krásny jesenný deň

Cez tento predĺžený víkend nuda určite nehrozí

Jesenné prázdniny, komunálne voľby, zmena času na zimný, sviatok Všetkých svätých, začiatok zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách. Toto všetko nás čaká počas posledného októbrového víkendu, ktorý bude dlhší ako bežný koniec týždňa. Na turistiku je ako stvorený. V našich veľhorách je teplo, nie je sneh, aj keď v takomto čase už býva. Navyše, aj na najbližšie dni predpovedajú pekné a teplé počasie. Je to teda posledná tohtoročná príležitosť užiť si výstupy a výhľady z vysokohorských polôh.

Foto: Borievky Photogallery

Zimná uzávera začína 1. novembra, čo je v utorok, a potrvá až do polovice júna budúceho roka. Počas tohto času doprajeme zvieratám a prírode zimný odpočinok. Svište sa ukladajú na zimný spánok už koncom októbra. Začala už aj kamzíčia ruja, ktorá bude trvať ešte asi mesiac a je dôležitá pre to, aby sme na budúci rok videli tieto nádherné zvieratá aj s mláďatami. Na jar zas sedia na vajciach samice dravých vtákov, orla skalného alebo sokola sťahovavého, aby stihli vyviesť mláďatá, kým zas prídu na vysokohorské chodníky turisti.

Na druhej strane treba povedať, že aj v zimných mesiacoch máme v Tatrách veľa príležitostí na turistiku. Uzatvorené sú hlavne najvyššie chodníky, sedlá a štíty. Chodníky k tatranským vysokohorským chatám sú aj počas zimy pre turistov otvorené, jedinou výnimkou je Chata pod Rysmi, ktorá je počas tejto uzávery zatvorená. Uzávera platí aj pre tatranské vrcholy, ale aj tu sú výnimky. Počas zimných mesiacov môžete vystúpiť na Predné Solisko nad Štrbským plesom alebo na Baranec v Západných Tatrách.

Svoje špecifiká má v zime aj Tatranská magistrála. Prístupná je od Tokarín v Západných po Skalnaté pleso vo Vysokých Tatrách, potom sa „preruší“. Na východe je prístupná ešte časť Bieleho plesa po Chatu pri Zelenom plese. Zoznam uzatvorených zimných turistických trás nájdete veľmi jednoducho na internete, napríklad na stránke Tatranského národného parku https://tanap.sopsr.sk/navstevnici/. Skutočný turista tieto obmedzenia rešpektuje a nesnaží sa ich rôznymi spôsobmi obchádzať.

Počas tohto víkendu budú cieľom mnohých Slovákov aj cintoríny, aby sme si pripomenuli svojich zosnulých. Ďalšou dôležitou udalosťou sú sobotné komunálne voľby. Ako aktívni občania by sme nemali nechať veci verejné na iných a zúčastniť sa tohto hlasovania. V mestských a župných voľbách môže rozhodnúť každý jeden hlas. Skúste teda spojiť jesenné prázdniny s víkendovou turistikou, voľbami i spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Vieme, je to náročná úloha, ale dá sa zvládnuť.