Letná búrka sa blíži k Tatrám

Čo robiť, keď nás zastihne búrka?

Búrka je jeden z najkrajších prírodných úkazov. Ale aj najnebezpečnejších, a to hlavne v horách. Čo robiť, keď vás na túre zastihnú hromy a blesky? Tu je niekoľko užitočných rád.

Horskí záchranári tvrdia, že zažiť búrku vo vysokohorskom prostredí je jedno z najväčších rizík, aké môže človek podstúpiť. Preto pripomínajú, aby si každý návštevník hôr pred túrou naštudoval, aké počasie ho čaká a prispôsobil sa tomu, a to nielen oblečením a výbavou, ale hlavne správaním. Najlepšie je búrku nezažiť, túru odložiť a rešpektovať výstrahy pred búrkami.

Búrka nad Lomnickým štítom
Búrka nad Lomnickým štítom. Autor fotografie: Zuzana Bezáková

Čo robiť, ak nás predsa len na túre búrka prekvapí? Najlepšie, čo sa dá urobiť, je nepokračovať ďalej, zísť do doliny, schovať sa do chaty či najbližšieho auta, radia krajnú možnosť horskí záchranári. Ak nás blesky zastihnú v horách, je už neskoro. Schovať sa pod strom by bola chyba, to neodporúčajú. Lepším úkrytom je miesto pod úrovňou terénu, napríklad priekopa. Držte sa pri zemi čo najnižšie.

Ak je niekde v blízkosti les, radšej treba do neho zájsť hlbšie, nepostávať na jeho okraji. Treba odložiť ďalej od seba kovové predmety, aj turistické palice či dáždnik, dať sa do podrepu na izolačnú podložku alebo hoci aj batoh. Ak ide o skupinku turistov, netreba sa držať pohromade, ale ďalej od seba. A tiež chrániť si sluch.

Ďalšie dôležité upozornenia:

 1. Na túru choďte skoro ráno, búrky sa zvyčajne sformujú popoludní.
 2. Keď sa dostanete do úkrytu (chaty, auta…), preventívne vypnite elektronické zariadenia.
 3. Nezdržiavajte sa pri vysokých stromoch, stožiaroch, kovových reťaziach, plotoch či zábradliach.
 4. Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien.
 5. Pri ústupe pred búrkou nerobte veľké kroky, ruky držte pri tele, aby ste minimalizovali riziko krokového rozpätia. Nebežte.
 6. Ak máte smolu na krupobitie, chráňte si povrch hlavy taškou, batohom, rozprestretou bundou alebo aspoň rukami.
 7. Nezdržiavajte sa pri vodných plochách, nekúpte sa počas búrky.
 8. Netelefonujte mobilom, ak ste na bicykli, zosadnite.
 9. Naučte svoje deti, ako sa majú počas búrky správať.
Nad Malou a Veľkou Studenou dolinou zúri búrka
Nad Malou a Veľkou Studenou dolinou zúri búrka. Autor fotografie: Pavol Lihoťan

Koľko máte času na uchýlenie sa do bezpečia? Zistite to tak, že počet sekúnd, ktoré uplynú od blesku po zvuk hromu vynásobíte 330-timi. Číslo je odvodené od toho, že zvuk sa šíri pomalšie, rýchlosťou 330 m/s. Ak je čas medzi bleskom a hromom nižší ako 5 sekúnd, hrozí veľké nebezpečenstvo a treba využiť každú šancu na úkryt.

Ako pomôcť ľuďom zasiahnutým bleskom? Blesk zriedka spôsobuje ťažké popáleniny, smrť nastáva, ako pripomínajú záchranári, zastavením srdca a dýchania. Ak je postihnutá osoba pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká. Pomoc preto treba poskytnúť čo najskôr.

 1. Zistíme stav životných funkcií, dýchanie a činnosť srdca.
 2. Okamžite privoláme pomoc a začneme s oživovaním.
 3. Potom ošetríme prípadné rany a popáleniny.
 4. Vykonáme protišokové opatrenia.
 5. Do príchodu záchranky, postihnutého človeka neustále oživujeme a sledujeme stav základných životných funkcií.

Autor titulnej fotografie: Ján Hlavčo

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!

Stan si možno rozložiť aj pri útulni Ďurková

8 tipov na prenocovanie na hrebeni Nízkych Tatier

Stanovanie, bivakovanie či spanie „pod širákom“. Leto láka na vandrovku, plány na ňu kuje pri pivečku nejeden Slovák. Relax s relatívne bezcieľnym putovaním bez prísneho plánovania je topkou pre nejedného stresom unaveného človeka. A hoci sa môže zdať, že na takej vandrovke je všetko dovolené, nie je to tak. Najmä nie v národných parkoch.

Ako stvorené na bezcieľne, viacdenné dovolenkové putovanie sú najmä Nízke Tatry. Park s pestrým zastúpením rastlinstva, chránených zvierat, s nádhernými, dychberúcimi výhľadmi z končiarov je počas letnej sezóny hodne navštevovaným miestom. A prechod hrebeňom Nízkych Tatier je vytúženým predsavzatím nejedného turistu.

Aj takéto výhľady sa vám ponúknu počas potuliek hrebeňom Nízkych Tatier
Aj takéto výhľady sa vám ponúknu počas potuliek hrebeňom Nízkych Tatier. Autor fotografie: Jano Krchnavý

Čaká ho asi stovka kilometrov v nohách, asi 5 400 výškových metrov a medzitým niekoľko nocí bez ohľadu, či sa na hrebeňovku vydá z Telgártu alebo od Chopku, alebo či si vyberie výstup na hrebeň z inej lokality národného parku.

Koľko tých nocí bude, záleží od voľna, kondície, momentálneho rozhodnutia. To v prípade, že sa na hrebeňovku, ktorá je súčasťou červeno značenej Cesty SNP, vydáte s batohom a stanom na chrbte a bez rezervácie nocľahu na niektorej z chát či útulni. A keďže ľahšie sa kráča pripraveným, povedzme si, kde môžete počas nízkotatranskej hrebeňovky v stane prenocovať tak, aby ste neporušili návštevný poriadok národného parku.

 1. Predné sedlo – modrá turisticky značená trasa (TZT), 2610
 2. V sedle Andrejcová pri útulni – červená TZT 0801
 3. Sedlo Priehyba – červená TZT 0801
 4. Sedlo Ramža pri útulni – červená TZT 0801
 5. Sedlo Čertovica (pod chatou HZS alebo za objektom motorestu Čertovica)
 6. Ďurková v prípade naplnenia kapacity útulne – modrá TZT 2639, zelená TZT 5609
 7. Osada Magurka pri turistickej chate na Panskej lúke

8. Hriadeľské sedlo – červená TZT 0801

V Hriadeľskom sedle
V Hriadeľskom sedle. Autor fotografie: Linda Ondrejková

Isteže, na prenocovanie možno využiť aj služby ubytovacích zariadení na Čertovici, Chaty M. R. Štefánika a Kamennej chaty na Chopku. No jednorazové prenocovanie má svoje čaro, ale aj obmedzenia. Najmä v národnom parku, kde má táborenie prísne pravidlá a kde sa oheň môže rozložiť iba na vyhradených miestach.

Ak by ste potrebovali viac informácií, čo na hrebeňovke môžete, a čo už nie, informujte sa na Správach Národného parku Nízke Tatry v Banskej Bystrici, Liptovskom Hrádku či Brezne.

Možno padne otázka: A čo Vysoké Tatry. V návštevnom poriadku tohto národného parku sa iné možnosti vo vysokohorskom teréne ako oficiálne prenocovania na chatách či iných ubytovacích zariadeniach pre turistov nespomínajú.

Autor titulnej fotografie: Jano Krchnavý

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Hlasujte za podcast roka

Hlasujte za náš podcast S BATOHOM CEZ HORY v ankete podcast roka 2024. Podcast sa venuje Tatrám a všetkým témam s nimi spojenými. Učíme mladších, ale i starších láske k horám, ktorá je dnes veľmi dôležitá. Podporte nás v tejto významnej ankete a ukážte spoločne celému Slovensku, že na Tatrách záleží. 

Ako môžete hlasovať?

 1. Navštívte stránku https://bit.ly/podcast_roka_hlasovanie
 2. V kategórii Miláčik hlasujte za podcast S batohom cez hory
 3. V ostatných kategóriách môžete/nemusíte hlasovať
 4. Vyplňte meno a e-mailovú adresu
 5. Potvrďte svoj hlas cez e-mail

Ďakujeme veľmi pekne!