Chalani Riško a Petrík na kameni na Prednom Solisku.

Tip na nenáročnú túru v Tatrách, ktorú zvládnu aj menšie deti

Prázdniny sú predo dvermi a s nimi aj čas, kedy treba pripraviť pre svoje ratolesti nejaký nevšedný zaujímavý program. Čo tak túra na Predné Solisko?

Tento vrch patrí medzi tatranské dvojtisícovky a poskytuje nádherné výhľady na okolitú scenériu kopcov, ale aj na Furkotskú a Mlynickú dolinu či Nízke Tatry. Napriek tomu, že Predné Solisko patrí medzi vrchy vyššie ako 2 000 metrov (presne 2 117 m n. m.), túru naň zvládnu aj rodiny s menšími deťmi.

My sme vyrazili zo Štrbského plesa lanovkou na Solisko. Odtiaľ sme pokračovali po červenej značke na Predné Solisko, smerovník ukazoval, že by nám to malo trvať hodinu. Začali sme v pásme kosodreviny, ktorá postupne mizla a zostali len skaly. Je už síce horúce leto, ale po ceste sme ešte videli fľaky snehu, dalo sa aj poguľovať. Pocitovo bolo teplo, ale keď zafúkal vietor, museli sme si obliecť bundy.

Pohľad na lanovku okolitú krajinu zo Soliska. Foto: Monika Janigová.
Pohľad na lanovku okolitú krajinu zo Soliska. Foto: Monika Janigová.

Ako na mnohých iných miestach v našich veľhorách, aj tu zvykne fúkať silný vietor. Kamene na ceste však boli teplé. Akonáhle vyšlo slnko, bundy sme vyzliekali a išli len v krátkych tričkách. Na túre sme boli vo štvrtok a stretli sme viacero rodín s menšími deťmi, školské zájazdy, aj seniorov. Hore na kopci je kríž, výhľad je naozaj fantastický, napríklad na Kriváň z druhej strany, tak ako ho nepoznáme.

Naspäť sa dá ísť buď po tej istej ceste na Štrbské pleso alebo Furkotskou dolinou. My sme si vybrali druhú možnosť. S 11-ročnými chlapcami Peťkom a Riškom sme to zvládli bez problémov, skákali ako kamzíčatá. Absolvovali to aj omnoho menšie deti, ktoré sme stretli. Odskočili sme si aj k Chate pod Soliskom, kde sme sa trochu občerstvili, a pokračoval nadol.

Chata pod Soliskom. Foto: Monika Janigová.
Chata pod Soliskom. Foto: Monika Janigová.

Z Furkotskej doliny k rozcestníku na Škutnastú poľanu, odtiaľto sa dá ísť k Wahlenbergovmu plesu a na Bystrú lávku, sú to dve hodiny. My sme však pokračovali na Štrbské pleso, čo trvá asi hodinu a pol. Išli sme po kamenistom chodníku, ale aj veľmi pekným tienistým lesom, ktorý dobre chladil.

Na rozcestí Pod Furkotou sme sa dozvedeli, že na Štrbské pleso to máme po červenej značke asi polhodinku. Cestou nás sprevádzal krásny zurčiaci potok ozdobený veľkými balvanmi. Zdalo sa nám, že sme túto poslednú časť prešli za oveľa kratší čas ako bolo napísané na tabuľke.

Rozcestník na Škutnastej poľane. Foto: Monika Janigová.
Rozcestník na Škutnastej poľane. Foto: Monika Janigová.

Zhrnutie túry:
Zo Štrbského plesa hore lanovkou na Solisko – po červenej značke hodinu na Predné Solisko – odtiaľ k Chate pod Soliskom – cestou späť do Furkotskej doliny – od rozcestníka Pod Furkotou na Štrbské pleso.

Riško a Petrík po návrate na Štrbské pleso. Foto: Monika Janigová.
Riško a Petrík po návrate na Štrbské pleso. Foto: Monika Janigová.

Autorka titulnej fotografie:  Monika Janigová.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.

Štrbské pleso je východiskovým bodom viacerých vysokohorských túr.

Kde zaparkujete na Štrbskom plese a koľko vás to bude stáť

Štrbské pleso je pre mnohých návštevníkov akousi „vstupnou bránou“ do Vysokých Tatier. Je to začiatočný bod viacerých vysokohorských túr či výletov. Ak však cestujete autom, jednou z prvých vecí, ktorú musíte riešiť, je parkovanie.

Ak nemáte parkovanie zahrnuté v rámci svojho pobytu v niektorom z hotelov či penziónov, ktoré majú svoje parkovacie plochy určené len pre hostí, k dispozícii máte niekoľko verejných parkovísk. Podľa stránky strba.sk je kapacitne najväčšie Centrálne parkovisko, kam sa zmestí 350 áut. Za osobné auto tu za deň zaplatíte 10 eur, autobusy a karavany 20 eur za deň.

Takú istú sumu za osobné auto zaplatíte aj na parkovisku pri vstupe na Štrbské pleso pri penzióne Pleso, tu je však kapacita len 45 áut. Na parkovisko pri predajných stánkoch vojde 70 áut, tu sme parkovali počas týždňa aj my. Premávku na parkovisku usmerňovali dvaja zamestnanci označení v oranžových vestách. Priamo vám ukážu miesto, kam máte zaparkovať. Dali nám parkovací lístok, za ktorý sme zaplatili 10 eur. Nechali sme si ho za predným sklom auta, po návrate z túry sme už len odišli.

Štrbské pleso je východiskovým bodom viacerých vysokohorských túr. Foto: Monika Janigová.
Štrbské pleso je východiskovým bodom viacerých vysokohorských túr. Foto: Monika Janigová.

Na iných parkoviskách na Štrbskom plese sa okrem zamestnancov stretnete aj s automatmi, ktoré vydávajú parkovacie lístky, za ktoré pri odchode zaplatíte.

Počas letnej sezóny sú na Štrbskom plese k dispozícii aj dočasné – sezónne parkoviská. Ak sú otvorené, riaďte sa pokynmi obsluhy. Pri Novom Štrbskom plese je parkovisko pre 100 áut, za deň zaplatíte 10 eur. Takú istú sumu dáte za parkovanie na komunikácii smerom na FIS, je tam miesto pre 30 áut.

Parkovať sa dá aj na ďalších komunikáciách. Smerom na Popradské pleso sa zmestí 50 áut a 10 autobusov, za auto zaplatíte za celý deň 5,50 eura. Zaparkovať sa dá aj na komunikácii k bývalému Liečebnému domu Helios a na miestnej ceste od odbočky k Heliosu na spodné parkovisko, vojde sem 100 áut, platí sa tiež 10 eur.
Zdroj: strba.sk, strbskepleso.sk.

Autorka titulnej fotografie:  Monika Janigová.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas.