publisher_2022_b0fbc10a-0d7a-455c-813d-4950d8945a56

V Tatrách už počítajte aj so snehom

Je to viac ako mesiac, čo zaznamenali v našich veľhorách prvý sneh v nadchádzajúcej zimnej sezóne. Bolo to ešte pred polovicou septembra na Lomnickom štíte. Aj keď v tom období sme mali stále astronomické leto, na tomto vrchu namerali podľa stránky imeteo.sk počas niektorých nocí teplotu až -6 stupňov Celzia.

Foto: Rafał Raczyński

Už vtedy meteorológovia predpovedali, že sneženie môžeme v Tatrách očakávať aj v ďalších dňoch. Okrem toho treba počítať na hrebeňoch s prudkým vetrom až víchricami. Dôležité je sledovať informácie meteorológov alebo horských záchranárov. Podľa aktuálnej správy Horskej záchrannej služby platí výstraha pred snehom a ľadom vo vysokých polohách nad 1 800 metrov. Tu už sa nachádza snehová pokrývka, jej hrúbka stúpa s pribúdajúcou nadmorskou výškou. Veľký pozor treba dávať aj na to, že v žľaboch a terénnych depresiách môže byť nafúkaný sneh vysoký aj viac ako 40 centimetrov.

V nižších polohách v mestách a obciach máme v týchto dňoch krásne babie leto, ale ak sa chystáte na niektorú z vyšších vysokohorských chát, tak určite nezabudnite na kvalitnú obuv. Je to základ úspešného výletu do hôr a v Tatrách to platí dvojnásobne. Kvalitné turistické topánky vám pomôžu vyšliapať na vrchol a späť v zdraví a pohodlí. Naša redakcia odporúča turistické topánky od slovenskej značky BOSP, ktoré sú vybavené 3 a 4-vrstvovými podšívkami s membránou, ktorá je trvalo nepremokavá.

Nájdete ich TU: https://bosp.sk/produkt/ural-pro-grizzly

Obzvlášť to platí, ak plánujete ešte počas tejto sezóny navštíviť Chatu pod Rysmi v nadmorskej výške 2 250 metrov nad morom. Tú zatvoria už o pár dní, konkrétne od 1. novembra tu bude platiť zimná uzávera až do polovice júna budúceho roku. Už v týchto dňoch je tu súvislá snehová pokrývka. Podľa fotografií, ktoré pridávajú návštevníci chaty na sociálne siete, je vidieť tvrdý sneh na chodníkoch v jej okolí, ale aj priamo na terase. Okolité štíty sú snehom akoby posypané, je ho už celkom dosť.

Podľa webovej stránky chatapodrysmi.com je chodník od Popradského plesa na Rysy čiastočne pod snehom, hlavne úsek Žabie plesá – Rysy. Sneh na chodníkoch je tvrdý, cez deň kašovitý. Potrebné sú protišmykové návleky – nesmeky, výrazne uľahčia pohyb na tomto nebezpečnom povrchu.

Medzi ďalšie najvyššie položené chaty u nás patria: Téryho chata (2 015 m n. m.), Kamenná chata pod Chopkom (2 000 m n. m.), Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) a Chata pod Soliskom (1 840 m n. m.). Tieto budú otvorené pre turistov aj počas zimnej uzávery. Práve túry na vysokohorské chaty patria v zime medzi najobľúbenejšie ciele milovníkov hôr.