Bude mrznúť a snežiť, pribaliť treba turistické mačky

Bude mrznúť a snežiť, pribaliť treba turistické mačky

Horská záchranná služba zmiernila stupeň lavínového nebezpečenstva v celej oblasti Tatier zo stupňa tri na dvojku. Vo výške nad 1 500 metrov n. m. majú byť mínusové teploty a očakáva sa aj sneženie.

Po víchrici začiatkom tohto týždňa sa počasie v celej oblasti Tatier upokojilo. Horskí záchranári znížili stupeň lavínového nebezpečenstva z trojky na dvojku, teda na mierne. No aj napriek tomu odporúčajú mať vo výbave pri pohybe v horskom teréne turistické mačky, paličky alebo cepín. Terén sa môže následkom sneženia a mínusových teplôt, ktoré sa očakávajú vo výške nad 1 500 metrov n. m., meniť.

Stále platí nepoužívať v zimnom období úsek chodníka magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka)! V Západných Tatrách treba rátať so zlou priechodnosťou niektorých turisticky značených chodníkov, čo sa vzťahuje aj na Nízke Tatry. Tam Horská záchranná služba niektoré turistické trasy pre schodnosť pozmenila, nemusia sa preto zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Tatry miestami skúša mohutná víchrica až orkán

Tatry miestami skúša mohutná víchrica až orkán

Mimoriadne silný vietor, výdatné snehové zrážky a tretí stupeň lavínového nebezpečenstva – to je v skratke aktuálne počasie v Tatrách. Pred jeho dôsledkami vystríha aj Horská záchranná služba.

V celej oblasti Vysokých, Západných a Nízkych Tatier platí tretí stupeň, teda zvýšené lavínové nebezpečenstvo a pre silný vietor platí výstraha tretieho stupňa. V polohách nad 1 500 m sa ojedinele v nárazoch predpovedá až mohutná víchrica a orkán. Očakávajú sa tiež výdatné snehové zrážky, preto horskí záchranári odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje.

Aktuálne počasie v Tatrách

Za zvýšené lavínové nebezpečenstvo môže otepľovanie

Horskí záchranári  vydali výstrahu pred zvýšeným lavínovým nebezpečenstvom v celej oblasti Tatier. Z dvojky sa zvýšilo na trojku. Spôsobilo ho otepľovanie.

Naše veľhory môžu byť v týchto dňoch pre nepoučiteľných návštevníkov nebezpečné. Momentálne platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a horskí záchranári odporúčajú pohyb v horskom teréne iba s turistickými mačkami, paličkami alebo cepínom.

Hlavným lavínovým problémom je v Tatrách teraz mokrý sneh. Pretrvávajúce teplo spôsobilo, že snehová prikrývka sa premočila, čo znížilo jej súdržnosť. Najbližšie dni nebude mrznúť ani v noci, preto bude lavínové nebezpečenstvo pretrvávať. Najviac opatrní by mali byť tí návštevníci Tatier, ktorí sa budú pohybovať na južných a slnečných svahoch.

 

Skalnatá chata

Skalnatá chata je chatou príbehov

FOTO: Vladimír Ambróz

A asi je to pravda. S každou chatou sa spája množstvo historiek a príbehov, táto však stojí na svojom mieste už skoro 180 rokov a pôsobili tu viaceré osobnosti spojené s našimi veľhorami. Stačí spomenúť legendárneho vysokohorského chatára a nosiča Laca Kulangu, ktorý nosil zásoby a vybavenie na chaty viac ako polstoročie.

Tento kráľ tatranských nosičov zniesol zo Skalnatej chaty na stanicu Štart náklad ťažký 211 kilogramov, čo sa považuje za nosičský rekord. Chatu nájdete v strede Skalnatej doliny, vedie okolo nej známa turistická trasa Tatranská magistrála. Turisti poznajú typický nenápadný tvar Skalnatej chaty, akoby chcela splynúť s okolitou prírodou, kameňmi a balvanmi okolo. Idú tadeto turistické chodníky k Skalnatému plesu, Malej a Veľkej Studenej doline i k Zelenému plesu.

Päť minút od chaty je stanica sedačkovej lanovky z Tatranskej Lomnice. Je to aj miesto, odkiaľ sa môžete vyviezť na Lomnický štít, ale túto jazdu si treba dopredu rezervovať. Okolo prechádza aj najvyššie položená a najdlhšia tatranská zjazdovka z Lomnického sedla do Tatranskej Lomnice, meria 12 kilometrov. Vysokohorské turistické chodníky v Tatrách sú do polovice júna uzavreté, na Skalnatú chatu sa však dostanete celoročne.

Ak chcete ráno vyraziť z domu a večer sa vrátiť, je to dobrý tip. Zaparkovať sa dá v Tatranskej Lomnici na verejnom parkovisku pri stanici lanovky na Skalnaté pleso. Potom záleží na vás, či sa vyveziete lanovkou alebo absolvujete trasu peši. Z Tatranskej Lomnice by ste to mali po zelenej značke zvládnuť za necelé štyri hodiny. Ak sa rozhodnete pre lanovku, budete párkrát prestupovať, ale dá sa takto vyviesť až k Skalnatému plesu, odkiaľ je to na Skalnatú chatu už len asi 10 minút.

Ak vyrazíte zo Starého Smokovca, na Skalnaté pleso sa dostanete po červenej značke. Najprv na Hrebienok, odtiaľ na Zamkovského chatu a potom po magistrále.

Pri Skalnatej chate je terasa, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať neskutočné výhľady na okolitú krajinu. Vzhľadom na to, že výstup sem sa považuje za stredne náročnú túru, vyhľadávajú ju všetky vekové kategórie, pokojne môžete vyraziť aj s deťmi. Pre skúsených turistov je východiskovým bodom na ďalšie túry.

Do hôr s cepínom a turistickými mačkami

Do hôr s cepínom a turistickými mačkami

Teplé jarné počasie láka turistov do našich veľhôr. Stále v nich ale platí mierne lavínové nebezpečenstvo a horskí záchranári odporúčajú mať vo výbave turistické mačky, paličky alebo cepín.

Ak sa chystáte v týchto dňoch do Tatier, pribaľte si so sebou aj turistické mačky, paličky alebo cepín. Oceníte to na túrach aj po značených chodníkoch. Horská záchranná služba dôrazne neodporúča vo Vysokých Tatrách používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso (červená značka), namiesto neho odporúča bezpečnú alternatívu zelený turisticky značený chodník (TCHZ). Na hrebeňoch Vysokých Tatier sa vytvorili preveje.

V celej oblasti Tatier je stále vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo. Turistom dávajú záchranári do pozornosti informáciu, že v Západných Tatrách je zelený TZCH Svorad – Špania – Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dolina Borovianky  zle značený a treba rátať pre popadané stromy s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

V Nízkych Tatrách sú pre popadané stromy ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Horskí záchranári ďalej upozorňujú turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Z Ďurkovej uvidíte niekoľko pohorí

Z Ďurkovej uvidíte niekoľko pohorí

FOTO: Ján Hablak

Pri tipoch na skialpinistické trasy sa tentoraz presunieme zo Západných do Nízkych Tatier. Konkrétne na vrch Ďurková nad obcou Jasenie asi 20 kilometrov severozápadne od Brezna. Pri peknom počasí a dobrej viditeľnosti si z nej môžete naplno vychutnať kruhový výhľad, okrem okolitých Nízkych Tatier aj na Západné Tatry, Chočské vrchy, Oravskú Maguru, Veľkú i Malú Fatru, ale aj na Veporské a Štiavnické vrchy.

Východiskovým bodom skialpovej trasy je osada Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča v okrese Liptovský Mikuláš, a dá sa v nej zaparkovať. Pri doprave sem upozorníme na skutočnosť, že autobusom sa do osady nedostanete. Treba ísť autom z Partizánskej Ľupče alebo Liptovskej Lúžnej po nie veľmi kvalitnej ceste. Na druhej strane je výhodou, že tu nestretnete „masy“ turistov.

Spodná časť výstupu ide lesom, ktorý postupne redne. Treba dať pozor na vyčnievajúce konáre a korene, o ktoré sa dá potknúť. Následný výšľap na hrebeň po modrej značke je dosť strmý, počas troch kilometrov prekonáte 600 výškových metrov, ku jeho koncu sa napojíte na žltú značku na Zámostskú hoľu.

Z nej je to už len mierne stúpanie po červenej na vrchol. Známa útulňa Ďurková je odtiaľto asi 100 výškových metrov pod hrebeňom, dá sa tam po ceste odbočiť a občerstviť sa. Zjazd späť do osady Magurka nie je z hľadiska lavín veľmi nebezpečný. Nie je však vhodný pre úplných začiatočníkov, nachádza sa v neupravenom teréne, ktorý môže byť v jarných mesiacoch zľadovatený.

Pri zjazde ideme najprv po hrebeni s miernym sklonom, smerom na sever vojdeme postupne do lesa a späť do osady. Ostatné žľaby z Ďurkovej smerom do doliny Viedenka sú oveľa nebezpečnejšie, čo sa týka lavín. Celá trasa tam aj späť meria 8 kilometrov, má prevýšenie 790 metrov, zvládnuť by ste ju mali za tri hodiny. Potrebná je lavínová výbava, ak to podmienky vyžadujú, treba si zobrať mačky a cepín. Aj v tomto prípade nezabudnite sledovať aktuálnu predpoveď počasia a lavínovú situáciu.

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Nízke Tatry: Odmäk a následné ochladenie zmenili chodníky na klzisko

Chodníky v celej oblasti Tatier sú po predchádzajúcom odmäku a ochladení zamrznuté a šmykľavé. Iba miestami je na povrchu nový sneh. Na túry si treba pribaliť turistické mačky, paličky alebo cepín. Takto znie aktuálne odporučenie Horskej záchrannej služby.
V našich najvyšších horách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo a Horská záchranná služba dôrazne odporúča zobrať si do terénu zimnú výbavu. Chodníky sú totiž po tohtotýždňovom odmäku a následnom ochladení pokryté ľadom. Hrozí pošmyknutie. Hrebene sú sfúkané do tvrdého až ľadového podkladu.

Horskí záchranári obzvlášť upozorňujú návštevníkov Nízkych Tatier, že vo freeride zónach a žľaboch sa striedajú zľadovatené úseky s nafúkanými snehovými vankúšmi, ktoré môžu predstavovať zvýšené nebezpečenstvo pre lyžiarov a snoubordistov. Odporúčajú preto dôkladne zvážiť pohyb v takomto teréne.

Hrubá kopa cez Lúčne sedlo, to je príjemný výstup

Hrubá kopa cez Lúčne sedlo, to je príjemný výstup

FOTO: Dominik Lačný

Skialpinistická sezóna trvá, vo Vysokých, Nízkych i Západných Tatrách je na tuleních pásoch stále kam ísť. Práve začínajúca jar je pre tento druh aktivity v horách najlepším obdobím.

Naším dnešným tipom je Hrubá kopa v Západných Tatrách. Ide o neupravený voľný terén, v jarných mesiacoch môže byť zľadovatený. Výstup cez Lúčne sedlo je však ľahšou a častejšie využívanou verziou cesty. Od Žiarskej chaty je to asi štyri kilometre s prevýšením 840 metrov, hore by ste sa mali dostať za tri až štyri hodiny. Medzi odporúčané vybavenie patria skialpové mačky (haršajzne), čakan i lavínová výbava.

Z ústia Žiarskej doliny ideme smerom na Žiarsku chatu, čo je asi päť kilometrov. Potom je výstup po zelenej značke náročnejší, terén je neupravený, postupne sa zvyšuje sklon stúpania. Asi pol kilometra nad chatou sa cesta rozdeľuje. My ideme doľava do oblasti Veľkých Závratov, kde je aj Hrubá kopa. Už tu sa nám otvoria výhľady na tieto kopce.

Nasleduje strmšie stúpanie v pásme nízkych stromov a kosodreviny. Tento úsek býva vyjazdený, s bubnami, tvrdý, treba použiť skialpové mačky a dávať pozor na oproti idúcich lyžiarov. Postupne sa dostaneme do lokality zvanej Terasa a nad ňou potom doľava k meteorologickej stanici. Odtiaľto traverzujeme popod svahy Prostredného grúňa na Tri kopy smerom do Lúčneho sedla. Tento úsek je nebezpečný aj pre možnosť výskytu lavín, preto treba byť ostražitý.

Zo sedla je to do cieľa cesty už len asi 200 výškových metrov. Hore môže byť tvrdý alebo vyfúkaný sneh, preto je často treba nasadiť mačky a ísť peši s lyžami na batohu. Vrchol na severnej strane susedí s areálom Zelená dolina na Oravskej časti. Zhora je výhľad na scenériu Západných Tatier, Liptovskú a Oravskú kotlinu.

Dole ideme tou istou trasou, ako sme vyšli hore. Pozor na vietor, inak je tento zjazd pomerne jednoduchý. Skúsenejší lyžiari to môžu vziať cez Madajov žľab. Je to južne orientovaný, široký a strmý svah, na jar s ťažkým mokrým snehom.

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

Napadlo do tridsať centimetrov nového snehu, ale nafúkaného je viac

FOTO: Vladimír Šterbák

V celej oblasti Tatier je v týchto dňoch drsnejšie počasie. Nový i nafúkaný sneh sťažuje pohyb v horskom teréne, pridáva sa k tomu chladný vietor. Do batohov si treba pribaliť turistické mačky i cepín.

Vo Vysokých, Západných i Nízkych Tatrách pribudlo po poslednom snežení od 10 do 30 centimetrov nového snehu, no nafúkaného je miestami viac, preto s tým treba v teréne rátať. Pohyb v ňom je náročný, treba si pribaliť zimnú výbavu a stále platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov. Na hrebeňoch sa očakáva výskyt vetra s rýchlosťou viac ako 20 m/s, v nárazoch aj viac. V Západných Tatrách a Nízkych Tatrách  je hrebeň sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu.

V Nízkych Tatrách Horská záchranná služba upozorňuje najmä na potrebu dobre si naplánovať túry. Pre množstvo popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený turisticky značený chodník (TZCH) od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Niektoréturistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi.

Sneh sťažuje pohyb v teréne, chce to mačky i cepín

Sneh sťažuje pohyb v teréne, chce to mačky i cepín

FOTO: Peter Tobis

V Tatrách napadlo od 10 do 30 centimetrov nového snehu. Horská záchranná služba odporúča zobrať si na túry turistické mačky i cepín.

Horskí záchranári upozorňujú, že pohyb v teréne je náročný aj pre zdatných turistov. Napadlo tu od 10 do 30 centimetrov nového snehu a nafúkaného je miestami omnoho viac. V celej oblasti Tatier platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Dôrazne neodporúčajú vo Vysokých Tatrách používať v zimnom období úsek chodníka – magistrály rázcestie Trigan – Popradské pleso, turistov navádzajú na alternatívu – zelený turisticky značený chodník. Je to preto, lebo miestami sú chodníky vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.

Podobné upozornenia platia aj pre Západné Tatry a Nízke Tatry. Hrebeň horstiev je sfúkaný do tvrdého až ľadového podkladu, preto sa odporúča pri akomkoľvek pohybe v horskom teréne mať vo výbave turistické mačky a cepín.

Zima ešte nepovedala posledné slovo. V Tatrách je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva a fúka veľmi silný vietor, ktorý v nárazoch krátkodobo dosahuje rýchlosť 110 až 135 km/h, čo je silná až mohutná víchrica. Ako varujú horskí záchranári, vo vyšších polohách aj pre sneženie bude orientácia v teréne veľmi náročná. Turistické chodníky budú vplyvom výrazného ochladenia zmrznuté až ľadové, preto odporúčajú kompletnú zimnú výstroj. Na hrebeňoch sa vytvorili preveje a chodníky sú miestami vyfúkané do tvrdých ľadových úsekov.