Bude mrznúť a snežiť, pribaliť treba turistické mačky

Bude mrznúť a snežiť, pribaliť treba turistické mačky

Horská záchranná služba zmiernila stupeň lavínového nebezpečenstva v celej oblasti Tatier zo stupňa tri na dvojku. Vo výške nad 1 500 metrov n. m. majú byť mínusové teploty a očakáva sa aj sneženie.

Po víchrici začiatkom tohto týždňa sa počasie v celej oblasti Tatier upokojilo. Horskí záchranári znížili stupeň lavínového nebezpečenstva z trojky na dvojku, teda na mierne. No aj napriek tomu odporúčajú mať vo výbave pri pohybe v horskom teréne turistické mačky, paličky alebo cepín. Terén sa môže následkom sneženia a mínusových teplôt, ktoré sa očakávajú vo výške nad 1 500 metrov n. m., meniť.

Stále platí nepoužívať v zimnom období úsek chodníka magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka)! V Západných Tatrách treba rátať so zlou priechodnosťou niektorých turisticky značených chodníkov, čo sa vzťahuje aj na Nízke Tatry. Tam Horská záchranná služba niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenila, nemusia sa preto zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Tatry miestami skúša mohutná víchrica až orkán

Tatry miestami skúša mohutná víchrica až orkán

Mimoriadne silný vietor, výdatné snehové zrážky a tretí stupeň lavínového nebezpečenstva – to je v skratke aktuálne počasie v Tatrách. Pred jeho dôsledkami vystríha aj Horská záchranná služba.

V celej oblasti Vysokých, Západných a Nízkych Tatier platí tretí stupeň, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo a pre silný vietor platí výstraha tretieho stupňa. V polohách nad 1 500 m sa ojedinele v nárazoch predpovedá až mohutná víchrica a orkán. Očakávajú sa tiež výdatné snehové zrážky, preto horskí záchranári odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Aktuálne počasie v Tatrách

Za zvýšené lavínové nebezpečenstvo môže otepľovanie

Horskí záchranári  vydali výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom v celej oblasti Tatier. Z dvojky sa zvýšilo na trojku. Spôsobilo ho otepľovanie.

Naše veľhory môžu byť v týchto dňoch pre nepoučiteľných návštevníkov nebezpečné. Momentálne platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a horskí záchranári odporúčajú pohyb v horskom teréne iba s turistickými mačkami, paličkami alebo cepínom.

Hlavným lavínovým problémom je v Tatrách teraz mokrý sneh. Pretrvávajúce teplo spôsobilo, že snehová prikrývka sa premočila, čo znížilo jej súdržnosť. Najbližšie dni nebude mrznúť ani v noci, preto bude lavínové nebezpečenstvo pretrvávať. Najviac opatrní by mali byť tí návštevníci Tatier, ktorí sa budú pohybovať na južných a slnečných svahoch.

 

Skalnatá chata

Skalnatá chata je chatou príbehov

FOTO: Vladimír Ambróz

A asi je to pravda. S každou chatou sa spája množstvo historiek a príbehov, táto však stojí na svojom mieste už skoro 180 rokov a pôsobili tu viaceré osobnosti spojené s našimi veľhorami. Stačí spomenúť legendárneho vysokohorského chatára a nosiča Laca Kulangu, ktorý nosil zásoby a vybavenie na chaty viac ako polstoročie.

Tento kráľ tatranských nosičov zniesol zo Skalnatej chaty na stanicu Štart náklad ťažký 211 kilogramov, čo sa považuje za nosičský rekord. Chatu nájdete v strede Skalnatej doliny, vedie okolo nej známa turistická trasa Tatranská magistrála. Turisti poznajú typický nenápadný tvar Skalnatej chaty, akoby chcela splynúť s okolitou prírodou, kameňmi a balvanmi okolo. Idú tadeto turistické chodníky k Skalnatému plesu, Malej a Veľkej Studenej doline i k Zelenému plesu.

Päť minút od chaty je stanica sedačkovej lanovky z Tatranskej Lomnice. Je to aj miesto, odkiaľ sa môžete vyviezť na Lomnický štít, ale túto jazdu si treba dopredu rezervovať. Okolo prechádza aj najvyššie položená a najdlhšia tatranská zjazdovka z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice, meria 12 kilometrov. Vysokohorské turistické chodníky v Tatrách sú do polovice júna uzavreté, na Skalnatú chatu sa však dostanete celoročne.

Ak chcete ráno vyraziť z domu a večer sa vrátiť, je to dobrý tip. Zaparkovať sa dá v Tatranskej Lomnici na verejnom parkovisku pri stanici lanovky na Skalnaté pleso. Potom záleží na vás, či sa vyveziete lanovkou alebo absolvujete trasu peši. Z Tatranskej Lomnice by ste to mali po zelenej značke zvládnuť za necelé štyri hodiny. Ak sa rozhodnete pre lanovku, budete párkrát prestupovať, ale dá sa takto vyviesť až k Skalnatému plesu, odkiaľ je to na Skalnatú chatu už len asi 10 minút.

Ak vyrazíte zo Starého Smokovca, na Skalnaté pleso sa dostanete po červenej značke. Najprv na Hrebienok, odtiaľ na Zamkovského chatu a potom po magistrále.

Pri Skalnatej chate je terasa, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať neskutočné výhľady na okolitú krajinu. Vzhľadom na to, že výstup sem sa považuje za stredne náročnú túru, vyhľadávajú ju všetky vekové kategórie, pokojne môžete vyraziť aj s deťmi. Pre skúsených turistov je východiskovým bodom na ďalšie túry.

Do hôr s cepínom a turistickými mačkami

Do hôr s cepínom a turistickými mačkami

Teplé jarné počasie láka turistov do našich veľhôr. Stále v nich ale platí mierne lavínové nebezpečenstvo a horskí záchranári odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín.

Ak sa chystáte v týchto dňoch do Tatier, pribaľte si so sebou aj turistické mačky, paličky alebo cepín. Oceníte to na túrach aj po značených chodníkoch. Horská záchranná služba dôrazne neodporúča vo Vysokých Tatrách používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka), namiesto neho odporúča bezpečnú alternatívu zelený turisticky značený chodník (TCHZ). Na hrebeňoch Vysokých Tatier sa vytvorili preveje.

V celej oblasti Tatier je stále vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. Turistom dávajú záchranári do pozornosti informáciu, že v Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dolina Borovianky  zle značený a treba rátať pre popadané stromy s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú pre popadané stromy ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horskí záchranári ďalej upozorňujú turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Z Ďurkovej uvidíte niekoľko pohorí

Z Ďurkovej uvidíte niekoľko pohorí

FOTO: Ján Hablak

Pri tipoch na skialpinistické trasy sa tentoraz presunieme zo Západných do Nízkych Tatier. Konkrétne na vrch Ďurková nad obcou Jasenie asi 20 kilometrov severozápadne od Brezna. Pri peknom počasí a dobrej viditeľnosti si z nej môžete naplno vychutnať kruhový výhľad, okrem okolitých Nízkych Tatier aj na Západné Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Veľkú i Malú Fatru, ale aj na Veporské a Štiavnické vrchy.

Východiskovým bodom skialpovej trasy je osada Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča v okrese Liptovský Mikuláš, a dá sa v nej zaparkovať. Pri doprave sem upozorníme na skutočnosť, že autobusom sa do osady nedostanete. Treba ísť autom z Partizánskej Ľupče alebo Liptovskej Lúžnej po nie veľmi kvalitnej ceste. Na druhej strane je výhodou, že tu nestretnete „masy“ turistov.

Spodná časť výstupu ide lesom, ktorý postupne redne. Treba dať pozor na vyčnievajúce konáre a korene, o ktoré sa dá potknúť. Následný výšľap na hrebeň po modrej značke je dosť strmý, počas troch kilometrov prekonáte 600 výškových metrov, ku jeho koncu sa napojíte na žltú značku na Zámostskú hoľu.

Z nej je to už len mierne stúpanie po červenej na vrchol. Známa útulňa Ďurková je odtiaľto asi 100 výškových metrov pod hrebeňom, dá sa tam po ceste odbočiť a občerstviť sa. Zjazd späť do osady Magurka nie je z hľadiska lavín veľmi nebezpečný. Nie je však vhodný pre úplných začiatočníkov, nachádza sa v neupravenom teréne, ktorý môže byť v jarných mesiacoch zľadovatený.

Pri zjazde ideme najprv po hrebeni s miernym sklonom, smerom na sever vojdeme postupne do lesa a späť do osady. Ostatné žľaby z Ďurkovej smerom do doliny Viedenka sú oveľa nebezpečnejšie, čo sa týka lavín. Celá trasa tam aj späť meria 8 kilometrov, má prevýšenie 790 metrov, zvládnuť by ste ju mali za tri hodiny. Potrebná je lavínová výbava, ak to podmienky vyžadujú, treba si zobrať mačky a cepín. Aj v tomto prípade nezabudnite sledovať aktuálnu predpoveď počasia a lavínovú situáciu.

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Chodníky v celej oblasti Tatier sú po predchádzajúcom odmäku a ochladení zamrznuté a šmykľavé. Iba miestami je na povrchu nový sneh. Na túry si treba pribaliť turistické mačky, paličky alebo cepín. Takto znie aktuálne odporučenie Horskej záchrannej služby.
V našich najvyšších horách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo a Horská záchranná služba dôrazne odporúča zobrať si do terénu zimnú výbavu. Chodníky sú totiž po tohtotýždňovom odmäku a následnom ochladení pokryté ľadom. Hrozí pošmyknutie. Hrebene sú sfúkané do tvrdého až ľadového podkladu.

Horskí záchranári obzvlášť upozorňujú návštevníkov Nízkych Tatier, že vo freeride zónach a žľaboch sa striedajú zľadovatené úseky s nafúkanými snehovými vankúšmi, ktoré môžu predstavovať zvýšené nebezpečenstvo pre lyžiarov a snoubordistov. Odporúčajú preto dôkladne zvážiť pohyb v takomto teréne.

Aktuálne v Tatrách.

Vietor môže mať v nárazoch až silu víchrice

Pre Vysoké a Západné Tatry zmenila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na tretí, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Upozorňuje tiež na výskyt vetra, ktorý v nárazoch na hrebeňoch môže mať silu silnej až mohutnej víchrice.

Zvýšený stupeň lavínového nebezpečenstva a silná až mohutná víchrica – toto sú Vysoké a Západné Tatry dnes.  Vo Vysokých Tatrách predstavuje výška nového snehu od 30 do 60 cm, horskí záchranári upozorňujú na obtiažnosť pešieho pohybu v horách. Dôrazne neodporúčajú používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Na hrebeňoch sú preveje.

V Nízkych Tatrách naďalej platí mierne lavínové nebezpečenstvo, teda druhý stupeň, ale aj v tomto horstve treba rátať na hrebeňoch miestami s veľmi silným vetrom.

Návštevníci našich veľhôr by mali rátať so silným vetrom. Dnes večer môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 135 km/h.

Tatranské radovánky majú sprievodcu – silný vietor

Návštevníci našich veľhôr by mali rátať so silným vetrom. Dnes večer môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až do 135 km/h. 

Silný vietor, ale aj stále hroziace nebezpečenstvo pádu lavín sú dva najdôležitejšie faktory, ktoré treba zohľadniť pri víkendových plánoch v celej oblasti Tatier. Odhaduje sa, že v krátkodobo môže sila vetra dosiahnuť až rýchlosť do 135 km/h, takže riskantné rozhodnutia súvisiace s pohybom vo voľnom teréne nemusia dopadnúť šťastne. Stále platí druhý stupeň, teda mierne lavínové nebezpečenstvo.

Vo Vysokých Tatrách horskí záchranári dôrazne neodporúčajú používať úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso červená značka. Bezpečnou alternatívou je zelený turisticky značený chodník (TZCH). Výška nového snehu predstavuje od 30 do 60 cm, ktorý je na peší pohyb fyzicky veľmi náročný. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Osobitné upozornenia platia aj v Západných Tatrách. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách okrem silného vetra Horská záchranná služba upozorňuje na popadané stromy a ťažkú priechodnosť červeného TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červeného TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré trasy v horstve boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Horskí záchranári naďalej varujú pred pohybom vo voľnom teréne

Horskí záchranári naďalej varujú pred pohybom vo voľnom teréne

V celej oblasti Tatier znížila Horská záchranná služba stupeň lavínového nebezpečenstva na dvojku, teda na mierne. Pády lavín ale hrozia i naďalej, záchranári varujú pred pohybom vo voľnom teréne.

Plánovanie aktivít na blížiaci sa víkend preto treba podriadiť tomuto varovaniu. Vo Vysokých Tatrách je od 30 do 60 cm nového snehu, ktorý je na pešie zdolávanie veľmi náročný. Na hrebeňoch hôr sú preveje, ktoré hrozia aj samovoľným pádom. Podobne je to aj v Západných Tatrách. Počas soboty sa aj tu očakávajú nízke teploty vzduchu. Čo sa týka turisticky značených chodníkov, tak zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre množstvo popadaných stromov a zarastanie krami. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách treba čakať od 20 do 50 cm nového snehu. Aj tu platí opatrnosť pri plánovaní túr. Pohyb aj na značených chodníkoch je fyzický veľmi náročný, hrozí únava a vyčerpanie.