Ilustračné foto: Takéto pohľady sa vám otvoria z Hornej nádrže elektrárne. Foto: mkreo
Prečerpávacia Vodná elektráreň Čierny Váh patrí k top industriálnym stavbám Slovenska a cestu k nej si môžete vychutnať aj zo sedla bicykla. Tí, čo tam boli, sa zhodujú v tom, že trasy, ktoré k nej vedú, a cieľ, ktorý dosiahnu, patria medzi cyklistické lahôdky. Ochutnajte ju napríklad už tento víkend.
K nádržiam vodnej elektrárne vedie niekoľko cyklotrás, rozdiel medzi nimi je v nástupnom mieste, dĺžke či prekonávaní prevýšenia. Rovnaké sú ale nádherné a neopakovateľné výhľady na Vysoké a Nízke Tatry a takmer celý Liptov.
Aj pre rodiny s malými deťmi
Začneme tou najmenej náročnou, vhodnou aj pre rodiny s deťmi. Je značená z Kráľovej Lehoty, veľmi strmých je iba posledných 100 metrov trasy. Oddýchnuť si môžete v jej polovici v altánku uprostred lesa. Použiť možno horské i trekingové bicykle. Trasa: Kráľova Lehota – Svarín – Čierny Váh (Horná nádrž) a späť po rovnakej trase meria 26 km, prekonávate prevýšenie okolo 500 m.
Štartuje sa pri železničnej stanici, pokračovať treba po červenej cyklotrase do lokality Svarín. Odbočíte doľava na Hornú nádrž. Vybrať sa tam treba za slnečného počasia, iba vtedy vás za námahu odmení výhľad na Vysoké Tatry a Liptov, aký sa každý deň nevidí.
Pohľad na Kriváň z Hornej nádrže elektrárne. Foto: Alenka Tomanová
Z Kráľovej Lehoty je dostupná aj Dolná nádrž, a to cez Svarín po Liptovskej magistrále. Dostanete sa k nej asi po hodinke bicyklovania, pričom prekonáte prevýšenie iba 148 m. Stačiť vám bude cestný bicykel.
Vytrvalci budú najlepšie odmenení
Pre vytrvalcov ponúkame trasu: Tatranská Štrba – Štrba – Šuňava – Biely Potok – Benkovo – Čierny Váh (Dolná nádrž) – Svarín – Čierny Váh (Horná nádrž) – Svarín – Kráľová Lehota. Potrebujete na ňu asi 4,5 hodiny jazdy, prešľapete 48 km. Vedie tichým a krásnym prostredím na hranici Národného parku Nízke Tatry, z veľkej časti aj po telese bývalej Považskej lesnej železnice. Až do roku 1976 slúžila na prepravu dreva a lesných robotníkov. Dolina Čierneho Váhu a priľahlé dolinky sú stále popretkávané jej trasami, no iba jej časť slúži cyklistom.
A práve tá je možno najčarovnejším miestom spomínanej cyklotrasy. Je to krásny úsek, ktorý vedie po štrkovej lesnej ceste nad kaňonom Čierneho Váhu. V týchto miestach sa nachádza kostol, zvonica a Múzeum Považskej lesnej železnice. Stojí za to zastaviť sa tu a vychutnať si nostalgiu minulých čias. Fanúšikom histórie slovenských železníc ale odporúčame navštíviť hlavnú expozíciu tejto železnice, ktorá sa nachádza v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Sú tam aj vozne a rušne, ktoré kedysi premávali dolinou Čierneho Váhu.
Ale to je už iný tip na výlet. Vráťme sa do Tatranskej Štrby a pripomeňme, že podstatná časť cyklotrasy vedie dolu kopcom, čo sa tak ľahko inde nezopakuje. „Stupáky“ zažijete až v úsekoch, keď sa budete blížiť k nádržiam vodnej elektrárne.
Po trase k nádržiam sa cykloturisti môžu zastaviť pri informáciách o elektrárni, faune i flóre tohto územia. Foto: mkreo
Z Východnej k Čiernemu Váhu si dáte do tela
A teraz niečo pre cyklistov, ktorí si chcú dať do tela. Im odporúčame stredne ťažkú trasu z Východnej. Sadnúť treba na MTB a pripraviť sa na prekonanie prevýšenia 641 m. Výlet bude trvať 4 hodiny.
Začína sa pri amfiteátri vo Východnej, vedie k rybníku, potom popod železnicu na lesnú cestičku, ktorá kopíruje železničnú trať. Neskôr sa zabočí vľavo a začne stúpať. Prejdete okolo posedov a ak večer budete mať čas, trpezlivosť a šťastie, môžete z nich pozorovať lesnú zver. Vráťme sa ale na bicykel, lebo treba dávať pozor. Trasa sa začne kľukatiť lesom až vás privedie na asfaltovú cestu, zabočíte vľavo a stúpate až k vodnej nádrži. Odmenou za námahu vám bude výhľad na celý Liptov, ale aj Chočské vrchy v diaľke, uvidíte i Nízke Tatry a vpravo aj Západné a Vysoké Tatry. Paráda!
Toto je dôležité
Podľa toho, ktorú z trás si vyberiete, nájdete aj vhodné občerstvenie – v Kráľovej Lehote, v rodinnom penzióne Larion s wi-fi prepojením, v obciach Štrba, Šuňava i Východná. Dôležité je uvedomiť si, že k nádržiam je zakázané jazdiť autom, parkovať môžete vo všetkých východiskových obciach, ale aj napríklad vo Svaríne. Dobrým výberom je aj vlak či autobus, spomínané obce majú dobré dopravné prepojenie.
Vodná elektráreň – čarovná i unikátna
A teraz pár informácií o Prečerpávacej vodnej elektrárni Čierny Váh. Je našou najväčšou prečerpávacou elektrárňou, svojím výkonom 735 MW aj najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Stavali ju v rokoch 1978 – 1982 a je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Vodná stavba pozostáva z dvoch nádrží, nachádza sa v nadmorskej výške 1161,70 metrov s objemom 3,88 miliónov m3.
Z Hornej nádrže sa voda dopraví tlakovým potrubím v horskom masíve do elektrárne. Tá sa spolu s Dolnou nádržou nachádza v Národnom parku Nízke Tatry. Elektráreň do plnej prevádzky nabehne a plný výkon do siete dodá za rekordných 70 sekúnd. Celý objem vody z Hornej nádrže dokáže spracovať za 5,5 hodín. Následne sa voda z Dolnej nádrže prečerpáva do Hornej tým istým potrubím, pričom prekonáva takmer polkilometrový výškový rozdiel. Na prečerpanie podľa potreby odoberie elektrinu zo siete za 100 až 180 sekúnd.
Čierny Váh má nezastupiteľnú úlohu v energetike pre reguláciu odchýlok v sieti a zabezpečenie stability energetickej sústavy. Dokáže „uložiť“ až takmer 4 tisíc megawatthodín energie, teda približne toľko, koľko za rok spotrebuje vyše 1 300 domácností. (Ilustračné foto: Norbert Klukovský)