Snežné psy 2024

Snežné psy 2024: Pod Lomničákom bude exkimácky víkend

Ilustračné foto: Stanislav Madzin

Budú vyhrabávať ľudí spod snehu, zažijú expedíciu od pólu k pólu, uvidia psíky súťažiť, zahrajú si lavínové hry. Toto a ešte mnoho ďalších atrakcií zažijú návštevníci tradičného podujatia Snežné psy 2024 v Tatranskej Lomnici už počas tohto víkendu.

Pod rozprávkovým Lomnickým štítom rozohrajú už počas tejto soboty a nedele (10. a 11. februára) svojho hry i povinnosti snežné psy. Jedinečné podujatie, ktoré sa každý rok teší veľkému návštevníckemu záujmu, sa uskutoční priam v Tatranskej Lomnici v areáli Maxilandu vedľa Apresski baru.  

Snežné psy 2024

Ilustračné foto: Stanislav Madzin

A aký bude eskimácky víkend zábavy pod Lomničákom? Plný zábavy, súťaží, atrakcií pre deti i dospelých, a to všetko v spoločnosti najlepších priateľov človeka. Vtiahnu vás do športového zápolenia, ale aj života na severnom póle. Pripravené sú rozprávky, vystúpenia psíkov, lavínové hry, expedičné výpravy do zákutí ľadovej krajiny a tiež výprava od póla k pólu so zábavnými úlohami.

Veľkou atrakciou dvojdňového podujatia bude aj ukážka horských záchranárov, ktorí pošlú lavínové psy priamo do akcie. So svojimi psovodmi sa budú snažiť vypátrať a následne aj oslobodiť „obeť“, ktorá uviazla pod lavínou. Príďte sa presvedčiť, či sa im to podarí.  V Tatranskej Lomnici vás čaká naozaj zaujímavý víkend.

Počasie ovplyvní športové aktivity v Tatrách

Tatry počas víkendu zaleje dážď, športové aktivity poznačí vietor a ľad

Ilustračné foto: Andrea

Ak počas víkendu plánujete športové aktivity v Tatrách, treba sa pripraviť na dážď. Pršať bude v celej oblasti, vyhlásené je aj mierne lavínové nebezpečenstvo a horskí záchranári varujú pred silným vetrom, snehom a ľadom.

Už dnes – v piatok 9. 2., sa na horách očakáva výskyt vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť až 135 km/h, teda silu víchrice. V celej oblasti Tatier hrozí na chodníkoch nebezpečenstvo úrazu, lebo povrch snehu je tvrdý až zľadovatený. Ak sa rozhodnete pre turistiku, nevyhnutná je kompletná zimná výstroj.

Varovanie platí aj na víkendové dni, keď sa vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách navyše aj rozprší.  Ako uvádza Horská záchranná služba na svojom webovom portáli, platiť bude mierne lavínové nebezpečenstvo a aktuálne sú aj výstrahy pred vetrom a ľadom.  

Na Hrebienku

Turistov a lyžiarov štípe mráz, treba sa pripraviť aj na silný vietor

Ilustračné foto: Ľuboš Popovič

Konečne je nad končiarmi slnečno. No citeľne sa ochladilo a lyžiarov a turistov dnes v Tatrách štípe mráz.  Treba sa pripraviť aj na silný vietor. Horskí záchranári vystríhajú pred miernym lavínovým nebezpečenstvom.

Dnes je v Tatrách krásna zima a ak ste v našich veľhorách na dovolenke, slniečka si užijete aj v stredu. Vo všetkých strediskách sú teploty pod nulou, nad pásmom lesa klesli vo Vysokých Tatrách až na mínus 12 stupňov Celzia a v Nízkych Tatrách na mínus osem.

Vo štvrtok sa teplota vyšplhá k nule a mierne nad nulu a zamračí sa. Dnes sa na horách nad 1 500 m očakáva výskyt vetra, ktorý krátkodobo v nárazoch dosiahne rýchlosť až 135 km/h.

Horská záchranná služba vyhlásila výstrahu pred miernym lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom, snehom a ľadom. Ten sa nachádza na turistických chodníkoch nad pásmom kosodreviny a každá neopatrnosť môže znamenať nepríjemný úraz. Preto si na turistiku treba zobrať kompletný zimný výstroj.

Modry chodnik v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez Cerlu do Červeného Klaštora je tažko priechodný.  Vyhnúť sa treba aj spojnici Hrebienok – Rainerova chata, časť chodníka poškodil zosuv skál.

Darina Sloviaková

Záchranári varujú pred ľadom a snehom na turistických chodníkoch

Ilustračné foto: Darina Sloviaková

Finále prázdnin  bude v Tatrách poznačené výstrahami pred lavínami, silným vetrom a snehom a ľadom na chodníkoch i zjazdovkách. V sobotu a v nedeľu pribudne nová snehová perina.

Horská záchranná služba pred nadchádzajúcim víkendom vyhlásila výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom, silným vetrom a upozorňuje tiež na sneh a ľad na turistických chodníkoch a lyžiarskych zjazdovkách, ktoré môžu byť zdrojom úrazov. Očakáva sa aj výskyt vetra, ktorý môže miestami a krátkodobo dosiahnuť až rýchlosť 110 až 135 m/s, čo je už sila víchrice.

V sobotu a nedeľu sa má nad Tatrami rozprestrieť nová snehová perina. Snežiť bude vo Vysokých i Západných Tatrách, v nedeľu sa zrážky v Nízkych Tatrách zmenia na dážď.  Teploty sa v strediskách  budú pohybovať v plusových hodnotách tesne nad nulou, resp. až do mínus štyroch stupňov Celzia.

Nad pásmom kosodreviny bude chladnejšie, sneh je tam na povrchu chodníkov  miestami tvrdý vyfúkaný zľadovatený, čo predstavuje nebezpečenstvo úrazu.

Aj vzhľadom na očakávaný vývoj počasia Horská záchranná služba odporúča, aby si návštevníci veľhôr zobrali na turistiku kompletný zimný výstroj. Na svojej stránke uvádza tiež, že chata Plesnivec je čiastočne uzatvorená, jej prevádzka sa zúžila na víkendy. Horskí záchranári vystríhajú tiež pred vstupom na chodník z Hrebienka na Rainerovu chatu, jedna jeho časť je strhnutá a hrozí ďalší zosuv. Odporúčajú obchádzku spodným chodník okolo Bilíkovej chaty. Ťažko priechodný je tiež modrý chodník v Pieninskom národnom parku z Lesnice cez Cerlu do Červeného Kláštora.

V Západných Tatrách  je zle značený a ťažko priechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné)  a strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier  sa nachádza množstvo nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín. Pre popadané stromy  sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Juraj Surgoš

Športové plány treba v Tatrách prispôsobiť víchrici i riziku lavín

Ilustračné foto: Juraj Surgoš

Tatry budú usmoklené, s mokrým snehom a ľadom na zjazdovkách a turistických chodníkoch. Prázdninujúce rodiny musia rátať s miernym lavínovým nebezpečenstvom, ale aj silným vetrom.

Takmer do konca tohto týždňa budú Tatry zamračené a dovolenkujúci návštevníci veľhôr nezažijú slnko, ale zamračenú oblohu, občas sneh a dážď. Horskí záchranári vyhlásili výstrahu pre miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom. Najmä dnes – v utorok 2. januára – sa na horách očakáva miestami výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo rýchlosť až 135 km/h, čo je už sila víchrice.

Turisti a skialpinisti by mali svoje športové plány prispôsobiť tomuto počasiu. Potrebný je kompletný zimný výstroj, lebo nad pásmom kosodreviny je povrch snehu tvrdý a vyfúkaný, každá neopatrnosť znamená riziko úrazu. Stále platí, že Chata Plesnivec je čiastočné uzatvorená, základný servis poskytuje iba počas víkendov. Zakázaný je aj prechod po chodníku z Hrebienka na Rainerovu chatu, kde došlo pred časom k zosunu skál.   

Horskí záchranári upozorňujú, že v Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách má v stredu a štvrtok snežiť, platia výstrahy pred miernym lavínovým nebezpečenstvom a silným vetrom, ktorý miestami naberie silu víchrice. V severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, tu hrozí až zvýšené nebezpečenstvo lavín.

Roháčska dolina

Sneh, ľad, šmykľavo. Toto bude víkendová tatranská realita

Lyžiari, turisti a skialpinisti od piatku do nedele zažijú v Tatrách hádam všetky druhy premenlivého počasia.  Treba mu prispôsobiť športové plány, výbavu a vyzbrojiť sa toleranciou na svahoch i chodníkoch.

Vo všetkých strediskách je dnes slnečno, teploty nad nulou, odmäk, no s metrami nadmorskej výšky sa terén mení. Terén na svahoch i chodníkoch je zľadovatený a vyžaduje opatrnosť a toleranciu. Horskí záchranári vyhlásili mierny stupeň lavínového nebezpečenstva, no varujú pred dôsledkami nového sneženia a ľadu, ktoré sú predpokladom úrazov, a to predovšetkým nad pásmom kosodreviny. Na turistiku preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj. V sobotu má vo Vysokých Tatrách snežiť, v Západných Tatrách pršať.

V Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) zle značený, s obmedzenou priechodnosťou pre popadané stromy. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách horskí záchranári upozorňujú na nebezpečenstvo na severných žľaboch centrálneho hrebeňa, kde sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín. Pre popadané stromy sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Roháčska dolina. Ilustračné foto: Nikolas Reguly

Zlatý týždeň v Tatrách

Zlatý týždeň je síce zaliaty slnkom, no hrozia lavíny

Včera sa v Tatrách začal zlatý týždeň, ktorý na svojom začiatku zaleje aj slnko. Po štedrom dni docestovali návštevníci na silvestrovské pobyty, zjazdovky budú tieto dni plné lyžiarov a na chodníky vstúpi viac turistov ako po iné dni. Horskí záchranári varujú pred lavínami, vyhlásili tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.

V stredu a štvrtok budú Tatry zaliate slnkom, až v piatok slnko miestami zatienia oblaky. Ak by mrzlo, bolo by to počasie ako lusk, stvorené na predsilvestrovské a prázdninové pobyty. No rovnako ako na celom Slovensku aj v tatranských strediskách je teplo. Najmä vo štvrtok sa teploty vyšplhajú vysoko nad nulu – až do 10 stupňov Celzia. V ten istý deň budú plusové teploty aj v nadmorskej výške okolo 2 500 metrov nad morom. V piatok sa už začne ochladzovať.

Zlatý týždeň v Tatrách je charakteristický množstvom návštevníkov, medzi ktorými sú prázdninujúce rodiny, ale aj ľudia, ktorí si prišli do veľhôr užiť Silvestra. Zjazdovky i chodníky prežívajú zaťažkávaciu skúšku, horskí záchranári varujú pred úrazmi.

Zajtra v horách nad pásmom lesa miestami očakáva silný vietor, ktorý krátkodobo môže dosiahnuť  rýchlosť 90 až 105 km/h, čo je sila silnej až mohutnej víchrice. Horská záchranná služba aktuálne vyhlásila tretí, zvýšený stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Upozorňuje, že na chodníkoch sa nachádza súvislá vrstva nového snehu, v západnej časti Vysokých Tatier nad 30 cm a v Západných Tatrách až 50 cm. Nad pásmom kosodreviny je povrch snehu vyfúkaný, zľadovatený a hrozí nebezpečenstvo úrazu. Preto sa na turistike žiada kompletný zimný výstroj.  V Západných a Nízkych Tatrách bude veterno a môže aj snežiť.  

Horskí záchranári tiež upozorňujú, že v severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, hrozí zvýšené nebezpečenstvo lavín

Na Hrebienku

Na Hrebienku. Foto: Ľuboš Popovič

Michal Sosnicki

Sviatky v Tatrách budú biele, pribudne nová snehová perina

Tatry budú zasnežené. Od piatku do nedele má v celej oblasti pribudnúť výdatná snehová perina. Kto sa chystá na vianočné sviatky pod končiare veľhôr, užije si pravú zimu.

Najskôr pár slov o počasí. Meteorológovia hlásia na najbližšie tri dni pre oblasť Tatier výdatné sneženie, v Nízkych Tatrách sa v nedeľu zrážky premenia na dážď. Aj teploty budú príjemné – vo Vysokých Tatrách v závislosti od nadmorskej výšky od mínus tri do mínus štrnásť stupňov Celzia, v Západných a Nízkych Tatrách o stupeň-dva „teplejšie“.

Horskí záchranári vydali výstrahu iba pred malým lavínovým nebezpečenstvom, no pre piatok upozorňujú na zosilnenie západné vetra, ktorý bude vo vysokých polohách presahovať rýchlosť 25 metrov/s. Na svojom webovom portáli Horská záchranná služba tiež uvádza, že na chodníkoch sa nachádza súvislá vrstva ľadu a ubitého snehu, hrozí riziko pošmyknutia. Preto odporúča zimnú turistickú výstroj. Stále platí zákaz používania turistického chodníka z Hrebienka na Rainerovu chatu, lebo pred časom sa na časť chodníka zosunuli skaly. Obísť sa to dá spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

Je tu aj upozornenie pre Západné Tatry. Zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Horskí záchranári tiež upozorňujú turistov, že v severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu a hrozí tu zvýšené nebezpečenstvo lavín. Pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený TZCH z Ludrovej na Salatín.

Ilustračné foto: Dušan Dulovič

Turistov vo veľhorách budú počas víkendu obmedzovať výstrahy

Víkend v Tatrách bude turistom priať. Dnes je v celej oblasti slnečno, v sobotu sa síce zamračí, ale pršať či snežiť nebude a v nedeľu pribudne na končiaroch i v strediskách nový sneh. Aktivity turistov, ale obmedzujú výstrahy Horskej záchrannej služby.

Najdôležitejšou je výstraha pred miernym lavínovým nebezpečenstvom. Na chodníkoch je súvislá vrstva nového snehu, treba sa vystríhať pošmyknutiu. Horskí záchranári odporúčajú zimnú turistickú výstroj, v ktorej nemôže chýbať pevná obuv, turistické mačky, paličky alebo cepín.

Vyhnite sa trase z Hrebienka na Rainerovu chatu

Počas víkendov je otvorená aj Chata Plesnivec, ktorá má do leta obmedzenú prevádzku a za Hrebienkom je strhnutá časť chodníka smerom na Rainerovu chatu, na ktorom hrozí ďalší zosuv, kritické miesto je možno obísť dolným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

V Západných Tatrách sú niektoré chodníky ťažko priechodné

Platí, že v Západných Tatrách má zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) obmedzenú priechodnosť pre popadané stromy, strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Nebezpečné sú lavíny, v Nízkych Tatrách obzvlášť

Na severných žľaboch centrálneho hrebeňa Nízkych Tatier, ako uvádza portál Horskej záchrannej služby,  sa nachádza veľké množstvo nafúkaného nestabilného snehu, hrozí zvýšené nebezpečenstvo lavín. Pre popadané stromy sú ťažko priechodné červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoré turistické trasy, upozorňujú horskí záchranári, boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Počasie sa cez zmení každý deň

Dôležité je ešte pripomenúť, že počasie sa bude v Tatrách meniť. Dnes je slnečno, v sobotu sa zamračí  a v nedeľu bude v celej oblasti snežiť. Teploty sa budú v strediskách pohybovať od nuly až do mínus tri a nad hranicou lesa od mínus päť do mínus sedem stupňov Celzia.  

Ilustračné foto:  Dušan Dulovič

Pri Štrbskom plese

V sobotu dážď, v nedeľu nový sneh a bude citeľne chladnejšie

Pre celú oblasť Tatier vyhlásila Horská záchranná služba mierne lavínové nebezpečenstvo. Počasie sa cez víkend prudko zmení. Kým dnes sa v strediskách teploty pohybujú v plusových hodnotách, v nedeľu udrú mrazy.

Dnes je v Tatrách vcelku príjemné počasie, ktoré pri túrach ovplyvňuje iba výstraha mierneho lavínového nebezpečenstva. Zajtra sa ale rozprší, ak plánujete výlet, musíte rátať s dažďom, rozmočeným, miestami zľadovateným terénom na turistických chodníkoch. Takže si to vyžaduje zimnú výbavu. V nedeľu sa zase rozsneží a poriadne prituhne. Vo Vysokých Tatrách v pásme okolo 2 500 m nad morom bude mínus 14 až mínus 15 stupňov Celzia, v strediskách sa teploty budú pohybovať okolo mínus 4 stupne Celzia.  

Ilustračné foto: Eva Danišová