mesto Kežmarok

Toto by ste v tomto mestečku pod Tatrami nečakali

Mesto Kežmarok, ktoré sa nachádza v regióne Spiš patrí medzi historické mestečká s bohatou kultúrnou základňou. V meste sa nachádzajú kultúrne pamiatky, ktoré sú pre toto mesto charakteristické. My sme sa na niekoľko z nich vybrali a zo samotnej atmosféry mesta sme boli milo prekvapení.

  1. Kežmarský hrad

Kežmarský hrad je jediným úplne zachovalým hradom na Spiši. Jeho dostupnosť je skvelá, dostanete sa sem priamo z Hlavného námestia po pešej zóne. Ak ste prišli do Kežmarku autom, tak zaparkovať môžete priamo pri vstupe do hradu. Expozície sú komentované a veľmi zaujímavé. Súčasťou prehliadky hradu je aj návšteva hradnej kaplnky a vyhliadkovej veže.

2. Nový evanjelický kostol (Červený kostol)

Červený kostol bol postavený v rokoch 1872 – 1894. Staviteľom tejto národnej kultúrnej pamiatky v Kežmarku je Viktor Lazary. Kostol bol vysvätený 2.12.1894. Samotná architektúra je v skutku fascinujúca. Strop kostola zdobia arabesky, vysoké okná a šesťcípe dávidovské hviezdy. Na oltári je očarujúca drevená socha vzkrieseného Krista s krížom. V celom kostole vládne presná symetria. Ak plánujete cestu do Kežmarku, tak Červený kostol je určite povinnou zastávkou.

3. Kežmarská radnica

Kežmarská radnica je doslova skvostom celého námestia. Prvá radnica sa nachádzala na jednej z najstarších ulíc mesta. Po okolnostiach v roku 1433 čiastočne vyhorela v roku 1461 vznikla nová gotická radnica. Ukončená je cimburím a na južnej strane je namaľovaný erb mesta Kežmarok. Nachádza sa priamo v strede námestia, a tak ju počas návštevy určite neprehliadnete.

Radnica mesta Kežmarok
Radnica mesta Kežmarok

4. Vyhliadka na mesto Kežmarok a Tatry

Súčasťou Kežmarského hradu je aj vyhliadková veža, ktorá vám ponúka krásny výhľad na Tatry. Za dobrého počasia je to naozaj pekný pohľad. Vytvoriť si tu môžete aj fotografiu, na ktorú budete dlho spomínať.

Mesto Kežmarok ponúka veľa zaujímavých aktivít. Preto, ak vám nepraje počasie na horách, navštívte toto podtatranské malebné mestečko.

Autorka titulnej fotografie: Ján Kučkovský

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien. https://donio.sk/preklad-cezhory