Po nešťastí v Monkovej doline v júli a uzavretí tamojšieho turisticky značeného chodníka sa pripravuje spustenie jeho náhrady. Sprístupniť by sa mal koncom augusta.
Monkova dolina je po prudkom lejaku 11. júla zničená. „Turisticky značený chodník (červený) v Monkovej doline od Hotela Magura po Kopské sedlo a v doline Bieleho potoka (zelený) zo Strednice po rázcestie Monkova dolina – pod Ptošovskými turňami sú z dôvodu veľkého poškodenia nepriechodné a do odvolania uzavreté!“ zdôrazňuje informácia Správy Tatranského národného parku, ktorú zverejnila krátko po nešťastí.
Jedenásteho júla tu padlo v dvoch vlnách obrovské množstvo zrážok. „Jedna vlna, potom krátka pauza, a potom znova. To bol lejak, akoby vedro prevrátil, do toho vietor,“ hovorí predseda Urbariátu Ždiar Štefan Olekšák pre Denník N. Tento urbariát spravuje územie, kde sa stala katastrofa.
„Keď sa pozrieme na Belianky, tak vidíme, kde všade tie odtrhy boli. Síce menšie, ale aj s kosodrevinou. Nastrhávalo nám aj medzi Havranom a Ždiarskou vidlou,“ pokračuje predseda.
Silná búrka v oblasti Belianskych Tatier bola ničivá, jej epicentrom bola práve Monkova dolina.
„Vplyvom intenzívnych zrážok sa v krátkom čase spod vrcholu Žľabiny uvoľnil bahnotok alebo aj „murový prúd“ tvorený vodou, jemnými časticami a úlomkami hornín až do veľkosti blokov. V spodnej časti doliny táto zmes spolu so strhnutými stromami a vegetáciou vrazila do turistického prístrešku,“ konštatuje Stredisko lavínovej prevencie vo svojej analýze.
Pod prístreškom sa v tom čase pred búrkou ukrývalo šestnásť turistov. Sila vodnej lavíny bola taká prudká, že prístrešok zvalila a posunula o niekoľko desiatok metrov ďalej. Bohužiaľ, dve osoby zahynuli, masa ich úplne zasypala, ďalší boli zranení. Búrka začala niekoľko minút pred dvanástou a trvala vyše hodiny.
„Úhrn zrážok v 6 km vzdialenej Tatranskej Javorine dosiahol len 9 mm, no podľa analýzy meteorologického modelu INCA a najmä podľa radarových záberov SHMÚ dosiahli zrážky v centrálnej časti Belianskych Tatier viac ako 80 mm/hod !!!,“ konštatuje Stredisko lavínovej prevencie.
V tejto situácii sa ukázala veľká solidarita ľudí. Okrem Horskej záchrannej služby a Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby na miesto okamžite vyrazili aj pilčíci z obce Ždiar, dobrovoľní hasiči a dobrovoľní horskí záchranári.
„Práve vďaka rýchlemu a efektívnemu konaniu pilčíkov, ktorí dobre poznajú túto lokalitu, sa podarilo ľudí dostať na miesto, odkiaľ ich bolo možné evakuovať. Pilčíci taktiež pomohli uvoľniť v hustom poraste plochu pre manipuláciu pod vrtuľníkom a umožnili evakuáciu osôb, ktorým na mieste pomoc poskytli záchranné zložky. Išlo o mimoriadne náročný zásah, ktorý si vyžadoval aj vysokú mieru odvahy a nasadenia,“ uvádza TANAP.
Uzavretie lokality pre turistický ruch neznamená, že nad ním zodpovední zlomili palicu. Zničený turistický chodník Monkovou dolinou sa nachádza na súkromných pozemkoch urbárov v obciach Ždiar a Spišská Belá. Po opadnutí vody priestor zmonitorovali a začalo sa s prácami, ktoré smerujú k návratu turistov do tejto lokality.
Obec Ždiar zriadila aj transparentný účet, je verejne prístupný, môžu naň prispievať fyzické i právnické osoby, ak sa rozhodnú pomôcť pri obnove turistického chodníka do Belianskych Tatier.
Za necelý mesiac sa v tomto území urobil kus práce. Pre turistov sa pripravuje obchádzková trasa po poľovníckom chodníku, ktorý bolo treba vyčistiť od suchých stromov a na niektorých miestach aj rozšíriť.
„Dokončiť treba ešte jednu tretinu plánovaného obchádzkového úseku,“ povedal nám starosta Ždiaru Pavel Bekeš. Ždiarčania pri tom pracujú v spolupráci s TANAP-om, ktorý je správcom chodníka. „Koncom augusta by mal byť sprístupnený s výhľadom, že toto riešenie, čo sa týka prechodu Monkovou dolinou, bude pravdepodobne trvalé,“ uzavrel starosta.
Autor titulnej fotografie: TANAP
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.