V múzeu prebieha úprava centrálnej diorámy

Pod strechou múzea čoskoro uvidíte tatranskú divočinu

V Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici sa realizuje úprava vnútornej centrálnej diorámy. Znížený komfort múzeum návštevníkom kompenzuje úpravou ceny vstupného. Ostatné expozície sú otvorené v obvyklom režime.

Rekonštrukcia centrálnej časti expozície Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici bola jeho dlhodobou ambíciou, keďže chce ponúkať návštevníkom modernú expozíciu a uchádzať sa tak o opakované prehliadky.  

„Po obnovení štyroch menších diorám sme začali začiatkom júla práce na časovo a finančne náročnejšom projekte centrálnej diorámy,“ informuje Nina Obžutová z komunikačného oddelenia TANAP-u a dodáva, že výsledkom má byť jedinečné dielo, ktoré má upútať návštevníka expozície ihneď po vstupe do múzea.

Nová dioráma bude predstavovať štyri ročné obdobia v tatranskej divočine
Nová dioráma bude predstavovať štyri ročné obdobia v tatranskej divočine. Autor fotografie: archív Múzea TANAP-u

Na projekt rekonštrukcie správa TANAP-u získala dotáciu z environmentálenho fondu a spoločne so spolufinancovaním z rozpočtu správy národného parku bude stáť približne 180 až 190 tisíc eur. Týka sa obnovy centrálnej diorámy na štvorcovom pôdoryse, ktorá po rekonštrukcii bude zahŕňať štyri diorámy pod vymodelovaným mohutným skalným previsom, do ktorého skúsený umelecký reštaurátor Tibor Kováč so svojím kolektívom zakomponoval ukážky zo života niektorých tatranských živočíchov. Vznikne tak čo najvernejšia simulácia života a dejov v extrémnych podmienkach tatranskej prírody počas všetkých štyroch ročných období. 

Rekonštrukcia je naplánovaná na jeden rok, nová centrálna dioráma by mala byť sprístupnená v júni 2025, teda pred budúcou letnou sezónou.

Sídlo Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici
Sídlo Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Autor fotografie: archív Múzea TANAP-u

V tomto období sú v expozícii Múzea TANAP-u iba čiastočné obmedzenia pri prehliadke a počas trvania stavebných a rekonštrukčných prác majú návštevníci možnosť využiť zľavnené vstupné o 30 percent oproti pôvodným cenám.

Autor titulnej fotografie: archív Múzea TANAP-u

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Preparátor zvierat Milan Kornajčík.

Kde končia zrazené tatranské zvieratá?

V štrnástom pokračovaní série našich podcastov S batohom cez hory venovanej povolaniam spojeným s Tatrami sme sa pozreli na nezvyčajnú profesiu, o ktorej ste doteraz možno ani nepočuli – preparátor zvierat.

V podcaste k tomuto povolaniu vychádzame z rozhovoru s Milanom Kornajčíkom. Preparátorstvu sa venuje prakticky celý život, v súčasnosti pracuje v Múzeu Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Môžete tu vidieť mnohé jeho práce, ale aj práce jeho niekoľkých predchodcov.

V Tatranskej Lomnici preparujú len tatranské zvieratá. Hlavne tie, ktoré zrazí auto, prípadne zahynú v lavíne, napríklad kamzíky. Naši mladí turisti Tánička a Vladko v podcaste oceňujú prácu preparátora zvierat, je podľa nich náročná. Človek musí byť nielen manuálne zručný a mať veľa vedomostí napríklad z oblasti biológie či chémie, ale musí si zvyknúť aj na také situácie ako je pitva zvieraťa.

Ako vnútro preparovaných zvierat sa dnes už používajú polyuretánové modely. Foto: Jaroslav Kizek.
Ako vnútro preparovaných zvierat sa dnes už používajú polyuretánové modely. Foto: Jaroslav Kizek.

Vo vnútri preparovaných zvierat sa dnes už nachádzajú moderné materiály – dvojzložková polyuretánová pena, ktorá sa prispôsobí, obrúsi a polohuje podľa pózy zvieraťa. Pri menších vtáčikoch sa však používa drevitá vlna, z ktorej sa modeluje telíčko. Ale funguje to aj tak, že preparátor kúpi hotový model a poskladá ho do polohy, akú potrebuje. Musí vedieť, kde bude model umiestnený, a podľa toho si ho prispôsobí – rozreže ho, otočí, olepí, ošetrí, potom zbrúsi a následne ide navrch vypracovaná koža. Z pôvodného zvieraťa ide na model len koža.

V Múzeu TANAP-u môžete vidieť inštalácie zvierat v rôznych situáciách, nazývajú ich diorámy. Podľa Milana Kornajčíka dnes ľudia oceňujú hlavne skutočnosť, keď vypreparované zvieratá vyzerajú najskutočnejšie, ako sa len dá. Oveľa viac sa dozviete v podcaste s názvom Chcel by som byť preparátorom zvierat.

Autor titulnej fotografie: Jaroslav Kizek.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Interiér Múzea TANAP-u

Múzejníci sa pripravujú na nepočujúcich a nevidiacich návštevníkov

Chcú ponúknuť prehliadku expozícií aj pre zdravotne hendikepovaných návštevníkov. V Múzeu Tatranského národného parku pripravujú v tomto roku projekt Informačná debarierizácia.

„Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici má v tomto roku v pláne informačnú debarierizáciu. Cieľom je sprístupniť výstavy pre nepočujúcich a ľudí s mentálnym postihnutím, rovnako aj pre nevidiacich a slabozrakých. Investícia má byť vo výške viac ako 41-tisíc eur,“ uvádza sa v správe TASR. Súvisí to s novými trendmi v environmentálne výchove, ktorá predpokladá využitie moderných technológií.

Múzeum sídli v objekte Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u pri Správe Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici a jeho expozície sa zameriavajú na prírodu a históriu Tatier, ale aj život a kultúru podtatranského ľudu v minulosti. Väčšia časť plochy múzea má bezbariérový prístup, do etnografickej expozícii v galérii sa dá dostať len po schodoch. Teraz múzeum pracuje na tom, aby dedičstvo TANAP-u bolo prístupné všetkým návštevníkom, aj tým so špeciálnymi potrebami.

Projekt Informačná debarierizácia  ráta  s využitím videí a virtuálnych sprievodcov s tlmočníkom v posunkovom jazyku, ale aj infotabuľami a materiálmi v Braillovom písme.

„V pláne je tiež zaviesť virtuálneho sprievodcu, ktorý by obsahoval 27 videí v posunkovom jazyku aj s titulkami. Súčasťou má byť tiež zážitková mapa piktogramov či s modelmi živočíchov, biotopov a neživej prírody,“ konštatuje TASR.

Správa dodáva, že pre nevidiacich alebo slabozrakých má múzeum v pláne inštaláciu reliéfnej mapy, ktorá bude popisovať rozmiestnenie expozícií. Doplnená bude aj o audio komentár a pomôcť by mal aj upravený dokumentárny film s posunkovým tlmočením pre nepočujúcich. Pridané budú tiež popisné tabule či Atlas rastlín v Braillovom písme.

Autor titulnej fotografie: Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici

Z filmu Horský vodca

Barabášov film Horský vodca premietnu v piatok v Múzeu TANAP-u

Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici začalo v tomto roku sériu podujatí venovaných zaujímavostiam veľhôr. V piatok – 16. februára – bude pokračovať premietaním Barabášovho filmu Horský vodca.

Sériu podujatí odštartovali tatranskí múzejníci v posledný januárový piatok v priestoroch infocentra prednáškou mykológa Maroša Peigera, ktorý hovoril o poznatkoch svojho výskumu v odľahlých a pre turistov aj neprístupných pralesoch národného parku.

Vzácna huba huykoralovec-jedlovy-Hericium-alpestre-Pers.
Vzácna tatranská huba huykoralovec-jedlovy-Hericium-alpestre-Pers. Autor fotografie: Maroš Peiger

Zajtra – 16. februára o 16.h – bude cyklus pokračovať premietnutím filmu dokumentaristu svetového mena Pavla Barabáša Horský vodca. Film zaujal už predminulý rok účastníkov valného zhromaždenia medzinárodnej organizácie horských vodcov z celého sveta, ktoré sa uskutočnilo v Starom Smokovci.  Zachytáva tradičné slovenské remeslo a jeho nositeľov na pozadí organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Autor na film preniesol nielen zmes slobody, dobrodružstva, ale aj nesmiernej zodpovednosti horských vodcov pri tom, ako pomáhajú sprostredkovať krásu hôr ľuďom, ktorí by ju bez ich asistencie nikdy nezažili. Film je oslavou jeden a pol storočia trvajúceho organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách.

Úspešnej „barabášovke“ porota predvlani na Medzinárodnom festivale horských filmov udelila Grand Prix a návštevníci festivalu Cenu divákov.  

Pavol Barabáš pri filmovaní v Tatrách
Pavol Barabáš pri filmovaní v Tatrách. Autor fotografie: z archívu Pavla Barabáša

Ak si chcete urobiť voľno na ďalšie podujatia tatranských múzejníkov, tak nezabudnite, že 15. marca bude v priestoroch Múzea TANAP-u prednáška známych vydavateľov literatúry o Tatrách manželov Bohušovcov na tému: 100 a 1 tatranských zaujímavostí, 19. apríla potom dostane opäť priestor film, opäť v réžii Pavla Baragáša Svetozár Stračina a 18. mája sa návštevníci veľhôr budú môcť tešiť na Noc múzeí a galérií. Ich program sa ešte dolaďuje.

Cestou na Bradavicu. Autor titulnej fotografie: Pavol Barabáš