Z filmu Horský vodca

Barabášov film Horský vodca premietnu v piatok v Múzeu TANAP-u

Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici začalo v tomto roku sériu podujatí venovaných zaujímavostiam veľhôr. V piatok – 16. februára – bude pokračovať premietaním Barabášovho filmu Horský vodca.

Sériu podujatí odštartovali tatranskí múzejníci v posledný januárový piatok v priestoroch infocentra prednáškou mykológa Maroša Peigera, ktorý hovoril o poznatkoch svojho výskumu v odľahlých a pre turistov aj neprístupných pralesoch národného parku.

Vzácna huba huykoralovec-jedlovy-Hericium-alpestre-Pers.
Vzácna tatranská huba huykoralovec-jedlovy-Hericium-alpestre-Pers. Autor fotografie: Maroš Peiger

Zajtra – 16. februára o 16.h – bude cyklus pokračovať premietnutím filmu dokumentaristu svetového mena Pavla Barabáša Horský vodca. Film zaujal už predminulý rok účastníkov valného zhromaždenia medzinárodnej organizácie horských vodcov z celého sveta, ktoré sa uskutočnilo v Starom Smokovci.  Zachytáva tradičné slovenské remeslo a jeho nositeľov na pozadí organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Autor na film preniesol nielen zmes slobody, dobrodružstva, ale aj nesmiernej zodpovednosti horských vodcov pri tom, ako pomáhajú sprostredkovať krásu hôr ľuďom, ktorí by ju bez ich asistencie nikdy nezažili. Film je oslavou jeden a pol storočia trvajúceho organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách.

Úspešnej „barabášovke“ porota predvlani na Medzinárodnom festivale horských filmov udelila Grand Prix a návštevníci festivalu Cenu divákov.  

Pavol Barabáš pri filmovaní v Tatrách
Pavol Barabáš pri filmovaní v Tatrách. Autor fotografie: z archívu Pavla Barabáša

Ak si chcete urobiť voľno na ďalšie podujatia tatranských múzejníkov, tak nezabudnite, že 15. marca bude v priestoroch Múzea TANAP-u prednáška známych vydavateľov literatúry o Tatrách manželov Bohušovcov na tému: 100 a 1 tatranských zaujímavostí, 19. apríla potom dostane opäť priestor film, opäť v réžii Pavla Baragáša Svetozár Stračina a 18. mája sa návštevníci veľhôr budú môcť tešiť na Noc múzeí a galérií. Ich program sa ešte dolaďuje.

Cestou na Bradavicu. Autor titulnej fotografie: Pavol Barabáš

Poľská detektívka na Netflixe robí reklamu Tatrám

Poľská detektívka na Netflixe robí reklamu Tatrám

Svojrázny detektív Forst rieši sériu vrážd, ale kvôli svojmu prístupu sa dostane mimo službu. Temnému deju sekunduje príroda na poľskej i slovenskej strane Vysokých Tatier.

Krajina má v sérii svoju úlohu, divákov upúta od začiatku. Pohľady na veľhory sú neskutočné, takisto ako atmosféra tatranských lesov a štítov má v deji svoje miesto. Prácu kameramana Piotra Uznańského oceňuje odborná kritika aj množstvo komentárov od divákov na rôznych weboch a sociálnych sieťach.

Ide o príbeh, kde sa detektív Wiktor Forst snaží vyriešiť prípad viacerých brutálnych vrážd prepojených s minulosťou. Pre jeho prístup, s ktorým sa pustil do práce, ho postavili dočasne mimo službu. Pracuje ale ďalej na vlastnú päsť s pomocou novinárky Olgy Szrebskej.

Poľská detektívka na Netflixe robí reklamu Tatrám
Detektív Wiktor Forst sa snaží vyriešiť prípad viacerých brutálnych vrážd prepojených s minulosťou. Autor fotografie: Netflix

Sériu začali natáčať v októbri 2022 v Zakopanom, neskôr sa presunuli do Nového Targu, Varšavy, nakrúcalo sa aj na slovenskej časti Vysokých Tatier. Streamovacia služba Netflix ju zverejnila 11. januára tohto roku.

Okrem diváckeho zážitku, ktorý určite ocenia hlavne fanúšikovia severských kriminálok, môže tento seriál prispieť aj k podpore cestovného ruchu na poľskej i slovenskej strane Tatier. Skutočné prírodné prostredie tu funguje skvele, dotvára atmosféru, často až hrôzostrašnú.

Poľská detektívka na Netflixe robí reklamu Tatrám
Krajina má v sérii svoju úlohu, divákov upúta od začiatku. Autor fotografie: Netflix

Zaujímavosťou môže byť aj skutočnosť, že vrchol Lomnického štítu použili tvorcovia seriálu ako miesto, kde sa niektorí zástupcovia vyššej vrstvy spoločnosti oddávajú rôznym druhom radovánok.

Priaznivé recenzie má táto séria nielen z Poľska, Slovenska a Česka, ale aj z Veľkej Británie či z USA, kde tiež oceňujú nádhernú tatranskú prírodu a scenériu kopcov. Dva týždne po svojom zverejnení bol Detektív Forst na druhom mieste v rebríčku neanglickej televíznej produkcie na Netflixe s takmer 5 miliónmi pozretí.

Autor titulnej fotografie: Netflix