to aj o Vysokých a Západných Tatrách, horskí záchranári  vydali pre celú oblasť Tatier výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. Dnes má byť zamračené, v Západných a Nízkych Tatrách meteorológovia predpovedajú dokonca dážď. Výrazne sa oteplí, čo pri túrach neveští nič dobrého. Treba pamätať na kompletný zimný výstroj a opatrnosť pri pohybe na chodníkoch najmä nad pásmom kosodreviny.

V piatok sa v celej oblasti výrazne ochladí a ochladzovanie bude pokračovať aj v sobotu. No kým v Západných Tatrách aj nasneží, vo Vysokých a Nízkych Tatrách sa obloha iba zamračí. V sobotu by ale malo celé Tatry zaliať slnko, čo platí aj na nedeľu. Víkend vyzerá, čo sa týka počasia, optimisticky.

Stále platí, že nad pásmom kosodreviny je povrch snehu miestami tvrdý až zľadovatený, čo môže pri nedostatku opatrnosti na túrach priniesť úraz. Zopakovať si treba, že Chata Plesnivec poskytuje základný servis iba počas víkendov, chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu je pre zosuv uzatvorený a v Pieninskom národnom parku je ťažko priechodný modrý chodník z Lenice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora.    

V Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený a platí na ňom obmedzenie priechodu, a to pre popadané stromy. HSZ tiež upozorňuje na mostíky v  Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline, ktoré sú strhnuté a v zlom technickom stave.

Ak by ste si aj napriek pretekom svetového pohára predsa len vybrali na športové vyžitie Nízke Tatry, horskí záchranári tu avizujú mierne lavínové nebezpečenstvo, upozorňujú na silný vietor, sneh a ľad na chodníkoch. 

Zimná scenéria Vysokých Tatier

Víkendové Tatry? Prežiari ich slnko, zabieli sneh, zafúka víchrica

Ilustračné foto:  Alenka Tomanová

Ak sa vyberiete do Tatier dnes a v sobotu, bude vám priať počasie. Hory prežiari slnko, no platí v nich výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. V nedeľu bude vo veľhorách snežiť.

Počasiu treba prispôsobiť všetky aktivity. Dnes sa nad pásmom lesa očakáva vietor, ktorý miestami naberie silu víchrice. Ak plánujete turistiku alebo skialp, aj pre vás platí výstraha horských záchranárov, že nad pásmom kosodreviny je povrch snehu miestami tvrdý, vyfúkaný, zľadovatený, čo znamená, že každá neopatrnosť môže skončiť úrazom. Odporúča sa mať kompletný zimný výstroj.

Horská záchranná služba pripomína, že Chata Plesnivec je do júna čiastočne uzavretá, no počas víkendov poskytuje základný servis. Za Hrebienkom stále platí, že chodník na Rainerovu chatu je nebezpečný, hrozí ďalší zosuv skál. Dá sa obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty. V Pieninskom národnom parku je modrý chodník z Lesnice cez sedlo Cerla do Červeného Kláštora ťažko priechodný.

Výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom a snehom a ľadom platí aj pre oblasť Západných Tatier. Príjemné počasie, ktoré sa v strediskách bude pohybovať okolo mínus tri až mínus dva stupne Celzia, láka k športovaniu, no návštevníkov treba upozorniť že vo výške okolo 2 500 metrov nad morom bude až mínus štrnásť stupňov, čo do nedele klesne iba minimálne. Hore pre ľad hrozí vyššie nebezpečenstvo úrazu.

V Nízkych Tatrách bude nad pásmom lesa fúkať tiež poriadne a štípať bude aj mráz. Nad pásmom lesa bude okolo mínus jedenásť. Ak chcete lyžovanie vymeniť za turistiku a skialp, horskí záchranári dôrazne pripomínajú, že bez kompletnej zimnej výbavy neodporúčajú víkendovať ani v Nízkych Tatrách.

Nikolas Reguly

Hrozia lavíny, bude snežiť a pršať. Víkend v Tatrách nebude dokonalý

Autor titulnej fotografie: Nikolas Reguly

Počasie počas víkendu návštevníkov Tatier nepoteší. V sobotu bude snežiť, v nedeľu v Nízkych Tatrách pršať. Vyhlásený je druhý stupeň lavínového nebezpečenstva.

V celej oblasti Tatier sa na chodníkoch nachádza súvislá vrstva ľadu a ubitého snehu. Horská záchranná služba varuje pred rizikom pošmyknutia a odporúča, aby turisti nezabudli na zimnú výbavu, teda pevnú obuv, turistické mačky, paličky alebo cepín.

Vyhlásený je druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo. Do toho vstupuje aj nie veľmi priaznivé počasie. Hoci dnes je v Tatrách polooblačno a príjemná zima od mínus dva do mínus štyri stupne Celzia vo všetkých strediskách, v sobotu bude snežiť a v nedeľu dokonca v Nízkych Tatrách aj pršať. Teploty klesnú na nulu.

Stále platí, že chata Plesnivec je do júna budúceho roku čiastočne uzavretá, servis poskytuje iba počas víkendov. A turisti tiež musia rátať s možným ďalším zosuvom časti chodníka z Hrebienka na Rainerovu chatu, vstúpiť sa tam dá na vlastné riziku. Miesto možno obísť spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

V Západných Tatrách platí naďalej výstraha HZS týkajúca sa obmedzenej priechodnosti zeleného TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné), ktorý je pre popadané stromy zle značený. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier je veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, hrozia tam lavíny. Horskí záchranári tiež upozorňujú, že niektoré turistické trasy v Nízkych Tatrách boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Martin Winkler

Tatranské svahy sú na lyžiarov pripravené, sezóna odštartovala skôr ako zvyčajne

Autor titulnej fotografie: Martin Winkler

Tohtoročná zima nám už v novembri priniesla poriadnu dávku snehu. Od začiatku decembra spustili prevádzku viaceré lyžiarske strediská, hlavne vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Mnohí vyznávači zimných športov využili túto príležitosť a užívajú si jazdu na snehu skôr ako po iné roky.

Lyžuje sa na Štrbskom plese, odkiaľ hlásia veľmi dobré podmienky na zjazdovkách Interski, Turistická a Juniorská. Otvorené je aj stredisko Bachledka či Skicentrum Strednica – Ždiar. V Nízkych Tatrách fungujú strediská Jasná Sever a Jasná Juh, v oboch je približne 60 centimetrov snehu.

Niet na čo čakať. Zima je tu, množstvo zážitkov a neopakovateľnú atmosféru v zasnežených horách si môžete naplno vychutnať už teraz. V spojení s aktívnym oddychom je pobyt v Tatrách dokonalou alternatívou ku každodennému životu v meste či na vidieku. Začiatok lyžiarskej sezóny v našich veľhorách však nie je len o športe, ale aj o spoločenských zážitkoch, prírodných krásach a typických zimných radovánkach.

Na dvere pomaly klopú Vianoce, stráviť ich v bielych zasnežených horách môže byť neopakovateľným zážitkom. Spojte tradičné vianočné sviatky s pobytom v horskom prostredí, kde snehové vločky tancujú vo vzduchu, všade cítiť ihličie a vôňu typických sviatočných jedál. Slávnostnú štedrovečernú večeru si môžete vychutnať v reštaurácii Koliba Kamzík v Starom Smokovci, ale napríklad aj na Salaši vo Veľkom Slavkove či v Olívia Restaurant v Tatranskej Lomnici.

Rezervujte si pobyt na www.aplend.com a využite služby hotelov siete APLEND. Po celom dni na lyžiach či zimnej turistike na vás čaká okrem dobrého jedla aj relax vo wellness a deti sa vyšantia v priestranných detských kútikoch.  

Či ste vo dvojici alebo celá rodina, určite oceníte spojenie zimných športov s pobytom v bazéne či termálnej vode. Pre MYAPLEND čenov ubytovaných v Kolibe Kamzík, Resorte Beatrice, Hoteli Lujza Major a Tatry Holiday Resort platí do 20. decembra špeciálna akcia na celodenný vstup do Aqua City Poprad len za 10 eur.

Členom MYAPLEND sa môžete stať behom minúty. Stačí sa ZADARMO registrovať na myaplend.com a hneď máte zľavy a ďalšie benefity ako výhodné ceny v zariadeniach APLEND, štartovací bonus 200 bodov na vašu najbližšiu rezerváciu pobytu a zľavovú poukážku v hodnote 5 eur do reštaurácií APLEND, ktorú vám poskytnú na recepcii pri nástupe na pobyt.