Čo ovplyvňuje lov medveďov?
Vedecké štúdie uvádzajú, že lov môže silne ovplyvniť niekoľko aspektov ekológie a správania voľne žijúcich živočíchov a že medvede prispôsobujú svoje správanie ako odpoveď na lov. Dlhodobé intenzívne prenasledovanie európskych medveďov je pravdepodobne jedným z hlavných dôvodov, prečo sú tieto šelmy v Európe voči ľuďom plachejšie v porovnaní s medveďmi v Severnej Amerike a Ázii. Aj dnes sa zdá, že medvede euroázijské sú voči ľuďom ostražitejšie v tých oblastiach, kde sa stále lovia.
Aké medvede by sa mali u nás likvidovať?
Dnes je situácia na Slovensku tak vážna, že v prvom rade treba odstraňovať medvede tam, kde spôsobujú problémy. Znamená to adresne zasiahnuť a odstrániť všetky jedince, ktoré spôsobujú škody a pre človeka môžu znamenať ohrozenie. Okrem zásahovým tímom vykonávaného „ochranného odstrelu“ medveďa v intravilánoch a ich blízkosti, sa vykonáva aj „krízový manažment“, čo znamená odstrel problémových medveďov poľovníkmi v extraviláne, na poľovnej ploche. Umožňuje ju dohoda o spolupráci na manažmente medveďa hnedého, ktorú uzatvorili Štátna ochrana prírody a poľovnícke organizácie.
Zostane medveď hnedý aj naďalej chráneným živočíchom?
Ministerstvo životného prostredia SR bude naďalej vyvíjať aktivity smerujúce k predloženiu žiadosti o preradenie medveďa hnedého z prílohy IV. do prílohy V. smernice o biotopoch, čo znamená presunutie z kategórie chráneného živočícha do kategórie druhu, ktorý možno na základe prírastku a premnoženia regulovať.
Čo predovšetkým, podľa vás, motivuje túto aktivitu?
Zvýšenie počtu stretov s medveďom a konfliktných situácií vplýva na kvalitu života ľudí. Premieta sa to aj do medziľudských vzťahov. Ľudia v oblastiach, ktoré sú postihnuté opakovanými návštevami medveďov, sa dožadujú regulácie počtu medveďov, pretože sa chcú cítiť bezpečne. Sú zúfalí, prichádzajú o úrodu, včelstvá a zvieratá, ktoré chovajú. Na Slovensku sú lokality s vysokým počtom konfliktných situácií a ľudia sú skutočne ohrozovaní medveďmi. Treba chrániť aj ľudí, nielen medveďa.
Nakoniec, zodpovedá tomu aj množstvo vyhlásení o mimoriadnej situácii v samospráve kvôli problémovým medveďom, ktorých sme boli svedkami v ostatných týždňoch. Spolupracuje samospráva pri týchto rozhodnutiach so zásahovými tímami medveďa hnedého?
Áno, členovia zásahových tímov sa zúčastňujú krízových štábov a spolupracujú s okresnými úradmi a samosprávami, ako aj poľovníckymi organizáciami, ktoré pôsobia v daných územiach na monitoringu medveďov.
Majú zásahové tímy v ponuke aj iné spôsoby – rady, odporučenia, ako pomôcť ľuďom, keď ich majetok či životy ohrozuje šelma?
Sú oblasti, ktoré ponúkajú medveďom dostatočné množstvo potravy. Najvážnejšia situácia je v oblastiach s vyššou hustotou medvedej populácie. Vysvetlím to na príklade. Každé územie ponúka pre medvede len obmedzené množstvo potravy a ak ju medvede spotrebujú, musia ju hľadať inde. Ak dôjdu prirodzené zdroje nachádzajúce sa v lese, medvede začnú potravu vyhľadávať v obciach a živiť sa tým, čo pestujú a chovajú ľudia. Toto je príklad mnohých obcí, v ktorých dnes členovia medvedieho tímu zasahujú.
Skúste konkrétnejšie…
Môžeme nástojiť na tom, aby si samosprávy zabezpečili komunálny odpad pred prístupom medveďa hnedého, aby si včelári oplotili včelstvá a chovatelia zabezpečili strážne psy. Ale proti zdravému rozumu by bolo žiadať ľudí žijúcich na vidieku, aby prestali chovať dobytok, hydinu a iné hospodárske zvieratá, nepestovali zeleninu o ovocie. A len z toho dôvodu, aby nepriťahovali medvede do svojej blízkosti.