Polárna žiara nad Tatrami.

Polárne divadlo, na ktoré mnohí nezabudnú

V noci z piatku na sobotu sme mali na celom Slovensku možnosť sledovať na vlastné oči polárnu žiaru. Toto dychberúce divadlo zvlášť vyniklo spolu so scenériou tatranských štítov.

Počasie bolo priaznivé, oblačnosť postupne ustupovala, a tak nič nebránilo pozorovať ružovočervené, fialové, miestami až zelené sfarbenie na oblohe. Pre mnohých je to splnený sen a udalosť, na ktorú tak skoro nezabudnú.

Podľa stránky imeteo.sk v piatok Zem zasiahla veľmi silná geomagnetická búrka, najsilnejšia za posledných 19 rokov. Pôvodom nebývalo jasnej polárnej žiary je mimoriadne silná eurptívna aktivita Slnka v posledných dňoch. Naposledy sa búrky v takejto sile vyskytli v rokoch 2003 a 2005.

Polárna žiara nad Ždiarom. Foto: Bohuš Bedruň.

O tom, že polárna žiara na chvíľu takmer zatienila v pozornosti aj začínajúce sa Majstrovstvá sveta v hokeji svedčí množstvo fotografií a komentárov na sociálnych sieťach zo všetkých regiónov Slovenska. V našej skupine Vysoké Tatry pribúdajú pod príspevkom Bohuša Bedruňa, ktorý zverejnil zábery na polárnu žiaru nad obcou Ždiar, v komentároch ďalšie nádherné fotografie nočného divadla z rôznych oblastí Slovenska.

Uvidieť polárnu žiaru v našich podmienkach nie je jednoduché. Často je slabá a dá sa pomýliť so svetelným smogom. O to vzácnejšie to bolo minulú noc, kedy sme si mohli toto nebesné divadlo pekne odfotiť aj mobilným telefónom. Stačilo pozerať na sever a hľadať, kedy sa objavia ružové až fialové farby. Podľa odborníkov by sme mali mať možnosť vidieť polárnu žiaru aj v noci zo soboty na nedeľu.

Autor titulnej fotografie: Bohuš Bedruň.

Máte radi Tatry? Pomôžte nám o nich povedať aj ľuďom v zahraničí. Prispejte na zbierku knihy o Tatrách v angličtine. Vyberte si jednu z atraktívnych odmien.

Polárna žiara vlani nad Tatrami. Takto ju bolo vidieť od Popradu

To ste ešte nevideli: polárna žiara nad Tatrami

Nebolo a ani v budúcnosti to nebude také nebeské divadlo ako na severe – v Nórsku, na Islande či vo Fínsku. Ale polárnu žiaru máme aj na Slovensku. Posledne sme ju mohli pozorovať v noci z nedele na pondelok. Počasie ale veľmi neprialo. V minulom roku prbližne o takomto čase to bol iný úkaz.

Meteorológovia polárnu žiaru avizovali a upozornili, že vidieť ju bude predovšetkým v severnej polovici Slovenska a na vyvýšených miestach na severnom obzore. Najlepšie podmienky na pozorovanie mali mať Nízke a Vysoké Tatry, lebo v noci z 24. na 25. marca, teda z nedele na pondelok, mala byť v horách na severe najmenej oblačnosti. Aspoň v prvej časti noci.

Nebolo to ale ideálne. Oblačnosť dorazila skôr, čo oslabilo pozorovanie polárnej žiary, no z poľskej strany Tatier tento úkaz videli lepšie.

Ako vzniká polárna žiara, a prečo na ňu nemajú patent iba krajiny severných zemepisných dĺžok?  Ako uvádza imeteo.sk, v sobotu zaznamenali vedci na Slnku výron žiarenia najvyššej kategórie, čo spustilo rýchlu slnečnú búrku smerujúcu k našej planéte. Rýchlosť slnečného vetra vyskočila z 530 na niečo vyše 800 km/s, čo je podľa portálu jedna z najvyšších hodnôt v tomto slnečnom cykle.

Geomagnetická búrka spôsobila, že sme mohli byť, ak by Slovensko nezatiahli mraky, hneď po západe slnka v prvej polovici noci svedkami nádherného nebeského divadla. Ale kúsok z neho Tatranci a návštevníci veľhôr predsa len zažili.

Autor titulnej fotografie: Martina Blašková

Magická polárna žiara nad Tatrami

Polárna žiara – tento nádherný úkaz umocnila scenéria Tatier

Foto: Martina Blaskova.

V nedeľu 5. novembra sme mali možnosť vidieť na oblohe obraz, aký nevidno hocikedy. Polárna žiara rozsvietila oblohu do červena, bolo ju možné pozorovať skoro vo všetkých častiach Slovenska.

Nad scenériou Vysokých Tatier išlo doslova o nádherné divadlo. Polárna žiara bola viditeľná už aj v sobotu večer, ale podľa pozorovateľov z rôznych miest Slovenska ju bolo v nedeľu vidieť oveľa lepšie. Svedčia o tom aj príspevky vo facebookovej skupine Vysoké Tatry, kde ste ju zachytili na svojich fotografiách a videách.

Podľa stránky imeteo.sk je polárna žiara za normálnych okolností viditeľná len pre obyvateľov polárnych šírok. Teraz sú však priaznivé podmienky na jej pozorovanie aj u nás. Na Slnku došlo ku geomagnetickej búrke a energeticky nabité častice narušili magnetické pole Zeme.

Výskyt a svetlosť polárnej žiary závisí od sily slnečného vetra, ktorý je zase závislý od aktivity slnka. Pretože slnko má jedenásťročný cyklus aktivity, výskyt polárnych žiar kolíše tiež v tomto cykle. Hlavne v čase maximálnej aktivity, to znamená pri zvlášť silnom slnečnom vetre, sa objavujú polárne žiary v nižších zemepisných šírkach, ako napríklad v strednej Európe (sk.wikipedia.org).

Keďže tento úkaz trvá zvyčajne niekoľko dní, je možné, že polárnu žiaru uvidíme aj v pondelok, prípadne počas ďalších dní.