Cieľom stavebných prác bolo zasanovať a zastabilizovať zosuv v poškodenom úseku cesty. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Spevnili svah, skončili dopravné obmedzenia

Nebezpečný zosuv na ceste II/537 medzi obcami Vyšné Hágy a Nová Polianka je minulosťou. Cestári stavebné práce, počas ktorých bolo treba zasanovať a zastabilizovať svah, ukončili v piatok minulého týždňa.

Mimoriadna situácia na ceste II/537 v úseku Vyšné Hágy – Nová Polianka trvala od pondelka 5. augusta. Vyhlásilo ju Mesto Vysoké Tatry po zistení zosuvu svahu v tomto úseku, pričom ihneď začalo riešiť opravu so Správou a údržbou ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK). Od toho dňa bola doprava v tomto úseku obmedzená, vedená obojsmerne v jednom jazdnom pruhu, regulovaná prenosným dopravným značením a svetelnou signalizáciou.

Dĺžka sanácie svahu predstavovala 35 metrov. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.
Dĺžka sanácie svahu predstavovala 35 metrov. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Približne mesiac trvala cestárom náprava. „Cieľom stavebných prác bolo zasanovať a zastabilizovať zosuv formou vybudovania priťažovacej lavice v päte násypu použitím prefabrikovanej oceľovej konštrukcie,“ uvádzajú cestári.

Situáciu bolo treba urýchlene riešiť aj pre bezpečnosť cestujúcich na železnici. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.
Situáciu bolo treba urýchlene riešiť aj pre bezpečnosť cestujúcich na železnici. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Dodávajú, že sanácia mala dĺžku 35 metrov a výška priťažovacej lavice 3,85 metra. Prešovský samosprávny kraj sanáciu a stabilizáciu zosuvu financoval sumou 197 tisíc eur. Súbežne s ukončením stavebných prác došlo v tomto úseku aj k zrušeniu dopravných obmedzení.

Detail stavebného riešenia zosuvu poškodenej cesty. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.
Detail stavebného riešenia zosuvu poškodenej cesty. Foto: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Autor titulnej fotografie: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Osada začala vyrastať krátko po druhej svetovej vojne podľa projektov známeho architekta Milana M. Harminca z Bratislavy a od roku 1956 slúži ako vojenská liečebňa tuberkulózy respiračných chorôb.

Nová Polianka so značkou architekta Harminca

Osada začala vyrastať krátko po druhej svetovej vojne podľa projektov známeho architekta Milana M. Harminca z Bratislavy a od roku 1956 slúži ako vojenská liečebňa tuberkulózy  respiračných chorôb.

Je najmladšou tatranskou osadou. Vznikla okolo vojenského liečebného ústavu, ktorý dal charakter jej rozvoju. Nemožno hovoriť o veľkom rozvoji, lebo osada nie je východiskom pre turistické aktivity, nemá ubytovacie, ani stravovacie zariadenia, od začiatku sa formovala striktne ako moderná vojenská liečebňa. Neďaleko osady je lokalita Danielov dom, ktorá je jedným z centier ochrany prírody v strednej časti Vysokých Tatier. Pôvodne tu stále poľovnícka chata Daniela Rolanda Diergardta, ktorý tu v rokoch 1898 – 1929 vlastnil okolité lesy.

Ak by ste Novú Polianku chceli nájsť, leží na úbočiach Gerlachovského štítu, približne na polceste medzi Vyšnými Hágami a Tatranskou Poliankou, v katastri Starého Smokovca. Cyklisti ju poznajú možno lepšie, lebo cez ňu prechádza cyklotrasa do Štôle. Základný kameň prvého objektu bol položený v roku 1952, liečebný ústav ako základ osady má v rodnom liste rok 1956.

Raritou osady bol plavecko-rekreačný bazén s vyhrievanou vodou, ktorý bol umiestnený v nadmorskej výške 1 060 m n. m. pod holým nebom a bol súčasťou materskej školy v areáli liečebného domu, ale bez prístupnosti verejnosti.

Pred pár rokmi sa Ministerstvo obrany SR rozhodlo pre veľkú rekonštrukciu liečebne s cieľom vrátiť historické klimatické kúpele rekreácii vojakov, ale aj civilnej verejnosti.  Kultúrnu pamiatku revitalizovala spoločnosť Horezza s cieľom špecializovať ju na poskytovanie liečby nešpecifických chorôb najmä dýchacích ciest. Zrekonštruovaný bývalý vojenský ústav na liečbu pľúcnych chorôb sa stal súčasťou siete hotelov Granit. Po komplexnej prestavbe a modernizácii, vrátane služieb nadobudol štatút klimatických kúpeľov.

Do Novej Polianky sa tak vrátil život, rekreanti ocenia možnosti turistiky, cyklisticky, bežkovania, môžu holdovať skialpinizmu alebo prechádzkam a kochať sa výhľadmi na končiare hôr. Blízko je Starý i Nový Smokovec alebo aj Štrbské pleso, presun za ďalšími atrakciami Vysokých Tatier je nekomplikovaný. Hotel disponuje aj zdravotným úsekom s lekárom, fyzioterapeutom a mnohými procedúrami. Stráviť čas možno aj v Retro kine.

A ak budete na dovolenke s deťmi, nezabudnite si pozrieť Pedal Planet – Galériu šliapacích autíčok, ktorá je súčasťou Novej Polianky. Jedna z najväčších súkromných zbierok šliapacích autíčok v Európe obsahuje viac ako 110 exponátov.